Jak uregulować kontakty z dzieckiem?

Jak uregulować kontakty z dzieckiem?

Jak uregulować kontakty z dzieckiem? Coraz częściej dostaję od Was niepokojące sygnały w zakresie problemów w realizowaniu kontaktów z dziećmi. Osobiście mam misję, żeby żadne dziecko nie cierpiało na rozwodzie czy też na rozstaniu rodziców. To, że nie wyszło nam w małżeństwie, nie znaczy, że jesteśmy złymi rodzicami.

Jak uregulować kontakty z dzieckiem?

Czasem nie da się uniknąć rozstania, jednakże można zminimalizować krzywdę, którą wyrządza się dzieciom. Przede wszystkim należy im wytłumaczyć, że ojca będą miały zawsze, niezależnie od tego czy rodzice ze sobą mieszkają czy też nie. Ważne jest również, żeby dzieciom zadeklarować, że w każdej sytuacji możecie się spotkać oraz by ustalić, w jakie dni będziesz się z dzieckiem spotykać.

Przecież nie trzeba ze sobą mieszkać, aby być wspaniałymi rodzicami. Należy to dziecku kotwiczyć i powtarzać, że mama i tata zawsze będą je kochać.

Opanuj złe emocje 

We wszystkich sprawach rodzinnych należy gasić emocje. W szczególności gdy do naszych spraw mieszają się osoby trzecie. Pamiętajmy, że każdemu należy się szacunek. Kiedy odkrywasz, że Twoja była żona znalazła sobie nowego partnera, nie pozwól, aby wpłynęło to na dzieci. Trzeba umieć się zdystansować oraz mieć swój rozum. Każdy po rozstaniu ma prawo ułożyć sobie życie na nowo.

Priorytetem zawsze jest jednak dziecko. Wobec tego należy w pierwszej kolejności zastanowić się jak można zaplanować plan widzeń z dzieckiem. Kierując się emocjami, nie można obiektywnie spojrzeć na sytuację. Nie polecam tekstów typu: dziecko się ze mną nie spotyka, ale jak dorośnie, zrozumie. Absolutnie nie można się na to godzić – prawda jest bowiem taka, że dziecko samo nie zrozumie, zwłaszcza, jeżeli otoczenie będzie mu powtarzać negatywne rzeczy o ojcu. Trzeba mówić dziecku, że tata jest dobry, że rodzice zawsze są rodzicami i to, że im nie wyszło w związku małżeńskim albo partnerskim nie znaczy, że są złymi rodzicami. Dziecko nie odbiera telefonu? Kontakty z dzieckiem

Ważne jest również to, aby osoby trzecie, czyli nowa żona czy nowy mąż, nie ingerowali w sprawy dotyczące starych relacji. Emocje, które im towarzyszą, nie są dobre. Zwykle epatują złą energią względem starej partnerki i bądź partnera, tak naprawdę tej osoby nie znając. Zatem należy te strefy rozdzielić i nie pozwolić, aby osoby trzecie wtrącały się w dotychczasowe, stare życie. 

Zadbaj o widzenia. Co musisz zrobić?

Niewątpliwie bardzo ważne jest uregulowanie kontaktów z dzieckiem tak, aby mieć zapewnione widzenia. Zatem:

 • Ustal kontakty
 • Ureguluj władzę rodzicielską
 • Sporządź plan rodzicielski

W pierwszej kolejności spróbuj znaleźć porozumienie – jeżeli nie wyjdzie, czeka Cię sprawa rozwodowa. Tym się jednak nie przejmuj. Pamiętaj, że należy określać granice. 

Jak uregulować kontakty? Przykłady

Jeżeli rodzice nie będą w stanie znaleźć porozumienia w zakresie kontaktów z dziećmi, należy wejść na drogę sądową – zwłaszcza, gdy jeden z rodziców utrudnia drugiemu kontakty. W takiej sytuacji składa się do Sądu Rejonowego wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Ważne jest, aby określić konkretnie, w jakim okresie, w jakich godzinach oraz w jakim miejscu będziemy spotykać się z dzieckiem. Przykładowo:

 •  dwa razy w tygodniu tj. w każdy wtorek i czwartek, przy czym wnioskodawca będzie odbierał małoletnie dziecko z placówki oświatowej lub z miejsca pobytu o godzinie 16.00 i odwoził do miejsca zamieszkania uczestnika postępowania o godzinie 19.30

Jak uregulować kontakty w Święta? 

Warto również zapewnić sobie widzenia z dzieckiem w święta lub ważne dla nas dni, na przykład:

Święta Bożego Narodzenia: w latach nieparzystych – od Wigilii od godziny 10:00 do drugiego dnia Świat do godziny 18:00; w latach parzystych: od pierwszego dnia Świąt od godziny 16:00 do 27 grudnia do godziny 18:00.

Dzięki precyzyjnemu określeniu kontaktów unikniemy nieporozumień z drugim rodzicem. Takie rozwiązanie zapewni również dziecku stabilność i stałość widzeń z drugim rodzicem, dzięki czemu nie zatraci z nim więzi. Pamiętajmy – dziecko potrzebuje obojga rodziców.

Nie pozwól, aby dziecko doznało konfliktu lojalnościowego. Dziecko nie powinno wybierać jednego rodzica kosztem drugiego. Nie stawiaj dziecka w takiej sytuacji!

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kontaktów z dzieckiem:

  • Co zrobić, gdy nowy partner mojej byłej żony wpływa na nasze relacje z dzieckiem?

  Komunikacja i ustalenie jasnych granic są kluczowe. Warto rozmawiać z byłą żoną, aby nowy partner nie ingerował w sprawy dotyczące wychowania dziecka. Jeśli to nie przynosi efektów, rozważ skorzystanie z porady prawnej, aby uregulować prawa i obowiązki każdej ze stron.

  • Jak stworzyć efektywny plan rodzicielski po rozwodzie?

  Efektywny plan rodzicielski powinien uwzględniać regularne kontakty z dzieckiem, podział obowiązków związanych z wychowaniem oraz sposób komunikacji między rodzicami. Ważne jest, aby był on realistyczny, zorientowany na potrzeby dziecka i elastyczny, aby można go było dostosować do zmieniających się okoliczności.

  • Co robić, gdy dziecko odmawia kontaktu po rozwodzie?

  Przede wszystkim ważne jest zrozumienie przyczyn takiego zachowania. Możliwe, że dziecko potrzebuje więcej czasu na adaptację do nowej sytuacji. Podejmij delikatną próbę rozmowy i wyjaśnij, że zawsze będziesz dla niego wsparciem. W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.

  • Jak zachować dobre relacje z dzieckiem, gdy jestem daleko?

  Regularny kontakt, np. przez telefon czy internet (wideo-rozmowy), może pomóc w utrzymaniu bliskości z dzieckiem, nawet będąc fizycznie daleko. Planuj regularne wizyty, jeśli to możliwe, i bądź obecny w życiu dziecka, uczestnicząc w ważnych dla niego wydarzeniach.

  Z poważaniem,

  Adwokat Marta Wnuk
  Umów się na spotkanie Kalendarz 

  tel.: +48691512933

  e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

   

  Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , .