Czym jest i na czym polega opieka naprzemienna?

  Plan wychowawczy Opieka naprzemienna. Wspólne wychowanie dzieci jest niewątpliwie bardzo ważne. Oczywiście zawsze trzeba się zastanowić, czy jest to odpowiedni model dla naszego dziecka.

  Kilka słów o opiece naprzemiennej.

  W ramach opieki naprzemiennej rodzice sprawują pieczę nad dzieckiem najczęściej w modelu tydzień na tydzień lub co dwa tygodnie. 

  Oczywiście można przyjąć inny model, np. dwa tygodnie na dwa tygodnie. Osobiście uważam, że dwa tygodnie bez jednego rodzica to długo. Dlatego też preferuję tydzień na tydzień.

  Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt

  Piecza naprzemienna w innych krajach Plan wychowawczy Opieka naprzemienna

  Ubolewam nad tym, że w Polsce sądy są bardzo ostrożne w zakresie określania opieki naprzemiennej. Zupełnie inaczej wygląda to na Zachodzie, gdzie opieka naprzemienna jest brana pod uwagę w pierwszej kolejności. Dopiero, gdy jest ona niemożliwa, sądy zastanawiają się, z którym z rodziców zostanie dziecko. Mam wrażenie, że sądy w Polsce wychodzą z założenia, iż wyjściowo to matka jest rodzicem pierwszoplanowym. Dlatego jeżeli jesteś na mojej stronie i interesuje Cię piecza naprzemienna, to zakładam, że chcesz wychowywać dzieci właśnie w takim modelu. Gratulacje i trzymam kciuki, aby niniejsze porozumienie udało się zrealizować. W przypadku wątpliwości i pytań zapraszam na konsultację.

  Pobierz wzór:

  Piecza naprzemienna jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, jednakże każdy przypadek należy ocenić indywidualnie. W porozumieniu najczęściej ustala się, że rodzic sprawujący w określonym czasie opiekę podejmuje decyzje w zakresie bieżących spraw dotyczących dziecka.  

  Dla kogo opieka naprzemienna?

  Opieka naprzemienna jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są skonfliktowane i potrafią osiągnąć kompromis w kwestii rozstania i opieki nad dzieckiem.

  Istotne jest, aby rodzice osiągnęli kompromis i umieli wspólnie wychować dziecko. Przede wszystkim należy kierować się dobrem dziecka. Często nie chcemy porozumienia w tym zakresie z uwagi na spór dotyczący finansów. Z moich obserwacji wynika, iż to kobiety często nie chcą opieki naprzemiennej. Nie chodzi im o dobro małoletniego dziecka, lecz o kwestie alimentacyjne. Zatem jeżeli druga osoba nie chce się zgodzić na opiekę naprzemienną, musisz ustalić, dlaczego tak jest. Może właśnie z uwagi na alimenty? Pamiętaj, że piecza naprzemienna wcale nie wyklucza możliwości zasądzenia alimentóww porozumieniu można ustalić stosowne świadczenie alimentacyjne. 

   

  Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5. 

  Z poważaniem,

  Adwokat Marta Wnuk

  ✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

  ☎ tel.: +48691512933

  ???? e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

  Zadzwoń do Adwokata