Rozwód czy separacja?

Często zastanawiamy się, czy w naszej sytuacji wybrać formę pt. „koniec małżeństwa i rozwód”, czy też może jednak zdecydować się na separację. Rozwód czy separacja? Na czym polegają? Czym się różnią?

Jaka jest różnica między rozwodem a separacją?

Należy zauważyć, iż często nie mamy świadomości, jaka jest w ogóle różnica między rozwodem a separacją. Wobec tego należy wskazać przede wszystkim, jaki jest twój cel. Rozwód co do zasady kończy wasze małżeństwo na zawsze. Nie zmienia to faktu, że kiedyś możecie wrócić do siebie. 

ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE

✅  –  CO ZROBIĆ, ŻEBY SZYBKO SIĘ ROZWIEŚĆ? —>ZOBACZ FILMIK  !!! 

Rozwód czy separacja?

Kto pierwszy ten lepszy – Czy ma znaczenie?

Kiedy zastanawiasz się nad rozwodem, trzeba zdecydować o tym, jakie kroki podjąć. W pierwszej kolejności zastanów się nad celem, a zatem jak widzisz swoją przyszłość i przyszłość swoich dzieci. Jeżeli jesteś zdecydowany na rozwód, wówczas należy składać pozew o rozwód. Jeśli między państwem nie ustały więzi małżeńskie i przechodzicie kryzys, to może warto podjąć się terapii małżeńskiej, dzięki której spróbujecie się porozumieć.

Rozwód czy separacja?

Mediacja rozwodowa 

  1. Terapia małżeńska i mediacja – Uważam, że zawsze warto podjąć się rozmowy w tym zakresie, albowiem może was do siebie zbliżyć. 
  2. Wyznaczenie sobie strategii procesowej i ustalenie krok po kroku, co robić. 
  3. Jeżeli chcesz rozwodu, składaj pozew o rozwód. Jeżeli zastanawiasz się, czy nie lepsza jest separacja i wasze rozstanie jest świeże, wówczas rozważ złożenie pozwu o separację

Rozwód czy separacja?

Jeśli macie dzieci, zastanów się w zakresie alimentów i kontaktów. Jak najlepiej uregulować sprawy związane z dzieckiem? Najlepszą formą jest opieka naprzemienna. Niestety zdarzają się sytuacje, w których to niestety jeden z małżonków nie zgadza się na opiekę naprzemienną. Oczywiście zawsze można walczyć o nią przed sądem, jednakże musimy też wiedzieć, jakie są rozstrzygnięcia w tym zakresie.

Opieka naprzemienna a separacja 

Przede wszystkim opieka naprzemienna jest ustalana indywidualnie przez sąd. Jeżeli natomiast są w tym obszarze nieporozumienia i strony nie mogą dojść do zgody, sąd patrzy na to, jak wygląda sytuacja faktyczną stron. Czy faktycznie wychowujecie dziecko w systemie opieki naprzemiennej? Mimo to macie odmienne zdanie, ale dziecko jest pół na pół? Wówczas z pewnością sąd określi opiekę naprzemienną. 

Na podstawie czego sąd ustala opiekę naprzemienną? Przede wszystkim sąd sprawdza okoliczności w sprawie. Istotna jest również opinia Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, którzy sprawdzą sytuację rodzinną stron i wówczas wydadzą odpowiednie postanowienie w tym zakresie.

Rozwód czy separacja?

Separacja a Alimenty 

Jeżeli nie, to przygotuj się na alimenty. Pamiętajmy, że opieka naprzemienna nie wyklucza również opłacania alimentów. Musimy realnie spojrzeć na sprawę – czyli ile nasze dziecko kosztuje? Jakie są koszty utrzymania małoletniego dziecka? To jest najważniejsze w sprawie i na podstawie tego należy wyliczyć jaki jest koszt utrzymania małoletniego dziecka. Wówczas można porozmawiać o pieniądzach. Nie kłóć się, tylko rozmawiaj. Jeżeli masz trudności w komunikacji z małżonkiem proponuję, abyś ustanowił adwokata, który się tym zajmie.

Jak złożyć pozew o separację?

Adwokat do spraw rodzinnych pomoże Ci przejść przez proces spraw związanych z rozwodem. Będzie prowadził rozmowy z drugim małżonkiem w celu znalezienia najlepszego rozwiązania waszej sytuacji. Jeżeli nie możesz znaleźć porozumienia z żoną, to nic dziwnego – dotyczy to 99% ludzi. Tak, ludzie się kłócą i dlatego się rozwodzą. Wobec tego najlepiej znaleźć dobrego adwokata do spraw rozwodowych, który pomoże ci przejść przez ten niemiły okres w twoim życiu.

Musisz również pamiętać o tym, że stronom często udaje się jednak dojść do porozumienia dzięki prawnikowi, który zajmuje się ich sprawą. W związku z tym polecam wynająć pełnomocnika. Będzie wówczas miał okazję jednej i drugiej stronie powiedzieć, jakie macie szanse na dalsze postępowanie.

Rozwód czy separacja?

Czym jest separacja?

W odróżnieniu od rozwodu separacja nie rozwiązuje związku małżeńskiego. Należy pamiętać, że w przypadku kiedy posiadacie małoletnie dzieci, sąd obligatoryjnie rozstrzyga w orzeczeniu w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci.

Istotne jest również, iż separacja jest rozdzieleniem naszej wspólnoty małżeńskiej. Dodatkowo pamiętajmy, iż w separacji nie mamy prawa do dziedziczenia

Kiedy orzeka się separację? Przesłanką do orzeczenia separacji jest żądanie jednego z małżonków, który stwierdzi że nastąpił zupełny rozkład pożycia. Ważne – aby sąd mógł orzec rozwód, musi nastąpić zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, a zatem w przypadku separacji nie ma słowa kluczowego “trwałość”, mamy nadzieję na powrót i uratowanie związku.

Jakie są różnice między rozwodem a separacją?

A zatem w przypadku rozwodu takiej szansy nie ma. W przypadku sprawy o rozwód musimy definitywnie powiedzieć, że nie widzimy żadnej szansy na ratowanie małżeństwa. A co w przypadku, gdy jedna ze stron chce separacji, druga zaś rozwodu? Kiedy jedna ze stron złoży pozew o separację, zaś druga o rozwód, sąd będzie rozpatrywał sprawę o rozwód. Należy również pamiętać, iż wniosek o separację musi obejmować wymogi formalne, takie jak w przypadku pozwu o rozwód. Pozew ponadto musi być poparty dowodami.

Gdzie składa się pozew o separację? 

Pozew o separację również składa się do Sądu Okręgowego. Pamiętajmy, że w Warszawie mamy dwa Sądy Okręgowe – jeden mieści się przy ulicy Poligonowej, zaś drugi przy Alejach Solidarności. Sąd Okręgowy wybiera się na podstawie waszego ostatniego miejsca zamieszkania. I czy na pewno w tym miejscu zamieszkania obecnie mieszkacie? W przypadku, gdy obie strony mieszkają w różnych miastach, składa się pozew w Sądzie Okręgowym odpowiednim dla miejsca zamieszkania strony pozwanej.

Jakie są opłaty od pozwu o separację?

Takie same jak w przypadku rozwodu. Od pozwu o separację pobiera się opłatę w wysokości 600 zł. Z mojej praktyki często wygląda tak, że na początku zaczynamy od separacji. Pamiętajmy przy tym, iż mija kilka miesięcy do momentu, kiedy Sąd wyznaczy rozprawę. A zatem ten czas oczekiwania na rozprawę jest bardzo dobrym momentem na przemyślenie naszej sytuacji.

Rozwód czy separacja?

Adwokat do spraw rodzinnych radzi…

Najczęściej kończy się rozwodem. Wszystkie sprawy o separację, które prowadziłam, skończyły się finalnie rozwodem. Natomiast często jest tak, że jesteśmy nieprzygotowani do rozwodu. Chcemy żyć w nadziei i dać sobie jeszcze szansę. Zatem wybór w zakresie separacji jest odpowiedni. Zawsze mówię swoim klientom, że trzeba żyć zgodnie z własną intuicją. Wobec tego jeżeli intuicja podpowiada Ci “chcę składać pozew o separację”, to zrób to! Twój adwokat jest od tego, żeby zgodnie z twoją intuicją krok po kroku Cię przeprowadzić. 

Chcesz złożyć pozew o separację?

Dobry adwokat nie może narzucić Ci działań i powiedzieć “Nie, separacja nie, niech od razu składa Pan pozew o rozwód!”. Uważam, że takie narzucenie decyzji jest nieodpowiednie, albowiem nie będziesz czuł się zaopiekowany. Jeżeli chcesz zacząć od separacji, zrób to.

Pamiętajmy również, że orzeczenie separacji obliguje sąd do orzeczenia, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Również w tym zakresie jest pewna strategia procesowa, o której nie chciałabym głośno pisać. Dlatego też jeżeli intuicyjnie czujesz, że powinieneś złożyć wniosek o separację, nie zwlekaj. Być może jeżeli uzyskasz orzeczenie separacji bez orzekania o winie, rozwiązanie małżeństwa przez rozwód będzie później łatwiejsze.

 

Przeczytaj więcej:

Separacja

Rozwód – od czego zacząć

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata