Jakie prawa ma ojciec

Jakie prawa ma ojciec? Test czy dziecko jest manipulowane

Często dzieci poddawane są manipulacji i odczuwają konflikt lojalnościowy. Nie istnieje uniwersalny „test” w tradycyjnym sensie, który mógłby z całą pewnością określić, czy dziecko doświadcza konfliktu lojalnościowego. Jednakże, istnieje szereg wskaźników i zachowań, które mogą sugerować, iż dziecko znajduje się w takiej sytuacji. Poniżej przedstawiam przykładowe pytania, które mogą pomóc rodzicom zorientować się, czy ich dziecko może doświadczać konfliktu lojalnościowego:

Czy dziecko jest manipulowane i doświadcza konfliktu lojalnościowego?

 1. Czy Twoje dziecko wydaje się być niespokojne lub zestresowane przy zmianie tematu na drugiego rodzica?
  • Tak / Nie
 2. Czy zauważyłeś, że Twoje dziecko zmienia swoje opinie lub zachowanie w zależności od tego, z którym rodzicem się aktualnie znajduje?
  • Tak / Nie
 3. Czy Twoje dziecko unika rozmów o spotkaniach z drugim rodzicem lub wydaje się mieć wyrzuty sumienia po spędzeniu z nim czasu?
  • Tak / Nie
 4. Czy dziecko czuje się odpowiedzialne za emocje i samopoczucie rodziców?
  • Tak / Nie
 5. Czy Twoje dziecko wyraża obawy, że sprawia przykrość jednemu z rodziców przez okazywanie pozytywnych emocji wobec drugiego?
  • Tak / Nie
 6. Czy dziecko stara się ukryć przed Tobą pewne informacje dotyczące życia lub domu drugiego rodzica?
  • Tak / Nie
 7. Czy zauważyłeś, że Twoje dziecko jest nadmiernie zaangażowane w konflikty pomiędzy rodzicami?
  • Tak / Nie
 8. Czy dziecko wydaje się być rozdarte pomiędzy chęcią zadowolenia obu rodziców?
  • Tak / Nie

Jeżeli na większość pytań odpowiedziałeś „Tak”, może to sugerować, że Twoje dziecko doświadcza konfliktu lojalnościowego. W takiej sytuacji warto rozważyć wsparcie specjalisty, takiego jak psycholog dziecięcy lub mediator rodzinny, który pomoże dziecku poradzić sobie z trudnościami emocjonalnymi wynikającymi z rozwodu i konfliktu rodziców. Pamiętaj, że zdrowie emocjonalne i dobrostan Twojego dziecka są najważniejsze, a profesjonalna pomoc może być nieoceniona w procesie przystosowania się do nowej sytuacji rodzinnej.

Jakie prawa ma ojciec?

Często pytacie mnie, jakie prawa ma ojciec, jak są traktowani mężczyźni przy rozpadzie małżeństwa? Czy jest szansa, żeby dzieci zostały z ojcem? Piszę więcej o tym tutaj: Dziecko chce mieszkać z ojcem. Czy mężczyzna ma szansę?

Co zrobić, kiedy matka manipuluje dziećmi? Jakie prawa ma ojciec w stosunku do dzieci? Ile będę płacił alimentów, jeżeli dużo zarabiam? Czy wysokość zarobków ma znaczenie przy alimentach?

Jakie prawa ma ojciec? Kobiety utrudniają kontakt?

Gdybym chciała odpowiedzieć krótko, powiedziałabym: oczywiście ojciec ma takie same prawa jak matka. Jednakże w sądach sprawa o dzieci jest bardziej skomplikowana. Wszystko zależy od tego, czy macie sprawę w zakresie rozwodu w Sądzie Okręgowym czy w Sądzie Rejonowym o dziecko? Generalnie musicie pamiętać jedno: ojciec ma takie same prawo do dziecka jak matka. Przede wszystkim dziecko nie jest przedmiotem, który można sobie wziąć, zawieźć gdzieś, wywieźć, manipulować. Często rodzice zapominają, czym jest dobro dziecka i niestety bardzo często zdarza się, że kobiety utrudniają kontakt z ojcem. Matka utrudnia kontakt z dzieckiem

Często wynika to z faktu, że czują się oszukane przez swojego męża. Najczęściej są to sytuacje, kiedy mąż je zdradził i niestety odgrywają się tym, iż chcą pokazać mężowi, że stracił rodzinę. Ostatecznie okazuje się, że na całym konflikcie najmocniej cierpi dziecko…

Co robi sąd, gdy rodzice walczą o dziecko?

Często nie uświadamiamy sobie jakie będą konsekwencje na przyszłość w zakresie wychowania dzieci. Rozwój dzieci jest podstawą do tego, aby prawidłowo funkcjonowały w przyszłości. Sądy rozstrzygając z kim zostają dzieci, opierają się na badaniach sądowych specjalistów, którzy oceniają wasze kompetencje wychowawcze oraz analizują Waszą sytuację rodzinną. W pierwszej kolejności przychodzi do was kurator, który sprawdza Waszą sytuację rodzinną. Kurator wydaje na tej podstawie opinię.

W dalszej kolejności w przypadku sporu z kim zostaną dzieci, sąd powołuje biegłych specjalistów, aby ocenili waszą sytuację. W takich sytuacjach sąd przede wszystkim opiera się na tym, co stwierdzą psychologowie. Jednakże bardzo często jest tak, że ludzie nie są przygotowani do tych badań i wypadają dosyć słabo. Dlatego jeżeli czekacie na badanie przez specjalistów, musicie się dobrze przygotować. Badania OZSS – Jak mężczyzna powinien przygotować się do badań OZSS Twój adwokat do rozwodu powinien Ci wytłumaczyć, na czym polegają takie badania.

Co z kontaktami? Jakie prawa ma ojciec?

Niezależnie z kim zostaną dzieci pamiętaj, że zawsze masz prawo do kontaktów. ZAWSZE. Nie można drugiemu rodzicowi ograniczyć takich kontaktów. Wygranie sprawy o dziecko – spór o dziecko! Kontakty z dziećmi są bardzo ważne i po prostu konieczne. Dlatego zawsze musisz dążyć za wszelką cenę, żeby te kontakty realizować. Jeżeli sąd określił kontakty, a te są nierealizowane, to istnieją inne procedury, aby je egzekwować. Walcz o dziecko! Nie pozwól, aby Twoje prawa były łamane! 

Czy zarobki wpływają na alimenty?

Często pytacie mnie czy wysokie zarobki mają wpływ na to, ile będzie wynosiła kwota alimentacyjna. Co do zasady wygląda to tak, że najpierw trzeba obliczyć koszty utrzymania dzieci. Następną okoliczność, którą sąd analizuje to możliwości zarobkowe rodziców. I wtedy może podzielić pół na pół koszty albo w procentach uznać, że jeden rodzic powinien w większej kwocie partycypować w kosztach utrzymania dziecka. Wyobraźmy sobie sytuację, że ojciec zarabia 70 000 co miesiąc, a matka 3000 zł. Dziecko zaś kosztuje około 4000 zł, a matka sprawuje bezpośrednią pieczę nad dzieckiem.  Wtedy sąd ustali odpowiednią proporcję. 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące dziecka przy rozwodzie:

Jak rozpoznać, czy moje dziecko doświadcza konfliktu lojalnościowego?

Jeśli dziecko często dostosowuje swoje zachowanie do oczekiwań jednego z rodziców, może to być znakiem konfliktu lojalnościowego. Jeśli dziecko wydaje się obwiniać za emocje lub napięcia między rodzicami, może również świadczyć o przeżywaniu takiego konfliktu.

Jakie kroki podejmuje sąd, gdy rodzice walczą o opiekę nad dzieckiem?

Sąd podejmuje różne kroki, w tym przeprowadza badania sądowe oraz może powoływać biegłych specjalistów, aby ocenić zdolności rodziców do opieki nad dziećmi i wydać decyzję w najlepszym interesie dziecka.

Jakie kroki prawne mogę podjąć, gdy drugi rodzic utrudnia mi kontakt z dzieckiem?

Jeżeli masz kontakty orzeczone postanowieniem sądu, możesz skierować sprawę do sądu opiekuńczego i ten może zagrozić nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawionej do kontaktu za każde naruszenie tego obowiązku.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , , , , .