prawo do opieki nad dzieckiem dla ojca

Ojciec, który nie ma kontaktu z dzieckiem Kontakt ojca z dzieckiem

Kontakt ojca z dzieckiem. Niezmiernie smuci mnie fakt, że tak wielu ojców ma problemy z kontaktami z dzieckiem. Pamiętaj, że jeżeli jest problem, trzeba działać jak najszybciej. Nie licz na to, że dziecko nagle zmieni podejście i zechce realizować kontakt. Najczęstszą przyczyną, dla której dziecko nie chce się spotykać, nie jest jego wewnętrzna decyzja, a wpływ osób trzecich. Uważaj na to. Dlatego jeżeli obawiasz się, że matka, babcia albo ktokolwiek inny może manipulować dzieckiem, zrób wszystko, aby to przerwać. PORADA PRAWNA 

Kontakt ojca z dzieckiem

Przede wszystkim musisz wiedzieć, czym jest konflikt lojalnościowy. Dziecko, które widzi skonfliktowanych rodziców, nieświadomie dokonuje wyboru. Dziecku wydaje się, że musi wybrać mamę albo tatę. To właśnie ten konflikt lojalnościowy może powodować utrudnienie Twoich kontaktów z dzieckiem. 

Zawsze powtarzam, że dziecko nie jest niczyją własnością. Ma ojca i matkę. W konsekwencji ojciec również ma pełne prawa do dziecka. Oczywiście niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, które zmuszają nas do walki o dziecko w sądzie.

Zasada numer jeden – jeżeli masz problem z kontaktami, w pierwszej kolejności złóż wniosek o ustalenie kontaktów z małoletnim dzieckiemJak napisać wniosek o kontakty z dziećmi?

Sprecyzuj swój cel. Jeżeli chcesz widzieć się z dzieckiem, to nikt nie może Ci tego zakazać. Nawet jeżeli kontakty miałyby odbywać się w obecności kuratora, masz do nich prawo.

Historia pana Grzegorza z Warszawy – Kontakt ojca z dzieckiem

Partnerka pana Grzegorza straszyła, że jeżeli od niej odejdzie, nigdy już nie zobaczy dziecka. Ten stan utrzymywał się bardzo długo.

Pewnego dnia pan Grzegorz zadecydował – koniec, muszę odejść. Wziął wszystkie rzeczy i wyprowadził się. Oczywiście kiedy następnego dnia zwrócił się do matki dziecka z prośbą o umożliwienie mu spotkania się z dzieckiem, oburzona stwierdziła, że dziecko nie chce się z nim widzieć.

„Nie dostaniesz dziecka, nigdy go nie zobaczysz…” Co ciekawe, sytuacja pana Grzegorza wcale nie jest wyjątkowa. Do mojej kancelarii bardzo często zgłaszają się osoby z podobnym problemem. Okazuje się, że wielu ojców nie wie, co robić, gdy była żona lub partnerka ogranicza im kontakty z dzieckiem. Dlaczego tak się dzieje? Myślę, że trzeba by było tutaj przemyśleć sytuację pod kątem relacji dorosłych. Dorośli mieszają relacje dzieci z problemami dorosłych.

Co zrobić, kiedy kontakt jest utrudniony?

W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o ustalenie kontaktów. Następnie należy rozważyć czy nie skierować strony do uczestnictwa w szkole dla rodziców, tak aby uświadomić drugiej stronie, że nie można w ten sposób krzywdzić dzieci. Myślę, że szkoła dla rodziców niekiedy jest niezbędna, aby pokazać rodzicom pewne mechanizmy działania, z których nie zdają sobie sprawy.

Kolejna bardzo ważna sprawa to wniosek o ustalenie kuratora, który nadzorowałby sytuację w domu. Uważam, że w niektórych sytuacjach jest to niezwykle istotne, albowiem dzięki zewnętrznej kontroli możemy upewnić się, że w rodzinie nie dochodzi do przemocy.

Nigdy nie pozwól, aby dziecko znalazło się w konflikcie lojalnościowym. Musisz walczyć o dziecko. Chciałabym również zwrócić szczególną uwagę na syndrom rodzicielskiego wychowania PAS, inaczej syndrom Gardnera. Dziecko nie chce mnie widzieć. Syndrom Gardnera

Zastanawiasz się na jakiej podstawie sądy orzekają z kim np. zamieszka dziecko? Sprawdź oglądając film na moim kanale YouTube:

Rozwód a konflikt lojalnościowy dzieci

Okazuje się, że rodzice, którzy się rozwodzą albo rozstają, bardzo często nie są świadomi, że swoimi problemami obarczają dzieci. Są skupieni na swoim rozstaniu i zapominają, że w tym wszystkim najważniejsze jest dziecko. Niekiedy dziecko staje się kartą przetargową do osiągnięcia zamierzonego celu. Kobiety czują, że mają przewagę. W Polsce uznaje się z góry, że dziecko zostaje z mamą. Powoli się to zmienia, ale nadal to raczej z matkami mieszkają dzieci. Badania OZSS – Jak mężczyzna powinien przygotować się do badań OZSS

Dziecko, widząc skonfliktowanych rodziców, doznaje konfliktu lojalnościowego. To jest trochę jak pranie mózgu i manipulacja uczuciami dziecka. Dziecko czuje, jakby stało na boisku do piłki nożnej i miało wybrać drużynę, której będzie kibicować. Nie można przecież być obojętnym. Bardzo często dochodzi również do indoktrynacji. Wszystko to odbija się na dziecku, jednakże dorośli są tak zajęci swoimi sprawami, że nie zauważają, jaką wyrządzają mu krzywdę.

Syndrom Gardnera – Symptomy – Kontakt ojca z dzieckiem

Jeżeli czujesz, że taka sytuacja może mieć miejsce w Twoim przypadku, musisz działać. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

1. Odczuwasz, że stajesz się rodzicem drugoplanowym. Przede wszystkim dziecko powinno mieć zakotwiczone w głowie, że ma oboje rodziców. Nie powinno wybierać ani faworyzować żadnego z rodziców. Dlatego jeżeli wyczujesz, że z błahego powodu dziecko buntuje się, chce iść do mamy, nie chce się z Tobą spotykać albo nie ma ochoty uczestniczyć z Tobą w niektórych czynnościach, uważaj – to pierwszy niepokojący sygnał.

2. Faworyzowanie drugiego rodzica. Wyczuwasz, że dziecko nagle zaczyna faworyzować drugiego rodzica.

3. Dziecko wspiera rodzica, przy którym zostało.

4. Ignoruje spotkania. Podczas spotkań wycofuje się z relacji, jest jakby obojętne.

5. Powtarzanie słów rodzica, z którym dziecko zostaje. Nagle okazuje się, że dziecko jest wmieszane w konflikt rodziców i przekazuje informacje, które dotyczą dorosłych („to Ty złożyłeś pozew o rozwód”).

Przede wszystkim dziecko z góry powinno mieć przyjęty plan w głowie, że ma oboje rodziców i żaden z nich nie jest ani gorszy, ani lepszy. Dlatego gdy zaczniemy odczuwać, że dziecko zaczyna faworyzować jednego rodzica, musimy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Wygranie sprawy o dziecko – spór o dziecko!

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kontaktów ojca z dzieckiem:

Czym jest konflikt lojalnościowy, a jak wpływa na relacje dziecka z rodzicami po rozwodzie?

Konflikt lojalnościowy to sytuacja, w której dziecko czuje się zmuszone do wyboru między rodzicami. Po rozwodzie może to prowadzić do utrudnienia kontaktów z jednym z rodziców. Dziecko może czuć się zagubione i narażone na manipulacje jednej z stron.

Co zrobić, gdy kontakt z dzieckiem jest utrudniony?

Pierwszym krokiem powinno być złożenie wniosku o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Następnie warto rozważyć uczestnictwo w szkole dla rodziców, aby uświadomić drugą stronę konsekwencje swoich działań. Dodatkowo warto złożyć wniosek o ustalenie kuratora, który nadzoruje sytuację w domu, zapewniając zewnętrzną kontrolę.

Jakie mogą być objawy syndromu Gardnera (PAS) i jak rozpoznać, czy dziecko jest nim dotknięte?

Objawy mogą obejmować faworyzowanie jednego rodzica, ignorowanie spotkań z drugim, wspieranie rodzica, przy którym dziecko zostało oraz powtarzanie słów tego rodzica. Jeśli dziecko wykazuje takie zachowania, może to być sygnał możliwego syndromu Gardnera, co wymaga podjęcia działań.

Jakie działania można podjąć, aby zapobiec konfliktowi lojalnościowemu u dziecka?

Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że ma oboje rodziców i żaden z nich nie jest gorszy ani lepszy. W przypadku obserwacji pierwszych objawów faworyzowania jednego rodzica, należy podjąć szybkie działania, takie jak interwencja sądowa czy wsparcie psychologiczne dla dziecka.

Jak można skutecznie walczyć o kontakty z dzieckiem, gdy druga strona ogranicza dostęp?

Istotne jest złożenie wniosku o ustalenie kontaktów z dzieckiem oraz podjęcie działań, takich jak uczestnictwo w szkole dla rodziców czy zabezpieczenie zewnętrznej kontroli poprzez kuratora. Ważne jest również unikanie sytuacji, w których dziecko znajdzie się w konflikcie lojalnościowym oraz szybka reakcja na pojawiające się problemy. Jeśli masz kontakty możesz zagrozić nakazaniem zapłaty za naruszenia w zakresie kontaktów. 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , , .