Rozwód – od czego zacząć?

Rozwód – od czego zacząć? W tym artykule przedstawię krok po kroku, jak powinno wyglądać postępowanie rozwodowe.

  1. Decyzja
  2. Ułożenie planu
  3. Znalezienie dobrego prawnika do rozwodu
  4. Sprawdzenie swoich możliwości
  5. Spis aktywów
  6. Przeanalizowanie sytuacji z dobrym prawnikiem
  7. Zaproponowanie planu rozwodu
  8. Sporządzenie dokumentów
  9. Mediacja rozwodowa
  10. Wprowadzenie zmian w życie
  11. Przygotowanie dzieci
  12. Rozwód

Tym wszystkim zajmie się dobry prawnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten proces. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

 

Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt ????

Rozwód – od czego zacząć? Czy to prawda, że jest moda na rozwody?

Ja myślę, że jesteśmy coraz bardziej świadomi swojego szczęścia. W związku z rozwojem osiągamy świadomość, dzięki której jesteśmy w stanie osiągnąć szczęście i powiedzieć otwarcie czy jesteśmy z kimś szczęśliwi czy nie. Nie uważam, że rozwody są modne to ludzie są bardziej świadomi i o pewnych rzeczach po prostu nie boją się już mówić. Kiedyś, mimo że ludzie już nie żyli ze sobą, formalnie większość nie chciała rozwodu. Teraz jesteśmy bardziej świadomi, wobec czego łatwiej nam podejmować w tym obszarze decyzje. Jeżeli czeka Cię podjęcie decyzji o rozwodzie, musisz wiedzieć, czego możesz się spodziewać. A zatem zacznijmy od początku.

Czytaj więcej: Jak napisać pozew o rozwód?

Jakie są etapy rozwodu i od czego zacząć?

Do niniejszego postu zainspirowała mnie rozmowa z moim klientem. Mieszka z żoną, która go zdradza. On bardzo kocha syna, jednakże ona bardzo często wyjeżdża, nie patrząc na dobro małoletniego dziecka. Mój klient nie wie, od czego zacząć, z uwagi na dziecko boi się podjęcia jakichkolwiek decyzji. Jednakże podczas rozmowy okazało się również, że mój klient bardzo dobrze zarabia, wobec czego żonie jest na rękę przedłużanie niniejszego postępowania. Małżonkowie nie mają niestety rozdzielności, a zatem wszystkie oszczędności, które odkłada mój klient, należą się również żonie.

Etapy rozwodu

Dlatego dobrze, że do mnie trafił. Podjęliśmy decyzję o potrzebie złożenia wniosku o rozdzielność majątkową przymusowo przez sąd. Jeżeli natomiast żona się na to nie zgodzi, będzie widać, jaki ma stosunek do mojego klienta. Uregulowanie kwestii majątkowej często bowiem świadczy o tym, czy faktycznie między małżonkami jest miłość czy też nie, czy to biznes. czy chodzi tutaj właśnie o osiągnięcie korzyści majątkowej. Wobec tego należy od samego początku kierować się swoją intuicją i ustalić strategię procesową. W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję. Dobry prawnik do rozwodu wie, jak duże znaczenie ma ułożenie właściwej strategii. Zatem najpierw trzeba pomyśleć, czego chcemy. Jednakże jeżeli okaże się, że nie jesteśmy przekonani do rozwodu, wówczas można się zastanowić, czego dalej oczekujemy. Być może musicie skorzystać z terapii małżeńskiej lub rozważyć separację.

Rozwód – od czego zacząć? Z winy czy bez? 

Jeżeli natomiast jest już decyzja w zakresie rozwodu, to musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: czy ma to być rozwód bez orzekania o winie, czy też z orzeczeniem winy partnera/ obojga małżonków? Kolejna bardzo ważna kwestia to sytuacja prawna związana z małoletnimi, czyli wspólnymi dziećmi, które nie osiągnęły osiemnastego roku życia. Sąd będzie oczekiwał od nas stanowiska w tym zakresie.

Rozwody a dzieci

Przede wszystkim trzeba ustalić, z którym rodzicem mają mieszkać małoletnie dzieci na stałe, jak mają wyglądać kontakty z drugim rodzicem po rozstaniu, jak będziecie wykonywać władzę rodzicielską, czy można w waszej sytuacji zastosować opiekę naprzemienną. Należy również ustalić, w jakiej kwocie rodzice będą partycypować w kosztach utrzymania małoletniego dziecka.

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Zgoda małżonków co do rozwodu

Gdy małżonkowie są zgodni co do zakończenia związku, dogadują się w sprawie wszystkich kwestii związanych z rozstaniem i wówczas mamy prostą sytuację. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż dobrze rokuje na przyszłość, a to ważne w szczególności, gdy macie dzieci. Zwykle kończy się na rozwodzie bez orzekania o winie. 

10 lat w sądzie?

Jednakże musimy pamiętać, iż są bardzo trudne sytuacje, gdy ludzie walczą przed sądem kilka lat. Kiedy przestaną walczyć w Sądzie Okręgowym w zakresie rozwodu, wówczas zaczyna się batalia sądowa dotycząca podziału majątku i kolejne pięć lat walki.

Dlatego zawsze mówię swoim klientom, że w pierwszej kolejności należy spróbować znaleźć porozumienie i uregulować wszystkie kwestie.

Szukasz adwokata? Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Pozew o rozwód

Zaczynamy od pozwu o rozwód. W przypadku porozumienia warto załączyć do pozwu odpowiednie dokumenty, które pokażą sądowi, że jesteście w tym obszarze zgodni i macie szansę zakończyć swój związek małżeński na jednej rozprawie. Dzięki temu sąd być może wyznaczy wam szybszy termin rozprawy.

W pozwie o rozwód należy określić istotne kwestie związane ze sposobem rozwiązania małżeństwa oraz kwestie dotyczące małoletnich dzieci. Często ludzie nie chcą podjąć decyzji o rozwodzie z uwagi na dobro małoletnich dzieci. Usiłują za wszelką cenę trzymać rodzinę razem, mimo że ta już dawno się rozpadła… Jednakże pamiętajmy: aby wnosić pozew o rozwód, musi nastąpić trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Co to znaczy? Otóż nie może być to chwilowy kryzys, taki nie jest wystarczającym argumentem i wobec tego powództwo może zostać uznane za zbyt wczesne.

 

 

Przeczytaj więcej:

Sprawa rozwodowa czy rozprawa rozwodowa?

Rozwód 2021

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Zadzwoń do Adwokata