Rozwód a alimenty 

Rozwód a alimenty. Kwestia finansowa zawsze budzi między stronami bardzo dużo konfliktów – w szczególności, kiedy nie zgadzamy się z wysokością alimentów. Jeżeli czeka nas sprawa rozwodowa, to musimy pamiętać, że kwestie finansowe są nieraz nierozłącznym elementem tego procesu. Sąd winien na rozprawie rozwodowej ustalić koszty związane z utrzymaniem małoletniego dziecka i rozdzielić je między rodzicami. Błędnie uznaje się, że są one pół na pół. TAK NIE JEST!

Jakie alimenty?

Oczywiście może się tak zdarzyć np. przy systemie opieki naprzemiennej, że liczy się koszty główne i wówczas dzieli się na pół. Jednakże wszystko zależy od sytuacji indywidualnej. Szczególne znaczenie mają pewne okoliczności – dla przykładu, ile czasu spędzasz z dzieckiem, gdzie dziecko chodzi do szkoły/do placówki oświatowej, jakie ma zajęcia dodatkowe. To wszystko ma znaczenie, albowiem wpływa na wysokość świadczenia alimentacyjnego.

Jakie są alimenty przy rozwodzie?

Są różne kategorie. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że alimenty na zaspokojenie potrzeb rodziny to zjawisko dosyć powszechne i sądy w tym zakresie bardzo szybko rozstrzygają, wydając postanowienie. Wyobraź sobie, że jesteś sędzią i otrzymujesz pozew o rozwód od małżonki, która opisuje, że mąż ją zostawił i zostałaby środków do życia. 

Dlatego jeżeli jesteś mężczyzną rozważ, czy nie warto, abyś to Ty jako pierwszy złożył pozew o rozwód. 

Bądź pierwszy 

Ja Państwu rekomenduję, abyście jako mężczyźni pierwsi składali pozew. Oczywiście nie jest to zasada generalna, ale wtedy macie prawo jako pierwsi przedstawić sytuację materialną stron. Dodatkowo można też wyliczyć w sposób prawidłowy faktyczne koszty utrzymania dziecka. Musimy wiedzieć, iż otrzymawszy wniosek w zakresie zabezpieczenia potrzeb rodziny, sąd ma siedem dni na wydanie postanowienia w tym zakresie. Wobec tego z doświadczenia wiem, że zdarzają się sytuacje, że nie czekając na twoje zdanie sąd wydaje postanowienie na podstawie tego, co powiedziała jedna strona. Niesprawiedliwe? Owszem, jednakże prawdziwe, wobec tego zastanów się, jaki jest twój cel. Jeżeli nie chcesz wysokich alimentów, to proponuję, abyś wziął się w garść i jako pierwszy złożył pozew.

Rozwód a alimenty – czy mężczyźni są dyskryminowani?

Często mówimy o tym że mężczyźni są dyskryminowani w sądzie. Czy faktycznie tak jest? W mojej ocenie mężczyźni często nic nie robią w sprawie i mają nadzieję, że ktoś za nich to zrobi. Oczywiście może się tak zdarzyć, kiedy wybiorą się do dobrego prawnika od spraw rodzinnych i zlecą mu prowadzenie sprawy. Prawnik z pewnością zadba o ich interesy. Gorzej, gdy wybierzemy niedoświadczonego prawnika albo takiego, który nie zajmuje się tą specjalizację, lub też nie wybierzemy żadnego. Niestety okaże się, że sprawa nie jest prowadzona prawidłowo. Wówczas oczekujemy czegoś od sądu, jednakże sąd nie może zrobić inaczej. Już państwo tłumaczę o co chodzi.

Wyobraźmy sobie taką sytuację – ojciec mówi: “Jestem alienowany. Matka manipuluje dziećmi, nie mogę się z nimi widzieć”. Przychodzi do mnie po dwóch latach prowadzenia sprawy rozwodowej i mówi, że od dwóch lat nie widzi dzieci. Rozwód toczy się z wyłącznej winy męża. Przez godzinę na konsultacji słuchałam, jaka jest straszna, bo nie ma kontaktu z dziećmi. Kiedy poszłam zapoznać się z aktami w sądzie okazało się, że nie ma nawet wniosku o zabezpieczenie kontaktów. Wobec czego jak możemy mówić o dyskryminacji w sądzie, kiedy sami nie wypełniliśmy należycie swojej roli? Stąd też istotne jest, żeby być bardzo zaangażowanym w sprawach rozwodowych. 

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

Rozwód a alimenty – Ile będę płacił?

Wracając do alimentów. Musimy się spodziewać, że możemy bardzo szybko otrzymać postanowienie w zakresie zabezpieczenia potrzeb rodziny, czyli tzw. alimenty na rodzinę. Dodatkowo również w trybie zabezpieczenia można uzyskać alimenty zabezpieczające na rzecz dziecka bądź dzieci. 

Alimenty na żonę 

Inna kategoria alimentów to alimenty na żonę. Jak często zdarza się w sądzie, że mąż musi płacić alimenty na żonę? Dosyć rzadko, albowiem w  20-30%  przypadków. Ile będę płacił na żonę? Mówiąc wprost – wszystko zależy od tego, jaką kwotą dysponujesz i na jakim standardzie dotychczas żyliście. Sprawa związana z alimentami jest bardziej skomplikowana niż Ci się wydaje. Mamy różne kategorie sytuacji, w których alimenty mogą zostać zasądzone 😏.

Zaspokojenie potrzeb rodziny, alimenty na rzecz dziecka, alimenty na rzecz żony. 

Kiedy otrzymam alimenty od męża? 

To bardzo częste pytanie, albowiem sąd w tym zakresie szybko podejmuje decyzje.

Rozwód a alimenty – Obowiązek alimentacyjny

Zatem najważniejsze informacje. Najczęściej zasądza się alimenty na dziecko, ale pamiętajmy, że nie tylko. W polskim prawie funkcjonuje pojęcie obowiązek alimentacyjny, czyli prościej rzecz ujmując, alimenty. Mówimy tutaj o sytuacji, w której ktoś zostaje zobowiązany do dostarczenia środków utrzymania. W sądzie najczęściej mówimy właśnie o alimentach od rodzica na rzecz małoletniego dziecka. Kiedy dzieci wychowywane są przez oboje rodziców, koszty utrzymania i wychowania dzieci powinny zostać rozdzielone po połowie. Ale nie zawsze. Nie zawsze będzie to 50 na 50. Przyjmijmy hipotetycznie, że koszt utrzymania dziecka to 5000 zł. Czy każdy z rodziców będzie płacił po 2500 zł? Nie, albowiem jeżeli okaże się, że sytuacja materialna ojca jest znacznie lepsza tudzież spotyka się z dzieckiem dosyć rzadko, może zostać obciążony w 70, 80, albo 100%. 

Czy wysokość zarobków ma znaczenie?

Często mężczyźni zastanawiają się, jak wygląda liczenie alimentów. Czy dostanę wysokie alimenty, skoro zarabiam dużo? Oczywiście twoje zarobki mają znaczenie, jednakże w pierwszej kolejności patrzymy na koszty utrzymania małoletniego dziecka. Jeżeli dla przykładu dziecko uczęszcza do prywatnej szkoły za 5000 zł i koszty utrzymania dziecka są duże, wówczas można się spodziewać znacznie wyższych alimentów niż standardowe 1000 zł. Natomiast jeżeli koszt utrzymania dziecka jest na niskim poziomie, wówczas i alimenty będą niższe. 

Wysokie alimenty 

Zatem podczas  konsultacji – w pierwszej kolejności wyliczam koszty utrzymania dziecka. Dzięki temu mogę powiedzieć klientowi, jakich mniej więcej może się spodziewać alimentów.

Nazywam się Marta Wnuk i jestem adwokatem. Najczęściej spotkać  mnie można  w sądzie i widziałam już mnóstwo wyroków, w których były określane alimenty. Dlatego też wiem, że jest zasada. Najpierw liczą się koszty utrzymania dziecka, a dopiero później przechodzimy do możliwości zarobkowych. Dla przykładu w ostatniej sprawie mój klient zarabiał 200 000 zł.- miesięcznie  i przekonywał, że koszt utrzymania dziecka nie wynosi 4000 zł, a 2000 zł i chciał płacić 1000 zł – przypominam, że zarabiał 200 000 zł.(netto/ co miesiąc). W takich sytuacjach różnie sąd może do tego podejść. 

Jaki wyrok? Ile Sąd zasądził alimentów?

W tej sytuacji Sąd zasądził alimenty w wysokości 3500 zł. Pamiętajmy, że wszystko ma znaczenie – w tym przypadku dziecko choruje i stałą opiekę nad dzieckiem sprawuje matka.

Zatem nie ma co szukać tabelek w Internecie i zastanawiać się, co zrobić. Zapraszam państwa na konsultację, podczas której dobry prawnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Pamiętajmy również o zasadzie, zgodnie z którą dziecko ma prawo do poziomu życia zbliżonego do poziomu życia rodziców. Dodatkowo ważne jest, aby po rozstaniu rodziców status materialny dziecka nie pogorszył się, a zatem, żeby zachować go na podobnym poziomie. 

Rozwód a alimenty – czy wysokość alimentów może ulec zmianie?

Ponadto często zastanawiamy się, czy brak pracy albo niskie dochody zwalniają nas z obowiązku płacenia alimentów? Niestety nie – wysokość alimentów może podlegać zmianie. Nie jest bowiem ustalana na zawsze, a wszystkie kwestie związane z dzieckiem można regulować również później. A zatem trzeba pamiętać, że jest coś takiego jak podwyższenie alimentów oraz obniżenie alimentów. Jeżeli czeka Cię sprawa rozwodowa, wówczas w tym obszarze również musisz dopilnować, aby koszty utrzymania zostały wyliczone prawidłowo i żeby zostały rozdzielone kwotowo np. wyżywienie 500 zł, szkoła 2000 zł. Dlaczego? Ponieważ to o pieniądze najczęściej jest walka. 

Obniżenie alimentów

Wyobraźmy sobie sytuację, że alimenty były zasądzone przy sprawie rozwodowej na podstawie tego, że dziecko chodzi do prywatnej szkoły, a koszt szkoły to 2000 zł. Okazało się, że po rozwodzie dziecko przestało już uczęszczać do prywatnej szkoły i koszty się zmieniły. Wtedy czeka Cię pozew o obniżenie alimentów. Oczywiście nie dzieje się to z automatu – należy wtedy założyć sprawę o obniżenie alimentów. Dlatego tak ważne jest dobre doradztwo w sprawach rozwodowych. Dzięki prawidłowemu wyliczeniu wszystkich kosztów będziemy w stanie przewidzieć, co może się zdarzyć w przyszłości. Dlatego też zawsze zachęcam panów do skorzystania chociażby z konsultacji prawnej, dzięki której zabezpieczą swoje interesy.

Podwyższenie alimentów

Pamiętajmy, że można również zwiększyć wysokość alimentów. O wyższe alimenty można się starać, gdy wzrosły koszty utrzymania dziecka. Wtedy można wystąpić o zmianę wysokości świadczenia. Przede wszystkim sąd rozstrzygając o wysokości świadczenia bierze pod uwagę usprawiedliwione koszty utrzymania małoletniego dziecka. Dopiero w następnym etapie przechodzi do możliwości zarobkowych i majątkowych rodzica. Pamiętajmy również, że z wiekiem rosną potrzeby dziecka i sytuacja się zmienia. Wobec tego na każdym etapie można podwyższyć i obniżyć alimenty.

 

Przeczytaj więcej:

Alimenty Adwokat. Jak wygrać sprawę o alimenty?

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata