prawo do opieki nad dzieckiem dla ojca

Brak widzeń z dzieckiem – Mam problem z widzeniami z córką

Brak widzeń z dzieckiem. Masz problem z widzeniem się z córką lub synem? Nie Ty jeden… Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim musisz zacząć etapami zbierać dowody, a następnie wystąpić do sądu.

Brak widzeń z dzieckiem

To nie jest rzadkość! Uwierz mi, że prawnicy i sądy dobrze wiedzą, co w takich sytuacjach robić. W pierwszej kolejności warto wystąpić z wnioskiem o podjęcie mediacji w drodze prywatnej.

Można zwrócić się do matki dziecka z następującą prośbą: Chciałbym uregulować kontakty – proszę Cię, aby w imię dobra dziecka pójść do osoby trzeciej i spisać porozumienie dotyczące wychowania dziecka. Jeśli masz wątpliwości i potrzebujesz pomocy przy odzyskiwaniu kontaktu z dzieckiem, zapraszam na konsultację. PORADA PRAWNA

Jesteś ojcem?

Zapamiętaj, że dziecko to nie własność matki. Wspólne wysiłki obu rodziców budują pewność siebie dziecka i okoliczności do prawidłowego rozwoju. Brak zaangażowania jednego z rodziców może wpłynąć negatywnie na jego samopoczucie i poczucie wartości.

Wychowanie i opieka nad dzieckiem to nie tylko odpowiedzialność matki, a brak zaangażowania ojca może zostawić pustkę trudną do zapełnienia. Dlatego tak istotne jest, abyś aktywnie uczestniczył w życiu swojego dziecka. Lecz aby mieć więź z dzieckiem musisz być obecny w jego życiu. Powinno wiedzieć, że zawsze może na Ciebie liczyć, ale istotne jest również zwyczajne towarzyszenie. Spotkania, wspólna zabawa, rozmowa – jest o o co walczyć i nie powinieneś tego odpuszczać. Pamiętaj, że budowanie relacji z dzieckiem to proces, który wymaga stałej obecności i zaangażowania. Dziecko, gdy przestanie Cię widzieć, może poczuć się odrzucone. 

Dowody tekstowe – sms, e-mail

Wiadomość powinna zostać wysłana najlepiej w formie SMS-owej lub e-mailowej, tak aby został ślad korespondencji. Wówczas w przypadku sprawy sądowej będzie można dostarczyć zrzut ekranu na okoliczność braku współpracy. 

Proszę przeprowadzić SMS-ową rozmowę z matką dziecka, wskazując na ważne okoliczności w sprawie takie jak:

  • „Dobro dziecka jest dla mnie najważniejsze.”
  • „Będę dążył do tego, żeby regularnie mieć kontakt z córką. Nie możesz mi tego zabronić.”

Warto również wskazać, że nie chce Pan eskalować konfliktu przed sądem, wobec tego chciałby Pan uregulować wszystko w formie mediacji.

  • „Nie chcę walczyć przed Sądem, bo to nie czas na eskalację konfliktu. Sąd może wysłać nas na badania rodzinne i wówczas narazimy dziecko na stres.”

Zatem w pierwszej kolejności należy zdobyć materiał dowodowy w postaci korespondencji na okoliczność, iż występował pan z propozycją uregulowania kontaktów. 

Jeżeli matka się zgodzi, wówczas należy znaleźć mediatora sądowego, który spisze wszystkie istotne kwestie w zakresie dziecka. W przypadku ugody należy skierować sprawę do sądu celem akceptacji.

W filmie poniżej opowiadam o tym jak kluczowe są badania Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów w walce o dziecko. Zapraszam do obejrzenia. 

Wniosek o ustalenie kontaktów – Brak widzeń z dzieckiem

Co zrobić, gdy matka nie zgadza się w formie ugodowej uregulować spraw związanych z dzieckiem? Wówczas należy wystąpić z wnioskiem o ustalenie kontaktów.

Ważne – warto, żeby wniosek obejmował również propozycję mediacji. Zatem tytuł takiego wniosku powinien brzmieć następująco: „Wniosek o ustalenie kontaktów wraz z wnioskiem o skierowanie stron do mediacji.”

Ponadto warto wnosić o udzielenie zabezpieczenia – w przypadku zakończonej mediacji, by sąd wydał postanowienie dotyczące kontaktów na czas niniejszego postępowania. Należy określić sposób w jaki sposób mają się kontakty.

Proponujemy na przykład, że „ojciec dziecka będzie miał możliwość zabierania dziecko w piątek z placówki edukacyjnej – w przypadku gdy dziecko nie będzie w placówce edukacyjnej, o godzinie __ z domu matki; ojciec nadto zobowiązuje się odwieźć dziecko w niedzielę do miejsca zamieszkania matki o godzinie __„

Warto również wskazać rozstrzygnięcia dotyczące wakacji, ferii i świąt. 

Podsumowując, we wniosku należy zawrzeć:

– akt urodzenia dziecka [w przypadku związku partnerskiego] akt zupełny

– dowody wskazujące na to, że były próby podjęcia mediacji

– opis sytuacyjny dotychczasowych kontaktów

– zdjęcia

– w przypadku braku porozumienia wskazać listę świadków, którzy mogą potwierdzić okoliczności dotyczące wychowania dziecka

Wniosek składa się do wydziału rodzinnego sądu rejonowego. Z wnioskiem można wystąpić samemu, jak również zwrócić się o pomoc do pełnomocnika. W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.  Matka utrudnia kontakt z dzieckiem

Najczęściej zadawane pytania dotyczące brak widzeń z dziećmi:

Co zrobić, by rozwiązać sytuację braku widzenia się z dzieckiem?

Najpierw warto próbować uzyskać kontakty w drodze współpracy z matką, zachowaj dowód tej próby. Jeśli to nie przyniesie efektów, najlepiej złóż wniosek o kontakty z dzieckiem wraz z wnioskiem o mediację. Pamiętaj również o to, by wnieść o udzielenie zabezpieczenia, byś mógł widywać dziecko już w trakcie trwania sprawy. 

Co robić, by wygrać sprawę o kontakty?

Zbieraj dowody na próby uregulowania kontaktów z dzieckiem. Kontaktuj się tak, by pozostał ślad po korespondencji. Najlepiej, by to były SMS-y lub e-maile. 

Jakie są konsekwencje braku obecności ojca w życiu dziecka?

Może to skutkować deficytami w sferze emocjonalnej. Dziecko może czuć się odrzucone oraz może mu brakować pewności siebie lub zdrowego radzenia sobie z trudnymi emocjami. Wiele jest możliwych negatywnych skutków. 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , .