Podział majątku – Bezumowne korzystanie z rzeczy wspólnej

Podział majątku. Była żona mieszka w Twoim domu? Wydaje Ci się, że nie możesz nic zrobić? W takiej sytuacji warto wystąpić do Sądu o podział majątku wspólnego i zażądać od niej uregulowania tej kwestii.

Ponadto w niektórych sytuacjach możesz żądać odszkodowania! Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Warto wezwać do zapłaty i skierować sprawę do Sądu

Jak?

W tym celu należy zażądać od drugiego małżonka pieniędzy. Przykładowo: „Wnoszę o odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości wspólnej. Od dnia rozwiązania małżeństwa upłynęło prawie X lat, a podział nieruchomości nie został dokonany.” Przede wszystkim zastanów się, ile miesięcy mieszka w Twoim domu i dokładnie wszystko przelicz. 

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

Podział majątku a bezumowne korzystanie – co robić?

Zgodnie z art. 34[1] KRO każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego. Ponadto uprawniony jest również do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka. Po ustaniu wspólności majątkowej zastosowanie znajduje art. 206 KC.

Podział majątku – Często wzywam drugiego małżonka do płacenia. Efekt? Znakomity! Sprawdź, jak pomagam ->  Moja osobista historia – Kontakt

Co więcej, zgodnie z art. 207 k.c. pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów. Czyli w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Więcej: Rozwód a dom na działce żony. Bądź spokojny. Wygrasz to.

Co w przypadku, gdy nieruchomość znajduje się w wyłącznym posiadaniu jednego z byłych małżonków?

Wówczas były małżonek uzyskuje korzyść nie płacąc np. czynszu za wynajmowanie innego mieszkania bądź nie płaci kredytu na zakup mieszkania na własność. 

„Współwłaściciel może domagać się od pozostałych współwłaścicieli korzystających z rzeczy wspólnej z naruszeniem art. 206 k.c. w sposób wyłączający jego współposiadanie, wynagrodzenia za korzystanie z tej rzeczy na podstawie art. 224 § 2 lub art. 225 k.c.” – tak Sąd Najwyższy w Uchwale Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z 19 marca 2013 r. (III CZP 88/2012, LexPolonica nr 5101426).

Podział majątku – Nie masz nieruchomości, a drugi małżonek tam mieszka?

Reasumując, powyższe regulacje prawne pozwalają małżonkowi (byłemu małżonkowi), który nie posiada nieruchomości wyłącznie do swojego użytku, domagać się wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

„Należne właścicielowi wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy (nieruchomości) to kwota, którą posiadacz musiałby zapłacić właścicielowi gdyby jego posiadanie opierało się na prawie, czyli wynagrodzenie to obejmuje wszystko, co uzyskałby właściciel, gdyby ją wynajął, wydzierżawił lub oddał do odpłatnego korzystania, przy czym chodzi o stosowanie średniej stawki rynkowej” tak Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 8 listopada 2013 r. (I ACa 566/2013, LexPolonica nr 8167489). 

Dlatego pamiętaj, aby opracować strategię działania. Przede wszystkim w razie wątpliwości nie wahaj się zwrócić do profesjonalnego pełnomocnika. Dobry adwokat  z pewnością odpowiednio Ci doradzi i pomoże pokierować sprawą. Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

 

Więcej o podziale przeczytasz:

Nierówny podział majątku 30% żona 70 % mąż

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata