Sprawa o podwyższenie świadczenia alimentacyjnego
Pozew o podwyższenie alimentów Adwokat. W pierwszej kolejności, jeżeli podejmuję rozmowy w zakresie podwyższenia alimentów, na etapie przedsądowym proponuję sporządzić zestawienia kosztów, które Pan ponosi względem zarobków:
- Mieszkanie – Najem – Media
- Dotychczasowe alimenty
- Kredyty / Raty / Inne koszty
- Transport / Samochód
- Wyżywienie
- Lekarstwa / Opieka medyczna
- Koszty ponoszone na rzecz dzieci poza zasądzonymi alimentami.
Proponuję zrobić zestawienie w formie tabelki i wyliczyć kwotę, jaką Pan co miesiąc wydaje.
W przypadku sprawy sądowej sąd szczegółowo pyta, jakie koszty ponosi zobowiązany.
Jeżeli jesteśmy na etapie przedsądowych rozmów w zakresie świadczenia alimentacyjnego, proponuję skupić się na przedstawieniu swoich kosztów i wykazaniu, czy jest miejsce na podwyższenie alimentów.
W drugiej kolejności skupiamy się na zakwestionowaniu kosztów utrzymania dziecka. Proponuję zrobić zestawienie. Jeżeli z pewnymi kosztami się nie zgadzamy, wówczas trzeba je zakwestionować.
Więcej: Była żona chce podwyższenia alimentów
Etap sądowy Pozew o podwyższenie alimentów Adwokat
Jeżeli matka dziecka złoży pozew o podwyższenie alimentów, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, czy w pozwie został zawarty wniosek o udzielenie zabezpieczenia.
Proponuję założyć profil w portalu informacyjnym sądów powszechnych. Dzięki temu w przypadku wpłynięcia nowej sprawy jest duża szansa, że od razu dostanie Pan powiadomienie.
Wówczas, nie czekając na korespondencję, można umówić się do sądu na przejrzenie akt w sprawie. Nie wywołuje to skutku doręczenia. Dzięki temu ma Pan możliwość przygotowania i złożenia odpowiedzi do sądu.
Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt
Kiedy złożyć wniosek o uzasadnienie postanowienia?
Po otrzymaniu pozwu o podwyższenie alimentów musimy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy do pisma zostało załączone postanowienie dot. zabezpieczenia alimentów. Jeżeli tak, wówczas mamy 7 dni na złożenie wniosku o uzasadnienie niniejszego postanowienia.
Zagrożenie: Postanowienie jest wykonalne – tzn. trzeba płacić. Mając uzasadnienie, możemy wnieść odwołanie od niniejszego postanowienia, tj. napisać zażalenie.
Jeżeli chodzi o wniosek o udzielenie zabezpieczenia – odpowiedź powinna być sporządzona nie później niż w ciągu 7 dni – najlepiej niezwłocznie. Dlatego nie czekaj – działaj jak najszybciej.
Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5.
Z poważaniem,
Adwokat Marta Wnuk
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel.: +48691512933
e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl