Rozwody

Rozwody. ????????????‍⚖Aby móc przystąpić do procesu rozwodowego, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Ustalenie planu krok po kroku jest niesamowicie istotne przy rozwodzie. Błędy, które mogą zaistnieć w niniejszym procesie, mogą niestety być dla nas bardzo niekorzystne.

Rozwody – Na co uważać?

  1. Akt oskarżenia – za znęcanie
  2. Komornika – z uwagi na wyrok w zakresie alimentów
  3. Niekorzystne rozstrzygnięcia w Sądzie
  4. Pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej
  5. Twoje winy w rozpadzie małżeństwa
  6. Alimenty na rzecz żony
  7. Wysokie alimenty na rzecz dzieci

Kim jestem? Jak pomagam?

Nazywam się Marta Wnuk i jestem adwokatem. Od kilku lat specjalizuję się w prawie rodzinnym, a w szczególności udzielam pomocy w rozwiązywaniu małżeństw. Pomagam mężczyznom (i nie tylko) przejść przez spory sądowe z zakresu prawa rodzinnego. Jak chcesz mnie poznać, zapraszam do odwiedzenia moich stron w serwisach społecznościowych (YouTube, Facebook, inne). Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt ????

Dzielę się i szerzę wiedzę – w szczególności mężczyznom jest ona potrzebna!!! Czy są dyskryminowani przez Sąd? Osobiście uważam, że czasem po prostu nie chronią się przed zagrożeniem.

Rozwody – Historia 

Do niniejszego wpisu zmotywowało mnie dzisiejsze zdarzenie w sądzie. Otóż mój klient zgłosił się do mnie z informacją, że żona założyła sprawę o rozwód i za kilka dni odbędzie się pierwsza rozprawa. Jak się okazało, Sąd wydał już postanowienie w zakresie zabezpieczenia roszczenia alimentacyjnego i zobowiązał go do płatności wysokości 6000 zł.

Mój klient o tym wcześniej nie wiedział. Sąd wyznaczył posiedzenie w celu rozstrzygnięcia kwestii związanych z zabezpieczeniem kontaktów. Innymi słowy, Sąd nie planował rozwiązać małżeństwa na jednej rozprawie. 

Ku mojemu zdziwieniu, pełnomocnik drugiej strony nie chciał porozumienia pomimo tego, że strona powodowa wyraziła taką wolę. Zatem zarówno mój klient, który został pozwany, jak i powódka, chcieli dojść do porozumienia, jednak jej pełnomocnik eskalował konflikt. Okazało się, że tak naprawdę jedyną sporną rzeczą w tym procesie jest wysokość alimentów, zaś my wystąpiliśmy z propozycją porozumienia w tym zakresie. Powódka pisała SMS-y do mojego klienta, wyrażając chęć ugodowego zakończenia sprawy, jednakże była hamowana przez swojego pełnomocnika. Dlaczego niektórzy pełnomocnicy eskalują konflikt? Czy chodzi o kwestie finansowe, albo chęć wykazania się przed swoim klientem? Przecież tak naprawdę chodzi tu o Was: mając dzieci, nawet po rozwodzie będziecie obecni w swoim życiu. 

Rozwody – Co z dziećmi?

Jako rodzice zawsze będziecie złączeni opieką nad dziećmi, wobec czego uważa, że zawsze trzeba dążyć do porozumienia i zakończyć małżeństwo na jednej rozprawie. Nie jestem w stanie zrozumieć pełnomocników, którzy manipulują jedną stroną. Strasząc i eskalując konflikt, niszczą tym samym dobre relacje między małżonkami. To, że ludzie chcą rozwiązać małżeństwo nie jest równoznaczne z tym, że muszą być wrogami. Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy pełnomocnicy starają się nastawić małżonków przeciwko sobie i sprowokować między nimi poważny konflikt!!! Zastanów się więc, komu powierzasz swoją sprawę.

Chcesz się rozwieść? Od czego zacząć?

Zatem zacznijmy od początku. Rozwodzisz się i szukasz pomocy prawnej? Zastanawiasz się jak wybrać właściwego pełnomocnika? Nie wiesz, od czego zacząć?

Przechodząc przez ten trudny etap, jakim niewątpliwie jest rozwód, warto mieć u boku dobrego adwokata.

Dzięki profesjonalnemu pełnomocnikowi będziesz mógł przewidzieć pewne sytuacje. Dzięki swojemu doświadczeniu i znajomości przepisów prawa rodzinnego, adwokat może bezboleśnie przeprowadzić Cię przez wszystkie etapy rozwodowe, jednocześnie dbając na pierwszym miejscu o Twój interes. W związku z tym istotne jest, aby dokonać właściwego wyboru.

Oczywiście stres jest nieodłącznym elementem każdego procesu. Czasem rozwodu po prostu nie da się uniknąć, nikt też go na początku nie planuje. Dlatego tak bardzo podkreślam znaczenia posiadania dobrego pełnomocnika, który będzie umiał spojrzeć na Waszą sprawę z szerszej perspektywy: zastanowić się nad podziałem majątku, wysokością alimentów, czy ustalaniem kontaktów z dziećmi. 

Rozwody – Jaki adwokat do sprawy o rozwód?

Poruszane wyżej kwestie mają naprawdę duże znaczenie, dlatego też wybór właściwego adwokata do rozwodu jest niezwykle istotny, zwłaszcza wtedy, kiedy sprawy się komplikują. 

Niestety, małżonkowie niekiedy sami utrudniają swoją sytuację, ponieważ nie znają podstawowych zasad, którymi rządzi się proces rozwodowy. Czasami, gdy dochodzi do sporu w zakresie alimentów, strony nie są świadome metod, które są preferowane przy procesie rozwodowym. 

Mając u swego boku dobrego adwokata będziesz pewny, że ten zabezpieczy Twoje interesy. Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Istotne jest również, aby pomiędzy Toną a pełnomocnikiem była, jak ja to nazywam, „dobra energia”. Zawsze preferuję, aby najpierw się spotkać, porozmawiać i po prostu wzajemnie się poznać. Dlatego tak ważne jest, abyś dobrał pełnomocnika zgodnie z własną intuicją, gdyż możesz się z nim związać na lata. Oczywiście znaczenie ma również to, w jakim stylu będzie przeprowadzony Twój rozwód. Stąd trzeba przemyśleć, czy metody i podejście danego adwokata będą Ci odpowiadały.

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

Rozwody i finanse – O czym musisz pamiętać

W pierwszej kolejności trzeba zaplanować bezpieczeństwo finansowe. Należy wspólnie przeanalizować wszystkie kwestie związane z finansami. W szczególności jest to istotne w przypadku mężczyzn, gdyż mogą zostać obciążeni wysoką kwotą alimentacyjną. Zdarzają się przypadki, że mężczyźni byli tego nieświadomi, gdyż nie doszła do nich korespondencja… Często dochodzi również do niezrozumiałych sytuacji w sądzie. Jako mężczyzna musisz pamiętać, żeby dołożyć należytej staranności i zadbać o swoje interesy. Dlatego tak ważne jest złożenie pozwu o rozwód jako pierwsza ze stron, aby dzięki temu móc przedstawić przed sądem odpowiednie argumenty.

Podczas spotkania z adwokatem do rozwodu pamiętaj, aby w pierwszej kolejności poruszyć kwestie finansowe: przeanalizować swoją sytuację, Wasz majątek oraz oczywiście porozmawiać o kosztach związanych z samym prowadzeniem sprawy. W przypadku zainteresowania współpracą ze mną możesz skontaktować się pod podanym poniżej numerem, a ja wówczas przedstawię ofertę cenową.

Rozwód? Bez strategii ani rusz

Ustal strategię działania. Rozwód to bardzo trudny czas pod względem emocjonalnym, dlatego tak ważne jest zaangażowanie stron w sprawę rozwodową. Doświadczony adwokat opracuje z Tobą optymalną strategię działania. Jako uczestnik tego procesu musisz wiedzieć krok po kroku co może się zdarzyć. Dlatego zawsze powtarzam, że strategia procesowa jest bardzo ważna. Niezwykle istotne jest, aby część działań została podjęta niezwłocznie, w szczególności w skomplikowanych sprawach, gdzie liczy się czas. Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Rozwody i alimenty – Jak się zabezpieczyć?

Jako ojciec musisz uważać. Nic tak nie dzieli ludzi jak pieniądze. Wobec czego, aby zabezpieczyć swoje interesy, musisz w tym obszarze podjąć się odpowiednich czynności.

Niekiedy zdarza się, że kobieta przedstawia się w roli ofiary i żąda od męża wysokich nakładów finansowych. Jak się okazuje, mąż takimi środkami nie dysponuje, jednak przed sądem żona sprytnie przedstawiła swojego męża jako milionera. Dlatego jako adwokat wiem, że ciężej jest reprezentować mężczyznę niż kobietę i zawsze powtarzam, że jeżeli mężczyznę czeka rozwód, to musi się on do niego należycie przygotować, całą procedurę rozwodu planując krok po kroku.

Rozwody Sąd Warszawa

Doświadczony prawnik wie, jak ważne jest podjęcie odpowiednich działań we właściwym czasie. Niestety, sąd to miejsce, gdzie trzeba walczyć o równowagę i sprawiedliwość. Niestety, czasem mają miejsce działania na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, a wtedy czeka nas nierówna gra.

Zobacz również: Jak wygrać sprawę o Alimenty Adwokat radzi

Rozwody – czy są modne?

Chciałabym poruszyć również kolejną, nie mniej istotną kwestię. Zdarzają się sytuacje, gdy strony nie są przygotowane, aby wkroczyć na wojenną ścieżkę. Niekiedy zdarza się, że żona już konsultuje każdy etap swojego życia z pełnomocnikiem, zaś Ty siedzisz biernie i obserwujesz. Tego nie polecam! Wyobraźmy sobie taką sytuację: jedna drużyna codziennie ciężko trenuje, robi wszystko, by jak najlepiej się przygotować i wygrać. Druga zaś nie robi nic, czekając po prostu na nadejście meczu. Kto ma większe szanse na zwycięstwo…?

Często zdarza się, że kobiety skrupulatnie od wielu miesięcy przygotowują się do rozwodu. A co w tym czasie robi mężczyzna? Wierząc, że wszystko przebiegnie pomyślnie, a małżeństwo uda się zakończyć szybko i przyjemnie, wyjeżdża za granicę, chwaląc się w mediach społecznościowych swoimi środkami finansowymi. Okazuje się jednak, że żona bardzo dobrze się do tego przygotowała i zebrała szereg dowodów wskazujących na to, iż jesteś osobą zamożną i z uwagi na to sąd zasądzi od Ciebie 10 000 zł na rzecz dziecka… 

Rozwody

Dlatego tak ważne jest, abyś wybrał dobrego adwokata. Dobry pełnomocnik, który ma doświadczenie w takich sprawach, może Ci bardzo pomóc, podpowiedzieć, na co masz uważać, czego nie robić i jak się względem drugiej strony zachowywać. Uwierzcie mi, mężczyźni często wierzą, że sprawę uda załatwić się bezboleśnie, a okazuje się, że od wielu miesięcy żona tylko i wyłącznie zbiera na niego dowody. Dlatego tak ważna jest analiza działań klienta i ustalenie zasad, według których planując rozwód małżonek powinien się zachowywać.

Rozwody – Co z podziałem majątku?

Co do zasady są to dwie różne sprawy, jednak ja zawsze polecam patrzeć na  sytuację szerzej. Nie możemy skupić się na samym rozwodzie i zupełnie pominąć kwestie związane z podziałem wspólnego majątku małżonków. Należy zastanowić się nad optymalnym podziałem wspólnego majątku tak, aby uregulować te kwestie jak najszybciej. Nie polecam rozpoczynania sporu w sądzie, gdyż cała procedura będzie trwała kilka miesięcy, a nawet lat. Nawet jeżeli Państwo znajdujecie w tym obszarze porozumienie, istotne jest, aby zostało to uregulowane jak najszybciej. Dlatego preferowany jest wówczas podział majątku w formie aktu notarialnego.

Rozwody – Dlaczego powinieneś wziąć adwokata

Bardzo ważny jest odpowiedni wybór pełnomocnika, dzięki któremu będziesz pewnie czuł się podczas procesu rozwodowego. Podczas rozwodu mogą wydarzyć się różne rzeczy: klasykiem jest oskarżenie męża o znęcanie się. Może przybrać formę znęcania psychicznego i fizycznego. Czasem są to tylko słowa, jednakże wyobraźmy sobie sytuację, gdy żona przedstawia się jako ofiara i składa odpowiednie zawiadomienie do prokuratury z uwagi na fakt, iż doszło w rodzinie do znęcania. Prawda jest taka, że wszyscy się kłócą, jednakże chwyty, które są stosowane podczas spraw rozwodowych, bywają różne

Rozwody????????‍⚖????????‍⚖

Jaki sąd wybrać do rozwodu? 

W sprawie rozwodowej właściwość rzeczową określa art. 17 pkt 1 k.p.c., co oznacza, że jest ona w pierwszej instancji rozpoznawana przez Sąd Okręgowy. 

W Warszawie są to dwa Sądy: 

Sąd Rozwód Warszawa – https://bip.warszawa.so.gov.pl

Sąd Rozwód Warszawa Praga – http://warszawapraga.so.gov.pl//

Co do zasady znaczenie ma ostatnie miejsce zamieszkania! Warunek: jedna ze stron musi wciąż tam mieszać.

Właściwość miejscowa wyłączna została określona w art. 41 k.p.c., zgodnie z którym „Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma.”

Jeżeli nikt już nie mieszka w ostatnim wspólnym miejscu zamieszkania, należy udać się do sądu w miejscu zamieszkania powoda. ????????‍⚖

Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przybywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 k.c.). A zatem nie chodzi o miejscowość, w której osoba pozwana jest zameldowana (por. postanowienie SN z dnia 3 maja 1973 r., I CZ 48/73, LEX nr 7250). 

Kto orzeka sprawy o rozwód?

Sprawę o rozwód w pierwszej instancji rozpoznaje sąd w składzie jednego sędziego jako przewodniczącego i dwóch ławników (art. 47 § 2 pkt 2 lit. a k.p.c.). 

Należy pamiętać, iż Sąd rozwodowy w toku postępowania skupia wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem rodziny.

Zasadniczym założeniem modelu procesu rozwodowego jest koncentracja w sądzie rozwodowym całokształtu spraw związanych z bieżącym funkcjonowaniem rodziny znajdującej się w sytuacji kryzysowej.

Rozstrzygnięcia sądu rozwodowego dzieli się na te podejmowane z urzędu oraz na wniosek. Charakterystyczną cechą rozstrzygnięć z art. 58 § 1 jest to, że sąd orzeka z urzędu o sprawach dziecka, które nie jest stroną procesu.

Sąd rozwodowy bada przede wszystkim przyczyny rozkładu pożycia. Niezależnie od tego, czy został zgłoszony wniosek o nieorzekaniu o winie czy też nie, sąd musi ustalić, czy z żądaniem rozwodu nie wystąpił małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia (art. 56 § 3 k.r.o.). 

Czy Sąd będzie pytał o przyczyny rozpadu, gdy chcemy rozwodu ugodowego?

Tak. Zaniechanie orzekania o winie nie jest bowiem równoznaczne z zaniechaniem badania przyczyn rozkładu pożycia. 

Czy jest coś takiego jak szybki rozwód?

Tak. Gdy pozwany/a uznaje żądanie pozwu w całości, zaś małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron zgodnie z art. 442 k.p.c.

Co znaczy zasada integralności wyroku rozwodowego?????????‍⚖

Przez zasadę integralności wyroku rozwodowego należy również rozumieć obowiązek orzekania przez sąd rozwodowy o całości spraw rodziny. W uchwale SN z dnia 12 października 1970 r., III CZP 6/70, OSNC 1971, nr 7-8, poz. 117), SN podkreślił, że sprawa rozwodowa jest sprawą, w której sąd orzeka o całości spraw rodziny.

Co w sytuacji, gdy żona szantażuje pozbawieniem władzy rodzicielskiej?

Wątpię, żeby się to udało. ????????‍⚖

Ograniczenie władzy tak – nie należy to do rzadkości. W uchwale SN z dnia 18 marca 1968 r., III CZP 70/66, LEX nr 657, SN wskazał, iż pozostawienie pełni władzy rodzicielskiej obojgu rozwiedzionym małżonkom możliwe jest wówczas, gdy: „stosunek wzajemny małżonków oraz inne okoliczności, a przede wszystkim ich dotychczasowy stosunek do dzieci oraz wzajemne kontakty w tym zakresie, zapewniają szanse zgodnego wykonywania przez oboje rodziców władzy rodzicielskiej wspólnie, w sposób odpowiadający dobru dziecka i interesowi społecznemu (art. 95 § 3)”. 

Żona chce ograniczyć władzę rodzicielską

Wybór sposobu ograniczenia władzy rodzicielskiej drugiego z rodziców, z którym dziecko nie będzie przebywało w sposób stały, wymaga zatem odniesienia do okoliczności dotyczących aktualnej sytuacji życiowej dziecka stron.

Wzgląd na dobro dziecka uzasadnia potrzebę ingerencji Sądu w tym obszarze. 

Czy sąd może nie dać rozwodu?

Sąd bada czy nie zaistniały negatywne przesłanki, które mogłyby uniemożliwić przeprowadzenie rozwodu. 

Czy dobro małoletniego dziecka stron nie sprzeciwia się orzeczeniu rozwodu?

Sąd musi stwierdzić, czy nie zaistniały w sprawie okoliczności, które wyłączałyby możliwość orzeczenia rozwodu. „Nie sprzeciwiają się rozwiązaniu małżeństwa zasady współżycia społecznego, gdyż utrzymanie martwego związku małżeńskiego stron, nie spełniającego zasadniczych funkcji, nie leży w interesie społecznym (art. 56 § 2 k.r. i o.).”

Władza rodzicielska

Zgodnie z art. 92 KRO dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka z poszanowaniem jego godności i praw, przy czym władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny (art. 95 k.r.o.). 

Natomiast w myśl art. 96 § 1 k.r.o. rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierując nim, zobowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień.

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. 

Kiedy Sąd może ograniczyć władzę rodzicielską?

Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia. 

Orzeczenie ograniczające władzę rodzicielską jednego z rodziców na podstawie art. 107 k.r.o. może m.in. obejmować decyzje co do kwestii związanych ze zmianą miejsca pobytu dzieci, z organizowaniem ich wypoczynku, leczeniem, wyborem szkoły, zawodu itp.

Na podstawie czego dokonuje się wyboru rodzica?

Wybór tego z rodziców, któremu powinno się powierzyć w wypadku ich rozłączenia wykonywanie władzy rodzicielskiej nie jest rzeczą łatwą, zwłaszcza w sytuacji typowej, gdy walory ich obojga jako wychowawców dziecka są wysokie. Kryterium naczelnym jest, tak jak w przypadku wydawania innych decyzji z zakresu władzy rodzicielskiej, dobro dziecka. 

Zatem wybrany zostanie ten rodzic, który daje lepszą gwarancję wychowania dziecka na prawego człowieka. 

Czy wina w rozpadzie małżeństwa ma znaczenie w zakresie dziecka?

To zależy. Co do zasady nie ma to znaczenia przy wyborze rodzica, któremu powierza się władzę rodzicielską. ????????‍⚖

Przeczytaj więcej: Władza rodzicielska: co musi wiedzieć każdy ojciec

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

???? e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata