Kiedy alimenty na żonę?

Kiedy alimenty na żonę? Mylnie uważa się, że kiedy żona pracuje, to nie należą się jej alimenty. Absolutnie tak nie jest. W przypadku gdy rozwód skończy się z wyłącznej winy jednej ze stron, wówczas w sytuacji pogorszenia się sytuacji majątkowej żona ma prawo żądać alimentów.

Zgodnie z przepisami wygląda to tak, że jeżeli sąd uznał, iż jeden z małżonków ponosi winę za rozpad rodziny, to jest zagrożenie, że zostaną również orzeczone alimenty na małżonkę. 

W świetle art. 60 § 2 k.r.o. jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Zatem wystarczy udowodnić okoliczność pogorszenia się sytuacji materialnej. 

Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt ????

Na co uważać? Kiedy alimenty na żonę?

Drugie zagrożenie to wniosek o udzielenie zabezpieczenia obejmujący alimenty na rzecz dzieci i małżonki. 

Ryzyko wcześniejszego uregulowania kwestii majątkowych jest takie, że później rozwód może trwać kilka lat, a my zostaniemy obciążeni wysokimi alimentami. 

W tym filmie wyjaśniam jakie są konsekwencje zbyt szybkiego podziału majątku.

Trzeba również odróżnić rozdzielność majątkową od podziału majątku.

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

Mój kanał na YOUTUBE – KLIKNIJ – ZAPRASZAM 

Podział majątku a rozdzielność majątkowa

W sytuacji eskalacji konfliktu proponuję ustanowić oficjalnie pełnomocnika i złożyć pozew o rozwód. Warto, aby żona również znalazła pełnomocnika.

Rozdzielność można podpisać w każdej chwili. Podział majątku trzeba poważnie przemyśleć. Warto, aby przed dokonaniem podziału majątku żona złożyła odpowiedź na pozew o rozwód, w której wyrazi zgodę na ugodowy rozwód. 

Nie daje to jednak pełnej gwarancji, gdyż w każdej chwili – aż do uprawomocnienia się wyroku rozwodowego – żona może zmienić stanowisko. 

Chcesz umówić się na spotkanie – Zapraszam  – Kalendarz online 

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

 

Więcej:

Jak uchylić alimenty na byłą żonę?

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

 

 Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48691512933

 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata