Rozwód a kredyt

Rozwód a kredyt. Co z kredytem podczas rozwodu? 

„Aż spłacę kredyt – wtedy Cię opuszczę”. Przysięga aż po grób nie ma znaczenia w dzisiejszych czasach, ale kredyt już tak. 

Wielu małżonków tkwi w związkach, bo łączą ich wspólny kredyt, dzieci, dom, mieszkanie, firma…

Pamiętaj – masz tylko jedno życie…

Warto o tym pomyśleć i przeżyć je tak, jak Ty tego chcesz. Tak, to istotne…

Nikt za Ciebie tego życia nie przeżyje… Moja mama mówi: „Marta, życie to nie bajka”. To prawda.

Chcesz wiedzieć o mnie więcej? ->  Jak pomagam – Moja osobista historia – Kontakt ????

Jako mająca wieloletnie doświadczenie adwokat potrafię dostrzec, że czasem rozwód jest konieczny. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że rozwód jest dla każdej ze stron ekstremalnie trudnym przeżyciem, jednak po pewnym czasie się to zmienia…

Jednak przejdźmy do rzeczy, czyli do kwestii kredytu.

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

Rozwód a kredyt – co jest ważne?

Sąd w sprawie o podział majątku nie interesuje się długami małżonków. Może tylko rozliczyć was wzajemnie, jeśli jedno spłacało wspólne długi po rozwodzie, a przed podziałem majątku.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy macie kredyt hipoteczny obciążający wasze wspólne mieszkanie czy dom. W takim wypadku sąd będzie się tym długiem interesował.

Reasumując: musimy walczyć w sądzie i przedstawiać dowody.

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Obciążenie hipoteczne ma wpływ na wartość nieruchomości.

Dla przykładu. Jeżeli mieszkanie jest warte 400.000 PLN, a zabezpieczony na niej hipotecznie kredyt wynosi 350 000  PLN, to wartość handlowa tego mieszkania może wynosić co najwyżej 50 000 PLN.

W sądzie ważna jest wycena nieruchomości, dlatego jeżeli macie kredyt hipoteczny, to istotną jest uwzględnienie tego w sprawie. 

Oczywiście znaczenie ma też realna wartość – dostaniesz połowę.

Gdyby obciążona nieruchomość została przyznana Tobie, sąd jednocześnie zobowiązałby Cię do spłaty na rzecz współmałżonka kwoty 50 000 PLN. 

Od 3 lat tylko Ty spłacasz kredyt?

Ważne, aby sąd w wycenie nieruchomości uwzględnił wartość kredytu z dnia ustania wspólności majątkowej, a nie z dnia orzekania. W innym wypadku, jeśli sprawa będzie trwała kilkanaście miesięcy, spłaconych w tym czasie pieniędzy nie odzyskasz.

Rozwód a kredyt

Ustalcie, czy ten z was, kto ma przejąć nieruchomość, będzie miał zdolność kredytową, żeby bank zgodził się przepisać kredyt tylko na niego.

Dlatego jeśli bank wyrazi zgodę poproście o promesę, w której bank zobowiąże się przepisać kredyt, jeśli pokażecie postanowienie sądu o podziale majątku wspólnego.

Tym sposobem po zakończeniu sprawy sądowej jedno z was będzie miało mieszkanie, a drugie czyste konto.

Więcej: Podział majątku po rozwodzie

Rozwód a kredyt – Co zrobić, żeby szybko podzielić majątek?

Ja polecam następujący schemat:

  1. Konsultacja u Adwokata
  2. Wycena nieruchomości (majątku) 
  3. Negocjacje z drugim małżonkiem
  4. Przedsądowe wezwanie do podziału 
  5. Plan podziału
  6. Umówienie notariusza
  7. W razie konieczności – w banku
  8. Dokonanie podziału 

Szybko i bez bólu. Można? 

Ostatnio ustanowiłam mój nowy rekord… w 5 dni! W poniedziałek przyjechał do mnie klient, pan Paweł, miał do mnie 300 km. Przyjęłam go w poniedziałek, a w piątek jechałam do niego, żeby wszystko załatwić u notariusza. Pięć dni później dokonaliśmy podziału. Naprawdę wszyscy byli szczęśliwi. 

Dlatego czasem eskalacja konfliktu zupełnie nie ma sensu. Poszukajmy rozwiązań… Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Sądowy podział majątku wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat sądowych (nawet do 1000 PLN) oraz kosztów opinii biegłych – specjalistów do szacowania wartości przedmiotów wchodzących w skład dzielonego majątku.

Koszty umownego podziału majątku są mniejsze, ale w przypadku gdy w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość lub spółdzielcze prawo do lokalu, umowa o podział majątku musi być zawarta w formie aktu notarialnego, a to pociąga za sobą koszty notariusza.

Ustalenie składu i wartości majątku wspólnego to jedna z najważniejszych czynności, która Cię czeka. Twoje ustalenia będą przydatne przy przygotowaniu wezwania, ale także wtedy, gdy zdecydujesz się wystąpić na drogę sądową. Dlatego postaraj się przygotować zestawienie najdokładniej, jak tylko potrafisz.

Oprócz składu i wartości majątku wspólnego zaproponuj, które składniki majątku mają przypaść na Twoją wyłączną własność, a które powinien Twoim zdaniem otrzymać „przeciwnik”.

 

Więcej:

Jakie są najważniejsze rzeczy przy rozwodzie?

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

????e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata