Adwokat Opieka naprzemienna. Na czym polega?

Adwokat Opieka naprzemienna to system sprawowania opieki nad dziećmi, w którym dziecko spędza tyle samo czasu z każdym z rodziców.

Zwykle zamiana następuje co tydzień lub dwa tygodnie.

Oczywiście można przyjąć inną konfigurację – wówczas dziecko mieszka na zmianę w domu ojca i matki.

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Jak to jest uregulowane w prawie?

W polskim kodeksie rodzinnym i opiekuńczym opcja ta nie została w żaden sposób uregulowana.

Jednakże na zgodny wniosek stron sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodziców.

Adwokat Opieka naprzemienna – Co jest niezbędne? Zgoda rodziców!

W tym zakresie musi być zgodny wniosek stron – wtedy opieka nad dzieckiem może zostać przyznana obojgu rodzicom. Zgodnie z art. 58 § 1 ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Kryterium jest dobro dziecka. Musi istnieć też oczekiwanie, że rodzice będą współdziałać w sprawach dziecka.

Rodzice muszą być zgodni w tym zakresie.

Jeżeli jest konflikt, na porozumienie nie ma szans. Trzeba również wziąć pod uwagę szkołę dziecka. Zatem najlepiej, aby rodzice mieszkali blisko siebie.

ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE

✅  –  CO ZROBIĆ, ŻEBY SZYBKO SIĘ ROZWIEŚĆ? —> ZOBACZ FILMIK  !!! 

Kiedy opieka naprzemienna się sprawdzi?

Generalnie ten sposób sprawdzi się, jeżeli między rodzicami nie ma wojny o pieniądze.

Zgodnie z  art. 58 § 1 KRO w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem i kontaktach rodziców z dzieckiem. Orzeka również, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Adwokat Opieka naprzemienna

Możliwe jest określenie przez sąd, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach.

Naprzemienne sprawowanie pieczy zapewnia lepszy kontakt dziecka z każdym z rodziców oraz możliwość równego udziału w procesie wychowawczym. Zapewnia to również sprawiedliwy podział odpowiednich obowiązków, w tym kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

_________________________________________________________

Przesłuchanie stron 

Co do zasady, przesłuchanie stron w sprawie o rozwód jest obowiązkiem sądu zgodnie z art. 432 zdanie pierwsze k.p.c. Ponadto w razie niezgłoszenia przez strony wniosków o przesłuchanie świadków lub w razie cofnięcia takich wniosków, dopuszczenie przez sąd dowodu z przesłuchania stron nie jest równoznaczne z jakimkolwiek ograniczeniem postępowania dowodowego.

W takim stanie nieprzesłuchanie w sprawie innych osób było wyłącznie wynikiem braku odpowiednich wniosków dowodowych, nie stanowiąc ograniczania postępowania dowodowego w rozumieniu art. 442 k.p.c.

Przede wszystkim zgodnie z art. 58 § 1 k.r.o., w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Dowiedz się, jak pomagam ->  Moja osobista historia – Kontakt ????

Opieka naprzemienna – Przepisy

Zgodnie z art. 598 22 i 756 2 § 2 k.p.c., możliwe jest w takim wypadku określenie przez sąd, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach.

Więcej: Opieka naprzemienna a prawo do opieki na dzieckiem

Dobro dziecka? Najważniejsze

Wspólne wykonywanie władzy rodzicielskiej na zasadzie naprzemiennego sprawowania pieczy z zamieszkiwaniem dziecka z każdym z rodziców w okresach tygodniowych oraz odpowiednich okresach wakacyjnych i świątecznych będzie dla dziecka rozwiązaniem lepszym niż orzeczenie o zamieszkiwaniu dziecka tylko z jednym z rodziców.

W ocenie Sądu naprzemienne sprawowanie pieczy zapewnia lepszy kontakt dziecka z każdym z rodziców. Ponadto daje możliwość równego udziału każdego z rodziców w procesie wychowawczym. Zapewnia również sprawiedliwy podział obowiązków, w tym kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Z art. 58 § 1 k.r.o. wcale nie wynika, że rozstrzygnięcie o obowiązku ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka musi w każdym wypadku wyrażać się sumą pieniężną, jaką jeden z rodziców ma świadczyć do rąk drugiego z rodziców. Dlatego, gdy każdy z rodziców osobiście łoży na utrzymanie i wychowanie dziecka, właściwszym rozstrzygnięciem może być określenie, że rodzice ponoszą odpowiednie koszty w wysokości równej.

W takim wypadku rodzice mają obowiązek równego ponoszenia wszelkich wydatków wykraczających poza codzienne koszty utrzymywania dziecka. W szczególności dotyczy to równego pokrywania opłat wynikających ze wspólnych decyzji dotyczących np. skierowania dziecka do odpowiednich placówek wychowawczych.

Opieka naprzemienna – czy lepsza?

Przede wszystkim opieka naprzemienna będzie dla dziecka rozwiązaniem lepszym niż orzeczenie o zamieszkiwaniu dziecka tylko z jednym z rodziców.

W takim wypadku rodzice mają obowiązek równego ponoszenia wszelkich wydatków, wykraczających poza zwykłe i codzienne koszty utrzymywania dziecka.

Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

 

Przeczytaj więcej:

Dziecko pół na pół. Opieka naprzemienna

Adwokat Kontakty z dzieckiem

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48691512933

 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Zadzwoń do Adwokata