Spis Treści
Rozstanie rodziców i prawne aspekty regulacji spraw związanych z dzieckiem
Dziecko po rozstaniu. Kiedy rodzice się rozstają, koniecznie należy uregulować sprawy związane z dzieckiem.
Skoro się rozstajecie, oznacza to, że jest między wami konflikt. Dlatego do spraw dotyczących dziecka nie można podchodzić na zasadzie „jakoś to będzie”. Przede wszystkim pamiętaj, że nic tak nie dzieli jak pieniądze. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz
Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt
Alimenty na dziecko przy rozwodzie – Dziecko po rozstaniu
Podczas rozwodu należy uregulować sprawy związane z dzieckiem, do których należą: alimenty, kontakty i władza rodzicielska. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się kwestii alimentów.
Jakich alimentów może się spodziewać mężczyzna? Często otrzymuję zapytania od Panów, którzy opuścili kobietę z dzieckiem, dotyczące tego, w jakiej wysokości będą musieli płacić alimenty.
Pamiętajmy, że kwestia alimentów zależy od kosztu utrzymania dziecka. Zatem w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, ile dotychczas łożyliśmy na dziecko i jaki był jego koszt utrzymania. Dopiero wtedy sąd przechodzi do możliwości zarobkowych zobowiązanego i wówczas wskazuje, w jakiej wysokości powinien partycypować ojciec.
Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt ????
Ważne – coraz częściej sąd patrzy na to, ile czasu ojciec spędził z dzieckiem. Zwróćmy uwagę na to, że co do zasady przepisy dotyczące świadczenia alimentacyjnego mówią o tym, że rodzice powinni partycypować po połowie. W mojej ocenie nie sposób się z tym zgodzić.
Hipotetycznie przyjmując, że ojciec spędza z dzieckiem 10% czasu, a 90% czasu z dzieckiem spędza matka, to niewątpliwie jest to istotne w ustalaniu alimentów. Tak – sądy bardzo często sprawdzają, ile czasu każdy z rodziców spędza z dzieckiem. W związku z tym niezwykle istotne jest również ustalenie kontaktów z dzieckiem – tak aby była pewność, w jakie dni odbędą się spotkania.
Jak ustalić kontakty z dzieckiem?
Musimy wziąć pod uwagę charakter naszej pracy i na jakie kontakty możemy sobie pozwolić. Istotne jest również to, jak daleko jesteśmy oddaleni od miejsca zamieszkania dziecka. Niewątpliwie są to ważne okoliczności w sprawie. Jeżeli jednak odległość jest bliska i mamy możliwość regularnego i częstego spotykania się z dzieckiem, proponuję, aby zaproponować kontakty w co drugi weekend i dwa razy w tygodniu z nocowaniem. Jeśli chcemy, żeby to był jeden dzień w tygodniu i co drugi weekend, tak też trzeba napisać.
Przede wszystkim trzeba ustalić jaki jest nasz cel. Chcemy widzieć się często z dzieckiem? Trzeba walczyć. Jeżeli chcemy dziecko widzieć i mieć kontakty w tak zwanych interwałach, trzeba tak zaproponować. Jeśli chcemy ustalenia opieki naprzemiennej, trzeba o nią dążyć.
Mój kanał w serwisie YOUTUBE – KLIKNIJ – ZAPRASZAM
Dowody w sprawie sądowej
Oczywiście zasada nr 1 to zdobywanie dowodów. Często przeprowadzam audyty spraw, czyli sprawdzam, co w sprawie poszło nie tak albo czy była dobrze prowadzona. Najczęściej nasuwa się jeden wniosek – w postępowaniu brakuje dowodów potwierdzających wskazane okoliczności. Aby sąd mógł wydać sprawiedliwy wyrok, niewątpliwie musi mieć dowody, na których oprze swoje rozstrzygnięcie. Niekiedy błędnym rozwiązaniem jest powoływanie się na różne przepisy – proszę mi uwierzyć, że prawnicy i sądy bardzo dobrze się na nich znają. Dlatego nie warto w pismach przywoływać wielu orzeczeń i wyroków celem zwiększenia objętości dokumentu.
Władza rodzicielska – Dziecko po rozstaniu
Kolejna istotna sprawa to władza rodzicielska. Można ją pozostawić obojgu rodzicom, jak również ograniczyć. Co to znaczy? W mojej ocenie ustawodawca powinien zmienić nazewnictwo, albowiem obecne może wiele osób wprowadzić w błąd. Generalnie chodzi o podejmowanie ważnych decyzji dotyczących dziecka przez jednego rodzica samodzielnie albo we współpracy z drugim rodzicem. Problem jest wtedy, gdy ludzie nie mogą znaleźć porozumienia. Wtedy bardzo trudno jest im wspólnie podejmować decyzje. Dlatego też w takiej sytuacji wskazane jest rozdzielenie władzy rodzicielskiej tak, aby uniknąć konfliktów.
Pamiętajmy również o tym, że trzeba ustalić miejsce zamieszkania dziecka. W przypadku gdy zostanie ono ustalone przy matce, musimy liczyć się z szeregiem konsekwencji – najprawdopodobniej zostaną określone kontakty i alimenty.
Więcej:
Władza rodzicielska – co musi wiedzieć każdy ojciec
Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5.
Z poważaniem,
Adwokat Marta Wnuk
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel.: +48691512933
e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl