Rozwód a alimenty Adwokat

Rozwód a alimenty Adwokat. Kwestia finansowa zawsze budzi między stronami bardzo dużo konfliktów – w szczególności, kiedy nie zgadzamy się z wysokością alimentów. Jeżeli czeka nas sprawa rozwodowa, to musimy pamiętać, że kwestie finansowe są nieraz nierozłącznym elementem tego procesu. Sąd winien na rozprawie rozwodowej ustalić koszty związane z utrzymaniem małoletniego dziecka i rozdzielić je między rodzicami. Błędnie uznaje się, że są one pół na pół. TAK NIE JEST! Jeżeli masz wątpliwości, to zapraszam do KONTAKTU.

Co wpływa na wysokość alimentów?

Przykładowo, w przypadku opieki naprzemiennej można podzielić koszty główne po połowie. Jest to możliwe, jednakże wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Szczególnie ważne są konkretne okoliczności – dla przykładu, ile czasu spędzasz z dzieckiem, gdzie dziecko chodzi do szkoły/do placówki oświatowej, jakie ma zajęcia dodatkowe. To wszystko ma znaczenie, gdyż wpływa na wysokość świadczenia alimentacyjnego.

Jakie są alimenty przy rozwodzie?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że alimenty na zaspokojenie potrzeb rodziny to zjawisko dosyć powszechne i sądy w tym zakresie bardzo szybko wydają postanowienie. Wyobraź sobie, że jesteś sędzią i otrzymujesz pozew o rozwód od małżonki, która opisuje, że po odejściu męża zostanie bez środków do życia. 

Dlatego jeżeli jesteś mężczyzną, rozważ, czy nie warto, abyś to Ty jako pierwszy złożył pozew o rozwód. 

DLACZEGO? Szczegółowe informacje tylko na konsultacji – Jak pomagam –  Moja osobista historia –  Kontakt 

Oczywiście nie jest to generalna zasada, ale robiąc tak, macie prawo jako pierwsi przedstawić sytuację materialną stron. Dodatkowo można też wyliczyć w sposób prawidłowy faktyczne koszty utrzymania dziecka. Musimy wiedzieć, iż otrzymawszy wniosek w zakresie zabezpieczenia potrzeb rodziny, sąd ma siedem dni na wydanie postanowienia w tym zakresie. Zdarzają się sytuacje, że nie czekając na Twoje zdanie sąd wydaje postanowienie na podstawie tego, co powiedziała jedna strona. Niesprawiedliwe? Niestety prawdziwe. Wobec tego zastanów się, jaki jest Twój cel. Jeżeli nie chcesz wysokich alimentów, to proponuję, abyś wziął się w garść i jako pierwszy złożył pozew.

Rozwód a alimenty Adwokat – Czy mężczyźni są dyskryminowani?

Często mówimy o tym, że mężczyźni są dyskryminowani w sądzie. Czy faktycznie tak jest? Przede wszystkim w mojej ocenie mężczyźni często nic nie robią w sprawie i mają nadzieję, że ktoś ich wyręczy. Oczywiście sytuacja może wyglądać inaczej, jeśli wybiorą się do dobrego prawnika od spraw rodzinnych i zlecą mu prowadzenie sprawy.

Prawnik a Twoje interesy

Dobry prawnik z pewnością zadba o Twoje interesy. Musimy wybrać właściwego pełnomocnika – jeśli postawimy na osobę niedoświadczoną lub nie zajmującą się na co dzień daną specjalizacją, sprawa może zostać po prostu nieprawidłowo poprowadzona. Mamy względem sądu konkretne oczekiwania, a sąd robi inaczej i nie rozumiemy, dlaczego…

Wyobraźmy sobie taką sytuację – ojciec mówi: Jestem alienowany. Matka manipuluje dziećmi, nie mogę się z nimi widzieć”.

Przychodzi do mnie po dwóch latach prowadzenia sprawy rozwodowej i mówi, że od dwóch lat nie ma kontaktu z dziećmi. Rozwód toczy się z jego wyłącznej winy. Kiedy poszłam zapoznać się z aktami w sądzie, okazało się, że nie ma nawet wniosku o zabezpieczenie kontaktów. Jak możemy mówić o dyskryminacji w sądzie, kiedy sami nie wypełniliśmy należycie swojej roli? Stąd też istotne jest, żeby być bardzo zaangażowanym w sprawach rozwodowych. 

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

Rozwód a alimenty Adwokat – Alimenty na rodzinę i dziecko

Wracając do alimentów – musimy się spodziewać, że możemy bardzo szybko otrzymać postanowienie w zakresie zabezpieczenia potrzeb rodziny, czyli tzw. alimenty na rodzinę. Dodatkowo również w trybie zabezpieczenia można uzyskać alimenty zabezpieczające na rzecz dziecka.

Alimenty na żonę 

Inna kategoria alimentów to alimenty na żonę. Jak często zdarza się w sądzie, że mąż musi płacić alimenty na żonę? Dosyć rzadko – tylko w 20-30% przypadków.

Ile będę płacił na żonę? Mówiąc wprost – wszystko zależy od tego, jaką kwotą dysponujesz i na jakim standardzie dotychczas żyliście. Sprawa związana z alimentami jest bardziej skomplikowana niż Ci się wydaje. Mamy różne kategorie sytuacji, w których alimenty mogą zostać zasądzone – zaspokojenie potrzeb rodziny, alimenty na rzecz dziecka, alimenty na rzecz żony. 

Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt ????

Rozwód a alimenty Adwokat – Obowiązek alimentacyjny – Najważniejsze informacje

Najczęściej zasądza się alimenty na dziecko. W polskim prawie funkcjonuje pojęcie obowiązek alimentacyjny, czyli prościej rzecz ujmując, alimenty. Mówimy tutaj o sytuacji, w której ktoś zostaje zobowiązany do dostarczenia środków utrzymania. W sądzie najczęściej mówimy właśnie o alimentach od rodzica na rzecz małoletniego dziecka. Kiedy dzieci wychowywane są przez oboje rodziców, koszty utrzymania i wychowania dzieci powinny zostać rozdzielone po połowie. Ale nie zawsze będzie to 50 na 50. Przyjmijmy hipotetycznie, że koszt utrzymania dziecka to 5000 zł. Czy każdy z rodziców będzie płacił po 2500 zł? Nie, albowiem jeżeli okaże się, że sytuacja materialna ojca jest znacznie lepsza tudzież spotyka się z dzieckiem dosyć rzadko, może zostać obciążony w 70, 80, albo 100%. 

Więcej: Alimenty – prawa ojca płacącego alimenty

Czy wysokość zarobków ma znaczenie?

Często mężczyźni zastanawiają się, jak wygląda ustalanie wysokości alimentów. Czy dostanę wysokie alimenty, jeśli dobrze zarabiam? Oczywiście Twoje zarobki mają znaczenie, jednakże w pierwszej kolejności patrzymy na koszty utrzymania małoletniego dziecka. Jeżeli dla przykładu dziecko uczęszcza do prywatnej szkoły za 5000 zł i koszty utrzymania dziecka są duże, wówczas można się spodziewać znacznie wyższych alimentów niż standardowe 1000 zł. Natomiast jeżeli koszt utrzymania dziecka jest na niskim poziomie, wówczas i alimenty będą niższe. 

Zatem podczas konsultacji w pierwszej kolejności wyliczam koszty utrzymania dziecka. Dzięki temu mogę powiedzieć klientowi, jakich mniej więcej może spodziewać się alimentów.

Adwokat do spraw rodzinnych – Jak liczyć alimenty?

Widziałam już mnóstwo wyroków, w których były określane alimenty. Dlatego też wiem, że jest zasada – najpierw liczy się koszty utrzymania dziecka, a dopiero później określa się możliwości zarobkowe rodziców. Dla przykładu w ostatniej sprawie mój klient zarabiał 200 000 zł miesięcznie i przekonywał, że koszt utrzymania dziecka nie wynosi 4000 zł, a 2000 zł. Chciał płacić 1000 zł – przypominam, że zarabiał 200 000 zł netto miesięcznie…

Jaki wyrok? Ile sąd zasądził alimentów?

W tej sytuacji sąd zasądził alimenty w wysokości 3500 zł. Pamiętajmy, że wszystko ma znaczenie – w tym przypadku dziecko choruje i stałą opiekę sprawuje matka.

Pamiętajmy również o zasadzie, zgodnie z którą dziecko ma prawo do poziomu życia zbliżonego do poziomu życia rodziców. Dodatkowo ważne jest, aby po rozstaniu rodziców status materialny dziecka nie pogorszył się, a zatem, żeby zachować go na podobnym poziomie. 

Rozwód a alimenty Adwokat – Czy wysokość alimentów może ulec zmianie?

Ponadto często zastanawiamy się, czy brak pracy albo niskie dochody zwalniają nas z obowiązku płacenia alimentów. Niestety nie – wysokość alimentów nie jest ustalana na zawsze, a wszystkie kwestie związane z dzieckiem można w późniejszym czasie uregulować. Zatem trzeba pamiętać, że jest coś takiego jak podwyższenie alimentów oraz obniżenie alimentów.

Jeżeli czeka Cię sprawa rozwodowa, wówczas w tym obszarze również musisz dopilnować, aby koszty utrzymania zostały wyliczone prawidłowo i żeby zostały rozdzielone kwotowo np. wyżywienie 500 zł, szkoła 2000 zł. Dlaczego? Ponieważ to o pieniądze najczęściej jest walka. 

Obniżenie alimentów

Wyobraźmy sobie sytuację, że alimenty były zasądzone przy sprawie rozwodowej na podstawie tego, że dziecko chodzi do prywatnej szkoły, której koszt wynosił 2000 zł. Okazało się, że po rozwodzie dziecko przestało już uczęszczać do tej placówki i koszty znacznie spadły. Wtedy czeka Cię pozew o obniżenie alimentów. Oczywiście nie dzieje się to automatycznie – należy wtedy założyć sprawę o obniżenie alimentów.

Dlatego tak ważne jest dobre doradztwo w sprawach rozwodowych. Dzięki prawidłowemu wyliczeniu wszystkich kosztów będziemy w stanie przewidzieć, co może się zdarzyć w przyszłości. Dlatego też zawsze zachęcam panów do skorzystania chociażby z konsultacji prawnej, dzięki której zabezpieczą swoje interesy.

Szukasz adwokata? Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Podwyższenie alimentów

Pamiętajmy, że można również zwiększyć wysokość alimentów. O wyższe alimenty można się starać, gdy wzrosły koszty utrzymania dziecka. Wtedy można wystąpić o zmianę wysokości świadczenia. Przede wszystkim sąd rozstrzygając o wysokości świadczenia bierze pod uwagę usprawiedliwione koszty utrzymania małoletniego dziecka. Dopiero w następnym etapie przechodzi do możliwości zarobkowych i majątkowych rodzica. Pamiętajmy również, że z wiekiem potrzeby dziecka rosną. Wobec tego na każdym etapie można podwyższyć i obniżyć alimenty.

 

Przeczytaj więcej:

Alimenty Adwokat. Jak wygrać sprawę o alimenty?

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

???? e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata