Jakie prawa ma ojciec ? Jak walczyć o dziecko ?

Opublikowane przez ADWOKAT w dniu

Jakie prawa ma ojciec ?

Jakie prawa ma ojciec ? Kiedy warto walczyć o dziecko ?

Rozstanie to potężny wstrząs dla dziecka. Dziecko może sprawiać nowe problemy wychowawcze.

To wszystko zależy od dziecka, może się tak zdarzyć że dziecko zamknie się w sobie, może też manipulować rodzicami. Zwłaszcza ojcowie muszą być świadomi, że po rozwodzie ich więź z dzieckiem może ulec osłabieniu, jeżeli nie mieszkają razem.

Walka o dziecko 

A czy możliwe jest żeby dziecko zamieszkało z tatą ?

Warto walczyć o dzieci wtedy kiedy czujesz, iż drugi rodzic ma negatywny wpływ na wychowanie dziecka. Nie możesz dopuścić do sytuacji kiedy to dziecko jest pod naciskiem drugiego rodzica bądź jeszcze dodatkowo kogoś jeszcze. np. babci. Jeżeli Dziecko zostaje osaczone przez osoby trzecie które negatywnie wypowiadają się na temat rodzica to ma to bardzo destrukcyjny i negatywne wpływ na wychowanie i rozwój dziecka.

Jakie prawa ma ojciec ?

Rozwój dziecka to bardzo ważny etap w życiu stąd też jeżeli uważasz że rodzic ma negatywny wpływ na dziecko to należy wszcząć odpowiednie procedury walki o dziecko aby przejąć nad nim bezpośrednią piecze.

Zdarzają się sytuacje kiedy to ojcowie przejmują bezpośrednią piecze nad dzieckiem. Aby sąd wydał takie postanowienie to musu być do tego podstawa.

Jakie prawa ma ojciec ?

Historia klienta

Opowiem wam historię z ostatnich dni mojej pracy kiedy to zgłosił się do mnie klient który chciał przejąć bezpośrednią piecze nad dziećmi. Podstawy miał. Gdyż okazało się że matka jako osoba bardzo wykształcona jednakże nie radzi sobie z procesem wychowawczym, podczas odrabiania lekcji bije dzieci, zamyka w toalecie za karę, przeklina przy nich, oraz manipuluje dziećmi. Dodatkowo były sytuacje kiedy brała dzieci i wyjeżdżała na weekend nie mówiąc ojcu gdzie i po co jedzie. Wyłączała wtedy telefony oraz ograniczała kontakt dzieci z ojcem.

W pewnym momencie mój klient obserwował te wszystkie zdarzenia które dzieją się w ich domu, na początku poprosił żonę aby hamowała się z przeklinaniem, prosił ją również o to żeby nie Biła dzieci, jednakże każdą uwagę skierowaną –  odbierała negatywnie i demonstracyjnie odbijało się to na dzieciach gdyż jeszcze bardziej krzyczała, biła, przeklinała. Czy używanie słów wulgarnych stosunku do dzieci jest właściwym podejściem? Zdecydowanie nie. I trzeba się tutaj zastanowić – Jakie są znamiona przestępstwa ?

Prawa ojca – Co zrobił ?

W pewnym momencie ojciec wynajął mieszkanie i zabrał dzieci to byli akurat chłopcy – dwóch chłopców w wieku szkolnym wtedy okazało się że chłopcy mówią ojcu że chcą tylko i wyłącznie z nim mieszkać gdyż po prostu boją się matki. Matka bardzo często ich biła. Kiedy  dzieci miały już możliwość mieszkania z ojcem – Zaczęli dopiero mówić co działo się w ich życiu.

Ojciec skierował sprawę w pierwszej kolejności do psychologa aby ten ocenił ich kondycję psychiczną i wydał odpowiednie zaświadczenie, następnie skierował sprawę do sądu gdzie wniósł o zabezpieczenie miejsca pobytu małoletnich przy nim. Sąd w trybie pilnym przesłuchał małoletnich oraz poznał ich stanowisko, w ciągu dwóch tygodni sąd wydał postanowienie w tym zakresie.

Sukces klienta

Matkę dzieci skierował do szkoły rodziców aby podnosiła swoje kompetencje wychowawcze. Oczywiście sprawa trwała dosyć długo i finalnie zakończyła się pozytywnie dla mojego klienta. Dlatego też każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie z uwzględnieniem tego czym jest dobrą małoletnich dzieci.

Co do zasady uważam że rodzic potrzebuję mamy i taty w takim samym stopniu dlatego też jeżeli nie ma przesłanek to rodzice powinni robić wszystko by godnie wychowywać dzieci – jednakże jeżeli masz wątpliwości co do kompetencji wychowawczych rodzica to skonsultuj to z profesjonalistą.

Alienacja rodzicielska

Pamiętajmy w tym miejscu czym jest alienacja rodzicielska

Alienacja rodzicielska (ang. parental alienation, PA) – zespół świadomych lub nieświadomych zachowań, prowadzących do powstawania zaburzeń w relacji pomiędzy dzieckiem, a co najmniej jednym z rodziców, w sytuacji rozpadu rodziny i nieprawidłowego funkcjonowania instytucji prawa rodzinnego.

Zródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alienacja_rodzicielska [LINK ]

 

 

 „Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy/xk9jntj „

 

Jakie prawa ma ojciec ?

Rzecznik Praw Dziecka 

Często pytacie mnie o rzecznika praw dziecka. Jeżeli chcecie poczytać zapraszam na stronę rzecznika, poniżej linki.

STRONA RZECZNIKA PRAW DZIECKA 

TUTAJ ZNAJDZIESZ PORADNIK – DZIECKO W ROZWODZIE – PORADNIK MOŻNA POBRAĆ W FORMIE PDF 

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Zadzwoń do Adwokata