Ustalenie opieki nad dzieckiem

Ustalenie opieki nad dzieckiem. Kiedy rodzice się rozstają, cierpi na tym dziecko. Ale cierpią także rodzice. Co zrobić po rozstaniu? Jak uregulować kontakty z dzieckiem? Z kim zostanie dziecko? Jaka będzie wysokość alimentów?

Ludzie się rozstają, rozwodzą, ale zapominają o jednym – że tak naprawdę z dzieckiem nie można się rozstać ani rozwieść. Dziecko potrzebuje obojga rodziców. Potrzebuje ich czasu. Czas to najcenniejsze, co możesz dać drugiemu człowiekowi.

Niestety zdarzają się sytuacje, w których to kobiety grożą mężczyznom, że zabiorą dziecko, już nigdy go nie zobaczą i tylko będą płacić wysokie alimenty. Dlatego jeżeli jesteś mężczyzną proponuję, abyś zadbał o zabezpieczenie swoich interesów. Być może warto wystąpić jako pierwszy o uregulowanie świadczenia alimentacyjnego i zaproponować odpowiednią kwotę. Wówczas unikniesz sytuacji, że nie dowiesz się w swoim czasie o ciążącym na Tobie wyroku. Jeżeli chodzi o alimenty, to obowiązuje z dniem wydania niniejszego postanowienia tudzież wyroku. Stąd też jest to bardzo niebezpieczne dla mężczyzn, gdyż w każdej chwili matka dziecka sprawująca nad nim pieczę może wystąpić do komornika wszcząć egzekucje komornicze.

Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt ????

Co powinien zrobić mężczyzna po rozstaniu?

Przede wszystkim powinien zaproponować matce plan kontaktów z dzieckiem. Uważam, że nie ma nic gorszego niż nieokreślanie kontaktu w sytuacji, kiedy jest spór między rodzicami. Ja wiem, że mężczyźni często nie chcą określać tych kontaktów chociażby z uwagi na obowiązki zawodowe. Jednakże okazuje się, że mając z wyprzedzeniem określony plan widzeń jesteś w stanie również dostosować swoje obowiązki pracownicze do swojego życia.

Zawsze są rozwiązania, tylko trzeba ich poszukać. A zatem po rozstaniu w pierwszej kolejności należy się skontaktować z drugą stroną i zaproponować w formie pisemnej plan widzeń z dzieckiem. Mogą być to widzenia dwa razy w tygodniu z nocowaniem lub bez oraz co drugi weekend z nocowaniem, pełne weekendy od piątku do niedzieli/poniedziałku.

 „Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy/xk9jntj „

Ustalenie opieki nad dzieckiem – Jaki złożyć wniosek?

Problemy rosną. Tak, problemy same się nie rozwiązują, tylko niestety robią się coraz większe. I jeżeli uważasz, że nie masz teraz kontaktów i za miesiąc lub dwa to się zmieni, bo dziecko będzie nagle chciało się z Tobą spotkać, to jesteś w błędzie. Jako adwokat zajmujący się sprawami rodzinnymi nigdy nie widziałam sytuacji, która sama się rozwiązała. Niestety wymaga to od Ciebie zaangażowania, pieniędzy, a przede wszystkim czasu, bo czas jest najcenniejszą rzeczą.

Wobec tego należy poświęcić swój czas i przede wszystkim składać wniosek do sądu o ustalenie kontaktów. Jeżeli wiesz, że matka dziecka będzie utrudniała ten kontakt, to musisz skierować się o pomoc do kancelarii, w której zajmują się prawem rodzinnym. Polecam zawsze szukać specjalistów w tej dziedzinie, albowiem ci mają doświadczenie z takimi sprawami. Ja i moja kancelaria świadczymy pomoc prawną na terenie całego kraju, jednakże moją główną siedzibą jest Warszawa.

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

Ustalenie kontaktów przez sąd

Jeżeli wiesz, że będą trudności w realizacji kontaktów, to nie czekaj, tylko składaj do Sądu Rejonowego wniosek o ustalenie kontaktów. Z pewnością matka dziecka będzie chciała dodatkowo ustalenia miejsca pobytu małoletniego bądź małoletniej przy niej. Już pierwszego dnia, kiedy ujawni się problem musisz działać. Pamiętaj, że czas jest najcenniejszą rzeczą, a w szczególności jeżeli chodzi o dzieci. Niestety jeżeli utracisz więź dzieckiem, to później 100 najlepszych adwokatów Ci nie pomoże. Więcej o kontaktach pisałam tutaj -> Kontakty z dzieckiem

Jeżeli dziecko będzie się Ciebie bało, krzyczało, że nie chce do taty bądź będzie opowiadało różne dramatyczne historie z Twoim udziałem i osiągnie wiek, w którym to biegli uznają, iż liczy się zdanie dziecka, wtedy nawet jak znajdziesz najlepszego adwokata w swoim mieście, to będzie mu bardzo trudno uzyskać pozytywne rozstrzygnięcie. Z mojego doświadczenia wynika, że nawet w takich dramatycznych sytuacjach rozpoczyna się terapię rodzinną. Wprowadza się dziecko w życie drugiego rodzica i nie ma z tym problemu. Jednakże wszystko wymaga czasu.

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Chcesz, żeby dziecko mieszkało z ojcem… Należy również wskazać, że w niektórych sytuacjach chcemy rzeczy niemożliwych i wtedy sąd też może nas źle odebrać. Wyobraźmy sobie sytuację, że dziecko od roku mieszka z mamą, a Ty od czasu do czasu masz z nim widzenia w obecności matki. Wpadasz na świetny pomysł, aby odebrać matce dziecko i z tym idziesz do sądu. Będzie bardzo trudno. Oczywiście możesz składać odpowiednie wnioski, aby biegli przebadali matkę pod kątem psychiatrycznym, albowiem być może jest tutaj problem, jednak pamiętaj, że sądy patrzą na stan faktyczny sprawy.

Ustalenie opieki nad dzieckiem – Jak to zrobić?

Magiczne słowo – Gdzie jest dziecko?

Stąd też należy zwrócić się do doświadczonego adwokata lub radcy prawnego, który niejednokrotnie prowadził już takie sprawy, czyli z zakresu prawa rodzinnego. Wie, jakie są szanse, co jest możliwe, a co nie przy sprawie rodzinnej. Należy sprawę oceniać mając na uwadze doświadczenie, wtedy możemy mieć nadzieję na ugranie więcej w sądzie.

Prawda, miłość, zaangażowanie, rzetelność. Nie bądźmy hipokrytami i nie idźmy do sądu z żądaniami, wcześniej nic w tym kierunku nie robiąc. Aby osiągnąć cel, musimy to wszystko przemyśleć i ułożyć odpowiednią strategię. Jeżeli chcemy kontakty z dzieckiem, to musimy również podjąć wcześniej jakieś kroki. Przed sądem wówczas trzeba pokazać, iż bardzo się staraliśmy, jednakże nie ma współpracy rodzicielskiej, wobec tego prosimy sąd o pomoc.

Jeżeli jesteś ojcem, to uważaj na alimenty. Zdarzają się sytuacje, w których to dowiadują się o alimentach jako ostatni. Najczęściej wtedy, kiedy komornik zajmie im konto. I naprawdę uwierz mi, że nie są to rzadkie sytuacje. Dlatego jeżeli te kwestie nie zostały jeszcze rozstrzygnięte, to proponuję, abyś wszystko przemyślał i zaproponował jakąś kwotę, która zaspokoiłaby koszty utrzymania małoletniego. Więcej o alimentach przeczytasz tutaj -> Alimenty na dziecko 

W pierwszej kolejności liczymy koszty utrzymania dziecka, a później rozdzielamy je na rodziców. Nie zawsze jest to 50 na 50. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że ojciec jest za granicą i przyjeżdża raz na pół roku, zaś matka zarabia 5000 zł, a ojciec 100 000 zł. W takich sytuacjach Sąd może uznać, iż ojciec powinien w większej proporcji partycypować w kosztach utrzymania, albowiem na co dzień nie spełnia obowiązków związanych z dziećmi. To matka poświęca swój czas zawożąc i przywożąc dziecko ze szkoły i na zajęcia dodatkowe. Te wszystkie okoliczności mają znaczenie.

Plan rodzicielski – Opieka naprzemienna?

Jeżeli natomiast oboje uczestniczycie w życiu dziecka, wówczas sąd powinien tę proporcję ustalić w wysokości 50 na 50. Dlatego też każdą sytuację należy rozpatrzyć indywidualnie.

Jeżeli rozstałeś się z partnerką i masz dziecko, to szybko poszukaj kancelarii, która zajmuje się prawem rodzinnym. Ułóżcie plan rodzicielski, zaplanuj strategię, zaproponuj matce dziecka kontakty oraz  wysokość świadczenia alimentacyjnego. Mówimy tutaj o sytuacji, w której to ojciec zgodzi się na to, żeby dziecko zostało przy matce. Oczywiście są sytuacje, w których to nasze życzenie jest zupełnie inne, dla przykładu opieka naprzemienna.

Szukasz adwokata? Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

W przypadku sprawowania opieki w systemie opieki naprzemiennej musimy liczyć się z koniecznością zaplanowania współpracy krok po kroku, albowiem nie jest łatwo wygrać w sądzie o opiekę naprzemienną. Oczywiście to wszystko zależy od stanu faktycznego sprawy.

 

Przeczytaj więcej:

Opieka naprzemienna a prawo do opieki na dzieckiem

Dziecko pół na pół. Opieka naprzemienna

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata