najważniejsze rzeczy przy rozwodzie

Jakie są najważniejsze rzeczy przy rozwodzie?

Najważniejsze rzeczy przy rozwodzie. Na co uważać przy rozwodzie? Jeżeli jesteś mężczyzną, to przede wszystkim uważaj na pieniądze. PORADA PRAWNA 

Kilka istotnych faktów

1. O zabezpieczeniu wysokości alimentów dowiesz się od komornika

Postanowienie w zakresie zaspokojenia potrzeb i alimentów na rzecz dzieci jest wydawane na posiedzeniu niejawnym i ma skutek od dnia wydania niniejszego postanowienia. Wobec tego nie ma konieczności, aby ktokolwiek musiał Cię o tym informować i dostarczyć Ci niniejsze postanowienie. Zdarzają się sytuacje, że o tym zdarzeniu dowiadujesz się dopiero po zajęciu konta przez komornika

Oczywiście zgadzam się, że jest to niesprawiedliwe. Niemniej jednak są sposoby, żeby po prostu tego przypilnować.

2. Nie zgadzaj się na wysokie alimenty z nadzieją, że później je obniżysz

Zdarzają się sytuacje, że mężczyźni zgadzają się na wysokie alimenty, albowiem chcą odejść od żony i nie chcą wchodzić w spór co do winy i innych kwestii. W związku z tym zgadzają się na wyższe alimenty z nadzieją, że za kilka miesięcy skierują sprawę do Sądu Rejonowego o obniżenie alimentów. Nie rób tego. Sprawa o obniżenie alimentów nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać.

Już na tym etapie, czyli podczas sprawy rozwodowej, dopilnuj, aby rozstrzygnięcie w zakresie alimentów było satysfakcjonujące dla dwóch stron. Pytania w sprawie o alimenty od ojca na dziecko. Przykłady Pamiętajmy, iż wysokość alimentów nie zależy od tego, ile zarabiasz. W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze koszt utrzymania dziecka. Wobec tego najpierw analizie podlega wysokość kosztów utrzymania dziecka, a dopiero później przechodzimy do  możliwości zarobkowych ojca. Pamiętajmy również, że przecież dziecko nie zawsze zostaje z mamą. Niewątpliwie warto rozważyć opiekę naprzemienną. Czasem mylnie wydaje się, że przy opiece nie ma alimentów. Oczywiście, alimenty na tak zwane koszty stałe (np. oplata za szkołę) są najczęściej bardzo niskie, jednak od kosztów związanych z dzieckiem i tak się nie uwolnisz.

Sprawa o obniżenie alimentów jest dosyć specyficzna, albowiem musi zajść faktycznie istotna zmiana okoliczności. Co to znaczy? Jeżeli po kilku miesiącach wystąpisz o obniżenie alimentów, to podaj odpowiednie argumenty w tym obszarze wskazujące na to, że faktycznie nastąpiła zmiana okoliczności. Jak obniżyć alimenty?

3. Niebieska Karta i postępowanie karne w zakresie znęcania

W ostatnich dniach do mojej kancelarii w Warszawie przyszedł klient, który przedłożył formularz A z Niebieskiej Karty, na którym było wskazane, iż od 30 lat znęca się nad swoją żoną, albowiem zgłosiła procedurę znęcania się nad dzieckiem i nad nią. Sprawa skończyła się jego skazaniem. Przyszedł do mnie z wyrokiem – wówczas sporządziliśmy sprzeciw i wszczęliśmy postępowanie na nowo, aby walczyć i żeby sąd faktycznie rzetelnie rozpatrzył sprawę. Okazało się, że czasookres obejmuje lata, w których tak naprawdę nie mogło fizycznie dojść do przestępstwa, albowiem strony nawet nie miały ze sobą kontaktu. Dodatkowo w akcie oskarżenia były wypisane takie rzeczy jak kontrolowanie, poniżanie, popychanie czy wykręcanie rąk, jednakże w sprawie brak było jakiejkolwiek dokumentacji medycznej wskazującej, że miało to miejsce. Żona założyła Niebieską Kartę 

Wobec tego należy uznać, iż znamiona, które zostały określone w zarzucie, w mojej ocenie były po prostu wyssane z palca. Żona, chcąc uzyskać pozytywne rozstrzygnięcie, wszczęła szereg czynności tak, aby zniszczyć męża. Należy mówić wprost, albowiem jako obrońca w niniejszej sprawie, który słyszy od klienta, że nie wykręcał jej rąk i jej nie bił, nie godzę się na takie oskarżenia. Nie możemy godzić się na to, że zostaniemy skazani za coś, czego nie zrobiliśmy. Pamiętajmy również o artykule 5. Kodeksu postępowania karnego mówiącemu o domniemaniu niewinności.

Zapraszam do obejrzenia filmu na moim kanale YouTube na temat najważniejszych rzeczy przy rozwodzie:

4. Błąd dzieci. Konflikt lojalnościowy dzieci przy rozwodzie

Musimy również pamiętać, iż przy sprawie rozwodowej bardzo często występuje u dzieci konflikt lojalnościowy. Co to znaczy? Otóż dzieci wybierają jednego rodzica, zaś drugiego odrzucają. Są to mechanizmy czasem nieświadome, dzieci dokonują wyboru na podstawie tego, co słyszą w domu. Dzieciom wydaje się, że muszą kogoś wybrać – albo tatę albo mamę. Wobec tego, jeżeli zostają z mamą, to zdarzają się sytuacje, że odrzucają tatę i nie chcą po prostu mieć z nim kontaktu. Konflikt lojalnościowy u dziecka TEST W związku z tym musisz zabezpieczyć swoje interesy w postaci regularnych i częstych kontaktów z dzieckiem.

Niezależnie od twojej sytuacji z mamą dzieci i kwestii finansowej, dzieci potrzebują ojca, wobec czego proszę Cię, abyś zadbał o ten obszar. Jeżeli zbyt długo nie będziesz miał kontaktu z dzieckiem, wówczas możesz już nigdy nie być w stanie odbudować z nim więzi. Wobec tego należy złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów z małoletnimi dziećmi. Jeżeli natomiast sprawa rozwodowa trwa i trwa, złóż wniosek o zabezpieczenie uregulowania kontaktów z małoletnimi dziećmi. Dzięki temu sąd w ciągu siedmiu dni winien rozpatrzeć Twoją sytuację. W praktyce oczywiście trwa to zdecydowanie dłużej, niemniej jednak na pewno szybciej niż końcowe rozstrzygnięcie sądu.

5. Podział majątku – najważniejsze rzeczy przy rozwodzie

Kolejnym ważnym elementem w sprawie jest konieczność uregulowania już na tym etapie sprawy o podział majątku. Nie zostawiaj tego na później. Z doświadczenia wiem, że będzie tylko gorzej. Już teraz należy sprecyzować, w jaki sposób chcecie podzielić majątek wspólny małżonków i w tym obszarze również uregulować kwestię. Etapy podziału majątku – 8 najważniejszych

6. Rozdzielność majątkowa – najważniejsze rzeczy przy rozwodzie

Pamiętaj, że dopóki jesteście w związku małżeńskim i nie zawieraliście umów małżeńskich, czyli tzw. intercyzy, między wami jest wspólność małżeńska. Wiążą się z tym różne konsekwencje, np. dotyczące spłaty kredytu. Wyobraźmy sobie taką sytuację – małżonkowie z Warszawy są obciążeni kredytami w wysokości 10 000 zł. Żona wnosi o rozwód z wyłącznej winy. Strony posiadają liczne nieruchomości. Żona przedłuża postępowanie rozwodowe tylko po to, abyś ty płacił alimenty oraz kredyty, albowiem wciąż jesteście we wspólności małżeńskiejJak zrobić rozdzielność majątkową, kiedy żona nie chce?

Wyobraźmy sobie sytuację, że płacisz kredyty i chcesz dochodzić zwrotu połowy rat kredytu, które wpłaciłeś od czasu od kiedy nie żyjecie ze sobą. Kiedy jest między wami wspólność małżeńska, niestety nie masz takiej możliwości. Co zrobić, kiedy sprawa rozwodowa się przedłuża, a wciąż jesteś we wspólności małżeńskiej? Przede wszystkim masz możliwość wnieść do Sądu Rejonowego pozew o rozdzielność majątkową przez sąd. Istotną i najważniejszą okolicznością w sprawie jest ustalenie, czy mieszkacie razem. Jeżeli nie, to są podstawy do tego, aby sąd ustanowił między państwem rozdzielność majątkową.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące rozwodu:

Jak mogę zabezpieczyć się przed wysokimi alimentami?

Zabezpiecz się przed wysokimi alimentami poprzez staranne przygotowanie argumentów dotyczących rzeczywistych kosztów utrzymania dziecka i własnych możliwości finansowych. Staraj się unikać wysokich zobowiązań alimentacyjnych, ponieważ ich późniejsza obniżka może być trudna i skomplikowana.

Czy zgoda na wysokie alimenty może później prowadzić do obniżenia ich kwoty?

Zgoda na wysokie alimenty z nadzieją na późniejsze obniżenie może być ryzykowna. Proces obniżenia alimentów nie jest łatwy, a wymaga istotnej zmiany okoliczności. Dlatego warto być ostrożnym i starannym podczas pierwotnego ustalania alimentów.

Co to jest Niebieska Karta i jak wpływa na proces rozwodowy?

Niebieska Karta to dokument, który może być używany w postępowaniach karnej w sprawach o znęcanie się nad partnerem. Jej przedstawienie przed sądem może skutkować zmianami w ustaleniach dotyczących opieki nad dziećmi, podziału majątku oraz alimentów.

Co to jest konflikt lojalnościowy dzieci w trakcie rozwodu?

Konflikt lojalnościowy dzieci w trakcie rozwodu występuje, gdy dzieci znajdują się w sytuacji, w której muszą dokonać wyboru między rodzicami, czując presję związku z lojalnością wobec obu stron. Dzieci mogą odczuwać potrzebę wyboru jednego rodzica kosztem drugiego, co może prowadzić do zwiększenia napięć emocjonalnych i utrudnić budowanie zdrowych relacji rodzinnych. Istotne jest, aby rodzice świadomie zarządzać tą sytuacją, zapewniając dzieciom wsparcie emocjonalne i zapewniając im bezpieczne otoczenie, które umożliwi im rozwój bez konieczności podejmowania trudnych decyzji.

Jakie kroki należy podjąć w zakresie podziału majątku i rozdzielności majątkowej?

W zakresie podziału majątku warto zacząć od dokładnego zinwentaryzowania wszystkich wspólnych aktywów oraz zadłużeń małżeństwa. Następnie należy skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach rozwodowych, aby ustalić najlepszą strategię podziału majątku. W przypadku rozdzielności majątkowej, konieczne jest złożenie wniosku do sądu, który może uregulować tę kwestię, szczególnie jeśli jedna ze stron przedłuża proces rozwodowy w celu uniknięcia odpowiedzialności finansowej.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , .