Odpowiedź na pozew o rozwód

Jeżeli otrzymałeś pozew o rozwód, to zastanawiasz się, czy potrzebny jest Ci adwokat do sprawy rozwodowej i gdzie go szukać. Być może myślisz nad znalezieniem w internecie wzoru, jak napisać odpowiedź na pozew o rozwód. Czy warto zlecić prowadzenie sprawy prawnikowi?

W mojej ocenie z pewnością tak. Przede wszystkim pamiętajmy, że podczas sprawy rozwodowej mogą zdarzyć się różne rzeczy. To, że otrzymałeś pozew o rozwód w tym brzmieniu nie znaczy, że żona nie zmieni zdania podczas sprawy rozwodowej.

Jeżeli jesteś mężczyzną, to w szczególności musisz zwrócić uwagę na wysokość alimentów, które zostały określone w pozwie o rozwód. Gdy nie zgadzasz się z ich wysokością, musisz to kwestionować. Jeśli alimenty zostały przedstawione w formie tabelki, to najlepiej sporządzić podobną tabelkę i zakwestionować koszty w niej zawarte.

Zawyżone alimenty 

Dla przykładu gdy małżonka twierdzi, iż na odzież i obuwie dla dziecka wydaje 600 zł miesięcznie, a Ty jesteś przekonany, że nie wydaje więcej niż 150 zł w skali miesiąca, to musisz to udowodnić.

Jeżeli wcześniej kupowaliście dosyć tanie rzeczy, np. spodnie za 30 zł bądź bluzkę za 30 zł, to warto załączyć do akt sprawy paragon wskazujący na tę okoliczność. Wskazać należy, że żyliście standardowo i koszty nie odbiegały od standardowych.

Kłamstwa podczas rozwodu 

Natomiast jeżeli żona twierdzi, iż dziecko chodzi na zajęcia dodatkowe, a Ty wiesz, że nie jest to zgodne z prawdą, warto o tym wspomnieć. Co możemy w takiej sytuacji zrobić? Możemy wnosić do sądu wniosek o zobowiązanie powódki do ujawnienia paragonów imiennych bądź faktur wskazujących na to, ile faktycznie płaci.

Musimy pamiętać, że żądając alimentów w trybie zabezpieczenia, wystarczy uprawdopodobnić. Jednakże w wyroku końcowym należy oprzeć się na dowodach. 

Warto zobowiązać matkę do ujawnienia faktycznych dowodów wskazujących na daną okoliczność. A zatem jeżeli kwestionujesz wysokość alimentów, to musisz walczyć. 

W odpowiedzi na pozew o rozwód

W odpowiedzi na pozew o rozwód należy wskazać w pierwszej kolejności, w jaki sposób chcesz rozwiązać małżeństwo. Tutaj pytanie do ciebie: chcesz rozwiązać małżeństwo za porozumieniem stron czy też chcesz dochodzić winę?

Jeżeli określasz, iż chcesz pozew bez orzekania o winie i prosisz sąd, aby rozwiązał wasze małżeństwo za porozumieniem stron, to musisz to określić w odpowiedzi na pozew.

W dalszej kolejności – jeżeli macie dzieci, to musisz się głównie skupić na kwestiach związanych z dziećmi.

Musisz sprecyzować kwestie związane z wysokością alimentów, miejscem pobytu małoletniego dziecka bądź dzieci oraz władzą rodzicielską. Jeżeli chodzi o kontakty, to na zgodny wniosek stron można odstąpić od regulowania kontaktów w wyroku rozwiązującym małżeństwo.

Jednakże z doświadczenia wiem, iż często są trudności w realizacji kontaktów. Dlatego jeżeli masz sygnał, iż mogą w tym obszarze być nieprawidłowości, to warto określić w wyroku sposób kontaktowania się z dzieckiem bądź dziećmi. 

Jeżeli chodzi o miejsce pobytu małoletniego dziecka, to również musimy być świadomi tego, iż określając miejsce każdorazowe przy matce, to matka może decydować o tym, gdzie będzie mieszkała. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby za jakiś czas wyprowadziła się z miejsca dotychczasowego.

Jeżeli chodzi natomiast o władzę rodzicielską, to w mojej ocenie nie możemy dopuścić do tego, aby ktokolwiek ją ograniczył.

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

Chcesz umówić się na spotkanie – Zapraszam  – Kalendarz online 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl