Co mówić na rozprawie w sądzie?

Co mówić na rozprawie w sądzie? „Pani mecenas, mam sprawę o rozwód w Warszawie i nie wiem jak się przygotować. Jak mam zachować się na rozwodzie? Jak mówić do Sądu? Rozwód będzie prosty – bez orzekania o winie i bez dzieci. Czy sąd będzie mnie pytał o majątek”.

Jak mówić do Sądu? Zawsze mówimy „Wysoki Sądzie”. Nawet kiedy pyta druga strona, odpowiedź zawsze kierujemy do Sądu. 

Zasady w Sądzie Etapy rozprawy

Do Sądu należy ubrać się elegancko i skromnie. Koniecznie trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.

Przed rozprawą koniecznie należy zapoznać się z dokumentami w sprawie.

W sądzie mówimy zdecydowanie i konkretnie. Jak mówić do Sądu ? – „Wysoki Sądzie”

Etapy rozprawy

Najpierw Sąd sprawdza listę obecności. Następnie pyta strony o stanowisko w sprawie. W dalszej kolejności przechodzi do postepowania dowodowego, czyli przesłuchania stron. Jako pierwsza przesłuchiwana jest strona powodowa. Najpierw pytania zadaje Sąd – później prawo do zadawania pytań ma druga strona.

Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt

Przygotowanie do rozprawy

W przypadku gdy nie macie Państwo dzieci, wówczas sytuacja na rozprawie powinna być prostsza. Sąd nie zajmuje się majątkiem, chyba że strony ustalą inaczej.

W przypadku gdy nie macie dzieci ani też nie ma zgody co do sposobu podziału majątku, sąd nie będzie ingerował w kwestie podziału majątku.

Z dniem uprawomocnienia się wyroku rozwodowego następuje rozdzielność majątkowa, co daje prawo do dalszych czynności, tj. podziału majątku w sądzie.

Pytania na rozprawie o rozwód

Przede wszystkim Sąd pyta o najważniejsze fakty związane z waszym małżeństwem. Konieczne jest ustalenie, czy nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego.

Pytanie pierwsze: Data zawarcia związku małżeńskiego.

Sąd musi ustalić okres, w jakim nastąpił rozpad pożycia, tj. rozkład więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej.

Wobec tego pyta Sąd: „Kiedy nastąpił rozpad pożycia?”. Należy wskazać datę, albo chociaż przedział, np. listopad 2021 r.

Jeżeli chodzi o więź fizyczną, należy spodziewać się pytania: „Kiedy Państwo ostatni raz współżyliście?”.

Często jest tak, że małżonkowie wciąż razem mieszkają. Sąd zapyta, od kiedy nie prowadzicie wspólnie gospodarstwa domowego. Nie chodzi tu o kredyty czy opłaty. Więź gospodarcza to wspólne czynności w domu, takie jak sprzątanie i pranie.

Sąd musi ustalić, jaka była również przyczyna rozpadu. Wobec tego będzie zadawał pytania wprowadzające, takie jak np. „Kiedy związek zaczął się psuć i dlaczego?”, „Gdzie widzicie przyczynę rozpadu?”.

Więcej: Kto wygra sprawę rozwodową?

Kwestie poruszane w trakcie sprawy rozwodowej Co mówić na rozprawie w sądzie?

Sąd musi również ustalić, czy ustanie małżeństwa jest ostateczne, tj. czy rozpad ma charakter trwały i zupełny. Wobec tego będzie pytał o uczucia, np. „Czy według Pana są jakieś szanse na uratowanie małżeństwa?”, „Czy darzycie się jakimś uczuciem?”. W takiej sytuacji należy być pewnym i odpowiedzieć: „Nie, darzę pozwanej/powódki żadnym uczuciem”.

Sąd będzie próbował ustalić, czy podejmowaliście Państwo jakieś próby ratowania małżeństwa, stąd też należy spodziewać się pytania typu: „Czy ratowaliście Państwo małżeństwo?”, „ Czy jesteście pewni, że to koniec małżeństwa?”.

Jeżeli chodzi o kwestie majątkowe, Sąd będzie na pewno pytał o umowy małżeńskie. Generalnie chodzi o to, czy podpisaliście rozdzielność majątkową. Można spodziewać się pytania: „Czy małżonkowie zawierali umowę majątkową?”.

Sąd będzie również pytał o dzieci. Jeżeli Państwo nie posiadacie dzieci, wówczas przesłuchanie będzie znacznie krótsze.

W przypadku gdy strony są zgodne co do rozwodu, Sąd nie będzie zadawał złożonych pytań. Sąd będzie musiał po prostu ustalić, kiedy nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego, czy jest on trwały oraz czy istnieją jakiekolwiek szanse na uratowanie małżeństwa.

 

Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5. 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

???? e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata