Bezumowne korzystanie z rzeczy wspólnej

Podział majątku. Bezumowne korzystanie z rzeczy wspólnej

Bezumowne korzystanie z rzeczy wspólnej. Była żona mieszka w Waszym domu? Wydaje Ci się, że nie możesz nic zrobić? W takiej sytuacji warto wystąpić do Sądu o podział majątku wspólnego i zażądać od niej uregulowania tej kwestii. Ponadto w niektórych sytuacjach możesz żądać odszkodowania!

Podział majątku – Bezumowne korzystanie z rzeczy wspólnej. Co zrobić?

Warto wezwać do zapłaty i skierować sprawę do Sądu. Jak to zrobić?

W tym celu należy zażądać od drugiego małżonka pieniędzy. Przykładowo: „Wnoszę o odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości wspólnej. Od dnia rozwiązania małżeństwa upłynęło prawie X lat, a podział nieruchomości nie został dokonany.” Przede wszystkim zastanów się, ile miesięcy żona mieszka w Twoim domu i dokładnie wszystko przelicz. Precyzja w takich sprawach jest bardzo istotna. Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj z konsultacji. PORADA PRAWNA 

Podział majątku a bezumowne korzystanie – co robić?

Zgodnie z art. 34[1] KRO każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego. Ponadto uprawniony jest również do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka. Po ustaniu wspólności majątkowej zastosowanie znajduje art. 206 KC.

Często wzywam drugiego małżonka do płacenia. Efekt? Znakomity! 

Co więcej, zgodnie z art. 207 k.c. pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów. Czyli w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Nie masz nieruchomości na własność, a drugi małżonek tam mieszka?

Reasumując, powyższe regulacje prawne pozwalają małżonkowi (byłemu małżonkowi), który nie posiada nieruchomości wyłącznie do swojego użytku, domagać się wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Wniosek o podział majątku. Żona mieszka i nie chce spłacić

Sąd Apelacyjny w Łodzi wskazał, że należne właścicielowi wynagrodzenie to kwota, którą posiadacz musiałby zapłacić, gdyby jego posiadanie opierało się na prawie. Oznacza to, że jako właściciel, możesz domagać się wynagrodzenia zgodnego ze średnią stawką rynkową za wynajem, wydzierżawienie lub oddanie nieruchomości do odpłatnego korzystania. (I ACa 566/2013, LexPolonica nr 8167489). 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat podziału majątku? Zobacz film na moim kanale:

Nie zwlekaj i upominaj się – adwokat od rozwodów radzi

Jeżeli Twoja żona będzie tam mieszkała długo, a Ty przez ten czas zaniechasz jakichkolwiek kroków, może się okazać, że po batalii sądowej i apelacjach, nie otrzymasz jednak pieniędzy. Inna sytuacja jest w przypadku, gdy żona uniemożliwia Ci korzystanie z Waszego wspólnego mieszkania. Ważne są na pewno dowody, że faktycznie tak było, a Ty próbowałeś się z nią porozumieć w kwestii podziału zysków czy sprawiedliwego użytkowania mieszkania.

Dlatego pamiętaj, aby opracować strategię działania. Przede wszystkim w razie wątpliwości nie wahaj się zwrócić do profesjonalnego pełnomocnika. Dobry adwokat z pewnością odpowiednio Ci doradzi i pomoże pokierować sprawą.

Najczęściej zadawane pytania dotyczącego bezumownego korzystania z mieszkania po rozwodzie:

Czy jeśli była żona nadal mieszka w naszym domu po rozwodzie, mogę cokolwiek z tym zrobić?

Tak, możesz podjąć działania w kierunku podziału majątku wspólnego i żądać uregulowania kwestii bezumownego korzystania z nieruchomości.

Czy mogę wystąpić do sądu w sprawie bezumownego korzystania z mieszkania?

Należy zażądać od drugiego małżonka pieniędzy z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości wspólnej i złożyć wniosek o odszkodowanie. Ważne jest dokładne określenie okresu korzystania oraz skorzystanie z konsultacji prawnej w przypadku wątpliwości.

Czy mogę wezwać byłą żonę do zapłaty w związku z bezumownym korzystaniem z nieruchomości wspólnej?

Tak, zgodnie z art. 207 Kodeksu Cywilnego pożytki z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom, co oznacza, że możesz domagać się wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Czy mogę domagać się odszkodowania za bezumowne korzystanie z mieszkania, jeśli jesteśmy z żoną współwłaścicielami nieruchomości?

Tak, nawet jeśli nie jesteś jedynym właścicielem nieruchomości, ale nie byłeś dopuszczany do mieszkania, możesz żądać odszkodowania.

Czy zwłoka w podejmowaniu działań może wpłynąć na szanse uzyskania odszkodowania za bezumowne korzystanie z mieszkania?

Tak, dlatego istotne jest opracowanie strategii działania i skonsultowanie się z profesjonalnym pełnomocnikiem, aby uniknąć potencjalnych problemów związanych z opóźnieniem w podejmowaniu kroków prawnych.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Posted in Podział majątku and tagged , , , , .