Rozwód po 40-stce

Rozwód po 40-stce: Historia Marka -Czego boją się mężczyźni ?

Rozwód po 40-stce. Poznaj historię Marka, który jest przedsiębiorcą i ma dwójkę dzieci: 7-letniego syna Wojtka i 5-letnią córkę Wiktorię. Marek trafił do nas z polecenia swojego kolegi, któremu pomogliśmy podczas sprawy rozwodowej pół roku temu. Inna historia – ten sam lęk! Obawa mężczyzn przy rozwodzie dotyczy najczęściej tego, że stracą dzieci.

Czy rozwód po 40-stce jest częsty?

Jak wynika z moich statystyk większość ludzi, których rozwodzę jest po 40-stce. Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego. W 2021 r. statystyczny rozwodzący się mężczyzna miał ponad 42 lata, a kobieta ponad 40 lat. Największym lękiem dla ojców jest utrata dzieci. Nie należy się bać. Często klienci mówili – żona szantażuje że nie zobaczę dzieci – czy to jest możliwe ? Jeżeli będziesz miał dobrego prawnika on zabezpieczy twoje kontakty z dzieckiem – wiec nie obawiaj się.  A może należy przestać się bać – tylko należy działać i rozważyć żeby dziecko było przy ojcu. Tak jest to możliwe. Ale także mamy inne formy np. opieka naprzemienna. 

dziecko przy ojcu

Co zrobić, gdy żona szantażuje?

Marek jako ojciec miał bardzo duże obawy, że może stracić prawa do opieki nad dziećmi lub te prawa będą mocno ograniczone. Żona Marka groziła mu, że będzie chciała orzec jego winę w rozwodzie, odbierze mu dzieci i pozbawi praw rodzicielskich. To przykład szantażu emocjonalnego, który często towarzyszy procesom rozwodowym. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze te groźby są realizowane – często są one tylko „straszakami”.

Boisz się, że przegrasz?

Marek obawiał się, że przegrana w sprawie rozwodowej oznaczałaby wysokie alimenty. Ostatecznie rozwód został przeprowadzony bez orzekania o winie, a majątek został podzielony sprawiedliwie. Co ważne, Marek płaci 1500 zł miesięcznie alimentów na dwójkę dzieci, a nie 10 000 zł, jak się obawiał. Kluczem do tego rozwiązania był fakt, że dzieci przebywają po równo u obojga rodziców, co pozwoliło na równy podział kosztów ich utrzymania. Kiedy czeka cię rozwód rozważ również Jak zrobić rozdzielność majątkową, kiedy żona nie chce?

Czy mężczyżni boją się alimentów na żonę?

Alimenty na rzecz byłej żony mogą być przyznawane w dwóch głównych sytuacjach: z powodu niedostatku oraz z powodu pogorszenia sytuacji majątkowej po rozwodzie.

Te dwa rodzaje alimentów wynikają z różnych przesłanek i mają na celu zapewnienie wsparcia finansowego byłemu małżonkowi w trudnej sytuacji życiowej. Ich przyznanie jest możliwe również w kontekście rozwodu z winy jednej ze stron.

  • Alimenty z powodu niedostatku: Przyznawane, gdy były małżonek nie jest w stanie samodzielnie utrzymać się ze względu na swoją sytuację życiową i finansową. W takim przypadku nie jest konieczne wykazywanie, że rozwód pogorszył sytuację materialną wnioskodawcy. Istotne jest jedynie, że osoba ubiegająca się o alimenty znajduje się w stanie niedostatku, czyli nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych.
  • Alimenty z powodu pogorszenia sytuacji majątkowej po rozwodzie: Dotyczą sytuacji, gdy rozwód bezpośrednio prowadzi do pogorszenia sytuacji materialnej jednego z małżonków. Alimenty te są przyznawane, gdy rozpad małżeństwa wpływa na zmniejszenie standardu życiowego byłego małżonka, który wcześniej korzystał z wyższego poziomu życia. Przy ocenie takiej sytuacji sąd może wziąć pod uwagę m.in. wspólnie nabyte majątki, styl życia podczas trwania małżeństwa czy wkład w budowanie wspólnego dobrobytu.

W kontekście rozwodu z winy jednej ze stron, polskie prawo przewiduje, że alimenty mogą być przyznawane także w sytuacji, gdy rozwód został orzeczony z winy jednego z małżonków.

Pamiętajmy, że wina przy rozwodzie nie jest bezpośrednim kryterium decydującym o przyznaniu alimentów, a raczej kontekstem, który może mieć wpływ na rozstrzygnięcie sądu dotyczące sytuacji finansowej stron. Sąd analizuje przede wszystkim sytuację materialną i życiową obu byłych małżonków, ich potrzeby oraz możliwości zarobkowe.

Oto pięć ważnych rzeczy, które mężczyźni powinni wziąć pod uwagę:

  1. Opieka nad dziećmi i prawa do nich – Kwestie dotyczące opieki nad dziećmi są często jednym z najbardziej emocjonalnych aspektów rozwodu. Ważne jest, aby mężczyźni aktywnie uczestniczyli w ustalaniu warunków opieki, dostępu do dzieci oraz ich wychowania. Należy dążyć do ustalenia harmonogramu wizyt, który będzie służył najlepiej interesom dzieci, a także pozwoli na utrzymanie silnej więzi ojcowskiej.
  2. Alimenty i wsparcie finansowe – Decyzje dotyczące alimentów na dzieci oraz ewentualnie byłego małżonka mogą mieć znaczący wpływ na finanse. Ważne jest, by zrozumieć swoje obowiązki, a także możliwości odwołania się od zbyt wysokich wymagań finansowych. Warto skonsultować się z prawnikiem, aby uzyskać jasny obraz swojej sytuacji finansowej po rozwodzie.
  3. Podział majątku – Podział wspólnie nabytego majątku może być skomplikowany i wymaga sprawiedliwego rozwiązania. Należy dokładnie rozważyć, jak podział ten wpłynie na przyszłe finanse i możliwości życiowe. Ważne jest, aby mieć dokładną dokumentację majątku, długów i aktywów, co ułatwi proces ich podziału.
  4. Zmiany w testamencie – Póki trwa małżeństwa mimo rozwodu twoja żona jest spadkobiercą. 
  5. Wsparcie emocjonalne i zdrowie psychiczne 

Brad Pitt – rozwód po 40-stce

Rozwody dotyczą też znanych i lubianych celebrytów. Znany gwiazdor był związany z aktorką Jennifer Aniston. Para cieszyła się wieloma sukcesami, ale ich małżeństwo skończyło się po pięciu latach. Plotki mówiły, że powodem rozstania był romans aktora z Angeliną Jolie na planie filmu „Pan i Pani Smith”. Kolejne małżeństwo Pitta przetrwało dwa razy dłużej niż to z Aniston. Na początku żadne z nich nie dzieliło się kulisami rozstania, ale po czasie do mediów zaczęło wyciekać coraz więcej informacji. Sam Pitt określił małżeństwo z Angeliną Jolie „piekłem”. Rozwiedli się w 2005 roku, gdy aktor miał 42 lata.

Rozwód po 40-stce. Dlaczego warto walczyć?

Jaki rodzaj rozwodu Cię czeka ? Rozwód za porozumieniem stron na jednej rozprawie. Wróćmy do naszego klienta – Po rozwodzie Marek kontynuował rozwijanie swojej firmy i zaczął podróżować, korzystając z nowo odnalezionej wolności. Jako Adwokat do rozwodu często dostaje po latach wiadomości „z podziękowaniem”. Ta historia pokazuje, że nawet w trudnych sytuacjach, takich jak rozwód, można znaleźć pozytywne aspekty i nowe możliwości do rozwoju osobistego. Bardzo często jestem dumna ze swoich klientów, podziwiam ich walkę o siebie.

Rozwód po 40-stce może być trudnym doświadczeniem, ale historia Marka pokazuje, że można go przejść z godnością i zacząć od początku. Nie będę ukrywać, rozwód kosztuje dużo emocji. Możesz potrzebować wsparcia zarówno bliskich, jak i profesjonalistów.

Rozwód to bardzo ciężki czas. Ale najważniejsze to mieć dobry plan na to, jak go przejść. Dlatego jeżeli czeka Cię sprawa o rozwód, koniecznie skonsultuj się z doświadczonym adwokatem. Każda sytuacja jest inna i dlatego należy wszystko dokładnie przeanalizować.

Przykładowe pytania FAQ, które mogłyby się pojawić:

  1. Czy mogę stracić dzieci w wyniku rozwodu?
    • W obawach o utratę kontaktów z dziećmi, ważne jest, aby mieć dobrego prawnika, który pomoże w ustaleniu odpowiedniego harmonogramu wizyt oraz zabezpieczy prawo do opieki nad dziećmi.
  2. Jakie alimenty na żonę mogą mnie dotyczyć po rozwodzie?
    • Alimenty na rzecz byłej żony mogą być przyznawane z powodu niedostatku lub pogorszenia sytuacji majątkowej po rozwodzie. Decyzje dotyczące alimentów są zależne od indywidualnej sytuacji obu stron i mogą być ustalane również w przypadku rozwodu z winy jednej ze stron.Rozwód a alimenty Adwokat
  3. Co należy zrobić po rozwodzie w kwestii dokumentów prawnych?
    • Po rozwodzie należy zaktualizować ważne dokumenty prawne, takie jak testament, pełnomocnictwa, polisy ubezpieczeniowe, aby odzwierciedlić zmienione okoliczności życiowe. Jest to istotne, aby upewnić się, że beneficjenci i upoważnione osoby są zgodne z nową sytuacją.

Z poważaniem, 

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie
  Kalendarz 

Opublikowano w: Historie rozwodowe, rozwód. Tagi: , , , , , , , .