Chcesz w zgodzie zakończyć małżeństwo?

Chcesz rozwodu z żoną i zakończyć ten etap?

Najlepiej, żeby rozwód był szybki i zakończyło się wasze małżeństwo na jednej rozprawie?

Mieszkaliście w Pruszkowie, w  Piasecznie lub w Piastowie? Czy Twój rozwód będzie odbywał się w Warszawie ?

Tak, w Warszawie – niektórzy mówią Sąd rozwodowy – https://bip.warszawa.so.gov.pl

Pamiętaj, iż również warto uzyskać dostęp do swojej sprawy online https://portal.waw.sa.gov.pl/#/login 

Czy jest możliwy rozwód na pierwszej rozprawie?

Odpowiedź brzmi oczywiście, że tak. Jednak musimy pamiętać iż żona musi również chcieć ugodowo zakończyć wasze małżeństwo. Jeżeli natomiast będzie eskalacja konfliktów między wami to na pewno na jednej rozprawie się nie zakończy. Zacznijmy od początku: jak zdefiniowany rozwód i kiedy można go uzyskać. 

Orzeczenie rozwodu jest możliwe tylko i wyłącznie poprzez sąd. Nie ma żadnej na drogi na skróty. Sam adwokat nie wystarczy do tego, aby szybko rozwiązał w Kancelarii wasze małżeństwo. Nawet najlepszy adwokat rozwodowy w Pruszkowie, czy w Warszawie, tego nie uczyni. 

Niemniej jednak adwokat może być bardzo pomocny i może państwu ułatwić cały proces rozwodowy gdyż nawet może być taka sytuacja że nie odbędzie się żadna rozprawa w Sądzie. Jednakże to wszystko zależy od tego jak między wami wygląda sytuacja. 

Ile trwa sprawa rozwodowa w Pruszkowie?

Aby sąd mógł orzec rozwód musi nastąpić zupełny rozkład pożycia. Zupełny rozkład pożycia oznacza iż ustały wszystkie więzi małżeńskiej.

Zdarzają się sytuacje, kiedy mąż występuje o rozwód i chcę szybko rozwodu zaś żona powołuje się na to że wciąż są więzi – gospodarcze, gdyż wciąż mu gotuje i pierze ubrania. I co wtedy co w takich sytuacjach robi sąd? 

Takich sytuacjach Sąd ma obowiązek zbadać, czy ustały między wami więzi jeżeli są między wami więzi a zatem fizyczna czyli współżycie, emocjonalna duchowa czy uczucie,  więź gospodarcza czyli prowadzenie wspólnie gospodarstwa domowego to Sąd z pewnością nie rozwiąże waszego małżeństwa gdyż twierdzi iż nie nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego.  Dobry adwokat wszystko załatwi? Dobry adwokat a nawet najlepszy Adwokat do spraw rozwodowych  „nie załatwi „.

Dodatkowo, aby sąd by mógł orzec o rozwodzie musi nastąpić trwały rozkład pożycia i zdecydowanie 

Wasze małżeństwo nie może mieć szans na dalsze odbudowanie więzi. Natomiast jeżeli stwierdzicie, iż jedna z was bardzo kocha i chce ratować zaś drugi Małżonek potwierdzi że widzi również szanse na ratowanie małżeństwa to najprawdopodobniej Sąd nie rozwiąże Waszego małżeństwa. 

Historia rozwodu z Warszawy

Opowiem wam historię „Pani Doktor z Warszawy”  która ma dwoje dzieci i z uwagi na wiarę nie chciała orzec rozwodu, zaś mąż złożył pozew o rozwód i chciał jak najszybciej rozwiązać ich małżeństwo. Ze względów religijnych i z uwagi na dobro małoletnich dzieci pani doktor utrudniała proces rozwodowy przez cztery lata. 

Dlatego też są możliwości, że jeżeli jedna osoba nie będzie chciała rozwiązać małżeństwa to znajdzie sposoby na to aby utrudniać.On był prezesem banku zarabiał bardzo dobrze i chciał ułożyć sobie życie na nowo, chciał zbudować nową rodzinę zaś żona pani doktor nie pozwoliła mu odejść przez cztery lata gdyż cały czas twierdziła że bardzo go kocha i nie ustały między nimi więzy.

Zdarzało się że mówiła również nieprawdę przed sądem stąd też dosyć długo to trwało. Na początku myślał, że poradzisz sobie sam, dopiero po dwóch latach i po trzech rozprawach ustanowił pełnomocnika, który się specjalizuje w sprawach rozwodowych i dzięki temu pomogliśmy mu zakończyć ich małżeństwo. Stąd też nie zawsze wygląda tak pięknie jak na filmach amerykańskich nieraz strony z uwagi na różne czynniki mają interes w tym aby utrudniać proces rozwodowy. 

Jak zadbać o dzieci przy sprawie rozwodowej?

Dla przykładu, kiedy są małoletnie dzieci to oprócz samego rozwodu sąd rozstrzyga kwestię związane z dziećmi a zatem w takich sytuacjach dochodzi dodatkowo z fur zakresie alimentów kontaktów oraz sposobu wykonywania władzy. 

Często również zdarza się, że mężczyzna nie chce rozwodu gdyż nie chce opuścić małoletnich dzieci. Często mówi się, że matka na pewno dostanie dzieci a ojciec nie będzie miał żadnych praw. Mężczyźni bardzo boją się tego co zdarzy się po rozwodzie. Boją się tego czy będzie kontakt z dziećmi, jeżeli tak to jak będzie wyglądał ten kontakt. Często to obawy powodują, że małżeństwa trwają bardzo długo w związku małżeńskim i jednak nie dochodzi do rozwiązania ich małżeństwa. 

Dopiero kiedy już dwie strony nie mają sił i nie mają ochoty na jakiekolwiek rozmowy to być może znajdują porozumienie i szukają sposobu, aby rozwiązać ich małżeństwo. Wtedy też stają przed pytaniem czy rozwód z orzeczeniem o winie czy bez rzygania o winie?

Czytaj więcej: Opieka naprzemienna a prawo do opieki na dzieckiem

 

Najczęstsze błędy popełniane podczas sprawy rozwodowej

  • Walka o dzieci 
  • Pragnienie zemsty
  • Osoba trzecia w związku –Błędem jest, kiedy zaczynasz spotykać się z inną osobą w czasie, kiedy jeszcze definitywnie* nie zakończyło się Twoje małżeństwo.
  • Walka o najniższe alimenty 
  • Brak dowodów albo dowody które mogą zostać uznane za niewiarygodne.
  • Walka z małżonkiem – wysyłanie donosów na współmałżonka do instytucji, naruszanie dóbr osobistych
  • Kłamstwa przed Sądem

 

Co zrobić, gdy żona składa pozew o rozwód?

Jeżeli jesteś ojcem i boisz się alimentów z uwagi na fakt, iż dużo zarabiasz to uważaj. Rozważ czy nie warto samemu pierwszemu złożyć pozew i przedstawić realne koszty utrzymania dzieci. Dlatego że często zdarza się, że żona składa pozew o rozwód wskazuje, iż rodzina żyła na bardzo wysokim standardzie oraz wnosi o wysokie Alimenty i prosi o zabezpieczenie wysokich alimentów. 

W sytuacji, kiedy jest wniosek o zabezpieczenie alimentów – to sąd robi to w pierwszej kolejności i z pewnością wyda takie postanowienie. Dlatego też proszę abyś przemyślał to, jeżeli czeka Cię rozwód czy nie warto pierwszemu złożyć pozew o rozwód żeby uniknąć później sytuacji iż otrzymasz postanowienie o zabezpieczenie alimentów w wysokości która jest niesatysfakcjonujące dla ciebie. 

Postanowienie w sprawie alimentów – co robić?

Oczywiście jest możliwość po wydaniu takiego postanowienia o zabezpieczeniu, aby składać wniosek o uzasadnienie postanowienia i wskazujemy czy w całości, czy w części. A później, kiedy otrzymamy uzasadnienie i zapoznamy się z treścią uzasadnienia to należy bardzo skrupulatnie przeanalizować słowa które są tam zawarte. 

Należy zwrócić uwagę na to co sąd ustalił, czyli na stan faktyczny jaki sąd ustalił. To jest podstawa do składania zażalenia Na niniejsze postanowienie – Obecnie składa się zażalenie do składu trzyosobowego tego samego sądu.

Musimy pamiętać, iż postanowienie w zakresie alimentów jest cały czas w mocy, póki Sąd nie zmieni postanowienie. Dlatego też należy uważać na Sąd gdyż może nas rozstrzygnięcie zaskoczyć. Bardzo często zdarzają się sytuacje, gdzie osoby są niezadowolone z rozstrzygnięcia. 

Stąd też nawet 100 adwokatów do rozwodu, najlepszych prawników, bardzo dobrych prawników z prawa rodzinnego, najdroższych prawników, najlepszych prawników nie pomoże, kiedy sąd rozstrzygnie niekorzystnie zaś postępowanie odwoławcze trwają. 

Tak ponieważ postanowienie dotyczące alimentów jest wykonalne z dniem wydania postanowienia zaś Postępowanie odwoławcze czy to zażalenie czy też Apelacja wszystko to wiąże się z czasem. Oczywiście możemy wnosić, aby uwzględnić nasze żądania z datą wsteczną, jednakże musimy wiedzieć, iż nie jest to zawsze takie proste i łatwe..

Czytaj więcej: Alimenty – prawa ojca płacącego alimenty

Jak odwołać się od postanowienia sądu?

W pierwszej kolejności wskazujemy w jakiej części chcemy złożyć zażalenie czy w całości, czy w części czy zgadzamy się z jednym z punktów czy też wszystko nam nie pasują. To trzeba w sposób profesjonalny opisać. Dalszej kolejności należy złożyć zarzuty, czyli zarzuty z tym z czym się nie zgadzamy i nie rozumiemy dlaczego tak Sąd postanowił. We wnioskach końcowych należy wskazać co tak naprawdę chcemy i żądamy. 

Prawa ojca do dziecka a sprawa rozwodowa.

Zastanawiamy się jakie prawa ma ojciec do dziecka i czy w ogóle ma prawa? 

Często ojcowie szukają pomocy w Internecie bądź w środowisku gdzie mogą uzyskać pomoc. Chcą być traktowani na równi z kobietami oraz chcą mieć takie same prawa do dziecka jak kobiety. Stąd też szukają pomocy, gdzie pełnomocnicy pomogą im bronić ich praw przed Sądem.

Często ojciec nie godzi się na to, aby ograniczyć mu kontakt z dzieckiem. Dlatego też szukają pomocy u specjalistów aby poznać swoje prawa. Czy faktycznie tak jest że ojcowie są dyskryminowani przez Sąd? Należy się nad tym zastanowić jednakże uważam że zdecydowanie kiedy jesteś mężczyzną twoje prawa muszą być chronione trzy razy bardziej

Jeżeli chcesz, aby dziecko zostało z tobą to musisz też zdobyć odpowiednie dowody wskazujące na to co będzie najlepsze dla dziecka. Dla przykładu jeżeli chcesz aby dziecko zamieszkało z tobą a dziecko twoje również chce zamieszkać z tobą zaś żona bądź matka dziecka chce walczyć….

Trzeba przygotować na walkę przed sądem. Dlatego też, jeżeli jesteś ojcem chcesz aby dziecko zostało z tobą to musisz przedstawić tą sytuację – musisz zabrać dowody że jesteś dobrym rodzicem oraz że dziecko chce mieszkać z tobą. 

Pamiętaj, że dobro dziecka jest najważniejsze i może się zdarzyć tak że Sąd będzie chciał poznać zdanie dziecka. Może również dojść do badań przez specjalistów którzy badają sytuację rodzinną

Aby wychowywać dzieci po rozstaniu rodziców trzeba to dobrze przygotować i zaplanować. I oczywiście że jest konserwatywne myślenie w Polsce już najczęściej dzieci zostają z matką jednakże w praktyce tak to nie wygląda. I wszystko to zależy. Przede wszystkim od tego i jaki jest nasz cel. Dlatego też warto walczyć o dzieci kiedy faktycznie widzimy sens tego aby dzieci były z nami.

Czytaj więcej: Opieka naprzemienna a prawo do opieki na dzieckiem

Jak przeprowadzić sprawę rozwodową, gdy żona zdradziła?

Kiedy żona zdradziła zastanawiamy się czy walczyć i zastanawiamy się nad tym że chcemy aby sąd przyznał rację nam że winę za rozpad pożycia ponosi żona. Jednakże musimy wiedzieć, jak wygląda to w praktyce i jakie jest orzecznictwo Sądu. I przede wszystkim musimy wiedzieć po co nam dochodzenie winy. Sytuacja niekiedy wygląda tak że zmierzamy się z trudnościami w realizacji Swoich planów. Chcemy, żeby wszystko było tak jak tego chcemy jednakże tak w życiu nie ma. Dlatego też musimy na początku wiedzieć jak może się skończyć sprawa Sądowa i jakie szanse mamy na wygraną. Oczywiście możemy uzyskać rozwód z wyłącznej winy jednakże musimy wiedzieć że może się zdarzyć tak że mimo to że żona zdradziła to może się rozwód zakończyć z winy obu stron gdyż również sąd spojrzy na twoje zachowanie.

Żona chce rozwodu z mojej winy. Czy mam się do tego przyznać?

Często przychodzą do mnie mężczyźni, którzy boją się tego co spotkaj w sprawie rozwodowej, gdyż znają swoją żonę a żona chce bardzo walczyć. Walczy o dzieci,  o majątek oraz chce udowodnić winę. Pytanie zasadnicze czy bać się tego i czy przyznać się do tego że się zawiniło w tym małżeństwie ? Mmmm….odpowiedź jest trudna gdyż zależy od stanu faktycznego sprawy. Należy spojrzeć na waszą sytuację indywidualnie i ocenić waszą sytuację z perspektywy lat. Co się działo w tym małżeństwie, że doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego. 

Czytaj więcej: Żona chce rozwodu mojej winy.

Na co musi uważać mężczyzna?

Na żonę! I oczywiście wszystko zależy od materiału dowodowego, w praktyce często zdarza się że mężczyźni przegrywają sprawy rozwodowe dlatego że nie dostarczają wystarczająco dużo materiału dowodowego. Aby sąd mógł spojrzeć na waszą sytuację to musi mieć dowody ws. Jednakże Sąd nie ma mocy – aby sam zdobyć te dowody.

Czy przy rozwodzie muszę dostarczyć bilingi?

Oczywiście są instrumenty prawne, aby zdobyć dowody dla przykładu można skierować wniosek do sądu, aby zobowiązał stronę do dostarczenia bilingów, wyciągów z kont na dane okoliczności. Dla przykładu jeżeli wiemy że jedna ze stron prowadziła przez telefon bardzo dużo rozmów dla przykładu żona rozmawiała z kochankiem jednakże nie mamy dostępu do bilingów. To możemy Wysoki Sąd poprosić aby kierował do niej zobowiązanie. Dlatego też dzięki temu możemy uzyskać dostęp do bilingów które wskażą, czy prawdą jest ta okoliczność. Taka sytuacja również ma miejsce, kiedy chcemy poznać historię rachunku bankowego. 

Sposobów jest kilka. 

Jednakże co do zasady jest możliwość aby skierować taki wniosek do sądu aby to on ją zobowiązał do ujawnienia bilingów za ostatni okres dla przykładu – do przedłożenia bilingów z rozmów telefonicznych za ostatni rok.  Tutaj podajemy okoliczność którą chcemy udowodnić.

Dla przykładu twierdzimy, iż żona ma kochanka i była z nim w hotelu i zapłaciła kartą  stąd też prosimy o wyciągi z konta. 

Żona złożyła apelację

Co zrobić, gdy żona złożyła apelację? Sytuacja może zupełnie się odwrócić. Jeżeli wyrok został wydany jednak że jest nieprawomocny to tak naprawdę nie możemy być niczego pewni. Ponieważ w postępowaniu apelacyjnym wszystko może się zmienić…. Niekiedy rozstrzygnięcie  jest nie do zaakceptowania dla obojga bądź jednego z byłych małżonków. Stąd też mamy możliwość – Odwołanie od wyroku rozwodowego. Najczęściej sporządza się Apelację kiedy jest rozstrzygnięcie w zakresie winy. Orzeczenie o winie, poza tym, że wskazuje który z małżonków przyczynił się do rozpadu małżeństwa, ma także wpływ na ewentualny obowiązek alimentacyjny rozwiedzionych małżonków.

Odpowiedź na apelację rozwodową

Dlatego też jeżeli została złożona Apelacja od wyroku rozwodowego to należy sporządzić odpowiedź na apelację. I zająć stanowisko w sprawie. Z mojej praktyki wynika, że zdarzają się sytuacje i to dość często że w sądzie pierwszej instancji nie jest zauważony problem małżeński zaś Sąd skupia się tylko na jednym problemie i nie bada całokształtu sytuacji. Stąd też często zdarza się że są to Apelacyjny zmienia wyrok rozwodowy pierwszej instancji. Z mojego doświadczenia wynika, że dość często  Sąd Apelacyjny zmienia wyrok w zakresie winy i stwierdziła –  iż dwie strony przyczyniły się do rozpadu pożycia małżeńskiego i obydwie ponoszą winę za rozpad pożycia.

Żona odwołała się od wyroku rozwodowego – walcz do końca

Dlatego też jeżeli żona złożyła apelację od wyroku rozwodowego to należy w sposób skrupulatny przygotować się do odpowiedzi i zająć stanowisko w sprawie. W pierwszej kolejności należy przeanalizować wszystkie dokumenty które znajdują się w sprawie i zlokalizować problem a później zastanowić się jakie błędy popełnił Sąd pierwszej instancji. A zatem jeżeli nie zgadzamy się z sądem pierwszej instancji i nie jesteśmy zadowoleni z wyroku, który wydał sąd pierwszej instancji w tym przypadku Sąd Okręgowy – to czeka nas Apelacja 

Apelacja rozwodowa 

Apelację od wyroku rozwodowego składamy w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem. Dlatego też niezbędne jest abyśmy takie uzasadnienie w sprawie posiadali. A zatem jeżeli jesteśmy niezadowoleni z wyroku to powinniśmy złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku i poznać argumentację sądu pierwszej instancji. Na podstawie tego można powiedzieć i napisać apelację oraz wskazać jakie błędy Sąd pierwszej instancji popełnił.  Dla przykładu – pominął wszystkie istotne dowody ws. Nie uwzględnił w ogóle przesłuchania stron. Dodatkowo być może uznał za niewiarygodne zeznania świadków? Dodatkowo nie uwzględnił dochodów które zostały w niniejszej sprawie załączone. Jeżeli wyrok nie zadowala cię – musisz składać apelacje. 

Zadzwoń do Adwokata