Pozew o rozwód bez orzekania o winie Wzór

  Pozew o rozwód bez orzekania o winie Wzór. Od zawsze fascynowały mnie relacje ludzkie – z tego też powodu uwielbiam sprawy sądowe związane z prawem rodzinnym. Takie sprawy często są nieprzewidywalne… Na przykład nierzadko mają miejsce sytuacje, kiedy klient mówi, że jego rozwód będzie szybki i prosty, a okazuje się, że sprawa trwa dwa-trzy lata, bo nagle żona poczuła się pokrzywdzona i chce walczyć. Oczywiście to działa w dwie strony. Po prostu ludzie czują się skrzywdzeni, oszukani i nie chcą tak łatwo wyrazić zgody na rozwód bez orzekania o winie.

  Musimy również pamiętać o tym, że oprócz samego rozwodu małżonków niekiedy dzielą sprawy majątkowe. Dlatego przed złożeniem pozwu o rozwód proponuję skonsultować się z prawnikiem. Porada prawna niewątpliwie rozwieje Twoje wątpliwości. Dzięki temu będziesz wiedział, co może zdarzyć się przy sprawie rozwodowej, a także dowiesz się, jak podzielić majątek.

  Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt 

  Rozwód bez orzekania o winie Wzór – najważniejsze informacje

  Krótki komentarz dotyczący pozwu o rozwód.

  Pozew o rozwód jest pismem inicjującym postępowania rozwodowe. 

  Jest to pierwsze i niekiedy najważniejsze pismo. Nie polecam korzystać ze wzorów z internetu. Pamiętajcie, że uzasadnienie zawsze musi być sporządzone indywidualnie – tak aby sąd faktycznie poznał Waszą sytuację. To jest poważna sprawa, dlatego uzasadnienia nie należy bagatelizować. Nie możemy wpisać w uzasadnieniu twierdzeń, które są nieprawdziwe. Należy wskazać okoliczności faktyczne, które doprowadziły do rozpadu pożycia.

  Małżonek może wystąpić o rozwód w przypadku, gdy między stronami doszło do zupełnego i trwałego (nieodwracalnego) wygaśnięcia więzi małżeńskich. 

  No właśnie – zwróćmy uwagę na więzi. Jeżeli mieszkacie razem, to czy faktycznie ustały między Państwem więzi? To zależy. Niekiedy możecie Państwo mieszkać ze sobą jak współlokatorzy i nie oznacza to, że łączą was więzi małżeńskie. Jednakże zdecydowanie trzeba przemyśleć strategię i argumenty, które przedstawimy przed sądem. Sporządzając pozew, wskazać należy, w jaki sposób powód chce rozwiązać małżeństwo – bez orzekania o winie czy z orzekaniem o winie

  Pobierz darmowy wzór pozwu o rozwód bez orzekania o winie:

  Zalety i wady rozwodu bez orzekania o winie

  Niewątpliwie główną zaletą – w przypadku zgody małżonka na rozwód – jest szybkie i stosunkowo bezkonfliktowe zakończenie małżeństwa. 

  Przy rozwodzie bez orzekania o winie strony nie opisują w sposób szczegółowy przyczyn rozpadu związku. Trzeba jednak wskazać dwie przyczyny rozpadu pożycia małżeńskiego. 

  Jeżeli strony dochodzą winy, należy liczyć się z tym, że całe postępowanie może potrwać kilka lat.

  Składając pozew bez orzekania o winie należy mieć świadomość, iż w ten sposób pozbawiamy się możliwości wywalczenia korzystniejszych rozstrzygnięć w zakresie finansów, a ściślej świadczenia alimentacyjnego. Nabiera to szczególnego znaczenia w sytuacji, gdy drugi małżonek rzeczywiście jest wyłącznie winny, zaś sytuacja zarobkowa małżonka niewinnego jest trudna.

  Opłata sądowa od pozwu o rozwód bez orzeczenia o winie

  Pozew o rozwód, zarówno z orzeczeniem o winie, jak i bez, podlega opłacie sądowej w wysokości 600 zł.

  W przypadku gdy sąd będzie rozstrzygał rozwód bez orzeczenia o winie, wówczas następuje zwrot kwoty 300 zł. Warto już w pozwie wskazać, na jakie konto ma zostać dokonany zwrot.

   

  Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5. 

  Z poważaniem,

  Adwokat Marta Wnuk

  ✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

  ☎ tel.: +48691512933

  ???? e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

  Zadzwoń do Adwokata