Gdzie rozwód? Jaki sąd?

Gdzie rozwód? Pierwszym krokiem w drodze do rozwodu jest przeanalizowanie Twojej sytuacji. W niektórych przypadkach niezbędna jest pomoc profesjonalnego adwokata.

Kilka istotnych pytań przed rozprawą: rozwód bez orzekania o winie czy z orzekaniem o winie? A może macie dzieci? Jeżeli tak to czeka Cię większe zaangażowanie. Dlaczego? W przypadku dzieci należy przeanalizować kilka obszarów takich jak: alimenty, kontakty oraz władza rodzicielska. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej między stronami dochodzi do sporu w zakresie wysokości alimentów.

Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt ????

Gdzie rozwód

Gdzie składa się pozew o rozwód? 

▶Kiedy mamy już decyzję o rozwodzie, musimy sporządzić pozew o rozwód. Jak uzasadnić pozew? Przede wszystkim pozew o rozwód musi być logiczny i dobrze napisany. Jakie cechy ma dobrze napisany pozew? W treści pozwu trzeba dokładnie przedstawić sytuację, w jakiej się znajdujemy. Następnie składamy go do właściwego Sądu Okręgowego.

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

Gdzie składa się pozew o rozwód w Warszawie? 

▶Pozew o rozwód w Warszawie składa się w Sądzie Okręgowym w zależności, gdzie dotychczas mieszkaliście wspólnie. Gdzie obecnie mieszkacie? Jest to istotne, aby ustalić miejsce rozprawy. W Warszawie są dwa Sądy Okręgowe rozstrzygające sprawy o rozwód – znajdują się przy al. „Solidarności” (Sąd Okręgowy w Warszawie) i przy ulicy Poligonowej (Sąd Okręgowy Warszawa – Praga). Ponadto miasta, które znajdują się w aglomeracji warszawskiej, takie jak: Łomianki, Otwock, Pruszków, Piaseczno, Zielonka, Marki, Ząbki, Wesoła, Grodzisk Mazowiecki również należą do Warszawy i sprawy związane z rozwodem toczą się właśnie w Warszawie. Kiedy mieszkasz w aglomeracji warszawskiej, np. w Pruszkowie i szukasz adwokata od rozwodów, zawsze wybieraj Warszawę. Co więcej, należy szukać prawnika zgodnie z jego specjalizacją.

Kim jestem? Adwokatem

▶Nazywam się Marta Wnuk i jestem adwokatem zajmującym się od kilkunastu lat prawem rodzinnym. W pierwszej kolejności zapraszam Cię na konsultację, abyśmy mogli się poznać i porozmawiać o Twojej sprawie. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

Czy rozwód może zakończyć się na jednej rozprawie? 

▶Takie pytanie ostatnio otrzymałam od klienta. Oczywiście, rozwód może zakończyć się na jednej rozprawie i w tym zakresie nie ma żadnych przeciwwskazań. Jest jeden warunek – małżonkowie muszą być zgodni co do rozwodu. Jeżeli między małżonkami nie ma zgody co do sposobu zakończenia ich małżeństwa, musimy liczyć się z tym, iż postępowanie rozwodowe może się przedłużać.

Czy warto zakończyć rozwód bez orzekania o winie? 

▶Wszystko to zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Ja, co do zasady, preferuję rozwód bez orzekania o winie. Dlaczego? Ugodowy rozwód pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze  i nerwy. Przy ugodowym rozwodzie należy dobrze przemyśleć kwestię alimentów. Aby uniknąć sporu o alimenty, sprawiedliwie oszacuj koszty utrzymania  dziecka. W pierwszej kolejności zastanów się, ile wydajesz na dziecko? Jaki jest koszt utrzymania dziecka? Wówczas możesz przejść do kwestii związanej z wysokością alimentów.

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Jakie alimenty od ojca?

Wysokość alimentów uzależniona jest od dwóch kwestii. Są to: koszt utrzymania uprawnionego oraz  możliwości majątkowe zobowiązanego. Przy ustalaniu alimentów Sąd bierze pod uwagę, jaki jest koszt utrzymania dziecka oraz ile zarabia ojciec, bądź matką, czyli osoba zobowiązana do uiszczenia świadczenia alimentacyjnego.

Gdzie wziąć rozwód?

Jak zatem ustalić miejsce rozprawy? Dla Sądu Okręgowego, który będzie rozstrzygał sprawę, istotne jest ostatnie wspólne miejsce zamieszkania stron. Jest to kluczowe. A co, jeśli każda ze stron mieszka gdzie indziej? Jeśli małżeństwo nie mieszka pod wspólnym adresem, sprawa rozwodowa odbywa się w Sądzie okręgowym właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego. Jeśli obecnie ty mieszkasz w Gdańsku, a on w Krakowie, wówczas pozew należy wnieść do Sądu Okręgowego w Krakowie.

Szukasz adwokata? Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

 

Przeczytaj więcej:

Jaki Sąd w Warszawie do rozwodu?

Rozwód – od czego zacząć

 

Zobacz mój kanał YouTubePozew o rozwód najważniejsze elementy 

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata