Jak wygląda sprawa rozwodowa

Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Przyszedł list z sądu wzywający Cię do osobistego stawiennictwa i nogi się pod Tobą ugięły? Rozwód z żoną może być jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w Twoim życiu. Wielu mężczyzn zastanawia się, jak wygląda sprawa rozwodowa i czy jest się czego obawiać. W tym wpisie wyjaśnię jak przejść przez ten proces bez zbędnego stresu. Jak przygotować się do rozprawy, co mówić, gdzie usiąść…

Jak wygląda sprawa rozwodowa?

1. Czekanie na korytarzu sądowym 

Nikt nie lubi czekania, a w kontekście sądowym może ono wydawać się szczególnie uciążliwe. Jednak czekanie w sądzie to też czas na zebranie myśli i przygotowanie się do rozprawy. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, gdzie znajduje się sala rozpraw i ewentualnie krótki spacer. Możesz również iść na kawę, każdy sposób na zrelaksowanie się jest dobry.

2. Przygotuj dowód osobisty i wyłącz telefon

Miej dowód osobisty pod ręką, żeby nie szukać nerwowo, gdy będzie potrzebny. Koniecznie pamiętaj o wyłączeniu lub wyciszeniu telefonu! Nie jest Ci potrzebny dodatkowy stres w postaci dzwoniącego telefonu w trakcie rozprawy.

3. Wchodzimy po wywołaniu sprawy

Będąc pod salą usłyszymy wywołanie rozprawy. Sprawa z powództwa _______________ 
Wówczas możemy wszyscy wejść na salę. Na salę również wtedy wchodzą świadkowie, gdyż muszą się zameldować, że stawili się na rozprawę.

4. Powód czy pozwany? Ważne – gdzie usiąść

Wchodząc na salę zazwyczaj mamy skład orzekający na wprost. Jeżeli nawet mamy drzwi boczne. Wyobraźmy sobie taką sytuację: wchodzimy i naprzeciwko nas jest 3 sędziów.
Po stronie lewej – patrząc na sąd – siada powód. Jeżeli jesteś powodem, kieruj się na lewo, a jeżeli jesteś stroną pozwaną, idź na prawo. Świadkowie zajmują miejsca przewidziane dla publiczności.

5. Lista obecności i formalności

Sąd w pierwszej kolejności sprawdza listę obecności i upewnia się, czy wszystkie strony zostały prawidłowo powiadomione o terminie rozprawy. To ważny moment, gdyż od obecności stron i świadków zależy przebieg rozprawy.

6. Świadkowie

Po sprawdzeniu listy obecności świadków Sąd prosi, aby świadkowie opuścili salę i czekali na ponowne wezwanie. A zatem udajemy się na korytarz i tam czekamy na wywołanie. Po zeznaniu sąd najczęściej nam dziękuje i pozwala opuścić sad. Nie ma potrzeby, aby czekać na zakończenie całej rozprawy.

7. Przesłuchanie powoda

Sąd, przesłuchując w pierwszej kolejności powoda w charakterze strony, najpierw będzie chciał potwierdzić informacje zawarte w pozwie. Zapyta więc o początki waszego związku, gdzie zamieszkiwaliście, kiedy zawarliście małżeństwo, ile macie dzieci i w jakim wieku. Takie pytania na rozgrzewkę nie powinny sprawić Ci kłopotu. Zawsze jednak warto mieć te odpowiedzi już przygotowane.

8. Jak wygląda sprawa rozwodowa – Jakie pytania może zadać stronom sąd?

Oczywiście każdy rozwód jest inny, jednak istnieje pewien zestaw pytań, które sąd zadaje podczas Twojego przesłuchania. Poznaj je, by poczuć się pewniej.

W pierwszej kolejności fakty. Data i miejsce zawarcia związku małżeńskiego. Na pewno pojawi się pytanie o majątek – Czy małżonkowie zawierali umowę majątkową?

Później sąd zainteresuje się tym, kiedy przestało układać się w waszym małżeństwie. Na sądzie ciąży obowiązek umiejscowienia w czasie okoliczności będących początkiem końca łączącego was związku. Celem pytań jest poznanie przyczyn kryzysu. Ma to duże znaczenie dla kierunku dalszego postępowania dowodowego i przesłuchań świadków.

Zasadnicza kwestia czy chcecie orzekania o winie czy na zgodny wniosek nie chcecie orzekać.

Między małżonkami występują 3 rodzaje więzów: gospodarcze, fizyczne i duchowe.
Sąd zatem będzie chciał wiedzieć, od kiedy nie prowadzicie gospodarstwa domowego, może nawet paść pytanie o pranie. Możesz się spodziewać również pytania kiedy po raz ostatni współżyliście. Spokojnie… To pytanie zawsze wywołuje dużo stresu oraz wstydu. Nie musisz tutaj wchodzić w szczegóły, najważniejsza jest przybliżona data.

W kwestii więzi duchowej sąd zapyta czy jeszcze kochasz współmałżonka i czy widzisz szanse na ratowanie związku.

Jak wygląda sprawa rozwodowa – Jak się przygotować?

Należy pamiętać, iż pytania na rozprawie rozwodowej z orzekaniem o winie będą bardziej szczegółowe i mogą dotyczyć wielu ubocznych kwestii. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się ze swoim pełnomocnikiem na ewentualne pytania. Solidne przygotowanie zdecydowanie redukuje stres. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację, możesz prosto umówić się w Kalendarzu online.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , .