Jak wziąć rozwód?

Jak wziąć rozwód? Czas się rozstać. Przychodzi taki moment, że małżeństwo nie ma już sensu. Kiedy  rozmowy kończą się kłótniami, a każdy dzień zaczyna się od wzajemnego obwiniania, mówisz: stop.

Zaczyna się myślenie o rozwodzie. To wtedy w naszych głowach budujemy wizję tego, jak ma wyglądać nasza przyszłość. Czasem zastanawiamy się, czy jest sens ratowania małżeństwa. Pamiętajmy: żeby ratować małżeństwo, potrzeba chęci dwóch stron. Dla przykładu: kiedy druga strona zdradziła i kocha kogoś innego – to czy jest sens ratować? W takich sytuacjach z pewnością odpowiesz, że nie.

Decyzja o rozwodzie

Kiedy w końcu podejmujesz decyzję o rozwodzie, zaczynają pojawiać się wątpliwości –  jak to będzie? Takie myśli są naturalne dla większości z nas. Ludzie zastanawiają się jak sobie poradzą z dziećmi, z pracą, jak teraz zaczną żyć? Oczywiście we dwoje jest zawsze raźniej. Zastanawiamy się nad tym, jak będzie wyglądało nasze życie. Kiedyś usłyszałam bardzo mądre zdanie: trzeba liczyć tylko na siebie…

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

wziąć rozwód

Jak wziąć rozwód?

Rozwód to takie magiczne słowo, które otwiera serce innych ludzi. To najtrudniejszy etap w naszym życiu. Jak pokazują badania, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy oraz rozwód to jedne z najbardziej stresujących rzeczy.

Dlatego też jeżeli myślisz o rozwodzie, to bądź spokojny. Jak pokazują badania, dla przykładu w Warszawie, połowa małżeństw się rozwodzi.

PLAGA ROZWODÓW W WARSZAWIE  – https://warszawa.naszemiasto.pl/plaga-rozwodow-w-warszawie-znamy-oficjalne-dane-jest-zle/ar/c11-4644719

Rozwód? Każdemu jest trudno!

Warszawa to duże miasto i szybciej się tu żyje, jednakże niezależnie czy żyjesz w małym mieście czy w dużym, rozwód to trudny czas. Oczywiście małżeństwa z Warszawy być może mają inne podejście do instytucji małżeństwa, a w szczególności do rozwodu. Być może rozwiodło się już 10 osób z pracy, jednak nie martwią się o to, jak będzie ich życie wyglądało poza rozwodem, ponieważ w grupie jest raźniej. Natomiast osoby mieszkające w małych miastach mają często hamulce przed tym, żeby się rozwieść. 

Rozwód i co dalej?

Otwierają się nowe możliwości. Oczywiście rozwód to nie jest zjawisko pozytywne dla rozwoju dziecka. Dzieciom trzeba zapewnić stabilność. Jednakże ciągłe awantury w domu nie wpływają dobrze na rozwój dziecka. Dlatego czasem życie oddzielnie i wychowywanie wspólnie dzieci ma pozytywne strony. Wszystko zależy od tego jakie mamy kompetencje wychowawcze. Jeżeli jest spór w sądzie w zakresie tego, kto ma wychowywać dzieci, to wtedy zaczyna się eskalacja konfliktów. 

Niekiedy niezbędne są badania specjalistów – psychologa i psychiatry – dzięki którym można poznać kompetencje wychowawcze. 

wziąć rozwód

Opieka naprzemienna – Dobry pomysł?

Zauważyłam, iż w dużych miastach coraz częściej pojawia się system opieki naprzemiennej. Osobiście uważam, że jest to świetny pomysł.

Jednakże klasycznym rozwiązaniem jest to, że dzieci zostają przy matce, zaś ojcu określa się kontakty. Mimo to rośnie liczba przypadków, kiedy ojcowie walczą o dzieci i coraz części udaje im się wygrywać. Wszystko zależy od kompetencji wychowawczych.

Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt ????

Co z alimentami?

Kiedy dochodzi do sporu między rodzicami, to dziecko najbardziej cierpi. W przypadku, gdy ojcu określa się kontakty, a pieczę nad dzieckiem sprawuje matka, sąd nakłada alimenty.

Dlatego kobiety walczą o wysokość alimentów, która uzależniona jest od tego, ile tak naprawdę dziecko kosztuje.

 

Więcej:

Ile zarabia ojciec?

Istotne znaczenie ma również fakt, ile zarabia osoba, która jest zobowiązana do płacenia alimentów.

Wysokość alimentów oscyluje w granicach od 600 zł do 30 000 zł. Oczywiście alimenty mogą być bardzo wysokie. W mojej karierze najwyższe alimenty jakie zasądził sąd, to 16 000 zł na jedna dziecko. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, ile dziecko kosztuje. Koszt utrzymania dziecka jest oczywiście uzależniony od tego, na jakim standardzie dziecko żyje. Istotne jest, czy chodzi do prywatnej czy do państwowej szkoły.

 

 

 „Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy/xk9jntj „

 

Jeżeli dziecko chodzi do prywatnej szkoły, dodatkowo uczęszcza na dodatkowe zajęcia – basen, tenis, zajęcia taneczne, języki… Te wszystkie rzeczy, które kosztują, mają znaczenie przy ustalaniu alimentów.

Dlatego też chcąc dochodzić wysokich alimentów należy przedstawić wszystkie dowody na okoliczność ponoszonych kosztów na rzecz dziecka.

Czy zarobki ojca mają znaczenie?

Oczywiście ma to znaczenie.

Jednakże w pierwszej kolejności ustala się potrzeby dziecka, zaś dopiero potem sąd zaczyna patrzeć na sytuację majątkową zobowiązanego do alimentów. Dla przykładu: jeżeli ojciec zarabia 100 000 zł co miesiąc to nie znaczy, że będzie płacił wysokie alimenty.

Jak wziąć rozwód? Alimenty 

Jeżeli wykażemy, że dziecko kosztuje mało, to Sąd nie będzie mógł sądzić wyższej kwoty niż koszt utrzymania dziecka. Zdarzyło mi się w mojej karierze jako adwokata od rozwodów zobaczyć pozew, w którym kobieta stwierdza, iż dziecko kosztuje 1200, jednak chce od ojca dziecka alimenty w wysokości 5000 zł. Jak sami się domyślacie jest to sytuacja nielogiczna i na pewno takiej kwoty nie otrzyma. Najpierw zajmujemy się kosztami dziecka, a w drugiej kolejności dopiero możliwościami ojca.

Co z kontaktami z dziećmi? 

Kolejną istotną kwestią, o której powinniśmy pamiętać przy rozwodzie, są kontakty z dziećmi. Jeżeli są trudności w kontaktach z dziećmi, to musimy wiedzieć, iż podczas rozwodu rodziców dzieci bardzo często mają konflikt lojalnościowy. Zastanawiają się, którego rodzica wybrać.

Zastanawia się, który rodzic jest zły, a który dobry. Dlatego proszę, abyście nie mieszali dzieci w konflikt rozwodowy.

Ograniczenie władzy – Bać się?

Zdarza się, że matka chce ograniczyć ojcu władzę. Spokojnie!

Nie jest dopuszczalna sytuacja, w której to matka dziecka chcąc odegrać się na ojcu składa wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Co do zasady rodzice powinni razem podejmować decyzję. Rodzice przed podjęciem takich decyzji dotyczących dziecka powinny mieć przede wszystkim na uwadze dobro dziecka. Bardzo ważne jest, aby dziecko prawidłowo się rozwijało.

Dobro dziecka? Najważniejsze!

Dlatego też mając na uwadze dobro dziecka władza rodzicielska powinna pozostać dla obojga rodziców. W taki sposób możliwe jest wspólne wychowywanie dziecka i podejmowanie w jego zakresie ważnych decyzji. Nie jest dopuszczalna sytuacja, iż matka dziecka w odwecie kieruje sprawę przeciwko ojcu tylko dlatego, aby z nim walczyć. W takich sytuacjach w pierwszej kolejności należy spojrzeć na dobro dziecka.

wziąć rozwód

Co musi zawierać pozew o rozwód?

W pierwszej kolejności należy określić, czy chcemy rozwód bez orzekania o winie czy z orzekaniem o winie?

W uzasadnieniu pozwu musi się znaleźć data, w której ustały wszystkie wasze więzi małżeńskie. Musi być również uzasadnienie dlaczego rozpadło się wasze małżeństwo. Najbezpieczniej powołać się na to, że Państwo się kłóciliście i nie mogliście znaleźć porozumienia. Jeżeli jest dziecko, to należy określić czy dziecko zamieszkuje przy mamie czy przy tacie.

Dla kogo władza?

Dodatkowo należy wskazać, czy władza rodzicielska pozostaje obojga rodzicom czy któryś z rodziców zostaje w tej władzy ograniczony. Dlatego jeżeli chcemy wspólnie wychowywać dziecko, to należy sporządzić zapis, iż władza rodzicielska należy do dwóch stron.

Więcej: Jak napisać pozew o rozwód?

Jak określić kontakty?

Jeżeli chcemy kontakty, to nie możemy napisać tego ogólnie. Nie piszemy wtedy ogólnie, że np. raz w tygodniu albo trzy razy w tygodniu. Należy to szczegółowo opisać, czyli dla przykładu w każdy wtorek od godziny siedemnastej do dnia następnego do godziny dziewiątej.

Najlepszym rozwiązaniem jest określić np. w każdą środę oraz co drugi weekend. W przypadku młodszych dzieci zalecane jest, aby ojciec w tygodniu spędzał kilka godzin z dzieckiem – dla przykładu w każdą środę od godziny szesnastej do godziny dwudziestej, oraz co drugi weekend.

I wtedy przy weekendzie określamy konkretnie godziny i dni, w które ojciec dziecka odbierze je oraz po skończonym kontakcie odwiezie. Ważne w takim pozwie jest również to, żeby doprecyzować kto, gdzie i jak odbiera dziecko. A zatem proponuję, aby było wskazane, iż ojciec będzie odbierał dziecko o danej godzinie z miejsca zamieszkania dziecka.

 

 „Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy/xk9jntj „

 

Dodatkowo warto wskazać, iż po zakończonym kontakcie ojciec/matka dziecka będzie zobowiązany/a odwieźć dziecko do miejsca zamieszkania dziecka.

Jak wykazać koszty utrzymania dziecka?

W przypadku, gdy dochodzimy również alimentów na rzecz dziecka, należy przedstawić wykaz kosztów.

Jest to bardzo ważne, gdyż sąd zacznie o to szczegółowo pytać.

Co to znaczy wykaz kosztów dziecka? Należy sądowi opisać, ile dziecko kosztuje. Oczywiście sytuacja materialna każdego z rodziców jest różna i koszt utrzymania dziecka jest różny, dlatego nie ma czegoś takiego jak jeden wzór.

Na podstawie tych alimentów i na podstawie wykazu, ile dziecko kosztuje, można oprzeć swoje żądanie. Dlatego też w pozwie o rozwód niezbędne jest określenie wysokości alimentów, a w szczególności należy doprecyzować, co wchodzi w skład alimentów.

W przypadku wątpliwości powinieneś umówić się na konsultację z dobrym adwokatem. Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

???? e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Zadzwoń do Adwokata