Prawnik w sprawie o rozwód warszawa

Prawnik w sprawie o rozwód

Czy jest mi potrzebny prawnik do rozwodu? Oczywiście, w mojej ocenie prawnik w sprawie o rozwód jest kluczowy, albowiem różne rzeczy mogą się zdarzyć. 

Brak prawnika w sprawnie o rozwód – historia z sali sądowej

Rozwód bez orzekania o winie, ustalone alimenty, strony czekają na termin rozprawy. Kilka dni przed terminem rozprawy żona dowiaduje się o tym, iż mąż ma kochankę. Związek z kochanką trwa już od dłuższego czasu i w ocenie żony jest to jedyny powód, dla którego wyprowadził się z domu. Dodatkowo w ostatnim czasie okazało się, że zakupił kilka nieruchomości oraz luksusowego Mercedesa. Efekt? Podczas pierwszej rozprawy, kiedy to wszystko miało się zakończyć, żona zmieniła zdanie i wniosła pozew z orzeczeniem wyłącznej winy, albowiem twierdzi, że kobieta to jedyna przyczyna rozpadu pożycia małżeńskiego. Uważa, że przez tę kobietę rozpadło się małżeństwo, wobec czego zmieniła stanowisko w sprawie. PORADA PRAWNA 

Prawnik w sprawie o rozwód – Czy potrzebny?

Dodatkowo okazuje się, że nie godzi się na to, żeby były tak niskie alimenty, albowiem czuje się oszukana i żąda alimentów na siebie oraz wysokich alimentów na dziecko. Dodatkowo należy zauważyć, że na pierwszej rozprawie sąd przesłuchał bez przygotowania w trybie informacyjnego słuchania stron męża, który powiedział: “Tak, poznałem tę kobietę dużo wcześniej, współpracowałem z nią, ale nie mieliśmy wtedy romansu. Dopiero jak się wyprowadziłem z domu, to z nią zamieszkałem”.

Z mojego doświadczenia jako adwokat do spraw rozwodowych wiem, że sąd może powołać się na życiowe doświadczenie i nawet jeżeli nie dostarczy się dowodu uzna, że najprawdopodobniej faktycznie to ona była główną przyczyną rozpadu pożycia małżeńskiego. Konsekwencje takiego zachowania są bardzo bolesne, gdyż mają przede wszystkim na celu uzyskanie wysokich świadczeń alimentacyjnych. A zatem na podstawie tego przykładu odpowiedz sobie sam, czy potrzebny jest Ci prawnik do rozwodu

Jak znaleźć dobrego adwokata do sprawy rozwodowej? Prawnik w sprawie o rozwód

Przede wszystkim zawsze podkreślam, że trzeba kierować się intuicją oraz doświadczeniem.

Poznaj kilka metod – strategii procesowych tak, abyśmy krok po kroku wiedzieli, jakie czynności mamy podejmować w sprawie rozwodowej

1. Strategia

Ułóż strategię procesową, np. w pierwszej kolejności wstępny projekt pozwu o rozwód przesłany drogą e-mailową do drugiej strony oraz propozycję spotkania.

Inna propozycja – sporządzamy projekt pozwu o rozwód oraz propozycję planu rozwiązania małżeństwa wraz z wszelkimi okolicznościami bliskimi, tj. np. podział majątku i proponujemy spotkanie w celu kompleksowego omówienia spraw rodzinnych.

2. Negocjacja, mediacja, rozmowa rozwodowa 

Ja jako prawnik zawsze stawiam na rozmowę. Uważam, że gdyby ludzie mieli umiejętność komunikacji ze sobą, w sądach byłoby dużo mniej spraw. Niestety ludzie nie potrafią się ze sobą komunikować i z każdą sprawą idą do prawnika. Dlatego często w swojej kancelarii goszczę małżonków, żeby razem porozmawiać i poznać sekrety, które skrywają w środku. Jeżeli poznamy cel i zamiar drugiej strony, wówczas jesteśmy przygotowani na wojnę.

3. Kieruj się intuicją 

W pismach procesowych pisz to, co uważasz za odpowiednie, ale pod okiem profesjonalisty. Nie chodzi o to, żeby napisać wszystko, jednakże czasem zbyt dużo słów i twierdzeń może zaszkodzić, albowiem wzbudzi w drugiej osobie niepożądane reakcje psychologiczne np. chęć odwetu. Dlatego też kiedy chcemy np. pokojowo rozwiązać nasze małżeństwo i chcemy uzyskać rozwód bez orzekania o winie, wówczas nie proponuję pisać zbyt dużo, albowiem może mieć to odwrotny skutek.

4. Ustalenie ważnych kwestii przed rozprawą

Warto jeszcze przed sprawą rozwodową ustalić wszystkie ważne okoliczności w sprawie. Pamiętaj że z rozwodem nie łączy się tylko rozwiązanie małżeństwa. Kiedy macie dzieci, musicie również pamiętać o władzy rodzicielskiej, alimentach i kontaktach. Ustalenie opieki nad dzieckiem a rozwód

5. Co z podziałem majątku? 

Podział majątku jest bardzo ważną rzeczą. A może chcesz nierówny podział majątku? Kiedy nierówny podział majątku? 8 najważniejszych rzeczy

W mojej kancelarii często słyszę, że ktoś czuje się poszkodowany, albowiem ktoś ma więcej, a ktoś ma mniej. Dlatego też przy sprawach rozwodowych warto również zająć się tym obszarem i nie zostawiać podziału majątku na później. Mam bardzo dużo spraw, które toczą się latami, gdyż nie zostały już na początku dopilnowane. Nie radzę państwu wchodzić w proces kilkuletni w zakresie podziału majątku, ponieważ z pewnością przysporzy wielu zmartwień i problemów, a przede wszystkim będzie bardzo kosztowny. Musimy pamiętać, że pewne składniki stanowią majątek osobisty np. pieniądze, które uzyskaliśmy jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, odziedziczyliśmy bądź nam ktoś nam darował .

6. Czy ustalać kontakty z dziećmi? Prawnik w sprawie o rozwód

Często w sprawach rozwodowych myślimy, że później się dogadamy i w konsekwencji nie ustalamy istotnych dla nas kwestii. Uważam, że ustalenie kontaktów z małoletnimi dziećmi jest kluczowe. W większości spraw polecam ustalenie kontaktów – chyba że faktycznie w tym zakresie nie ma żadnego sporu. Co do zasady większość ludzi niestety się rozwodzi, ponieważ nie umie się ze sobą dogadać i w tym obszarze w późniejszym czasie również występują konflikty. Dziecko powinno mieć narzucony pewien system kontaktów. Dlaczego? W sytuacji, kiedy nie będzie określonego systemu kontaktów, będzie myślało, że nie musi się spotykać. 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące prawnika w sprawie o rozwód:

Czy warto zatrudnić prawnika do sprawy rozwodowej?

Oczywiście, decyzja o zatrudnieniu prawnika w sprawie rozwodowej może mieć kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę różnorodne aspekty, które mogą się pojawić. Koszty, które poniesiesz przez brak odpowiedniej pomocy mogą zdecydowanie przewyższyć jednorazowy koszt na prawnika. 

Jakie są główne konsekwencje braku wsparcia prawnika w sprawie rozwodu?

Opisana historia z sali sądowej pokazuje, jak brak profesjonalnej pomocy prawnej może prowadzić do nieprzewidzianych konsekwencji, takich jak zmiana stanowiska drugiej strony w trakcie procesu.

Jak znaleźć odpowiedniego adwokata do sprawy rozwodowej?

Kierując się intuicją oraz doświadczeniem, warto poznać jego metody, jak np. ustala strategię procesową.

Jakie kwestie warto ustalić przed rozprawą rozwodową?

Zanim rozpocznie się proces rozwodowy, istotne jest ustalenie kluczowych kwestii, takich jak opieka nad dziećmi, alimenty, kontakt z dziećmi i podział majątku, aby uniknąć długotrwałych i kosztownych procesów sądowych.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , .