Adwokat do rozwodu

Adwokat do rozwodu – Jak dzieli się majątek przy rozwodzie?

Adwokat do rozwodu. Jak dzieli się majątek przy rozwodzie? „Boję się, że pójdę z torbami!” Czy tak rzeczywiście jest?

Dzisiaj podczas konsultacji prawnej mój klient powiedział, że boi się rozwodu. Obawia się, że żona puści go z torbami.  Rozmowa ta zainspirowała mnie, żeby napisać wam kilka słów i wyjaśnić, jak naprawdę jest. Bez względu na to, czy planujesz rozwód czy nie, te informacje mogą okazać się bardzo przydatne. PORADA PRAWNA 

Adwokat do rozwodu – Czy zdrada ma wpływ na podział majątku? 

Co do zasady nie. Jednakże pewne okoliczności mają znaczenie.

Ludzie często kłócą się o pieniądze. Niestety, często to właśnie problemy finansowe bądź też niejasność określenia zasad finansowych prowadzi do rozpadu związku. Przypomina mi się też sytuacja, która dość często pojawia się w mojej pracy zawodowej – gdy jeden z małżonków zarabia dużo, zaś drugi nie pracuje bądź zarabia mało. Co z mieszkaniem po rozwodzie?

Dopóki jest miłość i zauroczenie, a ludzie są wpatrzeni w siebie jak w obrazek – nie stanowi to większego problemu. Jednakże kiedy pojawiają się dzieci i odpowiedzialność, ludzie zdejmują różowe okulary i wówczas staje się to problemem. Po kilku latach okazuje się, że jest to jedna z przyczyn rozpadu związku małżonków. 

Dla przykładu mężczyzna zarabia dużo, a kobieta nie pracuje – „siedzi” w domu i wydaje jego pieniądze. W pewnym momencie mężczyzna mówi „nie”. Kobieta odbiera to jako szantaż emocjonalny i stwierdza, że jest to przemoc ekonomiczna i nie chce dłużej tak żyć. Często też dochodzi do zdrady.

Wojna małżonków – Co musisz wiedzieć?

Eskalacja konfliktów doprowadza do całkowitego oddalenia się strona w konsekwencji w najbliższym czasie najprawdopodobniej dojdzie do całkowitego i zupełnego rozpadu małżeństwa.

Dlatego też zawsze trzeba zachować równowagę. Planując rozwód, powinieneś bardzo szczegółowo zapoznać się ze wszystkimi wpisami dotyczącymi podziału majątku.

Jeżeli natomiast nie planujesz rozwodu, ale chciałbyś posiadać tę wiedzę, to również powinieneś to przeczytać. Musisz, a może raczej powinieneś zdawać sobie sprawę z konsekwencji. Ustrój małżeński, który panuje między Tobą a żoną jest istotny, gdyż reguluje konsekwencje prawne na przyszłość.

Wspólność małżeńska – Co oznacza?

Jeżeli jest między wami wspólność małżeńską, wtedy rzeczy Twoje i drugiego małżonka są wspólne. Jeżeli natomiast nabyłeś np. mieszkanie przed ślubem, to jest twój majątek odrębny. Dlatego nie ma znaczenia, że Ty zarabiasz 50 000 zł, a drugi małżonek 1000 zł bądź nie pracuje. Co do zasady jest wspólność małżeńska. Jednakże kiedy przychodzi rozwód, zaczynają się problemy. Jak zrobić rozdzielność majątkową, kiedy żona nie chce?

Oczywiście jest instrument prawny, który reguluje takie sytuacje – jest to nierówny podział majątku wspólnego. Jednakże jest to dosyć skomplikowane. Dlatego pamiętaj: jeżeli panuje między wami wspólność małżeńska, to wszystko co moje, to i Twoje. I zarobki nie mają tu większego znaczenia.

Zapraszam Cię do obejrzenia filmu dotyczące podziału majątku na moim kanale YouTube:

Adwokat do rozwodu – Co zrobić, gdy dochodzi do rozwodu?

Przede wszystkim należy wskazać, że sąd do końca chce regulować kwestie majątkowe w przypadku, gdy nie ma zgodności co do tego podziału.

Dlatego też najczęściej polecam klientom dokonać podziału w formie aktu notarialnego, dzięki któremu już od razu będziesz miał rozdzielność majątkową. Dlatego kiedy planujesz rozwód proponuję, żeby już na tym wczesnym etapie porozmawiać o podziale majątku. Nie czekać do rozwodu – tylko już teraz zorganizować notariusza i dokończyć kwestie podziału majątku.

Pamiętaj, że z tym dniem już obowiązuje rozdzielność majątkowa. Dzięki temu pieniądze, które zarobisz należą do ciebie.

Zarabiasz dużo? Przemyśl to. Więcej szczegółów opowiem podczas indywidualnego spotkania. Chętnie pomogę Ci w tej kwestii. Adwokat do rozwodu również powinien zająć się tą kwestią. Umów się konsultację w kalendarzu online.

Adwokat do rozwodu – Jak dzieli się majątek przy rozwodzie? 

Sytuacja nie jest zawsze taka oczywista i łatwa.

Dlaczego?

Dlatego, że często nieruchomości są obciążone kredytami. Jednakże i na taką sytuację są sposoby. Dodatkowo są jeszcze inne kwestie, np. rozliczenie nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny. Dla przykładu: sprzedałeś mieszkanie i włożyłeś środki otrzymane ze sprzedaży w remont waszego domu. Tak, to są nakłady i one ulegają rozliczeniu. Co w przypadku, gdy dochodzi do rozwodu? Wówczas trzeba poruszyć kwestie majątkowe. Jeżeli tego nie uregulujecie, macie prawo podzielić majątek w Sądzie Rejonowym po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące podziału majątku:

Czy zdrada ma wpływ na podział majątku?

Zazwyczaj nie, ale istnieją wyjątki. Na ogół decydujące są okoliczności związane z przyczynami rozwodu i postępowaniem małżonków w trakcie małżeństwa.

Jakie są najczęstsze przyczyny konfliktów podczas rozwodu?

Problemy finansowe często prowadzą do konfliktów między małżonkami i mogą być jedną z przyczyn rozpadu związku. Nieuregulowane kwestie finansowe mogą prowadzić do eskalacji konfliktów, co ostatecznie może doprowadzić do rozwodu.

Co oznacza wspólność małżeńska i jak wpływa na podział majątku przy rozwodzie?

Wspólność małżeńska oznacza, że majątek zgromadzony przez małżonków w trakcie małżeństwa jest wspólny. Podczas rozwodu majątek ten jest zazwyczaj dzielony pomiędzy małżonków, chyba że istnieją inne uregulowania majątkowe.

Jakie są kroki do podjęcia w przypadku rozpoczynania procesu rozwodowego?

W przypadku rozpoczynania procesu rozwodowego zaleca się dokonanie podziału majątku na wczesnym etapie, najkorzystniej za pomocą aktu notarialnego. Organizacja notariusza może przyspieszyć i uprościć proces podziału majątku, co może być korzystne dla obu stron.

Jakie kwestie powinny być uwzględnione podczas podziału majątku przy rozwodzie?

Podczas podziału majątku przy rozwodzie warto uwzględnić wszelkie obciążenia nieruchomości kredytami oraz rozliczyć nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny. Warto także omówić wszelkie inne aspekty majątkowe, aby uniknąć sporów i komplikacji w przyszłości.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , .