Jak ojciec ma przygotować się do rozwodu? 

Jak ojciec ma przygotować się do rozwodu? „Żona chce wysokich alimentów. Z dziećmi spędzam czas jeden dzień w tygodniu i w co drugi weekend. Nie zgadzam na zasądzenie ode mnie tak wysokich alimentów”.

Rozprawa rozwodowa 

Przede wszystkim rozprawa rozwodowa dzieli się na kilka schematów.

Pierwsze pytania dotyczą winy i rozpadu: na przykład: „od kiedy nie żyjecie ze sobą i co doprowadziło do rozpadu pożycia?”.

Proponuję mówić stanowczo i konkretnie. Proszę wskazać, że nie kocha Pan żony i nie widzi Pan szans na uratowanie małżeństwa, np. „Od dawna nie żyjemy ze sobą. Oboje nie chcemy kontynuować związku”. 

Jeżeli na rozprawie będą podnoszone okoliczności niewygodne lub niezwiązane z przedmiotem sprawy, wówczas mówimy, że nie ma to związku ze sprawą.  

Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt

Kwestie związane z dziećmi

Kolejna istotna sprawa to kwestia dzieci.

W pierwszej kolejności – władza rodzicielska. Trzeba wskazać, że jest między Wami porozumienie. W przeciwnym razie Sąd może powziąć wątpliwość co do tego, jak rodzice współpracują i w konsekwencji ograniczy we władzy jednego z nich tylko po to, żeby uniknąć konfliktów na przyszłość. W związku z tym należy powiedzieć: „Jesteśmy rodzicami i współpracujemy w zakresie dziecka”. 

Alimenty na rzecz dzieci

W przypadku sporu dotyczącego alimentów, sąd w pierwszej kolejności pyta żonę o koszty utrzymania dzieci. Pana zaś Sąd będzie pytał, czy zgadza się Pan z kosztami przedstawionymi przez matkę. Jeżeli są to kwestie sporne, trzeba wskazać, że nie zgadza się Pan z wyliczonymi kosztami.

Ponadto ważne jest, aby dobrze znać koszty własnego utrzymania. Należy zestawić dochody z wydatkami, takimi jak na przykład mieszkanie, kredyty, wyżywienie, transport, środki higieny i tym podobne. 

Warto wskazać, że poświęca Pan dzieciom dużo czasu i ponosi Pan z tego tytułu znaczne koszty, np. plac zabaw, transport, jedzenie. 

„Mam sprawę rozwodową w Warszawie – ile w Warszawie dostane alimentów” – Czy miasto ma znaczenie – w pierwszej kolejności na pewno koszt utrzymania, zaś więcej przeczytasz tutaj: Rozwód a alimenty Adwokat

Kontakty z dzieckiem Jak ojciec ma przygotować się do rozwodu? 

W zakresie kontaktów ważna jest współpraca. Istotne jest, żeby w stanie faktycznym kontakty pokrywały się z propozycją wskazaną w dokumentach.

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

O co może pytać Sąd?

Strony powinny znać wszystkie okoliczności podniesione w pismach. Należy konkretnie wskazać, od kiedy strony nie żyją ze sobą. Jeżeli żona wskazuje na wysokie koszty w jakimś zakresie, wówczas możemy jej zadać pytania wyjaśniające. 

Co może się zdarzyć? Jak ojciec ma przygotować się do rozwodu? 

Wszystko zależy od tego, co będzie podnosiła druga strona. Doświadczenie uczy mnie, że przed rozprawą małżonkowie niejednokrotnie są w stanie się dogadać. W związku z tym warto przed rozprawą spróbować znaleźć porozumienie.

Świadek na okoliczność małoletnich dzieci

W sytuacji kiedy są małoletnie dzieci, konieczne jest powołanie świadka na okoliczność ich dobra. Dzieci muszą być przygotowane do rozwodu, wobec czego świadek musi potwierdzić, że dzieci są świadome i gotowe do rozstania rodziców. Świadek ma potwierdzić, czy dobro dzieci cierpi, czy nie. Oczywiście rozwód nie jest zdrowym zjawiskiem, jednakże chodzi o to, że dzieci muszą zaakceptować fakt rozstania rodziców.

Zatem pytania do świadka będą następujące: Czy dzieci są zadbane? Czy dzieci zaakceptowały rozwód? Jak rodzice sprawują opiekę nad dziećmi? Czy świadek zauważył jakieś nieprawidłowości w wychowaniu dzieci, czy dzieci mają problemy psychologiczne albo problemy w szkole?

Rolą świadka jest potwierdzenie faktu, że dzieci są przygotowane do rozwodu, zaakceptowały fakt rozstania rodziców i nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby rozwiązać związek małżeński.

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

???? e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata