Rozwód Gdańsk

Niniejsza inicjatywa oraz blog powstał z myślą o prawach mężczyzn. Często zdarzają się sytuacje, że mężczyźni przychodzą do mnie do Kancelarii i stwierdzają na dzień dobry, że są dyskryminowani przez sąd. Dlaczego? A może kobiety lepiej są przygotowane zaś mężczyźni mniej?

Jak myślicie kto więcej dowodów dostarcza? A zatem trzeba poznać wszystkie możliwości procesowe które może mężczyzna wyczerpać, aby uzyskać pozytywny efekt w procesie.

Może się tak zdarzyć, że podczas konfliktu rozwodowego dziecko z uwagi na konflikt lojalnościowy odrzuci jednego z rodziców i najczęściej jest to ojciec. Dlatego też może się zdarzyć sytuacja, że podczas rozwodu ojciec traci więź z dzieckiem a w prezencie dostanie wysokie Alimenty.

Dlatego też należy właściwie zaplanować cały proces rozwodowy. A zatem zacznijmy od początku, kiedy w ogóle możliwy jest rozwód?

Sprawy rozwodowe na terenie Gdańska – jak pomaga moja kancelaria?

Gdy klienci korzystają z pomocy naszej kancelarii prawnej w sprawach rozwodowych uzyskują:

  • przede wszystkim, w pierwszej kolejności -porady prawne z zakresu: rozwód, alimenty, władza rodzicielska, podział majątku,
  • ustalanie strategii rozwodowej,
  • negocjacje,
  • sporządzenie pism procesowych,
  • i to co najważniejsze: reprezentowanie w sądzie. Reprezentacja w Sądzie w sprawach rozwodowych jest bardzo ważna gdyż przed Sąd Salą sądową żona może zmienić zdanie.


Jak sąd orzeka przy rozwodach?

Przede wszystkim sąd ustala, czy ktoś zawinił czy nie. A zatem może odstąpić od orzekania o winie na zgodny wniosek stron. W innym wypadku będzie dochodził, kto ponosi winę. Dlatego czasem wsparcie prawne podczas rozwodu jest konieczne. Rozwód to trudny czas i czasem konieczna jest pomoc psychologa. Współpracują z nami psychologowie i psychiatrzy którzy specjalizują się w sprawach rodzinnych.

Sprawa rozwodowa

Uważam iż adwokat prowadzący sprawę rozwodową w Gdańsku powinien również rozważyć negocjacje rozwodowe między małżonkami. Gdyż decyzję i spór między stronami może spowodować eskalację konfliktów i kilkuletni proces. Dzięki temu, że będziemy mogli usiąść przy stole w kancelarii adwokata rozwodowego w Gdańsku i porozmawiać o warunkach rozwodu to mamy szanse na to, iż znajdziemy porozumienie. Oczywiście jeżeli kwestie sporne nie zostaną rozwiązane to Sąd Okręgowy Właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zajmie się tym. Dla przykładu mieszkańcy Gdańska, Sopotu, Gdyni, Rumi, Wejherowa, Starogardu, Pruszcza Gdańskiego, Tczewa – podlegają pod właściwość Sądu Okręgowego w Gdańsku. Link do Sądu. Tak, rozwód będzie w Gdańsku w Sądzie Okręgowym.

Oczywiście jeżeli jest sytuacja, iż rozwód został zakończony a ja są kwestie do wyjaśnienia związane z dziećmi to wtedy właściwy jest Sąd Rejonowy. Takimi sprawami zajmuje się wydział rodzinny w sądzie Rejonowym najbliższym dla miejsce zamieszkania.

Małżonkowie czasem nie potrafią dokonać najlepszego wyboru dla swojego dziecka i zastanawiają się nad tym co zrobić z dzieckiem i jak uregulować opiekę.

Ważne jest to, iż są przypadki, gdy Sąd orzeka o rozwodzie to nie tylko rozwiązuje same małżeństwo a ignoruje sprawy związane z dziećmi. Tak, obligatoryjnym elementem rozwodu są kwestie związane z dziećmi a mianowicie sąd musi rozstrzygnąć kwestie związane z miejscem zamieszkania dzieci pochodzących z małżeństwa, władzy rodzicielskiej oraz kwestie związane z alimentami. Dlatego też wsparcie dobrego adwokata rozwodowego w Gdańsku jest istotne i ważne gdyż konsekwencje mogą być bolesne. A dodatkowo adwokat rozwodowy może reprezentować interesy klienta przed sądem w którym toczy się sprawa o rozwód i dzięki temu osoba która rozwodzi się przeżywa mniej stresu gdyż większość formalności organizuję pełnomocnik.

Kontakty z dzieckiem a sprawa rozwodowa

Należy pamiętać, iż podejmując decyzję o rozwodzie należy przemyśleć jeszcze inne kwestie takie jak alimenty i kontakty z dzieckiem. W mojej ocenie mężczyźni popełniają kilka błędów w procesie rozwodowym. Dla przykładu nie zbierają dowodów, odpuszczają, deklarują wysokie alimenty, nie chcą mieć kontaktu z dzieckiem, zrzekają się na rzecz żony majątku, nie pilnują i nie dbają o sprawy rozwodowe. Często wydaje im się, że jakoś się to ułoży.

Jednakże moje doświadczenie jako adwokat do spraw rozwodowych pokazuje że samo się nic nie ułoży jeżeli się porządnie tym nie zajmiemy. Dlatego proszę was abyście nie bagatelizowali spraw rozwodowych, gdyż niosą za sobą bardzo poważne skutki na przyszłość. Co będzie jeżeli dojdzie do zerwania więzi rodzicielskiej które być może nigdy w życiu już nie odbudujesz? A zatem uważam iż kontakty powinny zostać uregulowane. Dzięki odpowiedniemu postanowieniu będziecie mieli pewność, że określone weekendy będziecie mieli zapewnione widzenia z dzieckiem.

W przypadku gdy kontakty nie będą prawidłowo realizowane możecie wystąpić do sądu z powództwem w zakresie zagrożenie nakazaniem zapłaty za niewydanie dziecka z uwagi na naruszenie postanowienia sądu. Stąd też w takich sytuacjach macie kilka możliwości, które powinniście wykonać. Z pewnością nie powinniście bagatelizować od początku problemu, kiedy pojawi się z widzeniami. Nawet ojciec który zostanie pozbawiony praw rodzicielskich ma prawo do widzeń z dzieckiem.

Przykład określonych kontaktów ojca z dzieckiem:

  • wakacje – pierwsze dwa tygodnie lipca i pierwsze dwa tygodnie sierpnia od piątku od godz. 18:00 do soboty do godz. 20:00;
  • Boże Narodzenie – w latach nieparzystych – od 24 grudnia od godz. 20:00 do 25 grudnia do godz. 20:00 oraz od 31 grudnia od godz. 10:00 do 1 stycznia do godz. 13:00, a w latach parzystych – 24 grudnia od godz. 12:00 do godz. 20:00, od 26 grudnia od godz. 10:00 do 30 grudnia do godz. 20:00 oraz 1 stycznia od godz. 13:00 do godz. 20:00;
  • Wielkanoc – w latach parzystych – od Wielkiej Soboty od godz. 18:00 do Niedzieli Wielkanocnej do godz. 18:00, a w latach nieparzystych w Wielką Sobotę od godz. 10:00 do godz. 18:00 i od Poniedziałku Wielkanocnego od godz. 10:00 do wtorku do godz. 17:00;
  • ferie – w latach nieparzystych – I tydzień od piątku od godz. 18:00 do soboty do godz. 20:00, a w latach parzystych – II tydzień od soboty od godz. 20:00 do niedzieli do godz. 20:00;

Wysokość alimentów

Często zastanawiacie się ile możecie otrzymać alimentów. Prawdą jest że obecnie sądy zasądzają około 1000 zł na rzecz dziecka.

Przepisy prawa nie ustanawiają minimalnej i maksymalnej wysokości alimentów. Dla przykładu możesz otrzymać 500 zł. i 15. 000 zł. Na wysokość alimentów wpływają dwa czynniki – usprawiedliwione potrzeby osoby uprawnionej do alimentów oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego do alimentów. Oczywiście każda sytuacja jest inna i należy ją rozpatrywać indywidualnie zatem nie odpowiem państwu konkretnie bez analizy ile państwo możecie otrzymać alimentów.
Przede wszystkim w pierwszej kolejności sąd patrzy na to, ile kosztuje utrzymanie dziecka i tutaj należy dokonać wyliczenia. Dla przykładu jeżeli drugi z rodziców który sprawuje stałą pieczę nad dzieckiem przekłada wyliczenie alimentów które jest niezgodne z rzeczywistością to należy je.

500 + i alimenty


„Pani mecenas ale żona ma 500 plus„ – Niestety sąd na to nie patrzy. Na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci rodzicom są wypłacane świadczenia wychowawcze na dziecko w wysokości 500 zł., jednakże ta kwota nie pomniejsza alimentów.

Pytania o rozwód

Bardzo często dostaje od państwa Pytania. W tym miejscu odpowiem na kilka z nich. Pytacie mnie o tajemnicę zawodową i jak to jest z tą tajemnicą zawodową. Adwokat jest zobowiązany do przestrzegania tajemnicy zawodowej. Jest fundamentem relacji, jaką pełnomocnik (Adwokat Radca Prawny ) buduje ze swoim klientem.
W polskim ustawodawstwie zasada zachowania tajemnicy adwokackiej i radcowskiej została uregulowana przede wszystkim w ustawie Prawo o adwokaturze, ustawie o radcach prawnych oraz w kodeksach etycznych – Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu i Kodeksie Etyki Radcy Prawnego.

Wygrać Rozwód

Moje ulubione pytanie to ile pani Mecenas wygrała spraw rozwodowych? Pytanie do ciebie co znaczy wygrać sprawę rozwodową? To trudne pytanie i trudne odpowiedzi. Myślę że wygrałam bardzo dużo spraw gdzie klienci byli usatysfakcjonowani rozstrzygnięciem.

Jednakże są sytuacje kiedy realnie trzeba spojrzeć na sytuację i dla przykładu kiedy mój klient zarabia 60 000 zł a mimo to chce płacić 500 zł na dziecko które chodzi do prywatnej szkoły ? To jak mam wygrać sprawę i obiecać mu, że dostanie alimenty w wysokości 500 zł. Jest to oczywiście niemożliwe po prostu niemożliwe. Gdyż koszt dzieci dla przykładu oscyluje w granicach 4000 zł to oczywiste jest to, że sąd mu nie zasądzi tak niskich alimentów przy wysokich zarobkach. Dlatego trzeba na sprawę patrzeć racjonalnie.

Konsultacja prawna rozwodów

Pytacie mnie jak można się ze mną skontaktować i jak macie się przygotować na pierwsze spotkanie. Takie spotkanie może zostać przeprowadzone osobiście w kancelarii. Bądź, jeżeli ktoś preferuje możemy przeprowadzić spotkanie online (telefonicznie).

Przede wszystkim, jeżeli chodzi o pierwsze spotkanie, aby porozmawiać o rozwodzie to wszystko zależy czy są już jakieś dokumenty w sprawie rozwodowej. Jeżeli takich dokumentów nie ma to nic nie musicie ze sobą przynosić. Jeżeli sprawa rozwodowa już trwa – to warto wziąć dokumenty dotyczące sprawy rozwodowej abyśmy mogli swobodnie porozmawiać o tym i oprzeć swoje twierdzenia na podstawie dokumentów.

Ważne, aby przejrzeć wnikliwie dokumenty i zadecydować o tym co dalej zrobić. Uwierzcie mi, że nie ma prostych spraw rozwodowych i uważam, że wszystkie są skomplikowane. Rzadko kiedy zdarza się, że sprawa rozwodowa kończy się szybko. Wszystko zależy od tego ile lat budowaliśmy małżeństwo. Jeżeli budowaliśmy małżeństwo kilka lat to nie oczekujmy tego że w ciągu 5 min rozwiążemy małżeństwo i uregulujemy majątek. Są to rzeczy skomplikowane i trzeba je przeanalizować i podjąć najlepszą decyzję.


Ile kosztuje rozwód?

Kolejnym częstym pytaniem jakie dostaje od państwa to pytacie się, ile kosztuje adwokat? Ile kosztuje rozwód? Ile kosztuje Prawnik do rozwodu? Szanowni państwo to wszystko zależy od tego jak bardzo skonfliktowane jest małżeństwo. Czy będzie to rozwód ugodowy? Czy będzie to rozwód za porozumieniem stron? Czy będzie to rozwód, gdzie będzie trwał kilka lat? Generalnie wynagrodzenie profesjonalnego pełnomocnika w mojej kancelarii, oscyluje w granicach 3000 zł. netto. Oczywiście, wycenę wysyłam po wcześniejszym przeanalizowaniu sprawy. Wszystko zależy od tego ile rozwód będzie trwał.


Rozwód a dziecko

Najwięcej obaw przy sprawach rozwodowych jest w zakresie dzieci. Gdyż trzeba rozstrzygnięć kwestie związane przede wszystkim z tym jak macie dalej wychowywać dzieci. Dzieci zawsze będą was łączyć a zatem te kwestie należy bardzo indywidualnie rozstrzygnąć. Musimy zastanowić się jaka będzie wysokość alimentów oraz w jaki sposób chcesz opiekować się dzieckiem bądź dziećmi. Wszystko zależy jaki macie pomysł na nowe życie po rozwodzie czy dzieci zostają z mamą czy może zostaną z tatą. Oczywiście te kwestie są zawsze indywidualnie rozpatrywane a przede wszystkim w tych sprawach liczy się dobro małoletniego dziecka zaś w sytuacjach, kiedy następuje spór to sąd rozstrzyga te kwestie opierając się na Opinii Sądowych Specjalistów, którzy badają wasze kompetencje wychowawcze jako rodzice oraz badają potrzeby dzieci.

Według międzynarodowej Konwencji o Prawach Dziecka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 roku, dobro dziecka jest wartością nadrzędną, wymagającą preferencyjnego traktowania w porównaniu z innymi interesami osób fizycznych i prawnych. Stanowi ono podstawę wszystkich przepisów Konwencji o Prawach Dziecka. Priorytet dobra dziecka jest podkreślony dodatkowymi terminami – najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka, najlepiej pojęte interesy dziecka, nadrzędny interes dziecka.
Należy zauważyć, iż w Konwencji o Prawach Dziecka nie ma definicji pojęcia dobro dziecka, chociaż dokument określa w pewnym stopniu jego zakres wskazując na takie elementy jak opieka, troska i ochrona.

A zatem w sytuacji, gdy nie jesteście zgodni w tym zakresie to sąd musi rozstrzygnąć te kwestie. I tutaj zaczyna się eskalacja konfliktów, powoływanie świadków, zbieranie dowodów, kłamstwa, próby manipulacji. Często rodzice zapominają o tym czym jest dobro dziecka. Oczywiście zależy od tego, ile dziecko ma lat, jednakże, jeżeli jest dzieckiem już starszym i mówi to zdecydowanie są też bierze to pod uwagę. Dlatego czasem warto skontaktować się z profesjonalnym pełnomocnikiem, czyli z adwokatem bądź z radcą prawnym który pomoże rozstrzygnięć tą kwestię.


Co uważam o rozwodach?

Uważam, że wtedy, kiedy można to trzeba za wszelką cenę ratować małżeństwo – wyczerpać wtedy wszystkie drogi możliwe, aby uratować małżeństwo a w szczególności wtedy kiedy są dzieci. Jednakże czasem nie da się po prostu poskładać na nowo życia. Ludzie wzajemnie się obwiniają o rzeczy dnia codziennego. Weszli już w taki moment, że nie da się ich uratować i jeżeli próbowali a nie udało się to trzeba się z tym pogodzić i rozpocząć procedurę rozwodową.

Moje doświadczenie jest takie, że rozwody to bardzo duże przeżycie, porównałabym Rozwód do śmierci bliskiej osoby. Coś się kończy. Kończy się historia. Uważam, że rozwód to naprawdę ekstremalnie trudny czas psychiczny niekiedy bardzo ciężko znaleźć nam rozwiązanie sytuacji.

Zdarza się również tak że nie mamy oparcia w innych osobach. Stąd też ciężko nam przejść samemu rozwód. Dla przykładu osoba, która została zdradzona i porzucona, zostawiona z długami, zostawiona sama z sobą i często na rękach ma dziecko bez pieniędzy bądź też z wysokimi kredytami – są to dramaty ludzkie, które odbijają się na naszej psychice.


Podział majątku

Zawarcie związku małżeńskiego jest nie tylko formalnym przypieczętowaniem uczucia pomiędzy małżonkami. Niesie ono ze sobą̨ również̇ wiele konsekwencji w sferze prawnej. W tym między innymi powstanie pomiędzy małżonkami wspólności majątkowej.

Opowiem wam historię mojego klienta, który to zdradził swoją żonę i przepisał cały majątek na żonę. Kiedy to akt notarialny w zakresie podziału majątku był już podpisany to, że ona ujawniła się z kochankiem. Wniosek jest taki, że ich małżeństwo było fikcją od wielu lat i wzajemnie się oszukiwali. Jednakże mężczyzna szczerze się przyznał do tego, że zdradził zaś kobieta zataiła ten fakt. Dlatego też zawsze warto wszystko przeanalizować z pełnomocnikiem.
Czy mogę zrobić podział w trakcie związku małżeńskiego?

Tak, pod warunkiem, iż nie panuje między wami ustrój wspólności małżeńskiej. Zawsze można rozważyć ustanowienie rozdzielności majątkowej. Najczęściej ma to miejsce po zakończeniu małżeństwa wskutek rozwodu, jednakże są też inne możliwości. W praktyce podział majątku trwa kilka lat a zatem warto zaplanować to dobrze.

Oczywiście możecie również zwrócić się do sądu o podział majątku wspólnego w wyroku rozwodowym, jednakże w tym zakresie należy złożyć odpowiedni wniosek. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym iż podział majątku w czasie rozwodu nie może spowodować nadmiernej zwłoki. Dlatego też najczęściej w praktyce sądy okręgowe które zajmują się sprawami rozwodowymi nie chcą rozstrzygać tych kwestii.

Pamiętajmy, iż w skład majątku wspólnego małżeństwa wchodzą wszystkie dobra nabyte w trakcie trwania związku. A zatem jeżeli kupiłeś mieszkanie przed związkiem małżeńskim to nie wchodzi w skład majątku.

Ważne – Do majątku wspólnego należą też środki zgromadzone w funduszach emerytalnych.
Co jeszcze? Dla przykładu, posiadasz nieruchomości, które nabyłeś wcześniej z których czerpiesz dochód ? To dochody z majątku wspólnego np. z czynszu za wynajem mieszkania wchodzą w skład majątku wspólnego.

Reasumując, Zgodnie z treścią art. 31§ 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku wspólnego małżonków nalezą̨ w szczególności:
pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
dochody z majątku wspólnego, jak również̇ z majątku osobistego każdego z małżonków;
środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie emerytalnym.

Jak ustalić wartość majątku wspólnego małżonków?

W orzecznictwie Sądu Najwyższego, a także sądów niższych instancji nie ma wątpliwości, że wartość majątku podlegającemu podziałowi ustala się na datę dokonania podziału majątku, czyli z dnia obecnego.


Rozdzielność majątkowa

Czy możliwa jest rozdzielność majątkową z datą wsteczną?
Sad nie potrzebuje zgody drugiego małżonka na orzeczenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Są sytuację dzięki którym sąd po prostu może to określić. Tak, może ją ustanowić́ nawet wbrew jego woli. Dodatkowo, sąd będzie badał, czy wydanie takiego orzeczenia nie nastąpi z pokrzywdzeniem wierzycieli zadłużonego małżonka.

Rozliczenie nakładów.

Przedmiotem roszczenia o zwrot nakładu jest wartość tego nakładu w chwili jego zwrotu. Jeżeli nakład był poczyniony w postaci wpłaty pieniężnej, roszczenie o jego zwrot nie obejmuje wpłaconej sumy pieniędzy, ale tę wartość – wyrażoną w określonej sumie pieniędzy – która na skutek tego nakładu powstała. Za takim rozstrzygnięciem przemawiają także wyrażone przyjmowane w orzecznictwie Sądu Najwyższego zasady rozliczania nakładów poczynionych z majątku odrębnego jednego z małżonków na ich majątek wspólny albo odwrotnie, gdy nakłady te poczynione zostały w związku z budową domu lub nabyciem lokalu, a między chwilą budowy lub nabycia i chwilą orzekania o zwrocie nakładów zmieniła się wartość domu lub lokalu zob. (uchwały z dnia 16 grudnia 1980 r., III CZP 46/80, OSNCP 1981, nr 11, poz. 206 i z dnia 12 kwietnia 1989 r., III CZP 31/89, nie publ. oraz postanowienie z dnia 26 stycznia 1988 r., III CRN 475/87, OSNCP 1990, nr 4 -5, poz. 64).


Jeżeli masz problem to warto zwrócić się o profesjonalną pomoc. Pamiętaj, iż bez tajemnicy zawodowej i obowiązku jej zachowania istnienie zawodów adwokata i radcy prawnego byłoby pozbawione racji bytu. To na niej spoczywa kluczowe dla tego zawodu zaufanie między klientem a adwokatem/radcą prawnym.

 

Zadzwoń lub napisz do nas, by dowiedzieć się więcej.

Mężczyzna i Rozwód Gdańsk – na spotkanie można umówić się w dowolnym terminie, po uprzednim powiadomieniu telefonicznym.

Zadzwoń do Adwokata