Kto wygra sprawę rozwodową? Nazywam się Marta Wnuk. Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinnym, blogerką i miłośniczką psychologii. Uwielbiam dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą.

Od swoich klientów bardzo często otrzymuję następujące pytanie: Pani Mecenas, kto wygra sprawę rozwodową? W poniższym wpisie postaram się na to odpowiedzieć.

Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt ????

Czyja wina? Kto wygra sprawę rozwodową?

Przede wszystkim trzeba zacząć od konkretów. Dopuściłeś się zdrady względem małżonka? Pamiętaj, że to właśnie wtedy sądy najczęściej zasądzają wyłączną winę.

Jeżeli mieliście konflikt w rodzinie i podejmowaliście (nieudane) próby ratowania małżeństwa, wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że skończy się rozwodem z winy obu stron. W doktrynie i literaturze można przeczytać różne rzeczy, jednakże ja jestem praktykiem i jeżeli czytam, że wystarczy 1%, aby uznać dwie strony za winne, nie zawsze się z tym zgadzam.

Mój kanał na YOUTUBE – KLIKNIJ – ZAPRASZAM 

Jeżeli na przykład mężczyzna dopuścił się zdrady, co jesteśmy w stanie to udowodnić na podstawie sprawozdania detektywa, a mimo to mąż będzie twierdził, że odszedł ze względu na nieudane pożycie małżeńskie, wówczas jest duża szansa na to, że sąd orzeknie wyłączną winę. Wyrok może uzasadnić tym, że gdyby nie fakt wejścia w relację pozamałżeńską, mimo trudności w małżeństwie żona chciała, aby związek trwał. Sąd również jasno by stwierdził, że jeżeli strony miały trudności nawet w sferze seksualnej, powinny podjąć się terapii u seksuologa i wówczas być może uratowałyby małżeństwo.

Każdą sytuację należy rozważyć indywidualnie.  Odpowiedź sobie na pytanie jakie problemy były w Twoim małżeństwie ?

Dowody w sprawie o rozwód

Każdy prawnik, który zajmuje się od wielu lat prawem rodzinnym wie, że w sytuacji, kiedy dysponujemy sprawozdaniem detektywa świadczącym o zdradzie i opuszczeniu małżonka, jest duże prawdopodobieństwo, że rozwód skończy się z wyłącznej winy. Chyba że znajdziemy jakieś argumenty np. fakt, że druga strona była agresywna, stosowała przemoc fizyczną albo emocjonalną. Najlepiej zawsze poprzeć to dowodami ze świadków, którzy potwierdzą niniejsze okoliczności. Oczywiście warto świadków przygotować.

Dowiedz się więcej o rozwodach w Warszawie -> Rozwody w Warszawie – Adwokat radzi – Historie rozwodowe 

Strategia w sprawie o rozwód – Kto wygra sprawę rozwodową?

Przede wszystkim najpierw musisz określić strategię rozwodową.

Zastanówmy się dlaczego tak naprawdę walczymy o winę? Głównie dlatego, że orzeczenie o winie rodzi konsekwencje w zakresie alimentów. Nawet jeżeli z braku argumentów nie udałoby się uzyskać winy obu stron, zawsze można walczyć o to, żeby nie było alimentów na rzecz drugiej strony z uwagi na poniesioną winę.

Kolejny niewątpliwie bardzo ważny element rozwodu dotyczy kwestii związanych z dziećmi. Czy zawinienie w rozpadzie pożycia małżeńskiego ma znaczenie w zakresie tego, kto będzie opiekował się dziećmi albo wysokości alimentów? Co do zasady nie, jednakże prawo jest skomplikowane i nie ma łatwej odpowiedzi na to pytanie. To, że nie jesteśmy dobrymi małżonkami albo „zawaliliśmy” jakiś obszar, nie znaczy, że nie jesteśmy dobrymi rodzicami. To są dwie różne funkcje i mam nadzieję, że sądy również stoją na podobnym stanowisku. Fakt, że ktoś zawinił, nie znaczy, że nie będzie miał kontaktu z dzieckiem. Kontakt powinien być jak najszerszy.

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Jaka strategia w przypadku alimentów dla dzieci?

Jeżeli chodzi o alimenty na rzecz dzieci, sprawa również nie jest prosta. W pierwszej kolejności patrzymy na to, jakie są koszty utrzymania dzieci. Wówczas dobieramy strategię do kosztów utrzymania dzieci tak, aby było sprawiedliwie. Każde dziecko wiąże się z indywidualną wyceną i nie można tego wrzucić do jednego worka. Jeżeli chcesz wygrać sprawę alimentacyjną albo obszar w zakresie alimentów, kalkulator powinien być podstawą.

Więcej: Jak wygrać sprawę o alimenty?

Co zrobić, jeżeli nie zgadzasz się z przedstawionymi kosztami? Należy walczyć i stwierdzić, że strona przeciwna nie wskazała rzeczywistych i koniecznych kosztów w obszarze utrzymania dzieci. Najczęściej proponuję sporządzenie tabeli, w której porównuje się stanowiska obu stron w formie zestawienia. Wówczas sąd będzie miał ułatwione zadanie, albowiem przy analizie wysokości alimentów oprze się właśnie na informacjach wskazanych w tabelce.

 

Więcej:

Jakie są najważniejsze rzeczy przy rozwodzie?

 

Zadzwoń do Adwokata