Jakie są etapy rozwodu od momentu złożenia pozwu o rozwód?

Etapy rozwodu. „Złożyłem pozew o rozwód i chcę, aby sprawa toczyła się z mojego powództwa. Chcę jak najszybciej rozwiązać małżeństwo”.

Dowiedz się, jak pomagam -> O mnie – Kontakt

Etapy w sprawie rozwodowej

  1. Złożenie pozwu o rozwód
  2. Oczekiwanie na nadanie sygnatury – ok. 7 dni
  3. Sprawdzenie poprawności pozwu przez Sąd
  4. Przesłanie przez Sąd odpisu pisma do drugiej strony – wówczas kluczowy jest moment odpowiedzi.

Trzeba pamiętać, że sprawa nie zawsze będzie toczyła się z powództwa osoby, która jako pierwsza złoży pozew.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację – strony składają pozew o rozwód niemal w tym samym czasie. Pozwy różnią się jednym istotnym elementem – wnioskiem o zabezpieczenie. W pozwie złożonym przez męża nie ma wniosku u udzielenie zabezpieczenia. Małżonka zaś wniosła o udzielenie zabezpieczenia w zakresie świadczenia alimentacyjnego. W takiej sytuacji Sąd w ciągu siedmiu dni wydaje postanowienie dotyczące alimentów. Mąż złożył jednak pozew dwa dni wcześniej. Kto zatem będzie powodem, a kto pozwanym? Sąd musi podjąć decyzję, z którego powództwa będzie toczyć się sprawa. W takiej sytuacji sąd najczęściej opiera się na tym, że w niniejszej sprawie z powództwa żony zostało wydane postanowienie, przez co to właśnie również z jej powództwa będzie toczyło się postępowanie rozwodowe.

Ugodowy rozwód czy wojna? Etapy rozwodu od momentu złożenia pozwu

Bardzo ważnym etapem w sprawie rozwodowej jest otrzymanie odpowiedzi na pozew. Znając stanowisko drugiej strony, możemy ocenić naszą sytuację. Wówczas mamy dwie możliwości – ugodę albo wojnę.

Sytuacja 1 – Ugoda

Strony osiągają pełne porozumienie w zakresie rozwodu. W takiej sytuacji istnieje realna szansa na szybszy termin rozprawy. Sama rozprawa powinna być krótka – Sąd zapyta o przyczyny rozpadu, sposób wychowywania dzieci, kwestię pokrywania kosztów utrzymana małoletnich. Odpowiedzi na te pytania znajdują się w aktach sprawy. Osobiście polecam przed rozprawą zapoznać się z pismami w sprawie.

Więcej: Żona chce rozwodu bez orzekania o winie

Sytuacja 2 – Wojna

Otrzymujemy odpowiedź, która nie jest satysfakcjonująca. To moment, w którym warto skorzystać z konsultacji prawnej w celu uzyskania informacji w zakresie sprawy rozwodowej. Jeżeli wiesz, że czeka Cię wojna, udaj się do dobrego adwokata od rozwodów i pozwól mu ułożyć dla Ciebie najlepszą strategię.

Więcej: Rozwód z orzeczeniem o winie – konsekwencje

 

Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5. 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

???? e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata