Jak uregulować kontakty z dzieckiem? Coraz częściej dostaję od was niepokojące sygnały w zakresie problemów w realizowaniu kontaktów z dziećmi. Osobiście mam misję, żeby żadne dziecko nie cierpiało na rozwodzie czy też na rozstaniu rodziców. To, że nie wyszło nam w małżeństwie, nie znaczy, że jesteśmy złymi rodzicami.
Oczywiście nie da się uniknąć rozstania, jednakże można zminimalizować krzywdę, którą wyrządza się dzieciom. Przede wszystkim należy im wytłumaczyć, że ojca będą miały zawsze, niezależnie od tego czy rodzice ze sobą mieszkają czy też nie. Ważne jest również, żeby dzieciom zadeklarować, że w każdej sytuacji mogą się spotkać i ustalą, w jakie dni będą się z dzieckiem spotykać.
Przecież nie trzeba ze sobą mieszkać, aby być wspaniałymi rodzicami. Należy to dziecku kotwiczyć i powtarzać, że mama i tata zawsze będą je kochać.
Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt
Opanuj złe emocje – Jak uregulować kontakty z dzieckiem?
We wszystkich sprawach rodzinnych należy gasić emocje. W szczególności gdy do naszych spraw mieszają się osoby trzecie. Pamiętajmy, że każdemu należy się szacunek. Kiedy odkrywasz, że Twój były mąż znalazł sobie nową partnerkę, nie pozwól, aby wpłynęło to na dzieci. Trzeba się do tego zdystansować i mieć swój rozum. Każdemu należy się szacunek i każdy po rozstaniu ma prawo ułożyć sobie życie na nowo.
„Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy/xk9jntj”
Priorytetem zawsze jest jednak dziecko. Wobec tego należy w pierwszej kolejności zastanowić się jak można zaplanować plan widzeń z dzieckiem. Kierując się emocjami, nie można obiektywnie spojrzeć na sytuację. Nie polecam tekstów typu „dziecko się ze mną nie spotyka, ale jak dorośnie, zrozumie”. Absolutnie nie można się na to godzić – prawda jest bowiem taka, że dziecko samo nie zrozumie, zwłaszcza, jeżeli otoczenie będzie mu powtarzać negatywne rzeczy o ojcu. Trzeba mówić dziecku, że tata jest dobry, że rodzice zawsze są rodzicami i to, że im nie wyszło w związku małżeńskim albo partnerskim nie znaczy, że są złymi rodzicami.
Więcej: Dziecko nie odbiera telefonu? Kontakty z dzieckiem
Ważne jest również to, aby osoby trzecie, czyli nowa żona czy nowy mąż, nie ingerowali w sprawy dotyczące starych relacji. Emocje, które im towarzyszą, nie są dobre. Zwykle epatują złą energią względem starej partnerki i bądź partnera, tak naprawdę tej osoby nie znając. Zatem należy te strefy rozdzielić i nie pozwolić, aby osoby trzecie wtrącały się w dotychczasowe, stare życie.
CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ
Zadbaj o widzenia. Co musisz zrobić?
Niewątpliwie bardzo ważne jest uregulowanie kontaktów z dzieckiem tak, aby mieć zapewnione widzenia.
Zatem:
- Ustal kontakty
- Ureguluj władzę rodzicielską
- Sporządź plan rodzicielski
W pierwszej kolejności spróbuj znaleźć porozumienie – jeżeli nie wyjdzie, czeka Cię sprawa rozwodowa. Tym się jednak nie przejmuj.
Należy określać granice.
Jak uregulować kontakty? Przykłady
Jeżeli rodzice nie będą w stanie znaleźć porozumienia w zakresie kontaktów z dziećmi, należy wejść na drogę sądową – zwłaszcza, gdy jeden z rodziców utrudnia drugiemu kontakty. W takiej sytuacji składa się do sądu rejonowego wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Ważne jest, aby określić konkretnie, w jakim okresie, w jakich godzinach oraz w jakim miejscu będziemy spotykać się z dzieckiem. Przykładowo:
„Wnoszę o ustalenie kontaktów z małoletnim dzieckiem w ten sposób, że wnioskodawca będzie miał prawo do kontaktowania się z małoletnim dzieckiem poza miejscem zamieszkania matki/ojca dziecka: dwa razy w tygodniu tj. w każdy wtorek i czwartek, przy czym wnioskodawca będzie odbierał małoletnie dziecko z placówki oświatowej lub z miejsca pobytu o godzinie 16.00 i odwoził do miejsca zamieszkania uczestnika postępowania o godzinie 19.30”.
Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5.
Warto również zapewnić sobie widzenia z dzieckiem w święta lub ważne dla nas dni, na przykład:
Święta Bożego Narodzenia: w latach nieparzystych – od Wigilii od godziny 10:00 do drugiego dnia Świat do godziny 18:00; w latach parzystych: od pierwszego dnia Świąt od godziny 16:00 do 27 grudnia do godziny 18:00.
Dzięki precyzyjnemu określeniu kontaktów unikniemy nieporozumień z drugim rodzicem. Takie rozwiązanie zapewni również dziecku stabilność i stałość widzeń z drugim rodzicem, dzięki czemu nie zatraci z nim więzi. Pamiętajmy – dziecko potrzebuje obojga rodziców.
Nie pozwól, aby dziecko doznało konfliktu lojalnościowego. Dziecko nie powinno wybierać jednego rodzica kosztem drugiego. Nie stawiaj dziecka w takiej sytuacji!
Więcej:
Brak kontaktu z dzieckiem – Adwokat radzi
Z poważaniem,
Adwokat Marta Wnuk
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel.: +48691512933
e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl