Ojciec, który nie ma kontaktu z dzieckiem

Kontakt ojca z dzieckiem. Niezmiernie smuci mnie fakt, że tak wielu ojców ma problemy z kontaktami z dzieckiem. Pamiętaj, że jeżeli jest problem, trzeba działać jak najszybciej. Nie licz na to, że dziecko nagle zmieni podejście i zechce realizować kontakt. Najczęstszą przyczyną, dla której dziecko nie chce się spotykać, nie jest jego wewnętrzna decyzja, a wpływ osób trzecich. UWAŻAJ NA TO. Dlatego jeżeli obawiasz się, że matka, babcia albo ktokolwiek inny może manipulować dzieckiem, zrób wszystko, aby to przerwać.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, czym jest konflikt lojalnościowy. Dziecko, które widzi skonfliktowanych rodziców, nieświadomie dokonuje wyboru. Dziecku wydaje się, że musi wybrać mamę albo tatę. To właśnie ten konflikt lojalnościowy może powodować utrudnienie Twoich kontaktów z dzieckiem.

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Zawsze powtarzam, że dziecko nie jest niczyją własnością. Ma ojca i matkę. W konsekwencji ojciec również ma pełne prawa do dziecka. Oczywiście niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, które zmuszają nas do walki o dziecko w sądzie.

Zasada numer jeden – jeżeli masz problem z kontaktami, w pierwszej kolejności złóż wniosek o ustalenie kontaktów z małoletnim dzieckiem.

Sprecyzuj swój cel. Jeżeli chcesz widzieć się z dzieckiem, to nikt nie może Ci tego zakazać. Nawet jeżeli kontakty miałyby odbywać się w obecności kuratora, masz do nich prawo.

Historia pana Grzegorza z Warszawy – Kontakt ojca z dzieckiem

Partnerka pana Grzegorza straszyła, że jeżeli od niej odejdzie, nigdy już nie zobaczy dziecka. Ten stan utrzymywał się bardzo długo.

Pewnego dnia pan Grzegorz zadecydował – koniec, muszę odejść. Wziął wszystkie rzeczy i wyprowadził się. Oczywiście kiedy następnego dnia zwrócił się do matki dziecka z prośbą o umożliwienie mu spotkania się z dzieckiem, oburzona stwierdziła, że dziecko nie chce się z nim widzieć.

„Nie dostaniesz dziecka, nigdy go nie zobaczysz” … Co ciekawe, sytuacja pana Grzegorza wcale nie jest wyjątkowa. Do mojej kancelarii bardzo często zgłaszają się osoby z podobnym problemem. Okazuje się, że wielu ojców nie wie, co robić, gdy była żona lub partnerka ogranicza im kontakty z dzieckiem. Dlaczego tak się dzieje? Myślę, że trzeba by było tutaj przemyśleć sytuację pod kątem relacji dorosłych. Dorośli mieszają relacje dzieci z problemami dorosłych.

Więcej: Dziecko nie odbiera telefonu? Kontakty z dzieckiem

Co zrobić, kiedy kontakt jest utrudniony?

W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o ustalenie kontaktów. Następnie należy rozważyć czy nie skierować strony do uczestnictwa w szkole dla rodziców, tak aby uświadomić drugiej stronie, że nie można w ten sposób krzywdzić dzieci. Myślę, że szkoła dla rodziców niekiedy jest niezbędna, aby pokazać rodzicom pewne mechanizmy działania, z których nie zdają sobie sprawy.

Kolejna bardzo ważna sprawa to wniosek o ustalenie kuratora, który nadzorowałby sytuację w domu. Uważam, że w niektórych sytuacjach jest to niezwykle istotne, albowiem dzięki zewnętrznej kontroli możemy upewnić się, że w rodzinie nie dochodzi do przemocy.

Nigdy nie pozwól, aby dziecko znalazło się w konflikcie lojalnościowym. Musisz walczyć o dziecko. Chciałabym również zwrócić szczególną uwagę na syndrom rodzicielskiego wychowania PAS, inaczej syndrom Gardnera.

Rozwód a konflikt lojalnościowy dzieci

Okazuje się, że rodzice, którzy się rozwodzą albo rozstają, bardzo często nie są świadomi, że swoimi problemami obarczają dzieci. Są skupieni na swoim rozstaniu i zapominają, że w tym wszystkim najważniejsze jest dziecko. Niekiedy dziecko staje się kartą przetargową do osiągnięcia zamierzonego celu. Kobiety czują, że mają przewagę. W Polsce uznaje się z góry, że dziecko zostaje z mamą.

Dziecko, widząc skonfliktowanych rodziców, doznaje konfliktu lojalnościowego. To jest trochę jak pranie mózgu i manipulacja uczuciami dziecka. Dziecko czuje, jakby stało na boisku do piłki nożnej i miało wybrać drużynę, której będzie kibicować. Nie można przecież być obojętnym. Bardzo często dochodzi również do indoktrynacji. Wszystko to odbija się na dziecku, jednakże dorośli są tak zajęci swoimi sprawami, że nie zauważają, jaką wyrządzają mu krzywdę.

Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5.

Syndrom Gardnera – Symptomy – Kontakt ojca z dzieckiem

Jeżeli czujesz, że taka sytuacja może mieć miejsce w Twoim przypadku, musisz działać. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

1. Odczuwasz, że stajesz się rodzicem drugoplanowym. Przede wszystkim dziecko powinno mieć zakotwiczone w głowie, że ma oboje rodziców. Nie powinno wybierać ani faworyzować żadnego z rodziców. Dlatego jeżeli wyczujesz, że z błahego powodu dziecko buntuje się, chce iść do mamy, nie chce się z Tobą spotykać albo nie ma ochoty uczestniczyć z Tobą w niektórych czynnościach, uważaj – to pierwszy niepokojący sygnał.

2. Faworyzowanie drugiego rodzica. Wyczuwasz, że dziecko nagle zaczyna faworyzować drugiego rodzica.

3. Dziecko wspiera rodzica, przy którym zostało.

4. Ignoruje spotkania. Podczas spotkań wycofuje się z relacji, jest jakby obojętne.

5. Powtarzanie słów rodzica, z którym dziecko zostaje. Nagle okazuje się, że dziecko jest wmieszane w konflikt rodziców i przekazuje informacje, które dotyczą dorosłych („to ty złożyłeś pozew o rozwód”).

Przede wszystkim dziecko z góry powinno mieć przyjęty plan w głowie, że ma oboje rodziców i żaden z nich nie jest ani gorszy, ani lepszy. Dlatego gdy zaczniemy odczuwać, że dziecko zaczyna faworyzować jednego rodzica, musimy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania.

 

Więcej:

Prawo do opieki nad dzieckiem dla ojca

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

???? e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata