Rozwód a zmiana adwokata

Rozwód a zmiana adwokata – Czy można?

Czy w trakcie rozwodu można zmienić adwokata? Rozwód a zmiana adwokata. Oczywiście, że tak. Często zauważam, że osoby, które stają przed sprawą rozwodową, podejmują decyzję o wyborze adwokata na podstawie emocji. Zdarza się również, że nie chcą szukać adwokata, którego specjalizacją są rozwody, tylko biorą pierwszego lepszego. Niekiedy ten wybór nie jest właściwy, ponieważ ten adwokat się po prostu w sprawach rozwodowych nie specjalizuje.

Przecież świetny karnista nie zawsze będzie dobrym adwokatem do spraw rodzinnych. Tutaj do gry wchodzą również emocje.

Jak wybrać adwokata?

Dobry adwokat do rozwodu to adwokat przede wszystkim cierpliwy, patrzący logicznie na sprawy, dbający o dobro rodziny – taki, który zabezpieczy Twoje interesy. Dlatego nieraz trzeba iść na konsultacje do dwóch-trzech adwokatów, aby dokonać właściwego dla siebie wyboru. Dobry adwokat do rozwodu uratuje Cię przed manipulantką

Dlatego w pierwszej kolejności proponuję skonsultować się z różnymi adwokatami i dokonać wyboru według własnej intuicji.

Jeżeli planujesz zmienić adwokata w trakcie sprawy rozwodowej, to pamiętaj, że masz do tego prawo. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś to uczynił. Jeżeli wybierzesz nowego adwokata do rozwodu, wówczas dowiesz się od niego krok po kroku, jak wypowiedzieć pełnomocnictwo dotychczasowemu adwokatowi bądź radcy prawnemu (generalnie prawnikowi, który prowadzi Twoją sprawę rozwodową). 

Masz wątpliwość lub pytania? Umów się na konsultację PORADA PRAWNA

Rozwód a zmiana adwokata – Jaki powinien być adwokat?

W mojej ocenie nie każdy prawnik będzie nadawał się do spraw rodzinnych. Należy w takich sprawach wykazać się ogromną cierpliwością oraz specjalistyczną wiedzą z zakresu prawa rodzinnego. Dlatego na każdym etapie masz możliwość zmienić swojego pełnomocnika. Jeżeli zdarzyło się że nie właściwie wybrałeś pełnomocnika bądź straciłaś do niego zaufanie, wówczas w każdym momencie możesz wybrać innego adwokata lub radcę prawnego, który pomoże Ci przejść przez sprawy rozwodowe.

Prawnik do rozwodu musi być przede wszystkim osobą cierpliwą oraz dbającą o Twoje interesy. Niezbędna jest do tego specjalistyczna wiedza z zakresu prawa rodzinnego oraz logiczne myślenie. Należy w pierwszej kolejności omówić strategię procesową tak, aby zabezpieczyć swoje interesy. Planuję rozwód – jaka strategia?

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

Czy można zmienić adwokata?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić pełnomocnika w trakcie spraw rozwodowych – jest to dość powszechne. Dlaczego? Myślę, że rozwody są w szczególności trudne. Niekiedy pełnomocnicy, którzy specjalizują się w innej dziedzinie, mimo to podejmują się sprawy, gdyż myślą, że będzie to łatwe i przyjemne. Jednakże w pewnym momencie eskalacja konfliktów oraz ilość rzeczy, które trzeba zrobić przy sprawie rozwodowej, po prostu ich przytłacza. Dla przykładu istotna jest znajomość procedur spraw związanych z dziećmi i tego, jak wyglądają badania w Opiniodawczym Zespole Sądowych Specjalistów. (Tu przeczytasz o tym więcej: Badania psychologiczne przy rozwodzie.) Wtedy często okazuje się, że pełnomocnik nie ma na ten temat żadnej wiedzy i nie jest w stanie przygotować strony do niniejszego etapu postępowania. A ten jest kluczowy.

Zmiana adwokata to nie wstyd

Zmiana adwokata to decyzja, która powinna być podjęta w trosce o własne interesy i sprawiedliwe potraktowanie swoich spraw. Nie należy się wstydzić dokonać takiego wyboru, gdyż przede wszystkim liczy się skuteczność i profesjonalizm w prowadzeniu sprawy rozwodowej. Zaufanie do pełnomocnika jest kluczowe, ponieważ to od niego zależy, jak będzie reprezentować klienta na sali sądowej i jak będzie bronił jego praw. W końcu, najważniejsze jest, aby wszystkie aspekty sprawy zostały właściwie potraktowane, co zapewni klientowi spokój ducha i pewność, że jego interesy są w dobrych rękach. Dlatego też, jeśli istnieją wątpliwości co do dotychczasowego adwokata, zmiana pełnomocnika może być krokiem w kierunku lepszej ochrony swoich praw i interesów.

Najczęściej zadawane pytania nt. „Rozwód a zmiana adwokata”:

Czy w trakcie procesu rozwodowego można zmienić adwokata?

Tak, każdy ma prawo do zmiany adwokata w trakcie sprawy rozwodowej, jeśli uznają, że obecny pełnomocnik nie spełnia ich oczekiwań lub potrzeb.

Jak wybrać odpowiedniego adwokata do sprawy rozwodowej?

Dobry adwokat do rozwodu powinien być cierpliwy, logicznie myślący i dbający o dobro klienta. Warto skonsultować się z kilkoma adwokatami, aby dokonać właściwego wyboru zgodnie ze swoimi potrzebami i intuicją.

Czy zmiana adwokata w trakcie rozwodu jest częsta?

Tak, zmiana adwokata w trakcie procesu rozwodowego jest dość powszechna. Często wynika to z potrzeby lepszego dopasowania specjalizacji adwokata do potrzeb klienta lub braku zaufania do dotychczasowego pełnomocnika.

Jak przebiega proces zmiany adwokata w trakcie rozwodu?

Proces zmiany adwokata w trakcie sprawy rozwodowej polega na wypowiedzeniu pełnomocnictwa dotychczasowemu adwokatowi i zatrudnieniu nowego. Nowy adwokat będzie przewodniczył dalszym krokom procesu.

Czy zmiana adwokata jest traktowana jako przejaw nieufności?

Nie, zmiana adwokata w trakcie rozwodu nie jest traktowana jako przejaw nieufności. Jest to decyzja podejmowana w celu zapewnienia sobie profesjonalnej pomocy prawnej, która lepiej odpowiada potrzebom klienta.

Czy zmiana adwokata to proces skomplikowany?

Zmiana adwokata w trakcie rozwodu może wydawać się skomplikowana, ale jest to dość powszechna procedura. Nowy adwokat będzie odpowiedzialny za dalsze działania w sprawie rozwodowej i wspieranie klienta na każdym etapie procesu.

Pamiętaj, że ważne jest, aby mieć zaufanie do swojego adwokata i zapewnić sobie profesjonalne wsparcie prawne, które będzie skuteczne i zgodne z Twoimi interesami podczas procesu rozwodowego.

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , .