„Kiedy wyprowadzić się do nowej partnerki? Chcę jak najszybciej wyprowadzić się do nowej partnerki, ale jeszcze nie mam rozwodu…”

„Pani adwokat, mieszkam wraz z żoną w Warszawie, mamy piękny dom na Wilanowie… Nie jestem jednak szczęśliwy – chcę odejść, zamieszkać z nową partnerką i rozpocząć nowe życie. Żona i ja mamy dzieci i nie chcę, aby stała im się krzywda. Dzieci chodzą do prywatnych szkół amerykańskich na Wilanowie, jeżdżą konno – nawet ostatnio kupiłem konia, żeby córka ćwiczyła skoki konne i mogła przystępować do zawodów… Dla dzieci zrobię dużo. Jesteśmy dość zamożnymi ludźmi, ale nieszczęśliwymi. Czy mogę z dnia na dzień wyprowadzić się i ułożyć sobie życie z nową partnerką? Jeżeli odejdę, czy będę musiał zapłacić żonie alimenty lub zadośćuczynienie?”.

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Kiedy wyprowadzić się do nowej partnerki?

Nie polecam wyprowadzać się zbyt szybko. W takiej sytuacji należy przede wszystkim odsunąć emocje na bok i kierować się strategią wypracowaną razem z adwokatem. Zastanówmy się – budowaliście małżeństwo przez kilkanaście lat. Teraz chcecie je zburzyć w 5 minut, niczym domek z kart, i zaangażować się w nową relację. Oczywiście jest to możliwe, ale trzeba się wtedy liczyć z konsekwencjami. 

W przypadku wyprowadzki do nowej partnerki musimy się liczyć z tym, że małżonka zażąda ustalenia, kto poniósł wyłączną winę za rozpad pożycia małżeńskiego.

W takich sytuacjach bardzo często kobiety przedstawiają się w roli ofiary. Twierdzą, niezgodnie z prawdą, że małżeństwo było idealne, a jedyną przyczyną rozpadu pożycia małżeńskiego jest fakt, iż mąż ją opuścił i zostawił dla innej. Dlatego musimy uważać – w takiej sytuacji jest duże prawdopodobieństwo orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy męża. 

Więcej: Żona chce rozwodu z mojej winy

Jakie są konsekwencje rozwodu z wyłącznej winy? 

Rozwód z wyłącznej winy niesie ze sobą przede wszystkim konsekwencje finansowe. Pogorszenie sytuacji finansowej drugiego małżonka niewinnego może wywołać taki skutek, że małżonek winny będzie zobowiązany płacić alimenty. Za co? Za to, że sytuacja materialna strony pogorszyła się. Zatem musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak kształtuje się nasza sytuacja materialna i czy nie warto uregulować niniejszej sprawy jeszcze przed wyprowadzką. 

Bogaty mąż i rola ofiary

Zauważyłam często, że w sytuacjach, kiedy mąż jako osoba zamożna i utrzymującą przez wiele lat rodzinę odchodzi do innej, wówczas małżonka, mimo że również przyczyniła się do rozpadu pożycia małżeńskiego, nagle przedstawia się jako idealna żona, matka, a przede wszystkim osoba, która absolutnie nie zawiniła i jest ofiarą. Po co? Jak nie wiemy, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Jej celem jest przede wszystkim uzyskanie wysokiego świadczenia alimentacyjnego. 

Jak sąd sprawdza przyczyny rozpadu pożycia małżeńskiego?

Ważne jest, kiedy nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego. Jeżeli wyprowadziłeś się dużo wcześniej z domu, złożyłeś pozew i później kogoś poznałeś, a ta osoba nie przyczyniła się do rozpadu, wówczas nawet wejście w relację z osobą drugą w trakcie trwania związku małżeńskiego nie przesądza o winie. Najważniejsze jest ustalenie, czy ta nowa osoba przyczyniła się do rozpadu. To jest kluczowe.

Masz wątpliwości? Umów się na poradę prawną! 

Zostawię żonie dużo pieniędzy – czy wtedy nie będę miał alimentów?

Nie bójmy się, że wina wpływa na podział majątku. Co do zasady nie.

Często jest tak, że się na coś umawiamy, jednakże nie dotrzymujemy słowa. Zrzec się alimentów formalnie nie można. Może się więc zdarzyć sytuacja, w której oddasz majątek, a dodatkowo i tak żona będzie żądała wysokich alimentów. Oczywiście możemy znaleźć porozumienie rozwodowe i przeprowadzić podział majątku oraz zawrzeć umowę alimentacyjną w ramach jednej czynności u notariusza.

Jeżeli rozwód zakończy się z Twojej wyłącznej winy, zostanie zasądzone od Ciebie świadczenie alimentacyjne. Sąd to też człowiek i w mojej ocenie często te okoliczności również mają znaczenie względem alimentów zasądzonych na rzecz dzieci.

Więcej: Rozwód a alimenty 

Konsultacja prawna w sprawie o rozwód

Przede wszystkim pamiętajcie jedno – kluczowe znaczenie ma konsultacja prawna. Już na samym początku powinniście Państwo umówić się na indywidualną poradę prawną. Konsultacja musi być udzielona przez dobrego adwokata, najlepiej z miejscowości, w której mieszkacie. Na przykład w Warszawie jest mnóstwo dobrych adwokatów rozwodowych, więc nie ma problemu, żeby taką konsultacje uzyskać. Myślę, że internet może Państwu przybliżyć podstawowe zagadnienia, niemniej jednak każdy przypadek należy rozpatrzeć indywidualnie.

Zanim podejmiesz jakiekolwiek ruchy, skonsultuj się z dobrym prawnikiem do rozwodu. Uwierz mi, że jest to najważniejsze. Nie podejmuj działań bez konsultacji z profesjonalistą.

 

Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5. 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

???? e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata