Rozwód Warszawa Adwokat

Rozwód Warszawa Adwokat – Krok po kroku od podstaw

Rozwód generuje bardzo dużo emocji i wątpliwości. Przed rozwodem mamy mnóstwo pytań. Między innymi:

 • Jak wygląda rozprawa rozwodowa i jak przygotować się do rozwodu?
 • Czy mogę nie dostać rozwodu?
 • Z kim zostaną dzieci po rozwodzie?
 • Co to są badania OZSS?

W tym wpisie postaram się na nie odpowiedzieć i rozjaśnić najważniejsze elementy rozwodu. Gdybyś potrzebował pomocy w swojej sprawie, zachęcam do umówienia się na konsultację. PORADA PRAWNA

Rozwód Warszawa Adwokat – Co trzeba wiedzieć

Szanowni Państwo, to są tylko niektóre pytania, jakie ostatnio od Was otrzymałam. Dlatego ten wpis ma na celu udzielenie szybkich i konkretnych odpowiedzi, abyście wiedzieli, co w takich sytuacjach zrobić. W pierwszej kolejności chciałbym zaznaczyć, że wszystko zależy od tego, czy macie dzieci. Można oczywiście rozwieść się bardzo szybko, jednakże w przypadku, gdy są dzieci, sprawa się trochę komplikuje. Oczywiście pełnoletnie dziecko nie jest brane pod uwagę przy sprawie o rozwód. Jednakże gdy dzieci są małoletnie, to sąd musi kwestie związane z dziećmi rozstrzygnąć.

Rozwód z orzekaniem winy czy bez?

A zatem w pierwszej kolejności trzeba ustalić zasadniczą kwestię – czy będzie to rozwód z orzekaniem o winie czy bez.

W praktyce wygląda to tak: żeby dochodzić wyłącznej winy jednej strony, to musi być faktycznie wyłączna wina. Najczęściej są to sytuacje, kiedy jeden z małżonków zdradził małżonka, a wcześniej byli idealnym małżeństwem. Rozwód a zdrada – 15 najważniejszych rzeczy

Jednakże jeżeli w małżeństwie pojawiały się inne problemy, to nie można temu małżonkowi przypisać wyłącznej winy. Na przykład żona zdradziła męża, jednakże mąż nadużywał przez wiele lat alkoholu, pobił żonę, na dowód czego jest obdukcja. Dodatkowo spowodował wypadek samochodowy pod wpływem alkoholu i nagle chce, aby winę poniosła wyłącznie żona. Myślę, że w takiej sprawie nie ma szans. Uważam, iż w 90% takie rozprawy powinny się skończyć winą dwóch stron.

Zdrada w małżeństwie – Co wtedy?

Problem jest wtedy, kiedy tak naprawdę jeden z małżonków szczerze się przyznaje do tego, że to on rozbił rodzinę, zdradził i nie czuje, żeby wina leżała po drugiej stronie. W takich sytuacjach nie ma co wymyślać – jeżeli faktycznie tak czuje i mówi, to niech weźmie odpowiedzialność za to, co zrobił. Jednakże jeżeli jesteś w takiej sytuacji, czyli np. zdradziłeś, jednakże uważasz, że to nie jedyna przyczyna Waszego rozpadu, a Wasze małżeństwo już wcześniej było nieudane i rozpad nastąpił dużo wcześniej, to walcz do końca.

I tutaj pytanie: jak walczyć, żeby nie skończyło się dla Ciebie niekorzystnie? Niekorzystny wyrok określałby, że ponosisz wyłączną winę za rozpad pożycia małżeńskiego. Dlatego w takich sytuacjach trzeba walczyć do końca.

Zapraszam na film na moim kanale YouTube z najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi rozwodu:

Rozwód Warszawa Adwokat – Dlaczego dowody są tak ważne

Wszystkie sprawy sądowe wygrywa się dowodami.

Twierdzimy, że „żona mnie zdradziła” i na dowód tego załączam dowód – zdjęcie z kochankiem. Chcę Państwu wytłumaczyć, jak to wygląda w sądzie. Wszystko, co mówimy, musi być poparte dowodami. Dlatego też musimy wiedzieć, jakimi dowodami się wygrywa.

Dowodami w sprawie rozwodowej są najczęściej nagrania, smsy, maile, świadkowie, przesłuchanie stron. Te rzeczy mogą być świadectwem na to, że już wcześniej między wami było źle. W przypadku zdrady najlepsze byłby raport detektywa. 

Rozwód Warszawa Adwokat – Rozwód za porozumieniem stron? Musi być zgoda obojga.

Żeby sąd mógł rozwiązać Wasze małżeństwo za porozumieniem stron, muszą chcieć tego dwie strony. Sąd jest zobowiązany do wysłuchania Was. Przesłuchanie stron w sprawie o rozwód Jeżeli oboje chcecie rozwiązać małżeństwo za porozumieniem stron, a dobro małoletnich nie ucierpi, bądź nie ma żadnych przesłanek, które hamują proces rozwodowy, to dostaniecie rozwód. Oczywiście pod warunkiem, że ustały między wami więzi małżeńskie, a charakter ustania tych więzi jest trwały i zupełny, czyli innymi słowy nie widzicie już dla tego małżeństwa nadziei. Jeżeli powiecie przed sądem, że są szanse na ratowanie związku, to niestety, ale nie dostaniecie rozwodu.

Aby sąd mógł rozwiązać wasze małżeństwo, to Wasze małżeństwo musi faktycznie ustać.

Kiedy nie dostanę rozwodu?

Sąd nie orzeknie rozwodu, kiedy żyjecie pod jednym dachem, spożywacie wspólnie kolację, gotujecie, robicie pranie, przytulacie się, wspólnie żyjecie, kochacie się i nagle chcecie rozwodu. To tak nie działa.

Jeżeli już kwestię winy i związku małżeńskiego mamy wytłumaczone, to przejdźmy krok dalej. Co z dziećmi? Gdy nie macie dzieci, to sprawa jest prosta. Jeżeli są, temat się komplikuje…

Co z dziećmi przy rozwodzie?

Z kim zostanie dziecko po rozwodzie? Jakie alimenty na dziecko obecnie się płaci? I tutaj sprawa się komplikuje, bo wszystko zależy od tego, jak ustalicie plan opieki nad dzieckiem. Niestety w tym obszarze  jest coraz więcej spornych spraw i niestety, ale bardzo często dochodzi do walki o dziecko.

Ten, kto jest silniejszy i bardziej manipuluje dziećmi, ten wygrywa. Niestety jest to przykre, ale takie jest to moje doświadczenie. Oczywiście wszystko zależy od tego ile dziecko ma lat. Jeżeli dziecko jest niemowlęciem, to ojcu z pewnością będzie ciężko udowodnić fakt, iż dziecko chce mieszkać z nim. Jednakże jeżeli dziecko zaczyna mówić i wyraża chęć zostania z ojcem bądź z matką, to sąd opiera się właśnie na tym, czego pragnie dziecko. Oczywiście istnieje taka możliwość, żeby sąd przesłuchał małoletnie dziecko na okoliczność sytuacji, w której się znalazł. Testy do badania więzi rodzinnych – badanie dzieci przez psychologa sądowego

Co to są badania OZSS?

Jednakże najważniejszą procedurą są badania w OZSS – zespole specjalistów psychologów i psychiatrów, którzy wydają opinię psychologiczną w tym zakresie, z kim powinno zostać dziecko i rozstrzygają o waszych kompetencjach rodzicielskich.

Istotną rzeczą jest, abyście do takiego badania zostali przygotowani. Wasz adwokat do rozwodu powinien przygotować was do takiego badania, gdyż w przeciwnym razie możecie na nim źle wypaść. Dlaczego? Dlatego, że druga strona może zostać do niego przygotowana przez swojego prawnika. W związku z tym trzeba podejść do tego w sposób profesjonalny. Badania OZSS. Jak mężczyzna powinien przygotować się do badań OZSS

Bardzo często osoby, które są poddane temu badaniu, nie są zadowolone z opinii. Uważam, że wynika to z tego, iż nie są przygotowane przez swoich pełnomocników do tego badania. Chciałabym Wam podać przykład małżeństwa z Warszawy.

Badania OZSS

On, prezes dużej spółki, zarabia ponad 50 000 zł. Ona wiele lat nie pracowała, gdyż była w domu i wychowywała dzieci. Kiedy przyszedł czas rozwodu, ojciec nagle zaczął walczyć o dzieci i nie pozwolił, żeby żona odeszła. Przyczyną rozpadu ich małżeństwa był jego romans z koleżanką z pracy. Kiedy usłyszał słowo „rozwód”, zaczął walczyć. Niestety, ona podczas badań wypadła niekorzystnie. On – wręcz przeciwnie. Z pewnością był do nich dobrze przygotowany. Wypadł lepiej, mimo że nie powiedział prawdy.

Opinia była korzystna w szczególności w zakresie jego kompetencji wychowawczych. Natomiast jego żona zaczęła na badaniach płakać, opowiadać o tym, że jej ojciec nadużywał alkoholu i rodzice się rozwiedli. Dodatkowo zaczęła opowiadać, że jest z frustrowana, nienawidzi męża, oraz ma trudności w pracy. To wszystko spowodowało niekorzystną dla niej opinię i sąd ostatecznie stwierdził, iż lepiej, żeby dzieci zostały przy ojcu.

Rozwód Warszawa Adwokat – Apelacja

Ta klientka trafiła do mnie już po otrzymaniu wyroku. Chciała złożyć apelację. Na szczęście na etapie apelacji udało nam się zmienić pewne niekorzystne postanowienia, jednakże nie w całości. Minął miesiąc od zakończenia postępowania apelacyjnego, złożyliśmy wniosek do Sądu Rejonowego o zmianę i udało nam się odzyskać dzieci. Te sytuacje są bardzo trudne i musimy pamiętać, że do badań również musimy być przygotowani i świadomi tego, co mówimy.

Dlatego Szanowni Państwo, jeżeli czekają was badania, bądźcie ostrożni i trzymajcie rękę na pulsie, gdyż czasem te opinie są niesprawiedliwe.

Przy rozstrzyganiu tego, gdzie mają być dzieci, sąd w szczególności bierze pod uwagę opinie psychologów i psychiatrów z OZSS, którzy we wnioskach końcowych określają, gdzie dziecku będzie najlepiej. Kiedy złożyć wniosek o opiekę naprzemienną?

W tym zakresie również określają, jak widzą kontakty i opiekę sprawowaną przez drugiego rodzica. W swojej pracy jako adwokat, który zajmuje się od wielu lat sprawami rodzinnymi zauważyłam, że czasem te opinie nie są prawidłowe i nie odzwierciedlają rzeczywistości. Musimy pamiętać, że jest to tak naprawdę kilkuminutowa rozmowa, na podstawie której oceniane są twoje kompetencje wychowawcze i twój profil psychologiczny.

Dlaczego warto wziąć adwokata?

Dlatego też jest to skomplikowane. Z uwagi na to, iż widziałam wiele niesprawiedliwych rozstrzygnięć uważam, że do każdej sprawy od początku trzeba być bardzo dobrze przygotowanym.

Dlatego nie rób nic na własną rękę. Poszukaj najlepszego adwokata od rozwodów. Takiego, który pomoże Ci przejść przez ten trudny czas. Mam nadzieję, że wielu adwokatów zajmujących się sprawami rodzinnymi ma świadomość, iż rozstrzygają się przed nimi ludzkie dramaty. Kwestie związane z dziećmi, alimentami, podziałami majątku są bardzo ważne dla dalszego życia.

Przecież w sytuacji, kiedy będzie niekorzystne orzeczenie np. w zakresie alimentów, to sytuacja materialna człowieka może się diametralnie zmienić.

Co z dzieckiem?

Wracając do pytania głównego, czyli z kim zostaje dziecko po rozwodzie, odpowiedź brzmi: to zależy… Reasumując, sąd przy rozwodzie przede wszystkim opiera się na opinii psychologicznej. 

Sąd ustalił, z kim zostaje dziecko. Co z kontaktami dla drugiego rodzica?

Kontakty z dzieckiem

Ja osobiście uważam, że jeżeli dziecko zostaje przy jednym z rodziców, to kluczowe jest, aby drugi miał kontakt. Bardzo ważne, aby drugi z rodziców miał określone kontakty, gdyż jeżeli dochodzi do sporu między rodzicami w zakresie kiedy dziecko ma być u niego, a kiedy u drugiego, to nie można liczyć na to, że rodzice się dogadają.

Lepiej, żeby sąd to określił, a w przypadku ewentualnych zmian można zawsze iść na kompromis i to zmienić.

Alienacja rodzicielska 

Niestety bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy jeden z rodziców jest faworyzowany. Dlatego też najważniejsze, żeby rodzice mieli świadomość tego, że dochodzi do takiego zjawiska jak konflikt lojalnościowy i dzieci niestety bardzo często odrzucają jednego rodzica. Skutki odrzucenia rodzica są w przyszłości bardzo bolesne.

Czasem nie zastanawiamy się jaką krzywdę dziecku robimy.

Chciałabym w tym miejscu zaznaczyć, iż dzieci są bardzo wrażliwe. Ich rozwój emocjonalny i psychiczny jest bardzo ważny. Dlatego też jeżeli dochodzi do kłótni między rodzicami, zaś dziecko jest w wieku w którym rozwija się i dojrzewa, to bierze nieprawidłowe wzorce, które będą miały skutki w przyszłości. Takie dziecko będzie miało najprawdopodobniej problemy w budowaniu relacji.

Dlatego proszę was, abyście w miarę możliwości nie wchodzili w spór, tylko próbowali znaleźć porozumienie. Należy wtedy pamiętać, iż tak naprawdę robimy krzywdę dziecku. Krzywda będzie miała swoje odzwierciedlenie w jego późniejszym życiu.

  Rozwód Warszawa Adwokat – Jak określić alimenty?

  Przejdźmy zatem do kolejnej sprawy, która jest bardzo często kwestią sporną w sprawach rozwodowych. Wszyscy adwokaci zajmujący się sprawami rozwodowymi wiedzą, że kwestia alimentów jest niekiedy bardzo skomplikowana. Trzeba być bardzo precyzyjnym, jasno określić sprawę i poprzeć daną tezę dowodami.

  Pamiętaj, że sprawy rozwodowe i sądowe wygrywa się dowodami. A zatem jeżeli twierdzimy, iż koszt utrzymania dziecka oscyluje w granicach 3 000 zł, a nie 4 000 zł to powinniśmy tezę poprzeć dowodami. Zażalenie na alimenty na dzieci – Jak się odwołać?

  Dla przykładu jeżeli dziecko chodzi do prywatnej szkoły i w związku z tym uiszczamy czesne, to proszę, abyście do takiej sprawy załączyli zaświadczenie o tym, że płacicie taką kwotę tytułem czesnego za szkołę. Oczywiście nie musimy załączać szczegółowych paragonów, np. że kupiliśmy dziecku lody.

  Najczęściej zadawane pytania dotyczące rozwodu:

  Jak wygląda typowa rozprawa rozwodowa i jak należy się do niej przygotować?

  Typowa rozprawa rozwodowa może różnić się w zależności od okoliczności, w tym obecności dzieci czy zgody obu stron. Ważne jest, aby być dobrze przygotowanym pod względem dokumentacji oraz ewentualnych argumentów przeciwnej strony. Możesz skorzystać z usług adwokata, który pomoże Ci w odpowiednim przygotowaniu się do rozprawy.

  Czy istnieje ryzyko, że sąd nie przyzna mi rozwodu?

  Sąd może odmówić rozwodu w sytuacji, gdy nie zostanie udowodnione, że małżeństwo faktycznie ustało. W przypadku, gdy żyjecie nadal pod jednym dachem i prowadzicie życie małżeńskie, istnieje ryzyko odmowy rozwodu.

  Z kim zostaną dzieci po rozwodzie?

  Kwestia opieki nad dziećmi po rozwodzie jest często rozstrzygana przez sąd, biorąc pod uwagę najlepsze interesy dziecka. Decyzja może zależeć od wielu czynników, takich jak zdolności opiekuńcze każdego z rodziców oraz opinia ekspertów z zakresu psychologii dziecięcej.

  Co to są badania OZSS i jak wpływają na proces rozwodowy?

  Badania OZSS (Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów) są przeprowadzane przez zespół specjalistów psychologów i psychiatrów w celu oceny sytuacji rodzinnej oraz kompetencji rodzicielskich. Opinia z tych badań może mieć istotny wpływ na decyzję sądu dotyczącą opieki nad dziećmi po rozwodzie. Na jej podstawie sąd wydaje wyrok rozwodowy.

  Czy istnieje możliwość szybkiego rozwodu?

  Tak, najczęściej jest to rozwód bez orzekania o winie. Rozwód za porozumieniem stron. Warunkiem jest zgoda obu małżonków i brak spornych kwestii oraz stwierdzenie przez sąd, że więzi małżeńskie faktycznie ustały i nie ma szans na ich przywrócenie.

  Z poważaniem,

  Adwokat Marta Wnuk
  Umów się na spotkanie Kalendarz 

  tel.: +48691512933

  e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

  Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , .