Pozew rozwodowy

Mężczyźni – składajcie pierwsi pozew rozwodowy

Dlaczego mężczyźni powinni pierwsi składać pozew rozwodowy?  Przede wszystkim uważam, że ustawodawca powinien zmienić dwie rzeczy – sposób udzielenia zabezpieczenia oraz uregulować kwestie związane ze opieką naprzemienną. Uważam, że dla mężczyzn zabezpieczenie w zakresie świadczenia alimentacyjnego może być niekiedy krzywdzące. Sąd w tym zakresie ma tylko 7 dni na ustosunkowanie się do twierdzeń i wydanie postanowienia w zakresie zabezpieczenia alimentów. Nie będzie czekał na odpowiedź mężczyzny!

Wyobraźmy sobie sytuację, że żona pisze wszystko, co chce, opowiada, jaki mąż jest zamożny i żąda 20 000 zł. Załącza w tym zakresie również dowody np. rozliczenie podatkowe, twierdząc, że mąż ma możliwości zarobkowe. Co zrobić? Jeśli masz pytania lub wątpliwości, umów się na konsultację. PORADA PRAWNA

Pozew rozwodowy – Co może zrobić żona?

Numer 1.

W pierwszej kolejności istotne jest ustalenie, jakie są koszty utrzymania dziecka bądź rodziny. Strzeż się przed pozwem o zaspokojenie potrzeb rodziny. Niekiedy przed sprawą rozwodową może Cię jeszcze spotkać sprawa w sądzie rejonowym z tytułu zaspokojenia potrzeb rodziny. Wtedy może być tak, że kobieta uzyska więcej, gdyż rozszerzy ten wniosek nawet na dzieci pełnoletnie oraz na siebie. Mimo że żyjecie pod jednym dachem, ona napisze, że mąż odszedł, nie łożył na rodzinę, a sam opływa w pieniądzach… W takiej sytuacji Sąd może wydać niekorzystne dla mężczyzny postanowienie.

Dzieci u ojca

Zagrożenie numer 2  – niestety, ale w przypadku regulacji spraw związanych z dzieckiem niezwykle trudne jest doprowadzenie do sytuacji, żeby to mężczyzna przejął opiekę nad dzieckiem. Dziecko chce mieszkać z ojcem. Czy mężczyzna ma szansę?Jednak trudne nie oznacza niemożliwe.

Jak temu zapobiec? Przede wszystkim musi być odpowiednia obsługa prawna z pełną wiedzą jak to zrobić. Dodatkowo kluczowe jest Twoje zaangażowanie w sprawę. To w Twoim interesie leży dopilnowanie sprawy! Każdy jest najlepszym adwokatem w swojej sprawie. Jeżeli masz pytania, zapraszam Cię do mojej kancelarii na konsultację. 

Przedłużanie spraw rozwodowych celem pozostania ze sobą we wspólności majątkowej

Musimy pamiętać, że jeżeli nie podpisaliśmy rozdzielności majątkowej, wówczas cały czas jesteśmy we wspólności majątkowej. Ma to swoje plusy i minusy. Wyobraźmy sobie sytuację, że żona posiada 100 000 zł na koncie i w trakcie toczących się spraw „wyciąga” pieniądze tytułem zaspokojenia potrzeb rodziny. Przy podziale majątku będzie liczyło się saldo z dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Jakie mamy na to sposoby?

Mamy różne możliwości uzyskania rozdzielności majątkowej.

1 – uzyskujemy rozdzielność majątkową z dniem uprawomocnienia się naszego wyroku rozwodowego, czyli w momencie, kiedy związek małżeński został rozwiązany.

2 – w przypadku gdy obie strony tego chcą, mogą skorzystać z usług notariusza i podpisać rozdzielność majątkową z dniem, w którym stawiły się u notariusza. 

Postanowienie o alimenty

Czas to pieniądz. Na pewno musisz działać od razu. Bardzo często mężczyźni mówią mi, że mimo regularnego kontaktu z żoną dowiedzieli się, że mają „jakieś postanowienie o alimenty”. Jak i od kogo? Od komornika! Dopiero gdy weszli na konto, dowiedzieli się, że jest postanowienie w zakresie alimentów. Zabezpieczenie alimentów. Co dalej?

Nieodpowiedni pozew rozwodowy?

To właśnie na początku można popełnić najwięcej błędów, począwszy od kwestii związanej z czekaniem aż coś się wydarzy, skończywszy na tym, iż złożymy nieodpowiedni pozew o rozwód. Co to znaczy nieodpowiedni pozew o rozwód? To pozew, który być może ma braki formalne, ale także pozew, który źle wpłynie na drugą osobę. Jeżeli złożysz pozew o rozwód z brakami formalnymi, musisz się liczyć z tym, że Twoja sprawa rozwodowa może przedłużyć się nawet o kilka miesięcy.

Zapraszam Cię do obejrzenia filmu na moim kanale YouTube na temat pozwu rozwodowego:

Historia klienta z Pruszkowa

Sprawa toczyła się kilka lat temu. Pan Andrzej mimo konfliktów w domu nic nie robił, aż pewnego dnia na konto wszedł komornik i ściągnął 45 000 zł. Pan Andrzej na początku 2018 r. stracił pracę. Nie spodobało się to żonie, bo mąż dotychczas był „krową do dojenia”. Poszła do Sądu – stwierdziła, że mąż nie łoży na rodzinę. Pokazała PITy z poprzednich lat i uzyskała 15 000 zł. co miesiąc. Prawda była taka, że ona zdradzała, zaś pan Andrzej pracował i nie zauważał, co działo się w małżeństwie. Dodatkowo korespondencję odbierała żona – stąd też pan Andrzej nie miał pełnej wiedzy. Na szczęście sprawa skończyła się pozytywnie – alimenty zostały zmniejszone do 1500 zł na dziecko, zaś rozwód zakończył się orzeczeniem wyłącznej winy żony.

Mój wniosek – nie czekaj. Prostowanie później jest ciężkie i niestety trzeba poczekać na sukces. 

Konsultacja prawna w zakresie rozwodu

Uważam, że konsultacja prawna w zakresie rozwodu jest niezbędna, albowiem tylko dzięki niej jesteśmy w stanie ułożyć sobie odpowiednią strategię rozwodową. Jeżeli traficie do dobrego prawnika, który od kilku lat zajmuje się sprawami rozwodowymi, to macie pewność, że będzie w stanie przewidzieć działania, które mogą się wydarzyć w sprawie. Nie polecam działać na własną rękę, a w szczególności bez rozmowy z dobrym prawnikiem do spraw rozwodowych. Jako że sprawa dotyczy Ciebie, z pewnością podchodzisz do niej bardzo emocjonalnie. Dzięki profesjonalnemu pełnomocnikowi będziesz mógł się do tego zdystansować, gdyż to on wszystkim się zajmie.

Pozew rozwodowy – O czym musisz pamiętać?

Przede wszystkim trzeba mieć plan na rozwód i dobrze się przygotować. Pamiętaj, że rozwód to nie tylko zakończenie związku małżeńskiego, lecz również sprawy dotyczące kwestii majątkowych. Jeżeli masz jakieś dowody, to pamiętaj, aby je zabezpieczyć. Okres okołorozwodowy jest trudny, ludzie często zachowują się niewłaściwie i potrafią nawet zniszczyć dowody drugiej stronie – a w sądzie wygrywa się głównie dowodami. 

Nie podejmuj pochopnie decyzji! Nastawienie jest bardzo ważne. Niekiedy mężczyźni przyznają się do zdrady, co jest błędem. Rozwód z mojej winy. Czy mogę się zgodzić? Często jest tak, że zdrada jest tylko konsekwencją tego, co wydarzyło się między Wami wcześniej. Stąd też zanim cokolwiek powiesz, to wstrzymaj się i skonsultuj to z prawnikiem.

Jakie są konsekwencje rozwodu?

Wszelkie elementy zawarte w rozwodzie są kluczowe, gdyż kształtują Twoje przyszłe życie. Są to bardzo ważne sprawy, których musisz dopilnować. To właśnie od Twojego wyroku zależy, jak będzie wyglądać Twoje życie po rozwodzie. Czasem trzeba też uzyskać konsultację rozwodową, żeby wiedzieć, czy np. w twojej sytuacji masz szansę na nierówny podział majątku. Musisz też wiedzieć, co w chodzi w skład majątku wspólnego, a co nie. Ponadto musisz również przypilnować kwestii majątkowych i spraw związanych z alimentami – to bardzo ważne!

Najczęściej zadawane pytania dotyczące rozwodu:

Dlaczego mężczyźni powinni pierwsi składać pozew rozwodowy?

Mężczyźni często powinni być pierwsi w złożeniu pozwu rozwodowego, ponieważ pozwala to na kontrolę przebiegu postępowania i uniknięcie niekorzystnych decyzji oraz zabezpieczenie przed potencjalnymi roszczeniami. Złożenie pozwu pierwszemu daje też kontrolę nad czasem i przebiegiem procesu, co może wpłynąć na ostateczne rezultaty rozwodu.

Jakie są konsekwencje nieodpowiedniego pozwu rozwodowego?

Nieodpowiedni pozew rozwodowy może prowadzić do przedłużenia procesu rozwodowego z powodu błędów formalnych, a także może negatywnie wpłynąć na drugą stronę. Błędnie złożony pozew może również skomplikować sprawę oraz zwiększyć koszty procesowe.

Jak zapobiec sytuacji, w której żona żąda zbyt wysokiej kwoty alimentów?

Istotne jest, aby przed złożeniem pozwu rozwodowego odpowiednio przygotować się do sprawy. Współpraca z doświadczonym prawnikiem pomoże w zabezpieczeniu przed nadmiernymi roszczeniami alimentacyjnymi. Konieczne jest także dostarczenie odpowiednich dowodów na temat własnej sytuacji finansowej oraz ustalenie rzeczywistych kosztów utrzymania rodziny.

Jakie są kluczowe kroki podczas przygotowywania się do pozwu rozwodowego?

Przed złożeniem pozwu rozwodowego należy dobrze się przygotować i mieć plan działania. Warto zabezpieczyć odpowiednie dowody oraz uzyskać poradę prawną w celu ustalenia strategii rozwodowej. Istotne jest także zachowanie spokoju i powstrzymanie się od podejmowania pochopnych decyzji, które mogą mieć negatywne konsekwencje w procesie rozwodowym.

Co należy zrobić, jeśli obawiasz się o utratę kontaktu z dziećmi w wyniku rozwodu?

W przypadku obaw o utratę kontaktu z dziećmi, istotne jest skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach rodzinnych. Wspólnie można opracować strategię mającą na celu zapewnienie utrzymania kontaktu z dziećmi oraz przejęcie opieki nad nimi w miarę możliwości. Dodatkowo, zbieraj dowody na Twoje zaangażowanie w życie dzieci.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , , .