Rozwód czy separacja?

Często zastanawiamy się, czy w naszej sytuacji wybrać formę pt. „koniec małżeństwa i rozwód”, czy też może jednak zdecydować się na separację. Rozwód czy separacja? Na czym polegają? Czym się różnią?

Jaka jest różnica między rozwodem a separacją?

Należy zauważyć, iż często nie mamy świadomości, jaka jest w ogóle różnica między rozwodem a separacją. 

Pamiętaj, że rozwód co do zasady kończy wasze małżeństwo na zawsze. Nie zmienia to faktu, że kiedyś możecie do siebie wrócić. 

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE

✅  –  CO ZROBIĆ, ŻEBY SZYBKO SIĘ ROZWIEŚĆ? —>ZOBACZ FILMIK  !!! 

Rozwód czy separacja? – Kto pierwszy ten lepszy – Czy to ma znaczenie?

W pierwszej kolejności zastanów się nad celem, a zatem jak widzisz swoją przyszłość i przyszłość swoich dzieci. Jeżeli jesteś zdecydowany na rozwód, wówczas należy składać pozew o rozwód. Jeśli między państwem nie ustały więzi małżeńskie i przechodzicie kryzys, to może warto podjąć się terapii małżeńskiej, dzięki której spróbujecie się porozumieć.

Rozwód czy separacja? Mediacja rozwodowa 

  1. Terapia małżeńska i mediacja – Uważam, że zawsze warto podjąć się rozmowy w tym zakresie, gdyż może was do siebie zbliżyć. 
  2. Wyznaczenie sobie strategii procesowej i ustalenie krok po kroku, co robić. 
  3. Jeżeli chcesz rozwodu, składaj pozew o rozwód. Jeżeli nie jesteś przekonany do rozwodu, a rozstaliście się niedawno, rozważ złożenie pozwu o separację

Rozwód czy separacja?

Jeśli macie dzieci, zastanów się w zakresie alimentów i kontaktów. Jak najlepiej uregulować sprawy związane z dzieckiem? Najlepszą formą jest opieka naprzemienna. Niestety zdarzają się sytuacje, w których to jeden z małżonków nie zgadza się na opiekę naprzemienną. Oczywiście zawsze można walczyć o nią przed sądem.

Opieka naprzemienna a separacja 

Przede wszystkim opieka naprzemienna jest ustalana indywidualnie przez sąd. Jeżeli natomiast są w tym obszarze nieporozumienia i strony nie mogą dojść do zgody, sąd patrzy na to, jak wygląda sytuacja faktyczna stron.  

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu – Jak pomagam –  Moja osobista historia –  Kontakt

Na podstawie czego sąd ustala opiekę naprzemienną? Przede wszystkim sąd sprawdza okoliczności w sprawie. Istotna jest również opinia Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, którzy sprawdzą sytuację rodzinną stron i wówczas wydadzą odpowiednie postanowienie w tym zakresie.

Rozwód czy separacja? Separacja a alimenty 

Pamiętajmy, że opieka naprzemienna nie wyklucza opłacania alimentów. Musimy realnie spojrzeć na sprawę i ustalić, jakie są koszty utrzymania małoletniego dziecka. Wówczas można porozmawiać o pieniądzach. Nie kłóć się, tylko rozmawiaj. Jeżeli masz trudności w komunikacji z małżonkiem, proponuję, abyś ustanowił adwokata, który się tym zajmie.

Jak złożyć pozew o separację?

Adwokat do spraw rodzinnych pomoże Ci przejść przez sprawy związane z rozwodem. Pełnomocnik będzie prowadził rozmowy z drugim małżonkiem w celu znalezienia najlepszego rozwiązania waszej sytuacji. Jeżeli nie możesz znaleźć porozumienia z żoną, nie martw się – dotyczy to 99% ludzi. Tak, ludzie się kłócą i dlatego się rozwodzą. 

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Musisz pamiętać o tym, że stronom często udaje się jednak dojść do porozumienia dzięki prawnikowi, który zajmuje się ich sprawą. 

Rozwód czy separacja?

Czym jest separacja?

W odróżnieniu od rozwodu separacja nie rozwiązuje związku małżeńskiego. Należy pamiętać, że w przypadku kiedy posiadacie małoletnie dzieci, sąd obligatoryjnie rozstrzyga w orzeczeniu w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci.

Istotne jest również, że separacja jest rozdzieleniem naszej wspólnoty małżeńskiej. Dodatkowo pamiętajmy, iż w separacji nie mamy prawa do dziedziczenia

Kiedy orzeka się separację? Przesłanką do orzeczenia separacji jest żądanie jednego z małżonków, który stwierdzi, że nastąpił zupełny rozkład pożycia. Ważne – aby sąd mógł orzec rozwód, musi nastąpić zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, a zatem w przypadku separacji nie ma słowa kluczowego “trwałość”, mamy nadzieję na powrót i uratowanie związku.

Jakie są różnice między rozwodem a separacją?

A zatem w przypadku rozwodu takiej szansy nie ma. W przypadku sprawy o rozwód musimy definitywnie powiedzieć, że nie widzimy żadnej szansy na ratowanie małżeństwa. A co w przypadku, gdy jedna ze stron chce separacji, druga zaś rozwodu? Kiedy jedna ze stron złoży pozew o separację, zaś druga o rozwód, sąd będzie rozpatrywał sprawę o rozwód. Należy również pamiętać, iż wniosek o separację musi obejmować wymogi formalne, takie jak w przypadku pozwu o rozwód. Pozew ponadto musi być poparty dowodami.

Gdzie składa się pozew o separację? 

Pozew o separację również składa się do Sądu Okręgowego. Pamiętajmy, że w Warszawie mamy dwa Sądy Okręgowe – jeden mieści się przy ulicy Poligonowej, zaś drugi przy Alejach Solidarności. Sąd Okręgowy wybiera się na podstawie waszego ostatniego miejsca zamieszkania. I czy na pewno w tym miejscu zamieszkania obecnie mieszkacie? W przypadku, gdy obie strony mieszkają w różnych miastach, składa się pozew w Sądzie Okręgowym odpowiednim dla miejsca zamieszkania strony pozwanej.

Jakie są opłaty od pozwu o separację?

Takie same jak w przypadku rozwodu. Od pozwu o separację pobiera się opłatę w wysokości 600 zł. Z mojej praktyki często wygląda tak, że na początku zaczynamy od separacji. Pamiętajmy przy tym, iż mija kilka miesięcy do momentu, kiedy Sąd wyznaczy rozprawę. A zatem ten czas oczekiwania na rozprawę jest bardzo dobrym momentem na przemyślenie naszej sytuacji.

Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt ????

Rozwód czy separacja? Adwokat do spraw rodzinnych radzi…

Najczęściej kończy się rozwodem. Wszystkie sprawy o separację, które prowadziłam, skończyły się finalnie rozwodem. Natomiast często jest tak, że jesteśmy nieprzygotowani do rozwodu. Chcemy żyć w nadziei i dać sobie jeszcze szansę. Zatem wybór w zakresie separacji jest odpowiedni. Zawsze mówię swoim klientom, że trzeba żyć zgodnie z własną intuicją. Wobec tego jeżeli intuicja podpowiada Ci “chcę składać pozew o separację”, to zrób to! Twój adwokat jest od tego, żeby zgodnie z twoją intuicją krok po kroku Cię przeprowadzić. Szukasz adwokata? Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Chcesz złożyć pozew o separację?

Dobry adwokat nie może narzucić Ci działań i powiedzieć: „Nie, separacja nie, niech od razu składa Pan pozew o rozwód!”. Uważam, że takie narzucenie decyzji jest nieodpowiednie. Jeżeli chcesz zacząć od separacji, zrób to.

Pamiętajmy również, że orzeczenie separacji obliguje sąd do orzeczenia, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Również w tym zakresie jest pewna strategia procesowa, o której nie chciałabym głośno mówić. Dlatego też jeżeli intuicyjnie czujesz, że powinieneś złożyć wniosek o separację, nie zwlekaj. Być może jeżeli uzyskasz orzeczenie separacji bez orzekania o winie, rozwiązanie małżeństwa przez rozwód będzie później łatwiejsze.

Chcesz umówić się na spotkanie – Zapraszam  – Kalendarz online 

Przeczytaj więcej:

Separacja

Rozwód – od czego zacząć

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48691512933

 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata