Alimenty na żonę po rozwodzie

Alimenty na żonę. Zasada numer 1

Alimenty na żonę. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania.

Ile może otrzymać?

Odpowiem tak: Ile potrzeba? I ile masz?

Przepis mówi, iż w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Dowiedz się, jak pomagam ->  Moja osobista historia – Kontakt ????

Alimenty na żonę po rozwodzie – Co to jest niedostatek?

ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE  – ZOBACZ FILMIK –  CO ZROBIŁA ŻONA ???  – FILMIK 

Niedostatek – a jak Ty interpretujesz owe słowo?

Innymi słowy – bieda!

Dlatego, wedle poglądów doktryny i orzecznictwa, stan niedostatku należy rozumieć jako brak własnych środków utrzymania.

Kolokwialnie mówiąc – ciężka sytuacja materialna.

W związku z tym, co sąd bierze pod uwagę?

Przede wszystkim analizuje sytuację materialną stron: możliwości zarobkowe, dochody oraz możliwości pełnego zaspokojenia potrzeb uprawnionego.

Alimenty na żonę

Kto nie jest w niedostatku?

Dla przykładu nie jest natomiast w niedostatku ten, kto:

1) jest zdolny do pracy, a jednak nie chce pracować,

2) ten, kto uzyskuje dochody wystarczające na koszty utrzymania, choć nie pochodzą one z pracy,

3) ani również osoba niezdolna do pracy i nie mająca dochodów wystarczających na pokrycie kosztów utrzymania, jeśli jest właścicielem przedmiotów majątkowych, których zbycie jest możliwe i dostarczyłoby funduszy wystarczających na koszty utrzymania, np. przychody z ulokowanych w banku dużych oszczędności (por. wyroki SN: z dnia 5 czerwca 1962 r., I CR 444/61, OSNCP 1962, nr 10, poz. 227, z dnia 19 maja 1975 r., III CRN 55/75, OSNC 1976, nr 6, poz. 133, z dnia 5 lipca 2000 r., I CKN 226/00, LEX nr 51343; orzeczenie SN z dnia 28 września 1958 r., II CR 817/57, OSPiKA 1959, poz. 294 oraz Sokołowski T., Komentarz do art.60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w: Andrzejewski M., Dolecki H., Haberko J., Lutkiewicz-Rucińska A., Olejniczak A., Sokołowski T., Sylwestrzak A., Zielonacki A., Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Opublikowano: LEX, 2013, Stan prawny: 2013.06.30).

 

Więcej:

Alimenty na ex żonę. Jak uchylić alimenty na byłą żonę?

Alimenty – Kiedy niedostatek?

Reasumując, przez niedostatek należy zatem rozumieć taką sytuację, w której były małżonek nie jest w stanie własnymi siłami zaspokoić swych podstawowych potrzeb. Do takich należą na przykład opłaty mieszkaniowe, zakup wyżywienia, ubioru, leków oraz inne wydatki związane z jego utrzymaniem.

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Warte uwagi: Sąd Wojewódzki w Katowicach w orzeczeniu z dnia 17 listopada 1961 r., III Cr 2630/61, PiP 1962, z. 10, s. 699 wskazuje, że: „nie jest w zasadzie uprawniony do żądania środków utrzymania od współmałżonka małżonek, który wprawdzie posiada własny majątek, lecz nie przynoszący dochodu, tak że na pokrycie kosztów własnego utrzymania musiałby przeznaczyć substancję tego majątku. Jedynie wówczas, gdyby na pokrycie kosztów własnego utrzymania małżonek zmuszony był wyzbywać się własności osobistej, jego roszczenie alimentacyjne względem współmałżonka byłoby usprawiedliwione”.

Dla przykładu żona uważa, iż żyje w niedostatku, gdyż ma małą emeryturę. Jednakże zapomniała przy tym o fakcie posiadania dwóch mieszkań… Nie, w takiej sytuacji szanse na alimenty są znikome.

Przygotuj się do sprawy

„Czy się bać?”. To zależy. Myślę, że nie! Jednakże trzeba się do tego bardzo dobrze przygotować i zaplanować krok po kroku dalsze czynności. W związku z tym warto również skonsultować się z profesjonalnym pełnomocnikiem, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Dlaczego warto nas wybrać? -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

 

Więcej:

Wysokie alimenty. Nie chcę płacić alimentów

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

???? e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata