Opieka naprzemienna Adwokat

Opieka naprzemienna Adwokat. Uważam, że w wielu przypadkach opieka naprzemienna jest najlepszym wyborem.

Dlatego czekam niecierpliwie na moment, kiedy ujrzę to na stałe w kodeksie. Powiem więcej: kupię szampana i po pracy otworzę w kancelarii.

Tak! Zdecydowanie tak! Nie boję się otwarcie o tym mówić. Dlaczego tak długo na to czekamy? Opieka naprzemienna w innych krajach jest standardem. Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

 

ZAPRASZAM CIĘ NA MÓJ KANAŁ YOUTUBE ???? OBEJRZYJ WIDEO  YOUTUBE

W Polsce jednak jest bardzo rzadko stosowana, dlatego aby sąd mógł ją orzec, konieczna jest zgoda obydwojga rodziców.

Jednakże najnowszy projekt autorów petycji „Stop alienacji rodzicielskiej” ma to zmienić i wprowadzić opiekę naprzemienną jako standard, który sąd może orzec nawet przy sprzeciwie jednego z rodziców.

Opieka naprzemienna Adwokat – Alienacja

Na stronie senatu znajdziemy informacje w tym zakresie ->   SENAT

Bardzo się cieszę, że w tym obszarze następują jakieś zmiany.

My prawnicy mamy czasem związane ręce…

Dlatego zmiany w tym zakresie są konieczne!!

Mówię stop alienacji rodzicielskiej i w tym wpisie pragnę wskazać, jakie zmiany następują.

Projekt ustawy stanowi realizację postulatów zawartych w petycji wielokrotnej „Stop alienacji rodzicielskiej” PW-9-01/17 wniesionej do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany mają na celu wskazanie orzekania opieki naprzemiennej jako priorytetowego sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, doprecyzowanie wykonywania kontaktów z małoletnim oraz egzekwowania orzeczeń sądowych w tym zakresie. 

Opieka naprzemienna a alimenty i opieka nad dzieckiem dla ojca – Regulacje prawne 

Obecnie mamy ograniczone możliwości w zakresie opieki naprzemiennej. Zdarzają się sytuację, iż ojcowie nie widzą dzieci kilka lat, a wszyscy tylko rozkładają ręce.

Mówię stop.

Ale co dalej, skoro nie ma podstaw prawnych?

Zgodnie z projektem czekamy na zmiany.

Co się zmieni?

W pierwszej kolejności sądy będą orzekać o opiece naprzemiennej!

Uwaga, kolejna zmiana: wprowadzenie karalności za utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktów.

Czytaj również: Alimenty od matki na dziecko? Dziecko teraz mieszka z tobą?

Większość moich klientów oraz badanych osób jest zadowolona z systemu opieki naprzemiennej. Jednakże w tym zakresie konieczne jest porozumienie…

Dlaczego więc, kiedy większość rodziców wyraża satysfakcję ze sprawowania opieki naprzemiennej nad swoimi dziećmi, nie mamy jej w kodeksie?

Dowiedz się, jak pomagam ->  Moja osobista historia – Kontakt ????

Czytaj również: Wysokie alimenty. Nie chcę płacić alimentów

Prawo do opieli nad dzieckiem dla ojca a alienacja rodzicielska – Co może się zmienić

Niestety, dobro dzieci jest zagrożone. Muszą być zmiany w tym zakresie! Koniecznie!

Planowane zmiany w zakresie opieki naprzemiennej.

art. 58 § 1a[planowana zmiana]:
„§ 1a. W braku porozumienia [dot. konieczne], o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, może[może słowo klucz] powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz określić wykonywanie opieki nad dzieckiem w ten sposób, że dziecko będzie mieszkało przemiennie z każdym z rodziców w porównywalnych okresach [np. 1 tyg. na tyg.], z wyjątkiem przypadku, gdy jedno z rodziców zamieszkuje za granicą.”

Dodatkowo planowane zmiany również dotyczą opieki w zakresie art. 107 § 2

„§ 2. W braku porozumienia, o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz określić wykonywanie opieki nad dzieckiem w ten sposób, że dziecko będzie mieszkało przemiennie z każdym z rodziców w porównywalnych okresach, z wyjątkiem przypadku, gdy jedno z rodziców zamieszkuje za granicą.”

Prawo do opieki na dzieckiem a regulacje sądowe

W pierwszej kolejności to wy jako rodzice musicie się zastanowić, jak widzicie podział w wychowaniu dziecka. Metody wychowania są różne i wszystko zależy od tego, jaka jest wasza sytuacja materialna.

Jaki jest wasz system czasu pracy? Czy mieszkacie w jednym mieście? Czy macie możliwości wychowywania dziecka w systemie opieki naprzemiennej?

Wszystkie kwestie związane z tymi rzeczami, o których wyżej piszę, są bardzo istotne, dlatego też każdą sytuację należy indywidualnie rozpatrywać. Ja osobiście uważam, że jeżeli rodzice mieszkają w jednym mieście albo mają możliwość dojeżdżać, to opieka naprzemienna jest świetnym rozwiązaniem.

Oczywiście jest to moje zdanie jako adwokata, który zajmuje się od kilku lat sprawami rodzinnymi.  Jak najbardziej szanuję, jeżeli ktoś ma w tej kwestii inny pogląd.

Opieka naprzemienna – Kiedy jest dobrym rozwiązaniem?

Dlatego też uważam, że wychowywanie dziecka od najmłodszych lat w systemie opieki naprzemiennej jest znakomitym rozwiązaniem. Osobiście tak wychowuję swoje dziecko i jestem zadowolona.

Jednakże moje dziecko miało trzy lata, kiedy rozstałam się z jego tatą, wobec czego mój syn już od trzech lat żyje w tym systemie. Przede wszystkim dziecko musi widzieć, że rodzice są zgodni i nie ma między nimi problemu.

Na przykładzie swojego dziecka widzę, że jeśli rodzice są zgodni, kiedy razem się widzimy, kiedy idziemy razem na pizzę, do parku, to jest szczęśliwe. Dlatego ważne, żeby dziecko od czasu do czasu zobaczyło razem żyjących w zgodzie rodziców. Nie mam nic przeciwko, aby tata mojego syna odwiedził syna w moim mieszkaniu. Są to rzeczy bardzo istotne, dlatego wszystko trzeba robić z myślą o tym, żeby dziecko było szczęśliwe.

Uważam, że rozstanie rodziców jest dla dziecka bardzo wielkim przeżyciem, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby ten stres zminimalizować. Jednakże nie zawsze jest to możliwe. Oczywiście są sytuacje, w których rodzice żyją oddzielnie i nie ma takiej możliwości, gdyż dzieli ich kilkadziesiąt kilometrów, a każdy z nich ma stałą pracę i nie może opuścić swojego miejsca zamieszkania. Wtedy są trudności w realizowaniu takiej opieki naprzemiennej.

Inna sytuacja, którą zauważyłam: kiedy dziecko jest starsze, na przykład ma 14 lat i w danym miejscu zamieszkania ma kolegów, szkołę, tak naprawdę troszkę oddala się od rodziców, zaczyna swoje życie. Życie ze swoimi znajomymi, kolegami, koleżankami. Dlatego wtedy nie chce żyć na dwa domy.

Dlatego należy każdą sytuację rozpatrywać indywidualnie tam gdzie dziecko jest szczęśliwe, ile ma lat, gdzie najlepiej się czuję, i najważniejsze w pewnym momencie jest zdanie dziecka.

Tak, jest możliwość, aby sąd nie czekając na specjalistyczne badania, porozmawiał wcześniej z dzieckiem oraz poznał jego zdanie co do tego, jak wygląda jego sytuacja.

Potrzebujesz pomocy? Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Opieka naprzemienna a alimenty – Dziecko chce mieszkać z tatą?

Może być taka sytuacja, kiedy to dziecko najpierw zamieszkuje z mamą, a później okazuje się, że tak naprawdę dziecko chce mieszkać z tatą. Bardzo często dochodzi do sytuacji, że wtedy określamy miejsce zamieszkania dziecka przy ojcu.

Dlatego, jak to się mówi, nie wszystko stracone. Jeżeli jest wyrok niekorzystny dla Ciebie i wyczerpałeś na ten moment wszystkie drogi intencyjne, to poczekaj chwilę i odbuduj swoją relację z dzieckiem.

Wszystkie rzeczy związane z dziećmi są zmienne. Kwestie związane z alimentami, z kontaktami, z władzą rodzicielską są rzeczami zmiennymi i w każdej sytuacji mogą ulec zmianie. Kiedy zmieni się  sytuacja materialna masz prawo wystąpić do Sądu Rejonowego i dokonać zmiany danych postanowień.

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

Opieka naprzemienna Adwokat – Walka o wysokie alimenty? Niestety…

Na podstawie swoich spraw zauważyłam, że bardzo często rodzice walczą nie patrząc na dobro dziecka. Zależy im przede wszystkim na uzyskaniu wysokich alimentów, to jest ich priorytetem. Tak naprawdę w ogóle zapominają o tym, co jest ważne dla dziecka i czego dziecko chce.

Najczęściej ta sytuacja dotyka właśnie mężczyzn, którym odbiera się dzieci z uwagi na fakt, iż kobieta chce wysokich alimentów, a w szczególności, kiedy mężczyzna osiąga wysokie dochody.

Dlatego uważaj i bądź świadom swoich praw! W razie wątpliwości skonsultuj się z profesjonalnym pełnomocnikiem.

 

Czytaj więcej: Adwokat Alimenty –  Czy bać się alimentów?

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

 

 

Zadzwoń do Adwokata