Adwokat Warszawa Pomoc przy rozwodzie

Adwokat Warszawa. „Żona złożyła pierwsza pozew, a to ja miałem to zrobić. Czy ma znaczenie, kto wcześniej złożył pozew? Walczymy o dzieci, mamy dwoje, starsza córka chce zostać ze mną. Co mam zrobić?”

Czy ma znaczenie, kto pierwszy złożył pozew?

Generalnie nie ma znaczenia, kto pierwszy złoży pozew, co jednak nie oznacza, że jest to całkowicie obojętne. Z własnego doświadczenia wiem, że wszystko zależy od sytuacji. Kiedy chcemy przedstawić swoją wersję wydarzeń, wówczas istotne jest, aby przedstawić to w sposób rzetelny i prawdziwy.

Adwokat Warszawa – Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt ????

Co robić, jeżeli chcemy walczyć o dziecko?

Jeśli chcemy walczyć o dziecko, gdyż żona ma kochanka, wówczas musimy znaleźć w tym wszystkim równowagę. A zatem musimy ustalić co będzie, kiedy żona złoży pozew z orzeczeniem pana winy i będzie chciała, żeby dzieci zostały z nią. Dodatkowo będzie wnosiła w trybie zabezpieczenia, aby sąd jak najszybciej wydał w tym zakresie postanowienia co do tego, gdzie mają być dzieci oraz wysokość alimentów. Dlatego w takich sytuacjach bardzo ważny jest czas.

 „Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy/xk9jntj „

Ponadto fakt, że to ona złożyła pozew, jest niezwykle ważny. Jako ojciec musi pan pamiętać, że przedstawienie sytuacji w sposób rzetelny jest bardzo istotne. W większości spraw sąd przydziela dzieci matce, zaś ojcu zasądza alimenty. Dlatego też jeżeli żona wyprzedziła pana i złożyła pierwsza pozew rozwodowy, wówczas wszystko zależy od zawartego tam postanowienia. Jeżeli wnosiła wnioski w trybie zabezpieczenia, czyli w szybszym trybie rozpoznania przez sąd, wówczas sąd na posiedzeniu niejawnym może wydać odpowiednie postanowienia.

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Adwokat Warszawa Radzi – Pozew

Oczywiście złożenie pozwu to zasadniczo nie wyścig. Jednakże z praktyki wiem, że niekiedy ma bardzo ważne znaczenie dla losów rozprawy. Wyobraźmy sobie sytuację, że żona wnosi o alimenty w wysokości po 2000 zł na dziecko. W sytuacji, kiedy to Pan złożyłby ten pozew jako pierwszy, mógłby Pan rzetelnie przedstawić koszty utrzymania dzieci i zaproponować niższe alimenty. To oczywiście zależy od tego, z kim dziecko ma zostać i od kogo ma być zasądzona kwota alimentów.

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

Co do zasady nie rozdziela się rodzeństwa, jednakże są okoliczności, które wskazują, że rodzeństwo może żyć oddzielnie, jeżeli oczywiście dobro dziecka tego wymaga. Wówczas trzeba odpowiednio zaplanować plan widzeń z dziećmi. Zawsze mówię, że wszystko jest możliwe, a zatem przy zgodnej rozmowie można ustalić plan dalszego wychowania. Jedno dziecko chce zostać z mamą, a drugie z tatą? W takiej sytuacji również można dojść do porozumienia i żyć w sposób prawidłowy i zgodny.

Adwokat Warszawa Radzi – Uważaj!

Do niniejszego wpisu zainspirowała mnie rozmowa z sędzią orzekającym w sprawach rozwodowych. Co do zasady termin nie ma znaczenia, jednakże opowiadał mi o sytuacjach, w których to żona wnosiła o 5000 zł alimentów. Przedstawiła męża jako biznesmena, co okazało się w ogóle niezgodne z rzeczywistością, zaś on wydał już wyrok wskazujący na to, iż ojciec ma płacić na jedno dziecko 3000 zł. Łączna suma alimentów, które zostały zasądzone, wyniosła 6000 zł. Żona oświadczyła, iż mąż zarabia około 20 000 zł. Okazało się się to zupełną nieprawdą. Dlatego też tak istotne jest, jak przedstawimy sytuację.

Sędziowie – Co lubią, a czego nie? 

Wiem, że sędziowie lubią konkrety. Dlatego jeżeli będziemy kombinować w sprawach rozwodowych, wówczas sąd mając na uwadze swoje doświadczenie (proszę mi uwierzyć, że jest ono duże), będzie negatywnie do nas podchodził. Dlatego ważne jest, abyśmy rzetelnie i prawidłowo sporządzili odpowiednie pisma procesowe. A zatem nie należy w pismach kombinować, czyli np. proponować zbyt małą albo zbyt dużą kwotę alimentów. Kolejna sprawa to wpisywanie wniosków takich jak pozbawienie praw rodzicielskich, do których zastosowania w tej sytuacji nie ma tak naprawdę podstaw.

Na podstawie doświadczeń z sędziami, których miałam przyjemność na swojej drodze zawodowej poznać wiem, że nikt nie lubi rozwodów, w których już z góry można stwierdzić wyrok, zaś strony dochodzą winę wyłącznej jednej ze stron, mimo że sami również przyczynili się do tego rozpadu. Nie mówię tutaj o przypadkach oczywistych, gdzie faktycznie są podstawy do tego, aby móc orzec wyłączną winę jednego z małżonków. Mam na myśli sytuację, w której doświadczony prawnik do rozwodu od razu będzie w stanie przewidzieć, jaki zapadnie wyrok.

Adwokat do spraw rodzinnych – O czym pamiętać

Jako adwokat wiem jedno: trzeba znaleźć równowagę w sprawach rodzinnych. Nie wnosi się wniosków, które są bez sensu. Nie wnosi się twierdzeń, które nie pokrywają się z prawdą, gdyż wszystko zostanie wyjaśnione podczas postępowania dowodowego, a my wówczas stracimy w oczach sędziego. Dlatego też istotne jest przeanalizowanie każdej sytuacji.

Warto pamiętać, że prowadzenie sprawy o rozwód to nie tylko napisanie pozwu czy też złożenie go do sądu. Najczęściej wiąże się to z szeregiem innych czynności, które pomagają organizacyjnie uzyskać satysfakcjonujące rozwiązanie w trudnej sytuacji, w której strony się znalazły. Pośpiech w składaniu pozwu nie zawsze jest wskazany, jednakże, jak mówię, zależy to od sytuacji. W szczególności uważać powinni mężczyźni!

Adwokat Warszawa Radzi – Przygotuj się do rozwodu

Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Sąd wyśle do stron zawiadomienie o terminie rozprawy. Na zawiadomieniu znajdzie się informacja, w jakim sądzie toczy się sprawa. Wskazana zostanie również sala.

Wobec tego należy skierować się pod wyznaczoną salę, zwracając jednocześnie uwagę na wokandę, gdyż sala może zostać zmieniona.

Z kwestii formalnych – należy wziąć ze sobą dowód osobisty.

Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

W pierwszej kolejności odpowiada powódka/ powód [osoba, która złożyła pozew].

Przed rozprawą należy zapoznać się z treścią pism procesowych, tj. pozwem i odpowiedzią na pozew [ o ile jest w sprawie ].

Rozprawa, kiedy między stronami nie ma sporu, będzie dosyć szybka i konkretna. Sąd musi w pierwszej kolejności ustalić, kiedy ustały między Państwem więzi małżeńskie.

Sąd będzie pytał o przyczyny rozpadu małżeństwa [przyczyny rozpadu zostały opisane w pozwie o rozwód].

Należy pamięć, iż Sąd zadaje pytania, mając na uwadze stan faktyczny sprawy i stanowisko stron przedstawione w dokumentach.

W związku z tym proszę, aby przed rozprawą przeczytać dokumenty, które znajdują się w aktach.

Szukasz adwokata? Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Adwokat Warszawa Radzi – O co najczęściej pyta Sąd? 

Sąd musi ustalić stan faktyczny w sprawie. W pierwszej kolejności pytania dotyczą małżeństwa.

 • W jakim terminie zawarty został związek małżeński ?

Np. 1980 r.

 • Gdzie Państwo zawarli związek małżeński ?

Np. w Warszawie

 • Według strony jaka jest przyczyna rozpadu ?

Np. oddaliliśmy się od siebie, kłóciliśmy się, mieliśmy inne poglądy, maż znalazł sobie inną kobietę

Adwokat Warszawa Radzi Pytania

 • Od kiedy Państwo macie konflikt?

Np.  Nasze małżeństwo od wielu lat jest nieudane, konflikt osiągnął apogeum kiedy mąż nawiązał bliską relację z inną kobietą.

 • Kiedy doszło do rozpadu małżeństwa?

Np. Definitywnie do rozpadu doszło x lat temu.

 • Czy prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe? Czy razem spożywacie posiłki? Od kiedy nie prowadzicie gospodarstwa domowego?

Np. Od kilku lat nie spożywamy posiłków, mieszkamy ze sobą jednakże nie prowadzimy wspólnie gospodarstwa domowego od 20 lat, definitywnie ustały wszelkie więzy ok. 1 roku.

 • Co przesądziło o rozpadzie małżeństwa?

Np. Narastające konflikty, nadużywanie alkoholu.

 • Czy strona widzi szanse na ratowanie małżeństwa?

Np. Nie.

 • Czy podejmowaliście Państwo jakieś próby uratowania małżeństwa?

Od wielu lat między nami jest konflikt, na początku próbowaliśmy ratować małżeństwo, jednakże nie ma już na to szans.

O co pyta sąd?

 • Kiedy Państwo ostatni raz współżyliście?

Np. 20 lat temu

 • Czy strona darzy jakimś uczuciem małżonka? Czy go kocha?

Np. Nie, absolutnie nie.

 • Czy według strony jest  to rozpad o charakterze trwałym?

Np. Tak, zdecydowanie nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia.

 • Czy strony zawierały umowę majątkową, tj. rozdzielność majątkową? Jeżeli tak, to kiedy?

Tak, zawieraliśmy w roku ___

 • Czy macie małoletnie dzieci?

Mamy dziecko, ale już pełnoletnie. Syn ma 40 lat.

W sytuacji, kiedy małżonkowie są zgodni co do tego że chcą rozwodu i jest wniosek o nieorzekanie o winie, sąd nie będzie wnikliwie ingerował w przyczynę rozpadu.

Najważniejsze, abyście Państwo zgodnie poparli swoje żądanie w zakresie orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie.

 

Przeczytaj więcej:

Sprawa rozwodowa czy rozprawa rozwodowa?

Ile kosztuje rozwód w Warszawie?

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

???? e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata