kto wygra sprawę rozwodową

Kto wygra sprawę rozwodową?

Jesteś w trakcie rozwodu i zastanawiasz się, kto wygra sprawę? Pierwszym krokiem jest zrozumienie Twojej sytuacji. Jeśli dopuściłeś się zdrady, musisz być świadomy, że sądy często zasądzają wyłączną winę w takich przypadkach. A może to żona Cię zdradziła? Zdrada ma kluczowe znaczenie w ocenie winy i może znacząco wpłynąć na decyzję sądu. Ale są też inne możliwości, o czym poniżej we wpisie. 

Kto wygra sprawę rozwodową?

W Polsce z roku na rok jest zawieranych coraz więcej małżeństw. Dużo ludzi się również rozwodzi, a w szczególności w dużych miastach takich jak Warszawa. Mój kolega psycholog mówi do mnie: „połowa się rozwodzi, a połowa zdradza”. PORADA PRAWNA

Czyja wina? 

Przede wszystkim trzeba zacząć od konkretów. Dopuściłeś się zdrady względem małżonka? Pamiętaj, że to właśnie wtedy sądy najczęściej zasądzają wyłączną winę.

Jeżeli mieliście konflikt w rodzinie i podejmowaliście (nieudane) próby ratowania małżeństwa, wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że skończy się rozwodem z winy obu stron. W doktrynie i literaturze można przeczytać różne rzeczy, jednakże ja jestem praktykiem i jeżeli czytam, że wystarczy 1%, aby uznać dwie strony za winne, nie zawsze się z tym zgadzam.

Zdrada może zdecydować o wyłącznej winie

Jeżeli dopuściłeś się zdrady i żona jest w stanie to udowodnić na podstawie sprawozdania detektywa, a mimo to będziesz twierdził, że odszedłeś ze względu na nieudane pożycie małżeńskie, wówczas jest duża szansa na to, że sąd orzeknie wyłączną winę. Zwłaszcza, jeśli mimo trudności w małżeństwie żona chciała, aby związek trwał. Sąd również jasno by stwierdził, że jeżeli strony miały trudności nawet w sferze seksualnej, powinny podjąć się terapii u seksuologa i wówczas być może uratowałyby małżeństwo. Rozwód a zdrada  Zdradziłem żonę i co teraz? 

Każdą sytuację należy rozważyć indywidualnie. Odpowiedz sobie na pytanie jakie problemy były w Twoim małżeństwie?

Dowody w sprawie o rozwód – świadkowie

W przypadku zdrady, sytuacja jest dość oczywista. Inaczej przedstawia się sprawa, gdy znajdziemy argumenty np. fakt, że żona była agresywna, stosowała przemoc fizyczną albo emocjonalną. Najlepiej zawsze poprzeć to dowodami ze świadków, którzy potwierdzą niniejsze okoliczności.  Świadek przy rozwodzie. O co będzie pytany? Oczywiście warto świadków przygotować. Jako małżeństwo macie często wspólnych znajomych, ale warto poszukać takich, którzy potwierdzą Twoją wersję wydarzeń i byli świadkami np. agresji.

Dlaczego walczymy o winę? 

Zastanówmy się, dlaczego tak naprawdę walczymy o winę? Głównie dlatego, że orzeczenie o winie rodzi konsekwencje w zakresie alimentów. Zawsze można walczyć o to, żeby nie było alimentów na rzecz żony z uwagi na poniesioną winę.

Wygrana a opieka nad dziećmi

Kolejny niewątpliwie bardzo ważny element rozwodu dotyczy kwestii związanych z dziećmi. Czy zawinienie w rozpadzie pożycia małżeńskiego ma znaczenie w zakresie tego, kto będzie opiekował się dziećmi? Co do zasady nie, jednakże prawo jest skomplikowane i nie ma łatwej odpowiedzi na to pytanie. To, że nie jesteśmy dobrymi małżonkami albo „zawaliliśmy” jakiś obszar, nie znaczy, że nie jesteśmy dobrymi rodzicami.

To są dwie różne funkcje i mam nadzieję, że sądy również stoją na podobnym stanowisku. Fakt, że ktoś zawinił, nie znaczy, że nie będzie miał kontaktu z dzieckiem. Kontakt może i często powinien być jak najszerszy. Wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem

Jaka strategia w przypadku alimentów dla dzieci?

W pierwszej kolejności patrzymy na to, jakie są koszty utrzymania dzieci. Wówczas dobieramy strategię do kosztów utrzymania dzieci tak, aby było sprawiedliwie. Każde dziecko wiąże się z indywidualną wyceną i nie można generalizować. Jeżeli chcesz wygrać sprawę alimentacyjną albo obszar w zakresie alimentów, kalkulator powinien być podstawą.

Nie zgadzasz się z kosztami?

Co zrobić, jeżeli nie zgadzasz się z przedstawionymi kosztami? Należy walczyć i stwierdzić, że strona przeciwna nie wskazała rzeczywistych kosztów w obszarze utrzymania dzieci. Najczęściej proponuję sporządzenie tabeli, w której porównuje się stanowiska obu stron w formie zestawienia. Wówczas sąd będzie miał ułatwione zadanie, albowiem przy analizie wysokości alimentów oprze się właśnie na informacjach wskazanych w tabelce. Jak uniknąć alimentów?

Ile czeka się na rozwód w Warszawie?

W 2024 roku, w Warszawie średni czas oczekiwania na pierwszą rozprawę to około 5 miesięcy. Pamiętaj, że czas ten może się różnić w zależności od sądu.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące sprawy rozwodowej:

  • Zdradziłem żonę. Czy podczas rozwodu zostanie orzeczona moja wyłączna wina?

W takiej sytuacji musisz się liczyć z taką możliwością. Jednak wszystko zależy od tego czy zdrada zostanie udowodniona w sądzie. 

  • Czy wina ma wpływ wpływ na kwestie opieki nad dziećmi?

Choć winna niekoniecznie determinuje kwestie związane z opieką nad dziećmi, to istnieją inne czynniki brane pod uwagę przez sąd, takie jak zdolność do opieki i współpracy z drugim rodzicem. Konflikt między rodzicami zwłaszcza po zdradzie może być duży.

  • Jak długo czeka się na rozprawę rozwodową w Warszawie?

Obecnie czas średni czas oczekiwania to około 5 miesięcy.

  • Jak udowodnić zdradę żony i jej wyłączną winę za rozpad małżeństwa?

Najbardziej pewnym i skutecznym dowodem w takiej sprawie jest raport detektywistyczny, które dokumentuje relację pozamałżeńską żony. Jednak zrzuty korespondencji, zdjęcia, nagrania rozmów, być może nagranie samej żony przyznającej się do zdrady, mogą okazać się również wystarczające.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

 

Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , , .