rozwod warszawa

Gdzie w Warszawie będzie rozwód?

Gdzie złożyć pozew o rozwód w Warszawie. Przede wszystkim w Warszawie mamy dwa sądy do rozwodu: jest to Sąd Okręgowy w Warszawie oraz Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. Poniżej przedstawiam podział administracyjny zgodnie z właściwością.

Pamiętajcie, że w sądach warszawskich będą toczyły się również sprawy małżonków z okolicznych miast i miejscowości, takich jak: Pruszków, Piaseczno, Grodzisk Mazowiecki, Nadarzyn, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Góra Kalwaria, Konstancin Jeziorna, Lesznowola, Łomianki, Izabelin, Prażmów, Wołomin, Otwock, Karczew, Kołbiel, Wiązowna, Poświętne, Radzymin, Tłuszcz, Czosnów, Serock, Nieporęt, Wesoła i Wawer.

Masz wątpliwości, szukasz pomocy? Zapraszam do kontaktu PORADA PRAWNA

Sąd Okręgowy w Warszawie (lewobrzeżna Warszawa)

I Wydział Cywilny: Śródmieście (Centrum), jeśli nazwisko małżonka składającego pozew rozwodowy zaczyna się na litery od A do M,

II Wydział Cywilny: Śródmieście (Centrum), w których nazwisko małżonka składającego pozew rozwodowy zaczyna się na litery od N do Ż,

III Wydział Cywilny: Mokotów i Wilanów, jeśli nazwisko powoda zaczyna się na litery A-M,

IV Wydział Cywilny: Milanówek i Podkowa Leśna oraz gmin: Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Kampinos i Leszno,

VI Wydział Cywilny Rodzinny Odwoławczy: Żoliborz, Bielany, Ursynów oraz gmin: Izabelin, Łomianki, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Piaseczno, Prażmów,

XXIV Wydział Cywilny: Mokotów i Wilanów jeśli nazwisko małżonka składającego pozew rozwodowy zaczyna się na litery od N do Ż.,

XXV Wydział Cywilny: Wola.

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie (prawobrzeżna Warszawa)

I Wydział Cywilny: Białołęka, Praga Północ , Targówek,

II Wydział Cywilny: Praga Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła,

III Wydział Cywilny: Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka oraz gmin Jabłonna, Nieporęt, Serock, Wieliszew, Czosnów, Leoncin, Pomiechówek, Zakroczym, Celestynów, Karczew, Kołbiel, Wiązowna, Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne, Radzymin, Strachówka, Tłuszcz, Wołomin.

Pozew o rozwód – Jak napisać? Pozew z orzeczeniem o winie czy bez?

Przechodząc natomiast do samego pozwu o rozwód – jeżeli zdecydujesz się samodzielnie napisać taki pozew o rozwód, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

W pierwszej kolejności wina w rozwodzie. Czy łatwo uzyskać winę drugiego małżonka? Oczywiście wszystko zależy od istotnych okoliczności w sprawie. Kiedy udowodnimy zdradę jako jedyną przyczynę, dla której małżonek chce opuścić rodzinę, wówczas jest prawdopodobieństwo, że skończy się z jego wyłącznej winy. Jednakże jeżeli druga strona będzie walczyła i znajdzie argumenty wskazujące na to. że również współmałżonek poniósł odpowiedzialność za rozpad pożycia małżeńskiego, wówczas sąd może uznać winę obojga małżonków. Rozwód z wyłącznej winy małżonka

Musimy pamiętać o artykule 23 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi o tym, że małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie, są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Sformułowanie „strony są obowiązane do wspólnego pożycia” często kojarzy nam się z więzią fizyczną, jednakże tak nie jest. Chodzi tutaj o trzy rodzaje więzi – emocjonalną, fizyczną i gospodarczą.

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

Dlaczego ludzie się rozwodzą? Gdzie w Warszawie będzie rozwód?

Coraz więcej osób planujących rozwód jako przyczynę rozpadu wskazuje… internet. Tak – to właśnie za pomocą internetu małżonkowie często poznają swoich kochanków. Dostęp do mediów społecznościowych i postęp technologiczny niewątpliwie spowodował wzrost liczby rozwodów. Jednakże jesteśmy również ludźmi bardziej świadomymi i mamy prawo do szczęścia. Zatem kiedy w małżeństwie są nieprawidłowości i nie jesteśmy szczęśliwi, pewnego dnia po prostu trzeba podjąć decyzję o rozstaniu. Jak wziąć rozwód? Bądź pierwszy!

Ile czeka się na rozwód w Warszawie?

Jest to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają mi klienci w kancelarii. Przede wszystkim należy ustalić, czy rozwód będzie z orzeczeniem o winie czy bez. Niezwykle ważnym czynnikiem jest również to, w jakim sądzie i u którego sędziego będzie nasza sprawa. Terminy różnią się w zależności od sędziów. Przypomina to nieco loterię. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość. Z mojego doświadczenia wynika, że minimalny termin to około sześć miesięcy.

Jeżeli zależy nam na jak najszybszym wyznaczeniu rozprawy, oczywiście możemy zwrócić się do sądu ze stosowną prośbą. W sprawach pilnych proponuję złożyć wniosek o przyspieszenie, odpowiednio argumentując swoje stanowisko. Dodatkowo jeżeli sprawa jest prosta, warto zaproponować rozprawę online i podać numer telefonu oraz e-mail. Dzięki temu mamy szansę na to, że sąd wyznaczy szybszą rozprawę w trybie wideokonferencji.

Jak sprawdzić sygnaturę sprawy rozwodowej? Gdzie w Warszawie będzie rozwód?

Oczywiście można zadzwonić do biura informacji sądu i zwrócić się z pytaniem czy sprawa została zarejestrowana. Poniżej zamieszczam dane do kontaktu z sądem:

Sąd Okręgowy w Warszawie

tel. 22 440 80 00, email: boi@warszawa.so.gov.pl

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

tel. 22 417 72 72, kontakt@warszawapraga.so.gov.pl

Polecam również założenie portalu informacyjnego sądów powszechnych – po nadaniu sygnatury można zarejestrować się do sprawy i obserwować czynności podejmowane przez sąd.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące sprawy o rozwód w Warszawie:

Gdzie złożyć pozew o rozwód w Warszawie?

W Warszawie istnieją dwa sądy do rozpraw rozwodowych: Sąd Okręgowy w Warszawie oraz Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. Wybór odpowiedniego sądu zależy od miejsca zamieszkania.

Jak napisać pozew o rozwód?

W przypadku samodzielnego napisania pozwu o rozwód ważne jest uwzględnienie istotnych aspektów, takich jak uzasadnienie przyczyny rozwodu, ustalenie winy, jeśli jest to wymagane, oraz uwzględnienie przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego. Niekiedy niezbędna może być pomoc prawnika. 

Dlaczego ludzie decydują się na rozwód?

Decyzja o rozwodzie może być motywowana różnymi czynnikami, takimi jak problemy w relacjach małżeńskich, niewierność, brak komunikacji, czy niezgodność charakterów. Współczesne technologie, takie jak internet, mogą mieć wpływ na wzrost liczby zdrad i rozwodów.

Jak długo trwa proces rozwodowy w Warszawie?

Czas trwania procesu rozwodowego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak złożoność sprawy, obciążenie sądów, czy rodzaj procedury wybranej przez strony. Minimalny czas oczekiwania na rozprawę wynosi zazwyczaj około sześciu miesięcy.

Jak sprawdzić stan swojej sprawy rozwodowej?

Aby sprawdzić stan swojej sprawy rozwodowej, można skontaktować się z biurem informacji sądowej danego sądu, korzystając z podanych danych kontaktowych. Można również założyć konto na portalu informacyjnym sądów powszechnych, aby monitorować postępy w sprawie.

Czy można przyspieszyć proces rozwodowy?

Tak, istnieje możliwość złożenia wniosku o przyspieszenie procesu rozwodowego, szczególnie w sprawach pilnych. Prośba o rozpatrzenie sprawy w trybie wideokonferencji również może przyspieszyć jej rozwiązanie.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , .