adwokat piaseczno

Jak wziąć rozwód? Bądź pierwszy!

Jak wziąć rozwód? Czas się rozstać. Przychodzi taki moment, że małżeństwo nie ma już sensu. Kiedy rozmowy kończą się kłótniami, a każdy dzień zaczyna się od wzajemnego obwiniania, mówisz: stop.

Jak wziąć rozwód?

Zaczyna się myślenie o rozwodzie. To wtedy w naszych głowach budujemy wizję tego, jak ma wyglądać nasza przyszłość. Czasem zastanawiamy się, czy jest sens ratowania małżeństwa. Pamiętajmy: żeby ratować małżeństwo, potrzeba chęci dwóch stron. Dla przykładu: kiedy druga strona zdradziła i kocha kogoś innego – to czy jest sens ratować? W takich sytuacjach z pewnością odpowiesz, że nie. PORADA PRAWNA 

Decyzja o rozwodzie

Kiedy w końcu podejmujesz decyzję o rozwodzie, zaczynają pojawiać się wątpliwości –  jak to będzie? Takie myśli są naturalne dla większości z nas. Ludzie zastanawiają się jak sobie poradzą z dziećmi, z pracą, jak teraz zaczną żyć? Oczywiście we dwoje jest zawsze raźniej. Zastanawiamy się nad tym, jak będzie wyglądało nasze życie. Kiedyś usłyszałam bardzo mądre zdanie: trzeba liczyć tylko na siebie… Szybki rozwód – jak szybko załatwić rozwód? Jak najszybciej wziąć rozwód?

Jak wziąć rozwód?

Rozwód to takie magiczne słowo, które powoduje dużo bólu u ludzi, którzy się rozwodzą, ale też u ich bliskich. To najtrudniejszy etap w naszym życiu. Jak pokazują badania, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy oraz rozwód to jedne z najbardziej stresujących rzeczy.

Dlatego też jeżeli myślisz o rozwodzie, to bądź spokojny. Jak pokazują badania, dla przykładu w Warszawie, połowa małżeństw się rozwodzi.

Rozwód? Każdemu jest trudno!

Warszawa to duże miasto i szybciej się tu żyje, jednakże niezależnie czy żyjesz w małym mieście czy w dużym, rozwód to trudny czas. Oczywiście małżeństwa z Warszawy być może mają inne podejście do instytucji małżeństwa, a w szczególności do rozwodu. Być może rozwiodło się już 10 osób z pracy, jednak nie martwią się o to, jak będzie ich życie wyglądało poza rozwodem, ponieważ w grupie jest raźniej. Natomiast osoby mieszkające w małych miastach mają często hamulce przed tym, żeby się rozwieść. 

Rozwód i co dalej?

Otwierają się nowe możliwości. Oczywiście rozwód to nie jest zjawisko pozytywne dla rozwoju dziecka. Dzieciom trzeba zapewnić stabilność. Jednakże ciągłe awantury w domu nie wpływają dobrze na rozwój dziecka. Dlatego czasem życie oddzielnie i wychowywanie wspólnie dzieci ma pozytywne strony. Wszystko zależy od tego jakie mamy kompetencje wychowawcze. Jeżeli jest spór w sądzie w zakresie tego, kto ma wychowywać dzieci, to wtedy zaczyna się eskalacja konfliktów. 

Niekiedy niezbędne są badania specjalistów – psychologa i psychiatry – dzięki którym można poznać kompetencje wychowawcze.

Opieka naprzemienna – Dobry pomysł?

Zauważyłam, iż w dużych miastach coraz częściej pojawia się system opieki naprzemiennej. Osobiście uważam, że jest to świetny pomysł. Kiedy złożyć wniosek o opiekę naprzemienną?

Jednakże klasycznym rozwiązaniem jest to, że dzieci zostają przy matce, zaś ojcu określa się kontakty. Mimo to rośnie liczba przypadków, kiedy ojcowie walczą o dzieci i coraz części udaje im się wygrywać. Wszystko zależy od kompetencji wychowawczych.

Co z alimentami?

Kiedy dochodzi do sporu między rodzicami, to dziecko najbardziej cierpi. W przypadku, gdy ojcu określa się kontakty, a pieczę nad dzieckiem sprawuje matka, sąd nakłada alimenty.

Dlatego kobiety walczą o wysokość alimentów, która uzależniona jest od tego, ile tak naprawdę dziecko kosztuje.

Ile zarabia ojciec?

Istotne znaczenie ma również fakt, ile zarabia osoba, która jest zobowiązana do płacenia alimentów. Wysokość alimentów oscyluje w granicach od 600 zł do 30 000 zł. Oczywiście alimenty mogą być bardzo wysokie. W mojej karierze najwyższe alimenty jakie zasądził sąd, to 16 000 zł na jedna dziecko. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, ile dziecko kosztuje. Koszt utrzymania dziecka jest oczywiście uzależniony od tego, na jakim standardzie dziecko żyje. Istotne jest, czy chodzi do prywatnej czy do państwowej szkoły.

Jeżeli dziecko chodzi do prywatnej szkoły, dodatkowo uczęszcza na dodatkowe zajęcia – basen, tenis, zajęcia taneczne, języki… Te wszystkie rzeczy, które kosztują, mają znaczenie przy ustalaniu alimentów. Dlatego też chcąc dochodzić wysokich alimentów należy przedstawić wszystkie dowody na okoliczność ponoszonych kosztów na rzecz dziecka.

Czy zarobki ojca mają znaczenie?

Oczywiście ma to znaczenie. Jednakże w pierwszej kolejności ustala się potrzeby dziecka, zaś dopiero potem sąd zaczyna patrzeć na sytuację majątkową zobowiązanego do alimentów. Dla przykładu: jeżeli ojciec zarabia 100 000 zł co miesiąc to nie znaczy, że będzie płacił wysokie alimenty.

Jak wziąć rozwód? Alimenty 

Jeżeli wykażemy, że dziecko kosztuje mało, to Sąd nie będzie mógł sądzić wyższej kwoty niż koszt utrzymania dziecka. Zdarzyło mi się w mojej karierze jako adwokata od rozwodów zobaczyć pozew, w którym kobieta stwierdza, iż dziecko kosztuje 1200, jednak chce od ojca dziecka alimenty w wysokości 5000 zł. Jak sami się domyślacie jest to sytuacja nielogiczna i na pewno takiej kwoty nie otrzyma. Najpierw zajmujemy się kosztami dziecka, a w drugiej kolejności dopiero możliwościami ojca.

Co z kontaktami z dziećmi? 

Kolejną istotną kwestią, o której powinniśmy pamiętać przy rozwodzie, są kontakty z dziećmi. Jeżeli są trudności w kontaktach z dziećmi, to musimy wiedzieć, iż podczas rozwodu rodziców dzieci bardzo często mają konflikt lojalnościowy. Nie mam kontaktu z dzieckiem. Konflikt lojalnościowy u dziecka TEST Zastanawiają się, którego rodzica wybrać.

Zastanawia się, który rodzic jest zły, a który dobry. Dlatego proszę, abyście nie mieszali dzieci w konflikt rozwodowy.

Ograniczenie władzy – Bać się?

Zdarza się, że matka chce ograniczyć ojcu władzę. Spokojnie!

Nie jest dopuszczalna sytuacja, w której to matka dziecka chcąc odegrać się na ojcu składa wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Co do zasady rodzice powinni razem podejmować decyzję. Rodzice przed podjęciem takich decyzji dotyczących dziecka powinny mieć przede wszystkim na uwadze dobro dziecka. Bardzo ważne jest, aby dziecko prawidłowo się rozwijało. Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Dobro dziecka? Najważniejsze!

Dlatego też mając na uwadze dobro dziecka władza rodzicielska powinna pozostać dla obojga rodziców. W taki sposób możliwe jest wspólne wychowywanie dziecka i podejmowanie w jego zakresie ważnych decyzji. Nie jest dopuszczalna sytuacja, iż matka dziecka w odwecie kieruje sprawę przeciwko ojcu tylko dlatego, aby z nim walczyć. W takich sytuacjach w pierwszej kolejności należy spojrzeć na dobro dziecka.

Co musi zawierać pozew o rozwód?

W pierwszej kolejności należy określić, czy chcemy rozwód bez orzekania o winie czy z orzekaniem o winie?

W uzasadnieniu pozwu musi się znaleźć data, w której ustały wszystkie Wasze więzi małżeńskie. Musi być również uzasadnienie dlaczego rozpadło się Wasze małżeństwo. Najbezpieczniej powołać się na to, że Państwo się kłóciliście i nie mogliście znaleźć porozumienia. Jeżeli jest dziecko, to należy określić czy dziecko zamieszkuje przy mamie czy przy tacie.

Dla kogo władza?

Dodatkowo należy wskazać, czy władza rodzicielska pozostaje obojga rodzicom czy któryś z rodziców zostaje w tej władzy ograniczony. Dlatego jeżeli chcemy wspólnie wychowywać dziecko, to należy sporządzić zapis, iż władza rodzicielska należy do dwóch stron.

Zapraszam Cię do obejrzenia filmu, w którym mówię o najważniejszych elementach rozwodu:

Jak określić kontakty?

Jeżeli chcemy kontakty, to nie możemy napisać tego ogólnie. Nie piszemy wtedy ogólnie, że np. raz w tygodniu albo trzy razy w tygodniu. Należy to szczegółowo opisać, czyli dla przykładu w każdy wtorek od godziny siedemnastej do dnia następnego do godziny dziewiątej.

Najlepszym rozwiązaniem jest określić np. w każdą środę oraz co drugi weekend. W przypadku młodszych dzieci zalecane jest, aby ojciec w tygodniu spędzał kilka godzin z dzieckiem – dla przykładu w każdą środę od godziny szesnastej do godziny dwudziestej, oraz co drugi weekend.

I wtedy przy weekendzie określamy konkretnie godziny i dni, w które ojciec dziecka odbierze je oraz po skończonym kontakcie odwiezie. Ważne w takim pozwie jest również to, żeby doprecyzować kto, gdzie i jak odbiera dziecko. A zatem proponuję, aby było wskazane, iż ojciec będzie odbierał dziecko o danej godzinie z miejsca zamieszkania dziecka.

Dodatkowo warto wskazać, iż po zakończonym kontakcie ojciec/matka dziecka będzie zobowiązany/a odwieźć dziecko do miejsca zamieszkania dziecka.

Jak wykazać koszty utrzymania dziecka?

W przypadku, gdy dochodzimy również alimentów na rzecz dziecka, należy przedstawić wykaz kosztów.

Jest to bardzo ważne, gdyż sąd zacznie o to szczegółowo pytać.

Co to znaczy wykaz kosztów dziecka? Należy sądowi opisać, ile dziecko kosztuje. Oczywiście sytuacja materialna każdego z rodziców jest różna i koszt utrzymania dziecka jest różny, dlatego nie ma czegoś takiego jak jeden wzór.

Na podstawie tych alimentów i na podstawie wykazu, ile dziecko kosztuje, można oprzeć swoje żądanie. Dlatego też w pozwie o rozwód niezbędne jest określenie wysokości alimentów, a w szczególności należy doprecyzować, co wchodzi w skład alimentów.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące rozwodu:

Jak szybko można załatwić rozwód?

Szybkość załatwienia rozwodu zależy od wielu czynników, takich jak współpraca obu stron, obciążenie sądów oraz złożoność sytuacji prawnej. Najszybsze rozwody to te bez orzekania o winie.

Jakie są kroki do wzięcia rozwodu?

Proces rozwodowy obejmuje kilka etapów, w tym złożenie pozwu o rozwód, negocjacje dotyczące podziału majątku oraz ustalenie opieki nad dziećmi, a także uregulowanie alimentów. 

Jakie są koszty związane z rozwodem?

Koszty związane z rozwodem mogą być zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak współpraca stron, złożoność sprawy oraz wybór usług prawnych. Należy liczyć się z opłatami za doradztwo prawne, opłatami sądowymi oraz ewentualnymi kosztami związanymi z podziałem majątku lub alimentami.

Jakie są rodzaje opieki nad dziećmi po rozwodzie?

Po rozwodzie opieka nad dziećmi może być ustalona na różne sposoby, w tym poprzez opiekę jednego z rodziców (opiekę wyłączną) lub opiekę obu rodziców (opiekę wspólną). Może być ustalona opieka naprzemienna, a także uznanie jednego rodzica za pierwszoplanowego i kontakty dla drugiego. Istnieje wiele czynników branych pod uwagę przy ustalaniu opieki, takich jak zdolność do sprawowania opieki, relacje z dziećmi oraz dobro dziecka.

Jakie są obowiązki finansowe po rozwodzie?

Po rozwodzie każdy z rodziców ma obowiązek finansowy wobec dzieci, który może być wyrażony poprzez alimenty. Wysokość alimentów zależy od wielu czynników, takich jak zarobki rodziców oraz koszty utrzymania dziecka. Istotne jest przedstawienie sądowi wykazu kosztów utrzymania dziecka w celu ustalenia odpowiedniej kwoty alimentów.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , .