Jak wygląda sprawa rozwodowa 

Sąd – bać się czy nie?

Jak wygląda sprawa rozwodowa

Kiedy przychodzi list z sądu wzywający nas do osobistego stawiennictwa, nogi nam się najczęściej uginają… Zastanawiamy się, jak przygotować się do rozprawy, co mówić, gdzie usiąść… Spokojnie, już wszystko tłumaczę.

Dowiedz się, jak pomagam – > Moja osobista historia – Kontakt ????

Jak wygląda sprawa rozwodowa

Jak wygląda sprawa rozwodowa?

1. Czekanie? – Nie! 

Czekanie na korytarzu sądowym nie działa relaksująco… Sprawdź salę i idź na kawę.

2. Przygotuj dowód osobisty i wyłącz telefon

Miej dowód osobisty pod ręką, żeby nie szukać nerwowo, gdy będzie potrzebny. Koniecznie pamiętaj o wyłączeniu lub wyciszeniu telefonu!

Ostatnio na rozprawie pozwanemu dwa razy zadzwonił telefon… Sąd bardzo się zdenerwował ????

3. Wchodzimy po wywołaniu sprawy

Będąc pod salą usłyszymy wywołanie rozprawy.
Sprawa z powództwa _______________ 
Wówczas możemy wszyscy wejść na salę. Na salę również wtedy wchodzą świadkowie, gdyż muszą się zameldować, że stawili się na rozprawę.

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

4. Siadamy

Wchodząc na salę zazwyczaj mamy skład orzekający na wprost. Jeżeli nawet mamy drzwi boczne. Wyobraźmy sobie taką sytuację: wchodzimy i naprzeciwko nas jest 3 sędziów.
Po stronie lewej (patrząc na Sąd) siada powód. Czyli: jeżeli jesteś powodem kieruj się na lewo, a jeżeli jesteśmy stroną pozwaną idziemy na prawo. Świadkowie siadają tam, gdzie publiczność.

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu się do rozprawy?-> Kontakt

5. Lista obecności

Sąd w pierwszej kolejności sprawdzi listę obecności (kto się stawił, a kto się nie), czy zawiadomienie o rozprawie zostało prawidłowo doręczone, czy też nie.

6. Świadkowie

Po sprawdzeniu listy obecności świadków Sąd prosi, aby świadkowie opuścili salę i czekali na ponowne wezwanie. A zatem udajemy się na korytarz i tam czekamy na wywołanie. Po zeznaniu sąd najczęściej nam dziękuje i pozwala opuścić sad. Nie ma potrzeby, aby czekać na zakończenie całej rozprawy.

Więcej: Adwokat Warszawa radzi

7. Przesłuchanie powoda

Sąd, przesłuchując w pierwszej kolejności powoda w charakterze strony, najpierw będzie chciał potwierdzić informacje zawarte w pozwie. Zapyta więc o początki waszego związku, gdzie zamieszkiwaliście, kiedy zawarliście małżeństwo, ile macie dzieci i w jakim wieku. Takie pytania na rozgrzewkę nie powinny sprawić Ci kłopotu. Zawsze jednak warto mieć te odpowiedzi już przygotowane.

8. Jak wygląda sprawa rozwodowa – Jakie pytania może zadać stronom sąd?

Oczywiście każdy rozwód jest inny, jednak istnieje pewien zestaw pytań, które sąd zadaje podczas Twojego przesłuchania. Poznaj je, by poczuć się pewniej.

Sąd zainteresuje się tym, kiedy przestało układać się w waszym małżeństwie. Na sądzie ciąży obowiązek umiejscowienia w czasie okoliczności będących początkiem końca łączącego was związku. Celem pytań jest poznanie przyczyn kryzysu. Ma to duże znaczenie dla kierunku dalszego postępowania dowodowego i przesłuchań świadków.

Miedzy małżonkami występują 3 rodzaje więzów: gospodarcze, fizyczne i duchowe.
Sąd zatem będzie chciał wiedzieć, od kiedy nie prowadzicie gospodarstwa domowego. Sąd zapyta, kiedy po raz ostatni współżyliście. Spokojnie… Nie musisz tutaj wchodzić w szczegóły, najważniejsza jest przybliżona data.

W kwestii więzi duchowej Sąd zapyta czy jeszcze kochasz współmałżonka i czy widzisz szanse na ratowanie związku.

Jak wygląda sprawa rozwodowa – Jak się przygotować?

Należy pamiętać, iż pytania na rozprawie rozwodowej z orzekaniem o winie będą bardziej szczegółowe i mogą dotyczyć wielu ubocznych kwestii.

Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się ze swoim pełnomocnikiem na ewentualne pytania. Solidne przygotowanie zdecydowanie redukuje stres. Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

 

Więcej:

Prawnik w sprawie o rozwód

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

????e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata