Ustalenie opieki nad dzieckiem

Ustalenie opieki nad dzieckiem a rozwód

Ustalenie opieki nad dzieckiem. Kiedy rodzice się rozstają, cierpi na tym dziecko, ale cierpią także rodzice. Co zrobić po rozstaniu? Jak uregulować kontakty z dzieckiem? Z kim zostanie dziecko? Jaka będzie wysokość alimentów?

Ludzie się rozwodzą, ale zapominają o jednym – że tak naprawdę z dzieckiem nie można się rozstać. Dziecko potrzebuje obojga rodziców. Potrzebuje ich czasu. Czas to najcenniejsze, co możesz dać drugiemu człowiekowi.

Kilka sposobów wychowywania dziecka po rozstaniu:

  1. Dziecko z mężczyzną i ustalenie kontaktów dla matki 
  2. Opieka naprzemienna
  3. Dziecko z mamą i ustalenie kontaktów dla ojca 

Ustalenie opieki nad dzieckiem a rozwód

Niestety zdarza się, że kobiety grożą mężczyznom zabraniem dziecka i wysokimi alimentami. Dlatego jeżeli jesteś mężczyzną, radzę, abyś zadbał o zabezpieczenie swoich interesów. Być może warto, abyś wystąpił jako pierwszy o uregulowanie świadczenia alimentacyjnego i zaproponował odpowiednią kwotę. Wówczas unikniesz sytuacji, w której to nie dowiesz się w swoim czasie o ciążącym na Tobie wyroku. Alimenty obowiązują z dniem wydania postanowienia tudzież wyroku. Stąd też jest to bardzo niebezpieczne dla mężczyzn, gdyż w każdej chwili matka dziecka sprawująca nad nim pieczę może wystąpić do komornika i wszcząć egzekucje komornicze. 

Poniżej kilka sposobów wychowania, które mogą być rozważone przez mężczyzn po rozstaniu, w zależności od ustalenia opieki nad dzieckiem. Masz wątpliwości co do swojej sprawy sądowej, szukasz pomocy? Zapraszam do kontaktu. PORADA PRAWNA

Dziecko z ojcem i ustalenie kontaktów dla matki

Jeśli to mężczyzna zostaje głównym opiekunem dziecka, ważne jest, aby umożliwić dziecku regularne i stabilne kontakty z matką. Oto kilka wskazówek:

  • Planowanie i regularność: Ustal z matką dziecka regularny harmonogram spotkań, który będzie przewidywalny dla dziecka i pozwoli mu na utrzymanie silnej więzi z matką.
  • Komunikacja: Zachowaj otwartą komunikację z matką dziecka w kwestiach dotyczących wychowania, edukacji oraz zdrowia dziecka.
  • Wspólne decyzje: Staraj się podejmować kluczowe decyzje dotyczące dziecka wspólnie z matką, aby dziecko czuło wsparcie ze strony obu rodziców.

Ustalenie opieki nad dzieckiem a rozwód - dziecko przy ojcu

Opieka naprzemienna

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej ojców pragnie aktywnie uczestniczyć w życiu swoich dzieci po rozstaniu z partnerką, model opieki naprzemiennej zyskuje na popularności. Jest to rozwiązanie, które zakłada, że dziecko spędza równo czas u obu rodziców, co wymaga nie tylko dobrej organizacji, ale przede wszystkim współpracy i zrozumienia między byłymi partnerami. Bardzo często kobiety nie zgadzają się na opiekę naprzemienną – niekiedy dlatego że chcą wysokich alimentów. 

Stały rytm życia dziecka

Ustalanie stałego rytmu zmiany opieki, na przykład tydzień u mamy, tydzień u taty, daje dziecku poczucie stabilności i przewidywalności. Takie rozwiązanie pozwala dziecku na budowanie silnych relacji z obydwojga rodziców, co jest niezwykle ważne dla jego emocjonalnego rozwoju.

Spójne zasady w obu domach

Ważne jest, aby w obu domach obowiązywały podobne zasady dotyczące odrabiania lekcji, porządków, czy czasu spędzanego przed ekranem. Konsekwencja w wychowaniu i jednolite standardy ułatwiają dziecku adaptację do życia w dwóch domach i przyczyniają się do jego poczucia bezpieczeństwa..

Plan rodzicielski – fundament opieki naprzemiennej

Planowanie opieki naprzemiennej powinno zacząć się od stworzenia szczegółowego planu rodzicielskiego. Taki dokument, najlepiej opracowany przy wsparciu specjalistów z dziedziny prawa rodzinnego, powinien zawierać nie tylko harmonogram opieki, ale również zasady dotyczące wychowania, edukacji, opieki zdrowotnej oraz rozwiązania na wypadek sytuacji kryzysowych. Plan wychowawczy podczas opieki naprzemiennej – wzór 

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację – Kalendarz do umówienia spotkania 

Ustalenie opieki nad dzieckiem a rozwód - preferencje dziecka

Dziecko z mamą i ustalenie kontaktów dla ojca

Jeśli dziecko mieszka na stałe z mamą, ważne jest, aby ojciec miał możliwość budowania silnej więzi z dzieckiem poprzez regularne i jakościowe kontakty. 

  • Aktywne uczestnictwo: Staraj się być obecny w ważnych momentach życia dziecka, takich jak wydarzenia szkolne, urodziny.
  • Czas tylko we dwoje: Ustalaj regularne spotkania z dzieckiem, które pozwolą na indywidualne spędzenie czasu, np. weekendowe wyjazdy, wspólne hobby.
  • Komunikacja na odległość: Wykorzystuj nowoczesne technologie do utrzymania kontaktu z dzieckiem, gdy fizycznie nie możecie być razem – rozmowy wideo, wspólne gry online.

Kontakty z ojcem

Przede wszystkim powinien zaproponować matce plan kontaktów z dzieckiem. Uważam, że nie ma nic gorszego niż nieokreślanie kontaktu w sytuacji, kiedy jest spór między rodzicami. Ja wiem, że mężczyźni często nie chcą określać tych kontaktów chociażby z uwagi na obowiązki zawodowe. Jednakże okazuje się, że mając z wyprzedzeniem określony plan widzeń jesteś w stanie również dostosować swoje obowiązki zawodowe i poukładać swoje życie.

Zawsze są rozwiązania, tylko trzeba ich poszukać. A zatem po rozstaniu w pierwszej kolejności należy się skontaktować z drugą stroną i zaproponować w formie pisemnej plan widzeń z dzieckiem. Mogą być to widzenia dwa razy w tygodniu z nocowaniem lub bez oraz co drugi weekend z nocowaniem, pełne weekendy od piątku do niedzieli/poniedziałku. Jak uregulować kontakty z dzieckiem?

Ustalenie opieki nad dzieckiem – Jaki złożyć wniosek?

Problemy rosną. Tak, problemy same się nie rozwiązują, tylko niestety robią się coraz większe. I jeżeli uważasz, że nie masz teraz kontaktów i za miesiąc lub dwa to się zmieni, bo dziecko będzie nagle chciało się z Tobą spotkać, to jesteś w błędzie. Jako adwokat zajmujący się sprawami rodzinnymi nigdy nie widziałam sytuacji, która sama się rozwiązała. Niestety wymaga to od Ciebie zaangażowania, pieniędzy, a przede wszystkim czasu, bo czas jest najcenniejszą rzeczą.

Wobec tego należy poświęcić swój czas i przede wszystkim składać wniosek do sądu o ustalenie kontaktów. Jeżeli wiesz, że matka dziecka będzie utrudniała ten kontakt, to musisz skierować się o pomoc do kancelarii, w której zajmują się prawem rodzinnym. Polecam zawsze szukać specjalistów w tej dziedzinie, albowiem ci mają doświadczenie z takimi sprawami. Ja i moja kancelaria świadczymy pomoc prawną na terenie całego kraju, jednakże moją główną siedzibą jest Warszawa. 

Ustalenie kontaktów przez sąd

Jeżeli wiesz, że będą trudności w realizacji kontaktów, to nie czekaj, tylko składaj do Sądu Rejonowego wniosek o ustalenie kontaktów. Z pewnością matka dziecka będzie chciała dodatkowo ustalenia miejsca pobytu małoletniego bądź małoletniej przy niej. Już pierwszego dnia, kiedy ujawni się problem musisz działać. Pamiętaj, że czas jest najcenniejszą rzeczą, a w szczególności jeżeli chodzi o dzieci. Niestety jeżeli utracisz więź dzieckiem, to później 100 najlepszych adwokatów Ci nie pomoże. 

Jeżeli dziecko będzie się Ciebie bało, krzyczało, że nie chce do taty bądź będzie opowiadało różne dramatyczne historie z Twoim udziałem i osiągnie wiek, w którym to biegli uznają, iż liczy się zdanie dziecka, wtedy nawet jak znajdziesz najlepszego adwokata w swoim mieście, to będzie mu bardzo trudno uzyskać pozytywne rozstrzygnięcie. Z mojego doświadczenia wynika, że nawet w takich dramatycznych sytuacjach rozpoczyna się terapię rodzinną. Wprowadza się dziecko w życie drugiego rodzica i nie ma z tym problemu. Jednakże wszystko wymaga czasu.

Chcesz, żeby dziecko mieszkało z ojcem… Należy również wskazać, że w niektórych sytuacjach chcemy rzeczy niemożliwych i wtedy sąd też może nas źle odebrać. Wyobraźmy sobie sytuację, że dziecko od roku mieszka z mamą, a Ty od czasu do czasu masz z nim widzenia w obecności matki. Wpadasz na świetny pomysł, aby odebrać matce dziecko i z tym idziesz do sądu. Będzie bardzo trudno. Oczywiście możesz składać odpowiednie wnioski, aby biegli przebadali matkę pod kątem psychiatrycznym, albowiem być może jest tutaj problem, jednak pamiętaj, że sądy patrzą na stan faktyczny sprawy. 

Ustalenie opieki nad dzieckiem – Jak to zrobić?

Należy zwrócić się do doświadczonego adwokata lub radcy prawnego, który niejednokrotnie prowadził już takie sprawy, czyli z zakresu prawa rodzinnego. Wie, jakie są szanse, co jest możliwe, a co nie przy sprawie rodzinnej. Należy sprawę oceniać mając na uwadze doświadczenie, wtedy możemy mieć nadzieję na ugranie więcej w sądzie.

Prawda, miłość, zaangażowanie, rzetelność. Nie bądźmy hipokrytami i nie idźmy do sądu z żądaniami, wcześniej nic w tym kierunku nie robiąc. Aby osiągnąć cel, musimy to wszystko przemyśleć i ułożyć odpowiednią strategię. Jeżeli chcemy kontakty z dzieckiem, to musimy również podjąć wcześniej jakieś kroki. Przed sądem wówczas trzeba pokazać, iż bardzo się staraliśmy, jednakże nie ma współpracy rodzicielskiej, wobec tego prosimy sąd o pomoc.

Jeżeli jesteś ojcem, to uważaj na alimenty. Zdarzają się sytuacje, w których to dowiadują się o alimentach jako ostatni. Najczęściej wtedy, kiedy komornik zajmie im konto. I naprawdę uwierz mi, że nie są to rzadkie sytuacje. Dlatego jeżeli te kwestie nie zostały jeszcze rozstrzygnięte, to proponuję, abyś wszystko przemyślał i zaproponował jakąś kwotę, która zaspokoiłaby koszty utrzymania małoletniego. Jak wygląda sprawa o alimenty?

Ustalenie opieki nad dzieckiem a rozwód - alimenty

W pierwszej kolejności liczymy koszty utrzymania dziecka, a później rozdzielamy je na rodziców. Nie zawsze jest to 50 na 50. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że ojciec jest za granicą i przyjeżdża raz na pół roku, zaś matka zarabia 5000 zł, a ojciec 100 000 zł. W takich sytuacjach Sąd może uznać, iż ojciec powinien w większej proporcji partycypować w kosztach utrzymania, albowiem na co dzień nie spełnia obowiązków związanych z dziećmi. To matka poświęca swój czas zawożąc i przywożąc dziecko ze szkoły oraz na zajęcia dodatkowe. Te wszystkie okoliczności mają znaczenie.

Najczęściej zadawane pytania na temat opieki nad dzieckiem w kontekście rozwodu

Jak uregulować kontakty z dzieckiem po rozstaniu?

Istnieje kilka sposobów uregulowania kontaktów z dzieckiem, takich jak opieka naprzemienna, ustalenie stałych wizyt jednego rodzica, a także ustalenie elastycznych planów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb rodziny.

Z kim zostanie dziecko po rozstaniu?

Decyzja dotycząca tego, z kim zostanie dziecko, może być ustalona na różne sposoby, w tym na podstawie porozumienia między rodzicami lub decyzji sądu, biorąc pod uwagę najlepsze interesy dziecka. Jeśli chcesz, by dziecko zamieszkało z Tobą, nie wyprowadzaj się zbyt wcześnie pozostawiając dziecko z matką.

Jak ustalić wysokość alimentów po rozstaniu?

Wysokość alimentów po rozstaniu zależy od wielu czynników, takich jak zarobki obu rodziców, potrzeby dziecka, koszty jego utrzymania oraz sposób podziału obowiązków opiekuńczych między rodzicami.

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Posted in Rozwód and tagged , , , , .