Spis Treści
Adwokat Opieka naprzemienna. Na czym polega?
Adwokat Opieka naprzemienna to system sprawowania opieki nad dziećmi, w którym dziecko spędza tyle samo czasu z każdym z rodziców.
Zwykle zamiana następuje co tydzień lub dwa tygodnie.
Oczywiście można przyjąć inną konfigurację – wówczas dziecko mieszka na zmianę w domu ojca i matki.
Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt ✅
Jak to jest uregulowane w prawie?
W polskim kodeksie rodzinnym i opiekuńczym opcja ta nie została w żaden sposób uregulowana.
Jednakże na zgodny wniosek stron sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodziców.
Adwokat Opieka naprzemienna – Co jest niezbędne? Zgoda rodziców!
W tym zakresie musi być zgodny wniosek stron – wtedy opieka nad dzieckiem może zostać przyznana obojgu rodzicom. Zgodnie z art. 58 § 1 ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Kryterium jest dobro dziecka. Musi istnieć też oczekiwanie, że rodzice będą współdziałać w sprawach dziecka.
Rodzice muszą być zgodni w tym zakresie.
Jeżeli jest konflikt, na porozumienie nie ma szans. Trzeba również wziąć pod uwagę szkołę dziecka. Zatem najlepiej, aby rodzice mieszkali blisko siebie.
ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE
✅ – CO ZROBIĆ, ŻEBY SZYBKO SIĘ ROZWIEŚĆ? —> ZOBACZ FILMIK !!!
Kiedy opieka naprzemienna się sprawdzi?
Generalnie ten sposób sprawdzi się, jeżeli między rodzicami nie ma wojny o pieniądze.
Zgodnie z art. 58 § 1 KRO w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem i kontaktach rodziców z dzieckiem. Orzeka również, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.
Możliwe jest określenie przez sąd, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach.
Naprzemienne sprawowanie pieczy zapewnia lepszy kontakt dziecka z każdym z rodziców oraz możliwość równego udziału w procesie wychowawczym. Zapewnia to również sprawiedliwy podział odpowiednich obowiązków, w tym kosztów utrzymania i wychowania dziecka.
W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz
_________________________________________________________
Przesłuchanie stron
Co do zasady, przesłuchanie stron w sprawie o rozwód jest obowiązkiem sądu zgodnie z art. 432 zdanie pierwsze k.p.c. Ponadto w razie niezgłoszenia przez strony wniosków o przesłuchanie świadków lub w razie cofnięcia takich wniosków, dopuszczenie przez sąd dowodu z przesłuchania stron nie jest równoznaczne z jakimkolwiek ograniczeniem postępowania dowodowego.
W takim stanie nieprzesłuchanie w sprawie innych osób było wyłącznie wynikiem braku odpowiednich wniosków dowodowych, nie stanowiąc ograniczania postępowania dowodowego w rozumieniu art. 442 k.p.c.
Przede wszystkim zgodnie z art. 58 § 1 k.r.o., w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.
Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt ????
Opieka naprzemienna – Przepisy
Zgodnie z art. 598 22 i 756 2 § 2 k.p.c., możliwe jest w takim wypadku określenie przez sąd, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach.
Więcej: Opieka naprzemienna a prawo do opieki na dzieckiem
Dobro dziecka? Najważniejsze
Wspólne wykonywanie władzy rodzicielskiej na zasadzie naprzemiennego sprawowania pieczy z zamieszkiwaniem dziecka z każdym z rodziców w okresach tygodniowych oraz odpowiednich okresach wakacyjnych i świątecznych będzie dla dziecka rozwiązaniem lepszym niż orzeczenie o zamieszkiwaniu dziecka tylko z jednym z rodziców.
W ocenie Sądu naprzemienne sprawowanie pieczy zapewnia lepszy kontakt dziecka z każdym z rodziców. Ponadto daje możliwość równego udziału każdego z rodziców w procesie wychowawczym. Zapewnia również sprawiedliwy podział obowiązków, w tym kosztów utrzymania i wychowania dziecka.
Z art. 58 § 1 k.r.o. wcale nie wynika, że rozstrzygnięcie o obowiązku ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka musi w każdym wypadku wyrażać się sumą pieniężną, jaką jeden z rodziców ma świadczyć do rąk drugiego z rodziców. Dlatego, gdy każdy z rodziców osobiście łoży na utrzymanie i wychowanie dziecka, właściwszym rozstrzygnięciem może być określenie, że rodzice ponoszą odpowiednie koszty w wysokości równej.
W takim wypadku rodzice mają obowiązek równego ponoszenia wszelkich wydatków wykraczających poza codzienne koszty utrzymywania dziecka. W szczególności dotyczy to równego pokrywania opłat wynikających ze wspólnych decyzji dotyczących np. skierowania dziecka do odpowiednich placówek wychowawczych.
Opieka naprzemienna – czy lepsza?
Przede wszystkim opieka naprzemienna będzie dla dziecka rozwiązaniem lepszym niż orzeczenie o zamieszkiwaniu dziecka tylko z jednym z rodziców.
W takim wypadku rodzice mają obowiązek równego ponoszenia wszelkich wydatków, wykraczających poza zwykłe i codzienne koszty utrzymywania dziecka.
Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5
Przeczytaj więcej:
Dziecko pół na pół. Opieka naprzemienna
Z poważaniem,
Adwokat Marta Wnuk
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel.: +48691512933
e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl