Adwokat Marta Wnuk

Więcej o mnie – Jak pomagam

 Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

 tel.: +48691512933

 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Rozwód i koniec małżeństwa

Nazywam się Marta Wnuk i jestem adwokatem. Pomagam małżeństwom w trudnym okresie ich życia pt. “Rozwód i koniec małżeństwa”.

Małżonkom ciężko znaleźć kompromis, dlatego w niektórych sytuacjach niezbędna jest mediacja. Jest ona sprawą kluczową przy rozwodzie. Dzięki niej małżonkom łatwiej obrać odpowiednią strategię rozwodową. Czym jest i jakie ma znaczenie w toku rozprawy? Zapraszam do lektury wpisu!

Rozmowa przy rozwodzie

To właśnie przez brak odpowiedniej rozmowy wasze małżeństwo się rozleciało. Małżeństwo to jest jedna sprawa, ale macie jeszcze inne stosunki was łączące. Chociażby dzieci. Dzieci to element kluczowy w waszym związku i w rozwodzie. Przy większości spraw rozwodowych właśnie na tym obszarze się skupiam.

Jak wygląda rozwód ze strony mężczyzny?

Niekiedy mam wrażenie, że gdy mężczyzna musi się bronić, zostaje oskarżony o znęcanie. On ma płacić za wszystko. Finalnie dostaje wysokie alimenty, akt oskarżenia i wieczne pretensje. Niejednokrotnie w mojej pracy zdarzyło mi się pracować z klientami, którzy zostali oskarżeni o znęcanie, a w rzeczywistości to oni byli ofiarą.

 Przez wiele lat to właśnie żona znęcała się nad nim. Niestety, kiedy mężczyzna idzie do sądu o sprawiedliwość i twierdzi, że żona się nad nim znęcała, to mam takie wrażenie, że nie do końca się wierzy w to, co on mówi. Dlatego chcę szerzyć swoją wiedzę i pomagać małżonkom przejść przez ten proces tak, aby skutki były najmniej bolesne. Sama jestem rozwódką i wychowuję dziecko. Uważam, że moje dziecko jest szczęśliwe. Wychowujemy wraz z byłym mężem syna w systemie opieki naprzemiennej i czynnie uczestniczymy w jego wychowaniu. Dzięki temu syn widzi rodziców, nieskonfliktowanych i zadowolonych z życia.

Porozumienie między rodzicami

Zawsze warto spróbować znaleźć porozumienie między rodzicami i opracować wspólnie plan wychowania dziecka. Dzięki temu mamy szanse na szczęśliwe życie. Eskalacja konfliktów doprowadzi nas do tego, że będziemy po prostu nieszczęśliwi. Nawet po rozwodzie będziemy mieli problemy i nie uwolnimy się od drugiego małżonka, bo są dzieci.

Zamożny klient i wysokie alimenty

Sytuacje zawsze komplikują się, kiedy w grę wchodzą wysokie alimenty. W niektórych sytuacjach wojna toczy się właśnie o pieniądze. Była żona chce uzyskać jak najwyższe alimenty, aby były mąż pokrył w całości koszt utrzymania dziecka. Dodatkowo z pewnością będzie również próbowała żądać alimentów na swoją rzecz.

Z życia wzięte

Wyobraźmy sobie sytuację – rodzina, troje dzieci, piękny dom na kredyt w Zielonce. Między stronami zaczyna się psuć i strony oddalają się od siebie. W pewnym momencie on ją zdradza, bo przez wiele lat ich małżeństwo niepoprawnie się układało.

Zdradził żonę

Nie chciała podjąć się żadnej pracy i twierdziła, że nie ma dla niej ofert. Chciała być cały czas w domu. Cały ciężar utrzymania rodziny spoczywał na mężczyźnie. I to właśnie na nim ciążyła odpowiedzialność za wszystkie finanse. W małżeństwie niejednokrotnie dochodziło do kłótni o bezrobocie żony.

Alimenty 20.000 złotych

Ona złożyła do Sądu pozew z wyłącznej winy mężczyzny i wniosła o zasądzenie alimentów w wysokości 20 000 zł. Co w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim walczyć. Najpierw w zakresie winy. Oczywiście w życiu nie jest tak, że małżeństwo rozpada się w jeden dzień. 

Czy żona jest również winna?

Dlatego trzeba znaleźć argumenty przemawiające za tym, iż żona również jest winna, że ona również przyczyniła się do rozpadu pożycia małżeńskiego. Jakie?

W takiej sytuacji można się powołać, iż odmawiała współżycia, nie chciała partycypować w kosztach utrzymania domu, nie chciała podjąć pracy, obwiniała o wszystko męża. Okazało się, że kiedy klient zaczął opisywać swoje małżeństwo, to ujawniły się poważne okoliczności obciążające drugą stronę.

Składam pierwszy pozew o rozwód

Kobieta kilka lat temu flirtowała na komunikatorze z innym mężczyzną. Jeżeli jesteś mężczyzną, powinieneś pierwszy złożyć pozew o rozwód.

Jeżeli tego nie zrobiłeś, czeka cię odpowiedź na pozew o rozwód. Niezależnie w jakiej sytuacji jesteś, musisz mieć zagwarantowane zabezpieczenie swoich interesów. Potrzebny do tego jest ci profesjonalista, który przeszedł już kilkanaście albo kilkadziesiąt rozwodów i wie, na jakie okoliczności należy się przygotować. Proszę mi uwierzyć, że jak się 500 razy upiecze ciasto, można przewidzieć, co się stanie. Tak jest też w przypadku spraw rodzinnych.

Oczywiście pracuję od kilkunastu lat w zawodzie i każdego dnia zdarzają się sytuacje, które mnie zaskakują. Od kilku lat zajmuję się praktycznie tylko sprawami związanymi z rozwodem. Sama jestem rozwódką i wiem, jak ważne są to sprawy, bo źle zabezpieczone interesy mogą nieść ze sobą bardzo poważne skutki na przyszłość.

Był ślub – teraz rozwód

Kiedy ludzie biorą ślub, nie myślą o pieniądzach, zakładają rodzinę. Chcą wierzyć, że będzie jak najlepiej. Okazuje się, że życie zaskakuje i kładzie przed nami kłody. Rozwód to niełatwy czas dla każdego. Mężczyzna i kobieta przeżywają tę kwestię inaczej. Poza tym każdy z nich rozpoczyna niejako nowy etap w swoim życiu. Musi się w nim odnaleźć. Warto w tym wszystkim zadbać o swoje interesy.

Czy można iść do więzienia za alimenty?

Zgodnie z artykułem 209 Kodeksu Karnego, dłużnik, który naraża osobą uprawnioną do alimentów na trudności w zaspokajaniu potrzeb życiowych, może trafić do więzienia na okres od jednego do dwóch lat. Przeanalizuj więc dokładnie swoje możliwości zarobkowe, aby uniknąć niepotrzebnych konsekwencji karnych.

Rozwód

Mediacja jest najlepszą formą znalezienia kompromisu w sprawie rozwodowej. Pozwala uniknąć niepotrzebnych pretensji i konsekwencji karnych. Dlatego warto się na nią zdecydować. Zapraszam cię do mojej kancelarii, abym mogła opracować dla ciebie indywidualną strategię rozwodową. Chcesz umówić się na spotkanie – Zapraszam  – Kalendarz online 

Nie wiem, jak zacząć rozwód.

Jeżeli czeka cię sprawa rozwodowa i podejrzewasz, że żona złożyła pozew, ty nie możesz czekać. Od czego jednak zacząć? Tego dowiesz się z wpisu! 

Dlaczego nie trzeba czekać z rozwodem?

Postawa bierna w takiej sytuacji jest niewskazana. Może dojść do sytuacji, że sąd bez czekania na Twoją odpowiedź wyda postanowienie w zakresie zabezpieczenia potrzeb rodziny. Lepiej, abyś to ty przedstawił sądowi swoje stanowisko w sprawie. Najważniejsze są pieniądze. Wyobraźmy sobie sytuację, w której to żona przedstawia Cię jako bardzo zamożnego mężczyznę i wnosi o wysokie alimenty. Gdy jeden z małżonków nie ustosunkuje się do złożonego pozwu, Sąd w terminie siedmiu dni od złożenia pozwu, nie czekając na stanowisko drugiego z małżonków, wydaje postanowienie w zakresie zabezpieczenia potrzeb rodziny, które jest wykonalne z dniem wydania. Co to znaczy? Masz tydzień od momentu otrzymania postanowienia, aby wpłacić określoną kwotę na konto powódki. W przeciwnym razie grozi Ci zajęcie konta przez komornika. 

Kiedy jest możliwy rozwód?

Rozwód jest możliwy, kiedy między małżonkami ustaną więzi małżeńskie. Tak więc musi ustać więź gospodarcza, fizyczna i duchowa. Rozwód można orzec tylko z ważnych powodów. Dlatego należy wyjaśnić Sądowi, w jaki sposób nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. 

Czy może się zdarzyć, że sąd nie da rozwodu? 

Sąd oddala pozew o rozwód, gdy:

  • dobro dzieci jest zagrożone
  • jedna ze stron się na niego nie zgadza
  • rozwód narusza zasady współżycia społecznego
  • żąda go małżonek winny rozpadu.

Rozwód a zasady współżycia społecznego 

Zasady współżycia społecznego to normy pozaprawne, czyli reguły postępowania. Uczynienie z zasad współżycia społecznego podstawy do jednej z negatywnych przesłanek rozwodowych tłumaczą niewątpliwie względy natury moralnej. Jakie są to sytuacje? Może to być np. nieuleczalna choroba małżonka po 30 latach pożycia małżeńskiego. Kolejną istotną rzeczą to jest dobro małoletnich dzieci. Mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, dzieci nie mogą cierpieć. Dlatego Sąd bada, czy dziecko jest przygotowane do rozwodu.

Jeżeli natomiast dziecko nie jest przygotowane do rozwodu, wówczas Sąd nie może rozwiązać małżeństwa. Sąd, badając dziecko, bierze pod uwagę jego wiek, dotychczasowe stosunki z rodzicami, stan zdrowia i stopień ich wrażliwości. Przy ustalaniu stanu faktycznego sprawy istotne są także opinie biegłego psychologa i relacje świadków w sprawie sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dziecka. Wówczas ten świadek musi opowiedzieć sytuację związaną z dzieckiem. Zatem świadek musi tę sytuację rzetelnie przedstawić, nie bacząc na swój stosunek do powódki i pozwanego.

Jak wziąć rozwód – podsumowanie

Rozwód nigdy nie jest sprawą łatwą, zwłaszcza dla dzieci. Dlatego zastanów się dobrze nad tą decyzją. Nie ma od niej bowiem odwrotu. Zadbaj też o rzetelnych świadków i dobrego prawnika. Jeśli potrzebujesz pomocy – zapraszam Cię na konsultację! Koszt konsultacji 300 zł. brutto 

 

Zadzwoń do Adwokata