Rozwód

Rozwód

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, w jakiej formie chcecie zakończyć wasz związek małżeński. Z doświadczenia wiem, że przy sprawach rozwodowych często jest dużo emocji i dopiero kiedy te zgasną, możemy racjonalnie myśleć o sprawie.

Często kobiety chcą walczyć o winę. Pragną za wszelką cenę udowodnić, iż nie poniosły żadnej winy za rozpad pożycia małżeńskiego.

Dosyć rzadko zdarza się, żeby to mężczyźni chcieli walczyć, gdyż nie chcą eskalacji konfliktów.

Rozwód – Żona ma kochanka 

Jednakże wszystko zależy od tego, co działo się w Waszym małżeństwie. Często strony walczą o dzieci. Wyobraźmy sobie sytuację, iż kobieta poznaje mężczyznę. Nagle stwierdza, że jest miłością jej życia i odchodzi. Wówczas małżonek zastanawia się, czy walczyć o winę w procesie rozwodowym. Zaczyna się zastanawiać, co będzie z dzieckiem bądź z dziećmi i z kim zostaną.

Idealna para a nagle romans 

Wyobraźmy sobie sytuację, że dotychczas strony mieszkały razem i nie miały większych problemów. Wszyscy, którzy przychodzili do nich do domu, mieli wrażenie, że są idealną rodziną. On – dyrektor w banku, ona – dyrektor w placówce medycznej, stała i dość wysoka pensja. Wszyscy, którzy przychodzili do domu podziwiali ich. Rodzina jak z obrazka – ekskluzywny dom na Wilanowie, gromadka zwierząt, gromadka dzieci i sporo pieniędzy na koncie, kilka nieruchomości, luksusowe samochody. Aż pewnego dnia ta bajka się kończy…

Romans

Dlaczego? Ponieważ kobieta poznała innego mężczyznę. W ciągu siedmiu dni stwierdziła, iż ten mężczyzna jest miłością jego życia i chce odejść. Co wtedy? Z kim zostaną dzieci, co z majątkiem, co z psami? Pamiętam, jak przyszedł do mnie jej mąż – przystojny facet, jednakże w środku głos mu się załamywał. Czułam, że jest na skraju płaczu.

„Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy/xk9jntj „

Kobiety zdradzają 

Pamiętam, jak rodzice mówili mi, że to tylko mężczyźni zdradzają. To nieprawda. Zdradzają również kobiety. A zatem w takiej sytuacji staliśmy przed decyzją, co robić dalej – jak funkcjonować i czy wnosić o rozwód z wyłącznej winy. W pierwszej rozmowie mężczyzna chciał zrezygnować ze wszystkiego, poddać się, dać żonie rozwód bez orzekania o winie. Jak to powiedział: „niech idzie sobie w świat”.

Jakie dowody zbierać?

Jednakże poprosiłam go, abyśmy dał sobie miesiąc na przemyślenie i dopiero wtedy podjęli ostateczną decyzję, aby obserwował tok zdarzeń oraz zbierał dowody. I pewnie zastanawiasz się, jakie dowody zbierać? W takiej sytuacji poleciłam mu zbierać dowody na okoliczność, iż faktycznie wyłączną winę za rozpad pożycia małżeńskiego ponosi żona, gdyż ma kochanka.

Detektyw

Mój klient wynajął detektywa, żeby zdobyć jego sprawozdanie na okoliczność zdrady. Dodatkowo jego żona tak zwariowała na punkcie kochanka, że straciła głowę, przyjeżdżała do domu raz w tygodniu jak gość. Wchodziła do domu i zajmowała się tylko telefonem. Nie interesowały ją dzieci ani dom. W związku z tym poleciłam mojemu klientowi, aby walczył o dzieci i o dom, by najpierw skupił się na sprawie rozwodowej, a następnie planował sprawę o podział majątku.

Dzieci przyzwyczaiły się do tego domu i chciały z nim zostać. W związku z tym przez kilka dni konsultowaliśmy na bieżąco wszelkie działania oraz zdobyliśmy niezbędny materiał dowodowy, by wnieść rozwód z wyłącznej winy żony. W szczególności z uwagi na fakt, iż zdradziła męża oraz zaniedbywała obowiązki jako matka. Efekt rocznej sprawy rozwodowej był taki, że sąd ostatecznie określił miejsce pobytu małoletnich w domu oraz rozwód z wyłącznej winy pozwanej.

Rozwód

Z moim klientem znamy się kilka lat. Po kilku latach mężczyzna dalej mieszka w domu wraz z dziećmi, a romans był oczywiście tylko chwilowy. Kochanek porzucił ją, jednakże nie wróciła do domu. Strony częściowo podzieliły majątek, jednak w pozostałej części dalej trwają sprawy w zakresie podziału. Po kilku latach mogę powiedzieć, że było to najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu dzieci zostały przy ojcu i nikt nie zburzył im dotychczasowego życia. Dlatego też bardzo ważne było to, żeby dzieci zostały w dotychczasowym domu. Dom był wspaniały, każde z dzieci miało swój pokój. Zatem wyobraźmy sobie co by było, gdyby żona z uwagi na fakt, iż ma kochanka, nagle zabrała dzieci i zmieniła im środowisko, a po  kilku miesiącach stwierdziłaby, że ten związek był tylko chwilowy.

Nie jestem psychologiem, jednakże mogę stwierdzić, że na pewno nie byłoby to korzystne dla dzieci z punktu widzenia psychologicznego. Dzieci w trakcie spraw rozwodowych trzeba chronić od problemów i spraw dorosłych.

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

I tutaj jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: jeżeli dzieci zostają z jednym rodzicem, to przestrzegam przed buntowaniem i manipulowaniem dzieci. Niezależnie od tego, co się dzieje w życiu dorosłych, dzieci trzeba od tych problemów izolować. Należy im tłumaczyć, że mama i tata są tak samo ważni. Dlatego też miejmy nadzieję, sprawy rozwodowe nie odbijają się na psychice dzieci.

Powyższy przykład ma pomóc Państwu zobrazować sytuację przed podjęciem decyzji. Wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji się znajdujecie. Wówczas można podjąć decyzję, czy rozwód planować z orzeczeniem o winie czy bez.

Rozwód

Dobry adwokat do spraw rozwodowych może wcześniej przewidzieć pewne zdarzenia. Dla przykładu przyszedł do mnie młody przystojny Pan.

Chciał szybko rozwieść się ze swoją żoną, z którą nie ma dzieci. Wcześniej byli pięć lat w związku partnerskim, jednakże po ślubie są rok. Boi się, że żona będzie chciała dochodzić jego wyłącznej winy z uwagi, gdyż mu tak zakomunikowała. Jednakże podczas spotkania drążyłam temat i chciałam poznać motywy. Przewidziałam, że być może będzie chciała żądać wyłącznej winy, ponieważ zależy jej na pieniądzach. Będzie dochodzić wyłącznej winy tylko z uwagi na fakt, iż chce uzyskać alimenty na swoją rzecz. W związku z powyższym zaproponowałam, aby się do tego przygotować i w pozwie również wspomnieć elementy, które wskazują na jej winę, jednakże odstąpić od orzekania o winie. Dodatkowo w pozwie wskazać również fakt, iż zarobki są dosyć niskie. 

Mój klient prowadził wówczas działalność gospodarczą, a zatem według dokumentów finansowych jego sytuacja nie była na tyle dobra, by sąd mógł zasądzić alimenty. Efekt jest taki, że kiedy żona otrzymała informację o zarobkach wiedziała, że nie ma sensu dochodzić winy. Wiedziała, że nie uzyskała żadnej korzyści dla siebie, zaś rozwód najprawdopodobniej skończy się z winy obu stron. Przy podjęciu decyzji ważne jest, aby ustalić, czy rozwód ma być z wyłącznej winy, czy być może odstąpić od dochodzenia.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, że ludzie nie umieją się już ze sobą porozumieć i trzeba między nimi mediować. Dlatego niekiedy taką rolę przyjmuje również pełnomocnik. Robi to, aby poznać stanowisko drugiej strony i spróbować pomóc rozwiązać problemy w małżeństwie. I nie chodzi tutaj o to, że macie do siebie wrócić. Warto czasem iść na mediacje, aby chociaż ustalić wspólnie plan dalszego działania oraz sposób rozwiązania związku małżeńskiego.

Rozwód

Nie polecam również państwu składania szybko pozwu bez ustalenia z drugim małżonkiem. Zauważyłam że niekiedy ludzie bardzo źle reagują na otrzymanie pozwu. Dlatego w większości prowadzonych przeze mnie spraw wysyłam wcześniej tak zwane zaproszenie do rozwodu. Oczywiście jest to moje nazewnictwo. Chodzi o to, że informuje stronę, iż zostałam wyznaczona pełnomocnikiem i chciałabym się spotkać bądź porozmawiać telefonicznie o dalszym planie i sposobie rozwiązania małżeństwa. Dzięki temu mam możliwość poznać zdanie drugiej strony oraz ustalić dalsze działania.

Czy rozmowy w sprawach rozwodowych są konieczne? Oczywiście, że nie, jednakże moje doświadczenie uczy, że warto zacząć rozmawiać. Przed rozwodem polecam ustanowić pełnomocnika, który będzie mógł poukładać wam strategii rozwodową i krok po kroku was prowadzić. W tym miejscu mogę z całą pewnością powiedzieć, że dobry adwokat, który ma na koncie setki spraw, z pewnością będzie wiedział, co zrobić.

Rozwód

A zatem jeżeli czeka Cię rozwód, to w pierwszej kolejności musisz zastanowić się, w jakiej formie chcesz rozwiązać małżeństwo oraz jaki jest Twój cel. Konsultacje zawsze zaczynam od określenia celu. Wówczas jestem w stanie ustalić strategię rozwodową i wytłumaczyć Państwu rozwód krok po kroku. Rozwód to słowo, które niesie ze sobą mnóstwo konsekwencji, a w szczególności wtedy, kiedy macie dzieci. Wówczas koniecznie umówcie się na konsultacje z prawnikiem. Oczywiście nie namawiam na swoją kancelarię, ale pamiętaj, abyś wybrał adwokata albo radcę prawnego, który zajmuje się sprawami rozwodowymi. Niech wytłumaczy Ci krok po kroku prawa i obowiązki. Dzięki temu będziesz mógł podjąć lepsze decyzje oraz będziesz mógł przewidzieć pewne rzeczy, które mogą się zdarzyć w procesie rozwodowym.

To bardzo ważne, gdyż nie wiadomo, czy Twój rozwód będzie szybki, czy też potrwa kilka lat…

Szybki rozwód. Wszyscy mężczyźni chcą szybkiego rozwodu, najlepiej w pięć minut. Oczywiście jest to możliwe, jednakże pamiętaj, że rozwód niesie ze sobą konsekwencje w postaci płacenia alimentów, określenia kontaktów i władzy rodzicielskiej.

Oprócz decyzji, czy chcesz rozwód bez orzekania o winie czy z orzekaniem o winie, musisz się również zastanowić nad alimentami. Musisz ustalić, jaki jest Twój cel. Jeżeli dzieci zostają z matką, to musisz się zastanowić, jaka kwota alimentów jest dla ciebie satysfakcjonująca. Natomiast jeżeli dzieci zostają z Tobą, zaś matka jest zobowiązana do płatności, wówczas musisz wszystko dokładnie wyliczyć i ustalić koszt utrzymania dzieci. Na podstawie tego można określić procent, w jakim matka dzieci będzie partycypowała w kosztach ich utrzymania.

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl