Porwanie dziecka przez rodzica

Porwanie dziecka przez rodzica – co powinieneś wiedzieć o porwaniach rodzicielskich?

Porwanie dziecka przez rodzica. Niestety przy rozwodzie rodziców, często ofiarami ich walk stają się dzieci. W takich sytuacjach, przypominam moim klientom, że choć mogą być w stanie wojny, nie powinni wciągać w nią swoich dzieci. Niestety, wzajemne pretensje i złość często biorą górę, a niektórzy rodzice, walcząc o swoje interesy, sięgają po najbardziej drastyczne środki, a czasem nawet po ostateczność, czyli uprowadzenie dziecka. Temat porwania rodzicielskiego i art. 211 kk jest skomplikowany i pełen niuansów, warto więc poznać szczegóły i dowiedzieć się, jak sądy podchodzą do spraw związanych z władzą rodzicielską i jej prawami. 

Porwanie a uprowadzenie dziecka

Przede wszystkim nie można mylić pojęć – uprowadzenie dziecka to nie to samo, co porwanie rodzicielskie. Postaram wyjaśnić się najważniejsze różnice w tym wpisie.

Gdybyś potrzebował konsultacji prawnej w kwestii spraw związanych z opieką nad dziećmi lub rozwodem, zapraszam. PORADA PRAWNA

Porwanie dziecka przez rodzica. Jak dokładnie brzmi art. 211 kk? 

Art. 211

Kto, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 211 kk – komentarz

Powyższy artykuł wyróżnia dwa niezgodne z prawem działania – uprowadzenie oraz zatrzymanie. Uprowadzenie jest to inna, formalna nazwa na potoczne „porwanie”. Uciekanie (przeprowadzanie do innej lokalizacji) wraz z dzieckiem również oznacza uprowadzenie, podobnie jak zabranie dziecka z dotychczasowego miejsca pobytu w inne miejsce. Zatrzymanie natomiast oznacza zmuszenie bądź skłonienie dziecka do pozostania przy sobie. Innymi słowy, może to być uniemożliwienie powrotu do drugiego rodzica, które może zdarzyć się również po wcześniejszym uprowadzeniu.

Porwanie rodzicielskie – czym jest?

Z porwaniem rodzicielskim mamy do czynienia wtedy, gdy oboje rodziców posiada pełnię praw rodzicielskich, a jeden z rodziców rzeczywiście miał ustalony wspólny pobyt z dzieckiem, jednak, mimo braku zgody drugiego rodzica, wydłuża go. Twój były partner odebrał ze szkoły dziecko i zabrał do własnego mieszkania bez poinformowania Cię? To również można nazwać porwaniem rodzicielskim. Porwanie rodzicielskie dotyczy tych sytuacji, gdy nie masz wiedzy, gdzie jest Twoje dziecko lub nie możesz się z nim skontaktować, bo utrudnia to drugi rodzic. Porwanie rodzicielskie jest uznawane za konflikt rodzinny. Nie jest to przestępstwo, przez co bardzo często służby odmawiają wszczęcia postępowania. 

Ta forma wykorzystywania dzieci wynika często z chęci zemsty na byłym partnerze oraz konfliktu rodziców co do ustalenia zasad opieki nad dzieckiem oraz  jego miejsca zamieszkania.

Uprowadzenie rodzicielskie

Uprowadzenie rodzicielskie to natomiast sytuacja, w której zabrania dziecka dopuszcza się rodzic o odebranych prawach rodzicielskich. Ustalenie opieki nad dzieckiem a rozwód

Zabranie dziecka bez zgody drugiego rodzica – kluczowa jest władza rodzicielska

Doświadczenie polskich sądów i polskie orzecznictwo wskazuje, że sprawcą uprowadzenia może być właściwie wyłącznie rodzic, któremu ograniczono, zawieszono lub pozbawiono władzy rodzicielskiej. Tylko w takim przypadku można mówić o przestępstwie. Podkreślę zatem: rodzic z pełnią władzy rodzicielskiej nie może popełnić przestępstwa uprowadzenia. Budzi to dużo kontrowersji i wątpliwości, jednak tak obecnie wygląda sytuacja prawna. 

Zgłoszenie porwania rodzicielskiego

Odnosząc się do poprzedniego akapitu, przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy rodzic, który zatrzymał dziecko, posiada pełnię władzy rodzicielskiej. Jeśli tak, to prawdopodobnie ani policja, ani prokuratura, zgodnie z wykładnią sądową nie zajmie się tą sprawą. W sądzie takie sprawy zwykle kończą się umorzeniem lub uniewinnieniem.

Uprowadzenie dziecka za granicę

Kiedy rodzic z pełnią władz rodzicielskich zabiera je za granicę nie informując nawet drugiego rodzica, nie mamy do czynienia z przestępstwem uprowadzenia. 

Kiedy jednak czyni to rodzic, który nie posiada pełni praw rodzicielskich, nie wahaj się i zgłoś to jak najszybciej na policję. Uprowadzenie dziecka jest przestępstwem ściganym z urzędu. Po otrzymaniu takich informacji (po uznaniu, że mogą być one wiarygodne), służby muszą rozpocząć śledztwo. W przypadku odmówienia wszczęcia postępowania lub umorzenie go, przysługuje Ci zgłoszenie zażalenie. Po zgłoszeniu sprawy na policję powinieneś również wystąpić do sądu o ustalenie pobytu dziecka i dążyć do odebrania dziecka temu rodzicowi, z którym nielegalnie przebywa. Jakie prawa ma ojciec? Test czy dziecko jest manipulowane

Dziecko wyraziło zgodę – to nie jest argument

Jeżeli rodzic, który uprowadził dziecko, będzie próbował się tłumaczył, że dziecko „samo chciało” i chętnie poszło z nim czy też wyjechało – nie ma to znaczenia i nie jest to okoliczność łagodząca w oczach sądu. Nie musi tu bowiem występować naruszenie dobra dziecka. Nie mam kontaktu z dzieckiem

Dziecko uprowadzone przez ojca

Czy chcesz być bohaterem takiego nagłówka? Zastanów się dwa razy, zanim podejmiesz decyzję o zabraniu dziecka z miejsca pobytu bez informowania matki, przede wszystkim w sytuacji, gdy masz ograniczone prawa rodzicielskie. Uprowadzenie dziecka przez rodzica to działanie o bardzo poważnych konsekwencjach zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie. Choć mogą występować silne emocje i napięcie między Tobą a byłą żoną, to nie powinieneś wciągać swojego dziecka w tę sytuację. Zamiast tego skup się na poszukiwaniu konstruktywnych rozwiązaniach. Nie zgadzasz się na obecną formę kontaktów z dzieckiem? Możesz je zmienić. Porwanie dziecka tylko pogorszy sytuację. Ustalenie opieki nad dzieckiem a rozwód Wykaż się cierpliwością i nie pozwól, aby odebrano Ci prawa rodzicielskie, a dziecku odebrano ojca.    

Najczęściej zadawane pytania dotyczące porwania dzieci:

  • Co mogę zrobić, aby uniknąć oskarżenia o uprowadzenie dziecka?

Aby uniknąć oskarżeń o porwanie rodzicielskie, ważne jest, aby wszelkie zmiany dotyczące miejsca pobytu dziecka były uzgadniane z drugim rodzicem mającym prawa rodzicielskie. W przypadku konfliktu zaleca się skorzystanie z mediacji lub postępowania sądowego, aby legalnie ustalić warunki opieki nad dzieckiem. Zachowanie komunikacji i współpracy z drugim rodzicem jest kluczowe dla dobra dziecka i uniknięcia prawnych konsekwencji.

  • Czy mogę zgłosić porwanie rodzicielskie do policji, jeśli mój były partner zabiera dziecko bez mojej zgody?

Jeśli drugi rodzic posiada pełnię władzy rodzicielskiej, zgłoszenie takiego przypadku na policję może nie skutkować rozpoczęciem postępowania, ponieważ często jest to traktowane jako konflikt rodzinny. Jednak w sytuacji, gdy drugi rodzic nie posiada pełni praw rodzicielskich, a zabiera dziecko, takie działanie jest przestępstwem i powinno być zgłoszone na policję.

  • Nie zgadzam się na dotychczasowy podział opieki nad dzieckiem. Co mam zrobić?

To sytuacja, w której frustracja bywa złym doradcą. Wniosek o zmianę postanowień dotyczących kontaktów oraz szukanie porozumienia z matką dziecka jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Ojciec jest ważną postacią w życiu dziecka i na tym warto oprzeć swoją argumentację. Chodzi tu o dobro dziecka, więc nie podejmuj pochopnych i ryzykownych decyzji.

  • Mam ograniczone prawa rodzicielskie. Czy mogę bez informowania drugiego rodzica zabrać dziecko za granicę?

Zdecydowanie nie, wszystkie decyzje powinieneś konsultować z rodzicem, który ma pełnię władzy rodzicielskiej i jest rodzicem pierwszoplanowym. 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , , .