Rozwód Gdynia

Rozwody ostatnio słyszałam od znajomych, że rozwody są modne i chciałabym poruszyć ten temat osobiście. Uważam, że rozwody nie są dobrym zjawiskiem społecznym jednak, że niekiedy są konieczne. Jeżeli między  ludźmi nie ma nic oprócz złości i wzajemnego obwiniania się to czas to skończyć. Dzieci mogą być szczęśliwsze, kiedy rodzice będą żyli oddzielnie.

Dlatego też wiele małżeństw zastanawia się nad tym jak będzie życie wyglądało po rozwodzie, i bardzo słusznie, ponieważ musicie wiedzieć, że wasze życie będzie zupełnie inaczej wyglądało. Po rozwodzie pozostaje duże wątpliwości co z dziećmi, co z majątkiem, co z alimentami, kto będzie opiekował się dziećmi. Niestety mamy takie czasy, że rozwodów jest bardzo dużo. Statystyki pokazują, że w niektórych miastach już blisko połowa małżeństw rozwodzi się. 

Dlatego też, jeżeli planujesz rozwód, to wybór profesjonalnego pełnomocnika musi być przemyślany oraz wszystkie decyzje muszą być przeanalizowane z adwokatem do rozwodu. Twoim pełnomocnikiem profesjonalnym może być adwokat albo Radca Prawny, gdyż te zawody właśnie mają uprawnienia, aby reprezentować ciebie przed Sądem. Uważam, że wybór dobrego prawnika do rozwodu jest kluczowy, gdyż na rozwodzie mogą zdarzyć się różne sytuacje, które was zaskoczą i podejmiecie niewłaściwą decyzję. 

Ile kosztuje rozwód w Gdyni?

Wynagrodzenie profesjonalnych pełnomocników uzależnione jest od tego w jakim stylu będzie rozwód. Tak, gdyż rozwód w Gdyni może być dosyć szybki i sprawny,  zaś niektóre sprawy trwają lata. Dlatego też wynagrodzenie profesjonalnych pełnomocników od tego jest uzależnione. 

Co do zasady najczęściej wynagrodzenie adwokata rozwodowego na terenie Gdyni a wygląda tak że za reprezentowanie w sprawie pobiera się określoną kwotę stałą.

Jeżeli chcesz rozwód bez orzekania o winie, to koszty pomocy prawnika do rozwodu nie powinny być duże. W przeciwnym wypadku, jeżeli chcesz eskalować konflikt i walczyć o każdą rzecz, to trzeba się liczyć z tym, że wynagrodzenie może wzrosnąć. 

Pamiętajmy również, iż to, że rozwód bez orzekania o winie nie oznacza kompletnego braku kwestii spornych. Najczęściej małżonkowie kłócą się o pieniądze. Pieniądze są przy podziale majątku oraz przy alimentach i to najczęściej budzi bardzo dużo kontrowersji i nieporozumień, które prowadzą do licznych spraw sądowych.

Ile trwa na rozwód w Gdyni?

Sprawy sądowe mogą trwać kilka lat i to nie jest mit.Jeżeli pomiędzy stronami nie ma porozumienia co do istotnych i ważnych kwestii to musi za nich decydować sąd.

Dlatego też w takich sprawach jest bardzo dużo dowodów, gdyż każdy chce przekonać sąd o tym, że ma rację. 

Jakie dowody przedstawia się w sprawach rozwodowych?

Często pytacie mnie co może być dowodem w sprawie o rozwód. Moim zdaniem ten kto ma więcej dowodów ten wygrywa i jeżeli nie mamy dowodów, to musimy się liczyć z porażką.

Postępowanie dowodowe musi być w sposób rzetelny przeprowadzone.

Z uwagi na specyfikę spraw sądowych należy zauważyć, iż każde twierdzenie powinno zostać poparte określonymi dowodami. Dla przykładu, jeżeli twierdzimy, że żona ma kochanka – to musimy załączyć dowód który poświadczy tą okoliczność.  Jeżeli będą to tylko nasze przypuszczenia, to może stać się to niewystarczające w niniejszym procesie. 

Wina w rozwodzie – rozwód w Gdyni bez czy z orzekaniem o winie?

Bardzo często zastanawiamy się nad tym czy dochodzić winę czy nie.  Dla przykładu: jeśli żona cię zdradza i chcesz dochodzić jej winy, a ty rok wcześniej zdradziłeś – to ciężko będzie uzyskać wyrok w którym sąd stwierdzi, iż wyłączną winę ponosi żona.  

Zupełnie inaczej sytuacja się przedstawia, kiedy to dla przykładu ty zdradziłeś żonę, zaś żona nawet w twoich oczach jest idealna i nie masz żadnych do niej zastrzeżeń. Nie masz do niej zastrzeżeń i pisałeś jej w tym samym dniu, kiedy to zdradziłeś żonę, że jest idealną matką i żoną i bardzo ją kochasz, oraz że jesteście najlepszym małżeństwem na świecie. To sąd nie uwierzy Tobie, że tego samego dnia ustały między wami więzi małżeńskie. Uzna że jesteś wyrachowany i zdradziłeś ją – dlatego też ponosisz wyłączną winę za rozpad pożycia małżeńskiego. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest zebranie dowodów tzw. twardych – jak sprawozdanie detektywa .

Sprawa rozwodowa a konsultacja psychologia – czy druga strona może wykorzystać to w rozwodzie?

Bardzo często osoby muszą skorzystać z pomocy psychologa, gdyż stan psychiczny nie pozwala normalnie funkcjonować. Taka czynność też często jest wykorzystywana przez drugą osobę. 

Dlatego w mojej ocenie nie należy się tym absolutnie przejmować, gdyż wiele osób chodzi do psychologa i psychiatry w celu uzyskania pomocy i z pewnością nie będzie to źle odebrane przez sąd. 

Jednakże są jeszcze inne sytuacje, kiedy to podczas badań specjalistycznych mogą ujawnić się różne zaburzenia – zaburzenie typu borderline zaburzenie, typu narcystyczne. Czy słyszeliście o takich zaburzeniach? Dość często w przypadku zaburzeń emocjonalnych dochodzi do sytuacji, że te osoby mają problemy z budowaniem relacji stąd też problemy w małżeństwie. 

Czy zaburzenia emocjonalne mają wpływ na orzeczenie o winie przy rozwodzie?

Każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie dlatego też, jeżeli masz problemy i wątpliwości to należy zwrócić się do profesjonalnego pełnomocnika, aby ten pomógł w ocenie sytuacji. Myślę, że prawnik, który specjalizuje się w sprawach rodzinnych po krótkiej rozmowie z tobą – odpowie na pytania jakie masz szanse oraz co najlepiej zrobić.

Kiedy jest możliwość przebadania drugiego małżonka? Oczywiście taka możliwość jest jedna,  te kwestie omówić z dobrym prawnikiem do sprawy rozwodowej, aby ten mógł poinformować o szczegółach takiego procesu. 

Jednakże w takim miejscu trzeba sobie odpowiedzieć: co nam to da? W niektórych sytuacjach jest pewne, że rozwód skończy się z winy obu stron, nawet jeżeli nie wygramy tego w pierwszej instancji to mamy szansę jeszcze na drugą instancję.

Konsultacje prawne 

Czy warto iść do prawnika na konsultację prawną w zakresie rozwodu? Zdecydowanie tak, ponieważ często zdarza się sytuacja, kiedy to ludzie zgłaszają się do mnie już wtedy kiedy mają ogromny problem. 

Słyszeliście powiedzenie, że mleko się wylało. Tak też jest w prawie. Jeżeli podejmiemy złe decyzje dotyczące rozwodu, alimentów kontaktów to nieprawidłowości mogą ciągnąć się latami.  

A co, jeżeli naiwnie będziemy wierzyć, że przepiszemy majątek na drugiego z małżonków a ten odstąpi od winy.  Uwaga! Nawet Akt notarialny nie zabezpieczy. Nie ma żadnej pewności, że małżonka odstąpi od tego, że rozwód będzie bez dochodzenia kto zawinił

Co zrobić, gdy żona chce zabrać dzieci?

Walka o dzieci – czy kiedykolwiek słyszałeś o tym, że ludzie walczą o dzieci? Czy słyszałeś o tym, że mężczyźni mają problem z widywaniem się z dziećmi po rozwodzie? A może czytałeś gdzieś o alienacji rodzicielskiej? A może widziałeś artykuł na Onecie gdzie wypowiadałam się jako ekspert dotyczący alienacji rodzicielskiej? Jeżeli tak to wiesz, że dosyć często zdarzają się sytuacje, iż po rozwodzie bądź po rozstaniu rodziców są problemy w zakresie małoletnich dzieci.

 Rodzice zaczynają manipulować dziećmi – świadomie albo nie, dzieci faworyzują jednego rodzica drugiego odrzucają, niestety rozwód dla dziecka jest traumatycznym przeżyciem i badania pokazują, iż w każdym wieku dzieci przeżywają. Okazuje się, że kiedy dzieci są młodsze i nie widzą skonfliktowanych rodziców a rodzice zapewniają im poczucie bezpieczeństwa to miej przeżywają niż nastolatkowie. 

Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas rozwodu przez mężczyzn?

Jak pieczemy ciasto, to mamy przepis i jeżeli zachowamy odpowiednie proporcje to najczęściej się udaje. Jednakże może się zdarzyć, że jednak coś pójdzie nie tak –  jeżeli chodzi o rozwód to nie ma jednego przepisu.  Są taktyki procesowe które stosuje się w odpowiednich sytuacjach. Dlatego najpierw należy sytuację przeanalizować indywidualnie a później do niej dopasować odpowiednią taktykę procesową.

Kilka największych błędów podczas rozwodu które popełniają mężczyźni: 

W pierwszej kolejności mężczyźni wierzą kobietom i niekiedy są bardzo naiwni. Zaś kobiety boją się swojej przyszłości, dlatego też walczą.

W drugiej kolejności mężczyźni nie zbierają dowodów i myślą, że jakoś to będzie. Natomiast kobiety w procesach są świetnie przygotowane. Obsługuje i mężczyzn, i kobiety – zauważyłam że kobiety przynoszą do Kancelarii kartony dowodów – zaś mężczyźni nie. Kiedy obsługuje mężczyzn to musze do nich kilkanaście razy zadzwonić, żeby doprosić się jakiegokolwiek dokumentu, który jest mi potrzebny.

Trzeci największy błąd jaki popełniają mężczyźni to SZCZEROŚĆ. Kiedy nawiązuje nową relację z inną kobietą to nie hamują się przed tym aby zaprezentować się żonie, kupują wtedy luksusowe samochody, kupują mieszkania gdyż chcą zacząć życie na nowo jednakże ich sprawa rozwodowa jeszcze się nie skończyła i zostanie to wykorzystane przez drugą stronę. Jak? Dla przykładu sporządza się dowody w postaci zdjęć na okoliczność możliwości zarobkowych ojca, który to będzie płacił alimenty i zamiast dostać 800 zł. na rzecz dziecka to możesz otrzymać 2000 zł. 

Mówi się w Polsce, że mężczyzna nie ma żadnych szans na to, żeby dzieci zostały przy nim. Błąd. Error. Jak to mówi mój jeden z ulubionych moich klientów które jest programistą – Pani Mecenas „Error ta moja była żona”. 

Więc tak, uważam, że w wielu sytuacjach jest szansa na to, aby dzieci zostały z tatą a nie z mamą. Pamiętajmy o tym, że dziecko nie jest rzeczą i nie jest niczyją własnością. Dlatego prawa do dziecka mają oboje rodzice –  mama i tata. Niezależnie co się między nimi dzieje to dziecko musi mieć i mamę o tatę. 

Wysokość alimentów.

Najwięcej obaw budzi wysokość alimentów. Podam państwu przykład przyszedł ostatnio do mnie klient, który jest informatykiem. Zajmuje się dokładnie programowaniem gdzie świadczy usługę dla firm zagranicznych a jego dochody są bardzo wysokie. W przeliczeniu na złotówki jest to około 80 000 zł. Jego największą obawą przed rozwodem był fakt, iż tą kwotą będzie zmuszony się podzielić. Powiedział również że ona nie chce dochodzić winy gdyż prawdą jest że to ona go zdradziła i ma innego mężczyznę. Jednakże on nie chciał rozwodu z jednej winy. 

Nie chciał rozwodu, ponieważ nie chciał płacić wysokich alimentów na rzecz dziecko, ale nie chciałam też opiekować się na stałe z dzieckiem, gdyż jego praca wiązała się z wyjazdami za granicę. Pytanie zasadnicze, ile może uzyskać wtedy alimentów? 

Wszystko zależy od tego jakie są koszty utrzymania małoletniego dziecka. W tej danej sytuacji koszt utrzymania małoletniego dziecka oscylowały w granicach 2200 zł a zatem z mojego doświadczenia jako adwokat  specjalizujący się w sprawach rodzinnych wiem że wysokość alimentów nie przekroczy tej kwoty.  Zastanawiasz się jaki był wyrok w tej sprawie? 

W tej sprawie sąd stwierdził iż koszty utrzymania dziecka wynoszą 2.200,00 zł i zobowiązał ojca do obowiązku alimentacyjnego wysokości 1400 zł na rzecz dziecka. Dlatego też fakt, że ojciec zarabia dużo – nie miało aż tak dużo tego znaczenia gdyż matka również zarabia bardzo dobrze. Dlatego sąd w tej sytuacji w ten sposób określił proporcje kosztów rodziców.

Czy wina orzeczona przy rozwodzie wpływa na podział majątku?

Dla przykładu żona zdradziła męża (jednorazowo) i mąż chce nierówny podział majątku. Niestety w mojej ocenie będzie trudno przekonać sąd, że jest to ważny powód, aby sąd określił nierówny podział majątku. Zupełnie inaczej sytuacja się kształtuje, kiedy to żona miała kochanka  kilka lat oraz trwoniła majątek, jest  hazardzistką, oraz ukrywała kwestie majątkowe przed mężem. Uważam, że w takich sytuacjach faktycznie istnieją ważne powody, aby sąd rozstrzygnął kwestię sporną na naszą korzyść.

Jakie skutki przy rozwodzie niesie ze sobą rozdzielność majątkowa?

Budujemy majątek, zaciągamy kredyty – aż pewnego dnia jak domek z kart wszystko zostaje zachwiane. Często zastanawiamy się jakim prawem drugi małżonek ma prawo do majątku, który zbudowaliśmy. Wyobraźmy sobie sytuację, że mężczyzna 20 lat budował firmę, borykał się z problemami, zaniedbał zdrowie, zaciągał kredyty, inwestował zaś nie zauważył tego jak żona od niego odchodzi – I pewnego dnia zdradziła go, jednakże on naiwnie dopiero po rozwiązaniu Małżeństwa, czyli po rozwodzie zorientował się że przyczyną ich rozwodu był kochanek. Kochanek był kilka lat  Okazało się, że żona czeka aż mąż buduje imperium i wtedy wystąpi o Podział.

Przedsiębiorca, który zdobył ogromny majątek zastanawia się co zrobić żeby nie oddać połowy majątku żonie, takie sytuacje są trudne, trwają latami, niekiedy są potrzebni biegli specjaliści aby oszacować wartość majątku wspólnego i co do zasady żona ma prawo do połowy majątku. Oczywiście są instrumenty prawne które wyłączają taką możliwość dla przykładu nierówny podział majątku, albo rozdzielność z datą wsteczną. 

Myślę, że nawet zawierając związek małżeński powinniście skonsultować podstawy z prawnikiem aby ten wytłumaczył jakie wobec siebie macie prawa i obowiązki. Często dostaję zapytania czy jest możliwość rozdzielność z datą wsteczną? Tak oczywiście jest taka możliwość jednakże muszą wystąpić dane okoliczność. 

Opieramy się na orzecznictwie Sądu Najwyższego. 

  1. „Ważnym powodem < ważny – to jaki ? > – przykład – Separacja faktyczna  do zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej jest separacja małżonków uniemożliwiająca im współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym.” (Wyrok SN z dnia 4 czerwca 2004 r., III CK 126/03);

Jaki może być inny ważny powód? 

Poważne naruszenie interesów, zagrożenie dla dobra rodziny 

  1. „Przez ważne powody, dające podstawę do zniesienia tej wspólności, przyjęło się rozumieć wytworzenie się takiej sytuacji, która w konkretnych okolicznościach faktycznych wywołuje stan pociągający za sobą naruszenie lub poważne zagrożenie interesu majątkowego jednego z małżonków i z reguły także dobra rodziny” (Wyrok SN z dnia 31 stycznia 2003 r., IV CKN 1710/00).

Jak wygląda rozprawa rozwodowa w Gdyni?

Często zastanawiamy się nad tym jak wygląda rozprawa rozwodowa. Większość osób bardzo denerwuje się przed rozprawą rozwodową. Tutaj wszystko zależy czy rozwód jest ugodowy czy też nie. 

Jeżeli walczycie o pewne rzeczy to musicie się spodziewać, iż ilość świadków może być duża. Jeżeli czeka nas rozwód bez orzekania o winie to pytania powinny być dość uproszczone jednakże gdy walczymy o coś dla przykładu walczymy o winę rozwodzie, walczymy o dzieci to ilość świadków może być spora. 

W ostatnim czasie prowadziłam rozprawę gdzie świadków było 42 osoby. Jakie pytania zadaje się do świadka pytanie do ciebie co chcesz udowodnić zeznaniami tego świadka. 

Dla przykładu 

  • Jak powódka traktowała pozwanego? 
  • Jak powódka odzywała się do pozwanego? 
  • Jak często świadek kontaktował się ze stronami? 
  • Czy w rodzinie dochodziło do przemocy psychicznej? 
  • Jak powódka odzywała się do męża?
  • Czy pozwany skarżył się świadkowi? 
  • Czy chodziła powódka sama na imprezy? 
  • Czy była pani świadkiem negatywnych zachowań ?

Apelacja w sprawie rozwodowej w Gdyni. 

Z mojego doświadczenia uważam, że jeżeli wyrok jest dla nas niekorzystny, to powinno wnosić się apelację. Dlaczego? 

Dlatego że jeżeli chodzi o apelację w zakresie spraw rozwodowych to często możemy uzyskać korzystny dla siebie wyrok. Stąd też pamiętajcie, żeby nie odpuszczać. 

Nie zawsze udaje się wszystko wygrać – oczywiście są bardzo skomplikowane niekiedy sprawę i chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem zakresie apelacji od wyroku rozwodowego. Jak się okazuje Apelacja w sprawach rodzinnych dość często ma dosyć wysoką skuteczność

W apelacjach dosyć często zdarza się iż sąd apelacyjny zmienia wyrok sądu pierwszej instancji. Wyobraźmy taką sytuację że sąd pierwszej instancji czyli Sąd Okręgowy wydał wyrok gdzie wskazał, iż wyłączną winę ponosi tylko jedna ze stron dodatkowo ograniczył prawa rodzicielskie ojcu oraz zasądził kwotę alimentacyjny wysokości 1200 zł. 

W sytuacji, kiedy to sytuacja materialna ojca jest słaba z uwagi na fakt iż utracił pracę oraz jego stan zdrowia nie pozwala na podjęcie innej pracy. Klient przyszedł do mnie na etapie wydania wyroku. Wcześniej nie prowadziłam jego sprawy i zaproponowałam mu Apelację. 

Składałam apelacje, gdyż wnosiłam zastrzeżenia, iż sąd nie przeanalizował wystarczająco materiału dowodowego który został załączony w postępowaniu dowodowym w pierwszej instancji. W tej sytuacji w ogóle nie zwrócił na zeznania świadków, którzy poświadczyli, iż to zachowanie żony spowodowało rozpad pożycia małżeńskiego, gdyż przez kłótliwość awantury, nadużywanie alkoholu spowodowała rozpad pożycia małżeńskiego. 

Sąd pierwszej instancji stwierdził, iż mój klient z uwagi na fakt, iż związał się z inną kobietą już w trakcie związku małżeńskiego ponosi wyłączną wina. Na szczęście udało nam się wygrać tą sprawę w apelacji i wyrok był satysfakcjonujący. 

Jaki zapadł wyrok? Sąd Apelacyjny zmienił wszystkie postanowienia, Sądu pierwszej instancji – przede wszystkim stwierdził, iż winę za rozpad pożycia małżeńskiego ponoszą dwie strony, nie ograniczył władzy rodzicielskiej ojcu, zmniejszył alimenty do kwoty 800 zł. 

Wniosek: Walcz do końca

Zadzwoń do Adwokata